کیان ویزا

روش های مهاجرت به روسیه

0.0
0.0/5

روش های مهاجرت به روسیه از طریق سرمایه گذاری

روش های فرعی مهاجرت به روسیه

اطلاعات دیگر در مورد کشور روسیه

درباره روسيه

زبان رسمی کشور روسیه زبان روسی است،روسیه کشوری فدرال با تقسیمات پیچیده‌است که شامل ۸۳ فدرال می‌باشد. این کشور فرهنگ پرباری دارد و نویسندگان سرشناسی همچون تولستوی و داستایوفسکی را دارد.روسیه با عنوان جمهوری فدرال روسیه شوروی مهم‌ترین و بزرگ‌ترین جمهوری در اتحاد جماهیر شوروی بود که در سال ۱۳۷۰ شوروی پس‌از جنگ سردی طولانی با غرب فروپاشید و فدراسیون روسیه و دوازده جمهوری دیگر جایگزین آن شدند.

پایتخت روسیه شهر مسکو می‌باشد که اکنون مسکو پایتخت یکی از شهرهای جهان با جمعیت میلیاردها محسوب می‌شود. طی چند قرن اخیر روسیه ازجمله کشورهای ثروتمند و قدرتمند جهان بوده‌است که آثار هنری و باشکوه بسیاری در آن به‌وجودآمده است.موزه‌ها،گالری‌ها و کتابخانه‌های روسی یکی از غنی‌ترین از نوع خود در جهان محسوب می‌آیند.شهر مسکو با جمعیتی حدود دوازده میلیون نفر زندگی می‌کنند. مساحت این شهر ۲۵۶۱ کیلومترمربع حدود۳۰۵ برابر تهران می‌باشد.

آب‌وهوای روسیه:

آب و هوای روسیه حد متعادل ندارد.در فصل زمستان هوا بسیار سرد است و در ماه‌های گرم سال دمای هوا بسیار گرم و مرطوب است.تابستان‌ها در مسکو طولانی و پاییز در دوره‌ای کوتاه مدت این شهر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در ماه‌های دسامبر تا اواخر مارس ریزش برف ادامه دارد.

مساحت و جمعیت کشور روسیه:

این کشور وسعت بسیار زیادی دارد و از نظر مساحت بزرگ‌ترین کشور در سطح کره زمین است. مساحت این کشور ۱۷۰۷۵۴۰۰ کیلومتر عنوان‌شده است،البته بیشتر خاک این کشور سردسیر و غیرقابل‌سکونت است.

سرشماری نشان داده تا ۱۴۵ میلیون نفر در این کشور در حال زندگی هستند.این جمعیت میزان تفاوت در فرهنگ و سنت در کشور روسیه را نشان می‌دهد و وجود این تفاوت‌ها باعث جذب گردشگران می‌شود.

دین و زبان و مذهب روسیه:

جمعیت بالای کشور روسیه باعث به وجود آمدن مذهب‌های متفاوت شده‌است و بزرگ‌ترین مذهبی که مردم این کشور به آن روی‌آوردن مسیحیت است که به‌عنوان میراث تاریخی این کشور یاد شده‌است.

سیستم آموزشی روسیه:

اولین دوره تحصیل در مقاطع روسیه چهار سال و سپس دوساله می‌باشد که بعد از چهار سال و گذراندن امتحانات دولتی و ارائه‌ی پایان‌نامه فرد موفق به اخذ مدرک کارشناسی خواهد شد. به‌جز رشته‌های پزشکی در روسیه که شش سال و همچنین دندان‌پزشکی و داروسازی در روسیه پنج‌ساله می‌باشد.

بعد از گذراندن دوره کارشناسی فرد وارد دوره کارشناسی‌ارشد می‌شود که این دوره به مدت دو سال است که فرد در پایان  باید امتحانات و دفاع خود را بگذراند تا بتواند مدرک خود را اخذ کند و بعد از گذراندن دوره ارشد فرد می‌تواند وارد مقطع دکترا شود  که این دوره به مدت سه الی چهار سال می باشد.

هزینه و درآمدها در روسیه:

در این بخش به بررسی هزینه اجاره مسکن در روسیه می‌پردازیم که بخش عمده‌ای از هزینه‌های زندگی  را تشکیل می‌دهد در اکثر آپارتمان‌های روسیه خدماتی مانند تلویزیون ماهواره اینترنت  رایگان و تماس‌های تلفنی بین‌الملل امری رایج است و بیشتر آپارتمان‌ها درون ساختمان‌های مدرن و دارای خدمات امنیتی قرار گرفته‌اند این آپارتمان‌ها در مرکز شهر روسیه واقع گردیده که امکان دسترسی آسان به سایر امکانات را برای دانشجویان فراهم می‌کند آپارتمان‌های سطح متوسطی در روسیه وجود دارد  که اکثراً در ساختمان‌های جدید قرار گرفته‌اند.

هزینه زندگی در هر کشور بستگی به شیوه و سبک زندگی هر فرد دارد هزینه زندگی دانشجویی در روسیه نیز حدود  250 تا 500 دلار در ماه می‌باشد و همچنین هزینه حمل‌ونقل نیز در کشور روسیه و یک بلیت تک‌نفره مترو حدود یک دلار است که دانشجو می‌تواند از تخفیفات دانشجویی در این زمینه استفاده و خرید حداقل سبد غذایی در یک ماه در کشور روسیه با توجه به محل زندگی متفاوت و بین پنجاه و هشت حوض هشتاد سه دلار متغیر است و همچنین هزینه یک غذای معمولی در رستوران کشور روسیه نظیر مسکو حدود ده تا سی دلار است درصورتی‌که هزینه غذا در شهر دیگر مسکو بین پنج‌تا ده دلار می‌باشد.

هزینه های در روسیه

اقلام مصرفیهزینه (دلار)
یک لیتر شیر0/89 $
12عدد تخم مرغ1/08 $
پنیر پارمیزان1 – 2 $
یک کیلوگرم گوشت قرمز7/45 $
سوسیس3 – 6 $
1/5لیتر آب0/57 $
کوکاکولا 2 لیتری1/45 $
سینه مرغ 500 گرمی2 $
یک کیلوگرم ماهی 4 – 8 $
 یک کیلوگرم سیب زمینی 0/49 $
 یک کیلوگرم پیاز 0/43 $

درآمدها در روسیه

شغلدرآمد متوسط سالانه به روبل
منشی۲۲۰۲۴-۴۲۱۰۹
نانوا۱۷۱۶۱-۴۲۷۹۵
قصاب۱۹۸۰۷-۴۹۳۰۹
راننده تراکتور۱۹۳۱۵-۴۸۸۷۴
طراح داخلی دکوراسیون۱۷۵۲۷-۴۴۹۸۹
مشاور مالی۲۳۴۰۵-۷۳۵۵۲
حسابدار۲۸۴۹۶-۸۹۵۳۷
مسؤول آزمایشگاه شیمی۲۲۴۵۹-۴۳۵۲۰
استاد دانشگاه۵۵۰۷۰-۱۰۲۹۱۹
معلم۲۳۸۷۶-۴۵۹۱۸
مهندس برق۲۵۰۱۷-۸۰۴۴۵
دندانپزشک۳۷۸۳۰-۸۹۵۴۹
دکتر۳۵۴۸۱-۷۹۸۰۹

انواع ویزاهای کشور روسیه و مهاجرت به آن:

  1. ویزای توریستی
  2. ویزای تجاری
  3. ویزای کاری
  4. ویزای دانشجویی
  5. ویزای ثبت شرکت

ویزای توریستی روسیه

ویزای توریستی که جهت ورود به این کشور به‌منظور گشت‌وگذار صادر میگردد.ین نوع ویزا نهایتاً یک ماه صادر می‌شود.

ویزای تجاری روسیه:

مدت ویزای تجاری به ۳ دسته تقسیم می‌شود:

 یک‌ماهه

با گرفتن این ویزا می‌توان برای یک ماه در کشور روسیه اقامت داشت.

سه ماه

با این نوع ویزا می‌توان برای سه ماه کامل در روسیه اقامت داشت.در این روش یک‌بار تردد و دو بار تردد و بار تردد وجود دارد یک‌بار تردد و دو بار تردد وجود دارد.

یک‌ساله:با گرفتن این نوع ویزا می‌توان برای یک دوره یک‌ساله به‌طور نامحدود تردد تجاری به روسیه داشت و می‌توان برای هر دوره شش‌ماهه حداکثر برای سه ماه در کشور روسیه اقامت داشت.

ویزای کار در روسیه:

طبق قوانین اعلام‌شده توسط دولت جهت اخذ ویزای کار روسیه باید مجوزات لازم را دریافت نمود.

معمولاً در روسیه ویزاهای کاری با توجه به نوع مدت‌زمان اعتبار آن به دو دسته کوتاه‌مدت و بلندمدت تقسیم می‌شود. چنانچه قصد کار در کشور روسیه را دارید،بایستی ویزای کار روسیه را دریافت نمایید.چنانچه قصد مهاجرت کاری به کشور روسیه را دارید می‌توانید از طریق مشاورهای رایگان مؤسسه حقوقی کیان ویزا با کارشناس و وکلای ما در ارتباط باشید.

تحصیل در کشور روسیه

برای انتخاب کشور روسیه به عنوان محل ادامه تحصیل دلایل بسیاری وجود دارد، از جمله سطح بالای دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی این کشور در مقایسه با سایر کشورها و این واقعیت که بیش از نیمی از شهروندان کشور روسیه دارای مدرک دانشگاهی و تحصیلکرده هستند. علاوه بر این سیستم آموزشی منظم و با سابقه، شرایط راحت تحصیل و مطالعه و پرورش اساتید و متخصصان برجسته در رشته های مختلف، دانشگاه های کشور روسیه را در صدر لیست رتبه بندی بین المللی دانشگاه های جهان قرار داده است. از همه مهمتر هزینه تحصیل در کشور روسیه است که در مقایسه با آمریکا و اروپا بسیار مناسب تر بوده و امکانات تحصیل رایگان برای دانشجویان بین الملی با استفاده از بودجه های دولتی رافراهم کرده است. کشور روسیه هر سال پذیرای تعداد زیادی دانشجو از بیش از ۱۷۰ کشور دنیاست.

تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه در برنامه های کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا، ، دکترای حرفه ای،دکترای تخصصی برنامه های آموزش حرفه ای و توسعه شغلی و یا صرفا یادگیری زبان روسی به چندین روش امکان پذیر است:

  1. تحصیل تمام وقت در محل دانشگاه در طی ایام هفته
  2. تحصیل در کلاس هاس شبانه در بعد از ظهر ها و روزهای تعطیل
  3. تحصیل پاره وقت که ترکیبی از شرکت در کلاس و مطالعه در منزل است، ولی امتحانات آن در محل دانشگاه برگزار می شود.
  4. تحصیل در کلاس های تابستانه به مدت ۳ الی ۸ هفته
  5. تحصیل در دوره های مقدماتی آمادگی برای ورود به دانشگاه(دوره های یک ساله برای یادگیری زبان روسی و تقویت برخی دروس عمومی)

.

متوسط هزینه تحصیل در کشور روسیه در مقاطع و برنامه های تحصیلی مختلف به شرح زیر است:

متوسط شهریه سالانهمقطع تحصیلی
۲۴۰-۲۶۰ هزار روبل(۳۷۱۵-۳۴۳۰ دلار)کارشناسی تمام وقت(۴ سال)
۲۹۰-۳۲۰ هزار روبل(۴۵۷۱-۴۱۴۳ دلار)دکترای حرفه ای  ویژه فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی(حداقل ۵ سال)
۲۶۰-۲۸۰ هزار روبل(۴۰۰۰-۳۷۱۵ دلار)کارشناسی ارشد(۲ سال)
۲۸۰-۳۰۰ هزار روبل(۴۲۸۵-۴۰۰۰ دلار)دکترا(حداقل ۳ سال)
۱۶۰ هزار روبل(۲۲۸۵ دلار)دوره های مقدماتی آمادگی ورود به دانشگاه(حداکثر ۱ سال)
۴۵ هزار روبل(۶۴۳ دلار)دوره های تابستانه(۳ الی ۸ هفته)

هزینه زندگی یک نفر دانشجو در کشور روسیه

هزینه متوسط زندگی دانشجویی در کشور روسیه در ماه های اشتغال به تحصیل یعنی سپتامبر تا ژون  ۳۰۰ الی ۴۰۰ دلار برای یک ماه و ۳۰۰۰ الی ۴۰۰۰ دلار برای کل ماه های تحصیل تخمین زده شده است که در جدول زیر به جزییات آن می پردازیم.

هزینه ماهانهمخارج
۵ هزار روبل ( ۷۱ دلار)خوابگاه
۱۰ هزار روبل ( ۱۴۳ دلار)خورد و خوراک
۴۰۵ روبل(۶ دلار)حمل و نقل
۸۰۰ روبل(۱۱ دلار)اینترنت و تلفن همراه
۴۰۰۰ روبل(۵۷ دلار)تغریحات، ورزش و سرگرمی
۲۰۲۰۵ روبل(۲۸۹ دلار)جمع کل

نام چند دانشگاه در روسیه:  

نام دانشگاهرتبه بندی جهانی QS
دانشگاه لومونوسف مسکو(Lomonosov Mosco State University)74
دانشگاه دولتی سن پترزبورگ(Saint Petersburg State University)225
دانشگاه دولتی نووسیبیرسک(Novosibirsk State University)228
دانشگاه دولتی تحقیقات ملی تومسکNational Research Tomsk State University250
دانشگاه فنی باومان موسکوBaumanMoscow Tomsk State Technical University282
انستیتو فیزیک و فناوری موسکوMosco Institute of Physics and Technology281
دانشگاه ملی تحقیقات هسته ای(MEPhI)National Research Nuclear University MEPhI3314
دانشگاه تحقیقات ملی-مدرسه عالی اقتصادNational Research University-Higher School of Economics298
انستیتو دولتی روابط بین الملل مسکوMosco State Institute of International Relations348
دانشگاه پلی تکنیک تومسکNational Research Tomsk Polytechnic University401

سطوح مختلف تحصیل در رشته های پزشکی در کشور روسیه

تحصیل در مقطع کارشناسی رشته های پزشکی دانشگاه های کشور روسیه تنها در رشته پرستاری امکان پذیر است. بقیه رشته ها نیازمند ۵ الی ۶ سال(دندانپزشکی و داروسازی ۵ سال، پزشکی عمومی و پزشکی اطفال ۶ سال) تحصیل هستند و درنهایت مدرک دکترای حرفه ای به فارغ التحصیلان داده می شود. در صورت تمایل به ادامه تحصیل در مقطع دکترای تخصصی نیز امکانات ادامه تحصیل تا ۸ الی ۹ برای علاقه مندان رشته های پزشکی وجود دارد.

برای تحصیل در رشته های پزشکی دانشگاه های روسیه تسلط به هر ۲ زبان انگلیسی و روسی لازم است و در صورت نیاز به یادگیری زبان روسی شرکت در دوره های تحصیلی مقدماتی برای دانشجویان ضروریست. علاوه بر این برای ورود به رشته هایپزشکی از دانشجویان آزمون های جداگانه ورودی در رشته های زیست شناسی و شیمی گرفته می شود و قبولی در این آزمون ها شرط ورود به رشته های پزشکی در کشور روسیه است.

لازم به ذکر است کهدانشگاه ایالتی کازان(Kazan Federal University) از دانشجویان رشته های پزشکی مدرک زبان تافل می خواهد و دانشگاه ایالتی ایمانوئل کانت بالتیک(Immanuel Kant Baltic Federal University)، آزمون های ورودی زیست شناسی و شیمی را به زبان روسی برگزار می کند.

هزینه تحصیل در رشته های مختلف پزشکی در دانشگاه های روسیه:

مقطع تحصیلیرشته های مربوطههزینه سالانه
کارشناسیپرستاری(۴ سال)۹۰ هزار تا ۱۰۰ هزار روبل(۱۵۰۰ الی ۱۷۰۰ دلار)
  دکترای حرفه ایپزشکی عمومی و پزشکی اطفال(۶ سال)۸۰ هزار تا ۴۰۰ هزار روبل( ۱۴۰۰ الی ۷۰۰۰ دلار)
داروسازی، روانشناسی بالینی وغیره(۵ الی ۵.۵ سال)۱۴۰ هزار روبل (۲۳۰۰ دلار)
دندانپزشکی(۵ سال)۱۷۰ هزار تا ۴۳۰ هزار روبل(۳۰۰۰ تا ۷۵۰۰ دلار)
انترنی یا کارورزی پزشکیدرماتولوژی، ارتودنسی،گوارش و سایر تخصص ها(۲ تا ۴ سال)۱۰۰ هزار تا ۳۸۰ هزار روبل(۱۸۰۰ تا ۶۶۰۰ دلار)
انترنی یا کارورزی دندانپزشکیدندانپزشکی(۲ سال)۳۱۶ هزار روبل(۵۵۰۰ دلار)
رزیدنتی یا تخصصرشته های تخصصی پزشکی(۲ تا ۴سال) ۳۶۷ هزار روبل
دکترای تخصصیرشته های تخصصی پزشکی(۳ سال)۲۳۳ هزار تا ۳۱۶ هزار روبل(۴۲۰۰-۵۵۰۰ دلار)

دوره های دکترای تخصصی پزشکی در کشور روسیه

فارغ التحصیلان دوره ۶ ساله  دکترای حرفه ایاز دانشگاه های کشور روسیه می توانند به جای شرکت در دوره های انترنی وارد دوره های ۳ ساله دکترای تخصصی شده وپس از دفاع از پایان نامه خود مدرک دکترا(PhD) دریافت نمایند.

شرط ورود به دوره های دکترای تخصصی رشته های پزشکی، گذراندن آزمون های زبان انگلیسی و دروس تخصصی، ارائه چندین مقاله تحقیقاتی و قبولی در آزمون مصاحبه شفاهی دانشگاه مربوطه است.

پرسش های متداول:

هزینه زندگی یک نفر دانشجو در کشور روسیه چقدر است؟

 هزینه متوسط زندگی دانشجویی در کشور روسیه در ماه های اشتغال به تحصیل یعنی سپتامبر تا ژون  ۳۰۰ الی ۴۰۰ دلار برای یک ماه و ۳۰۰۰ الی ۴۰۰۰ دلار برای کل ماه های تحصیل تخمین زده شده است.

هزینه شهریه  دانشگاه های کشور روسیه چقدر است؟

مبلغ شهریه دانشگاه های کشور روسیه بسته به رشته تحصیلی و دانشگاه از ۹۰ تا ۴۳۰ هزار روبل یا ۱۵۰۰ الی ۷۵۰۰ دلار متغیر است.

آیا دانشگاه های کشور روسیه مجانی هستند؟

 امکانات تحصیل رایگان با استفاده از بورسیه های دولتی کشور روسیه برای اتباع خارجی فراهم است، برای مثال در سال ۲۰۲۰ دانشگاه های روسیه ۱۵۰۰۰ نفر از اتباع خارجی را برای تحصیل رایگان در رشته ها و دانشگاه های مختلف پذیرش کرده اند.

آیا برای تحصیل در کشور روسیه  نمره آیلتس و تافل نیاز است؟

 نمرات آزمون زبان انگلیسی از شروط پذیرش دانشگاه های کشور روسیه نیست، اما تسلط به آن امتیاز محسوب می شود. دوره های آموزشی اغلب به ۲ زبان انگلیسی و روسی ارائه می شوند که در صورت عدم آشنایی با زبان روسی دانشجویان باید ابتدا با شرکت در دوره های مقدماتی آماده سازی، این زبان را فرا گرفته و در صورت قبولی در امتحان زبان روسی، مجاز به ادامه تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه هستند.

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه های روسیه چیست؟

مدارک تحصیلی دوره دبیرستان و دانشگاه اعم از دیپلم، کارشناسی ، کارشناسی ارشدو دکترا بعلاوه پاسپورت معتبر و فرم تکمیل شده درخواست پذیرش از جمله مدارک ضروری برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور روسیه اند.

آیا دانشجویان می توانند همزمان با تحصیل در کشور روسیه کار کنند؟

 خوشبختانه برای دانشجویان مشغول به تحصیل در کشور روسیه امکان کار کردن همزمان با تحصیل در محل دانشگاه و خارج از آن وجود دارد و دانشجویان به شرط اشتغال به تحصیل تمام وقت می توانند با کسب مجوز کار دانشجویی در اوقات فراغت به کار مشغول شوند.

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
پرسشهای عمومی در مورد مهاجرت به کشور روسیه
ویرایش کنید
برای افزودن محتوا اینجا را کلیک کنید
ویرایش کنید
برای افزودن محتوا اینجا را کلیک کنید
ویرایش کنید
برای افزودن محتوا اینجا را کلیک کنید
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}