کیان ویزا

روش های مهاجرت به سوئد

5.0
5.0/5

روش های مهاجرت به سوئد از طریق سرمایه گذاری

روش های مهاجرت تحصیلی به سوئد

اطلاعات دیگر در مورد کشور سوئد

سوئد

جغرافیا و جمعیت کشور سوئد

کشور سوئد 10 میلیون جمعیت دارد که حدود 2 میلیون نفر از آنها نوجوانان زیر 18 سال و 85% جمعیت ساکن شهر هستند. سوئد کشوری چندفرهنگی است و 15% مردم آن در کشور دیگری متولد شده اند، بدین ترتیب که از هر 5 فرزند یک خانواده، 1 نفرآن اصلیت غیرسوئدی دارد.

از زمین های این کشور تنها کمتر از 3% برای ساختمان سازی استفاده شده است و 69% از مساحت آن پوشیده از جنگل و مناطق سرسبز است. کشور سوئد 1574 کیلومتر درازا دارد و از سه بخش جنوبی، مرکزی و شمالی تشکیل شده است.

“استکهلم” بزرگترین شهر و پایتخت کشورسوئد با 950000 نفرجمعیت است. “گوتنبرگ” در غرب با 570000 نفر و “مالمو” در جنوب با 340000 نفر جمعیت، از دیگر شهرهای  بزرگ این کشورهستند.  “آپسالا” و “لاند” نیز شهرهای دانشگاهی این کشور به حساب می آیند

 

حکومت در کشور سوئد

نوع دولت یا حکومت کشورسوئد، دموکراسی پارلمانی است که از دو بلوک اصلی چپ و راست تشکیل شده است. بلوک چپ شامل حزب سوسیال دموکرات، حزب چپ و حزب سبز است و بلوک راست نیز از حزب میانه رو، حزب مرکزی، حزب دموکرات مسیحی و حزب لیبرال تشکیل شده است.

اعضای پارلمان سوئد یا ریکسداگ (Riksdog) هر 4 سال یک بارانتخاب می شوند. پادشاه کارل گوستاو شانزدهم  از سال 1973 تا کنون ریاست کشور را بر عهده دارد و بدون هیچ گونه قدرت یا نفوذ سیاسی تنها به عنوان نماینده کشور در مراسم مختلف شرکت می کند.

کشور سوئد عضو اتحادیه اروپا است و واحد پول آن کرون سوئد نام دارد.

دین و مذهب در سوئد

سوئد یک کشور “سکولار” یا غیرمذهبی است وبدون هیچگونه تعصب و سختگیری با روی گشاده پذیرای انواع ادیان و مذاهب است. کلیسای ملی یا کلیسای کشور سوئد مذهب “لوتران” را رواج می دهد اما سایر مذاهب و فرقه های مسیحی نیز در این کشور رواج گسترده دارند. اسلام یکی از ادیان بزرگ این کشور است و یهودیت و بودائیسم نیز در آن رسمیت یافته اند.

زبان مردم در کشور سوئد

زبان رسمی این کشور سوئدی است، اما درصد زیادی از مردم به زبان انگلیسی نیز تسلط کامل دارند. انگلیسی زبان مورد استفاده در بسیاری از سازمان های چند ملیتی این کشورنیز هست و بسیاری از واحدهای درسی دانشگاهی نیز به این زبان تدریس می شوند.

مردم کشور سوئد علاوه بر سوئدی و انگلیسی به 5 زبان رسمی اقلیت های قومی این کشور و تعداد بی شماری زبان خارجی نیز صحبت می کنند. رایج ترین زبان در این کشور بعد از سوئدی زبان فنلاندی، زبان صربی و کروات، زبان عربی، کردی، اسپانیایی، آلمانی و فارسی است

آب و هوای کشور سوئد

نام کشور سوئد در ذهن بسیاری از مردم با زمستان های سرد همراه است، اما در واقعیت جریان آب و هوای گرم حوضچه ی اقیانوسی خلیج مکزیک دمای هوا در این کشور را بسیار متعادل کرده است .

در این کشور، فصل بهار در 3 ماه مارچ،آوریل و مه؛ فصل تابستان در ماه های ژوئن، جولای و آگوست؛ فصل پاییز در ماه های سپتامبر، اکتبرو نوامبر و فصل زمستان در ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه است و هریک ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد.

ویژگی آب و هوایی فصل های مختلف درکشور سوئد به دلیل تنوع جغرافیایی این کشورممکن است با بقیه کشورها متفاوت باشد. در ادامه برای راحتی بیشتراین کشور را به 3 بخش “گوتالند” در جنوب، “سویلند” در مرکز و “نورلند” در شمال تقسیم بندی می کنیو و آب و هوای هر یک را به طور جداگانه معرفی می کنیم.

در گوتالند و شهرهای گوتنبرگ و مالمو زمستان ها کوتاه تر و معتدل ترند و دمای هوا در فصل تابستان و درطول روز از 15 تا 25 درجه سلیوس متغیر است.

دمای هوا در سویلند که از استکهلم در شرق تا جنوب نروژ در غرب این کشور ادامه دارد، در مقایسه با گوتالند چند درجه پایین تر است. در این بخش از کشور، متوسط دمای هوا در ماه ژانویه معمولا زیر صفر درجه است و برف بیشتری می بارد.

دربخش نورلند جمعیت بسیار کمی زندگی می کنند، با این وجود آب و هوای آن معمولا به اشتباه به سرتاسر کشور سوئد عمومیت داده شده است. زمستان ها در این بخش طولانی، سرد و خشک است و دمای هوا برای ماه های متوالی زیر صفر درجه است و برف زیادی می بارد.

هزینه زندگی در کشور سوئد

هزینه های زندگی در این کشور مانند هر کشور دیگری می تواند بسته به سبک زندگی و محل اقامت فرد پایین یا بالا باشد. در جدول زیر هزینه های 1 ماه زندگی درکشور سوئد آورده شده است:

نوع کالا یا خدمات قیمت (کرون سوئد)
غذا 2000
هزینه محل اقامت 4,070
حمل و نقل 550
تلفن و اینترنت 300
تفریحات و سرگرمی و متفرقه 1,450
جمع کل 8,370

(معادل 925 دلار یا  815پوند)

سوئد کشور گرانی است؛ اما اگر بخواهیم خوشبین باشیم هر شخص می تواند با هزینه کردن ماهیانه 5000 کرون معادل 520 یورو در این کشور براحتی زندگی کند.

 

اجاره منزل در کشور سوئد

میزان اجاره ماهیانه منزل در مناطق مختلف این کشور متفاوت است. اجاره ماهیانه یک اتاق در پانسیون دانشجویی از 2,500 تا 6,500 کرون بسته به اینکه در شهرهای دورافتاده کوچک یا در شهر استکهلم باشد، متغیر است و هزینه اجاره منازل شخصی بویژه درشهرها ممکن است از این هم بیشتر باشد.

معمولا اجاره ماهیانه شامل هزینه آب و وسایل گرمایشی نیز می شود؛ اما روش پرداخت هزینه ی برق، اینترنت و غیره باید حتما از قبل در قرارداد اجاره مشخص شود.

بعلاوه در شهرهای شلوغی چون استکهلم، گوتنبرگ و مالمو اجاره محل اقامت به دلیل ازدحام جمعیت و کمبود آپارتمان های خالی، کار چندان راحتی نیست و ممکن است شما را دچار دردسر کند.

اجاره منزل در کشور سوئد، بصورت دست اول(forsta hand) ویا دست دوم (Andra hand) انجام می شود. در اجاره دست اول، قرارداد اجاره با صاحب ملک بسته می شود ولی در قرارداد دست دوم  شخص واسطه ای که خود ملک را از فرد دیگری اجاره کرده است، با شما قرارداد اجاره می بندد.

برای اجاره منزل از نوع دست اول باید در لسیت انتظار شهرداری ثبت نام کرده و منتظر نوبت اجاره منزل بمانید. این انتظار ممکن است از چند روز در برخی مناطق دور افتاده تا 10 سال در مرکز شهرهای بزرگ مثل استکهلم طول بکشد.

اعضای خانواده سپری کنند.

مدارس و سیستم آموزش و پرورش کشور سوئد

در کشور سوئد آموزش های پیش دبستانی برای کودکان 1 تا 5 سال توسط شهرداری مناطق مختلف ارائه می شود که بسته به سن کودک و وضعیت اشتغال والدین (اعم از اینکه بیکار یا در مرخصی برای سایر فرزندان باشند) و تحصیلات آنه، مبلغی از شهریه توسط شهرداری پرداخت می شود.

9 سال آموزش اجباری درمدارس کشور سوئد از 4 مقطع پیش دبستانی، ابتدایی (سالهای یکم تا سوم)، راهنمایی(سال های چهارم تا ششم) و دبیرستان (سالهای هفتم تا نهم) تشکیل شده است. علاوه بر این کودکان 6 تا 13 سال می توانند از مراقبت های قبل و بعد از ساعات مدارس نیز بهره مند شوند.

تحصیل در مقطع دبیرستان (سال های دهم تا دوازدهم) در کشور سوئد اختیاری است. مفاد درسی این دوره در قالب 18 برنامه آموزشی به دانش آموزان ارائه می شود که می توانند یکی از آنها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. از این 18 برنامه درسی، 6 برنامه مربوط به آمادگی برای ورود به دانشگاه و 12 برنامه ویژه دروس فنی و حرفه ای هنرستان است.

در سال 2017، هجده درصد ازفارغ التحصیلان کلاس نهم آمادگی ورود به مقطع عالی دبیرستان را نداشتند. برای این قبیل دانش آموزان ضعیف تر نیز 5 برنامه آموزشی مقدماتی در نظر گرفته شده است که با گذراندن آنها می توانند مجددا در دبیرستان های عالی ادامه تحصیل دهند.

همه افرادی که در کشور سوئد اقامت  دارند، می توانند از خدمات اولیه درمانی، مرخصی والدین، یارانه فرزندان، کمک هزینه معلولین و بیمه استفاده کنند. پوشش بیمه دولتی این کشور علاوه بر شهروندان شامل افرادی که فقط اقامت این کشور را دارند و هنوز شهروندی این کشور را دریافت نکرده اند، نیز می شود.

 انواع ویزاهای کشور سوئد

ویزای تحصیلی

ویزای خانواده

اقامت کاری سوئد برای ورزشکاران و مربیان ورزشی

ویزای خود اشتغالی کشور سوئد

ویزای کادر درمان

ویزای تحصیلی کشور سوئد

کشور سوئد همواره مقصد تحصیلی مطلوبی برای دانشجویان بین المللی بوده است. تشویق به استقلال فکری، تفکر خلاقانه و تفکر انتقادی از مزایای تحصیل در سوئد است.تفکر خلاقانه و آزاد در سوئد امری رایج است. کشور سوئد افراد را به ارائه و مشارکت در بیان ایده و نظرات خود دعوت می کند.

کشور سوئد علی رغم جمعیت نسبتاً کم خود، در حیطه ی آموزش و پرورش سابقه درخشانی دارد. کشور سوئد برخی از  برترین دانشگاه های دنیا را در اختیار دارد. نظام آموزش عالی سوئد به عنوان یکی از برترین ها در جهان ثبت شده است. Times

دانشگاه های کشور سوئد نیاز دانشجویان بین المللی را به خوبی شناخته و سازگاری بالایی با نیازهای آنها ایجاد کرده اند.کشور سوئد در حیطه ی مهارت های زبان انگلیسی، در رتبه ی سوم کشورهای برتر جهان قرار دارد.بنابراین، دانشجویان در تمامی اماکن، از کلاس درس گرفته تا مراکز خرید می توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

بسیاری از برنامه های تحصیلی کشور سوئد شامل دوره کارآموزی می شود؛ دانشجویان می توانند در کنار دریافت تخصص و مهارت در رشته تحصیلی، از این فرصت برای کسب تجربه عملی نیزبهره جویند. اگر به تحقیق و پژوهش علاقه دارید، سوئد کشور تحقق رویای شما است.

امکان دریافت فرصت شغلی در حین تحصیل از مزایای تحصیل در کشور سوئد است. در واقع دانشجویان در حین تحصیل می توانند مشغول به کار شوند و از تعادل کار و زندگی که سوئد به آن شهرت دارد، لذت ببرند.

امکان کار برای دانشجویان بین الملل در سوئد نیز وجود دارد. اگر چه ادامه تحصیل جز اولویت های دانشجویان بین المللی است، اما دولت سوئد هیچ گونه محدودیت زمانی برای کار این دانشجویان در نظر نگرفته است. پس از تکمیل دوره تحصیلی، دانشجویان می توانند با تمدید اقامت خود به مدت 6 ماه به دنبال شغل مناسب باشند. اگر قصد دارید در کشور سوئد به فعالیت کاری خود ادامه دهید، یادگیری زبان سوئدی اهمیت بسیاری دارد، به گونه ای که در برخی از مشاغل یکی از الزامات استخدام است.

شهریه دانشگاه ها در سوئد

شهریه تحصیل در سوئد تا حد زیادی به رشته تحصیلی بستگی دارد. متوسط هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی 129.000 کرون در سال است. توجه داشته باشید که هزینه های تحصیلی در مقطع کارشناسی کمتر از سایر مقاطع است. جدول زیر شرحی از میانگین هزینه های تحصیل در سوئد در مقاطع مختلف تحصیلی را نشان می دهد. توجه داشته باشید که این هزینه ها تقریبی و به صورت میانگین بیان شده است.

علوم انسانی و علوم اجتماعی 80.000 تا 110.000 کرون در سال
علوم طبیعی و رشته های فنی 120.000 تا 145.000 کرون در سال
طراحی و معماری 190.000 تا 270.000 کرون در سال

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه های سوئد:

مدارک لازم برای ثبت نام در مقطع کارشناسی مدارک لازم برای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد
1.     مدرک دیپلم و ریز نمرات

2.     سوابق و مدارک دانشگاهی (برایآن دسته از دانشجویانی که قبلاً تحصیلات دانشگاهی داشته اند.)

3.     ترجمه مدارک به زبان سوئدی یا انگلیسی

4.     ارائه مدرک معتبر از آزمون های تافل یا آیلتس

5.     کپی از پاسپورت

1.     مدرک کارشناسی و ریز نمرات

2.     ترجمه مدارک به زبان سوئدی یا انگلیسی

3.     ارائه مدرک معتبر از آزمون های تافل یا آیلتس

4.     کپی از پاسپورت

 

مدارک لازم برای اخذ اقامت موقت سوئد برای ادامه تحصیل:

 • کپی تمامی صفحات گذرنامه
 • نامه ی پذیرش از یک موسسه آموزش عالی در سوئد
 • اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارید یا دانشجوی دکتری هستید، می بایست اطلاعات مربوط به پذیرش توسط موسسه مربوطه را به دولت سوئد ارائه دهید.
 • ارائه گواهی صادر شده از محل تحصیل در صورتی که هم اکنون دانشجوی مقطع دکتری به شمار می روید. این گواهی شامل جزئیات تحصیلی دوره دکتری است.در این مرحله برای بررسی این گواهی ها شما به بخش بازبینی مدارک در نهادهای مهاجرتی دولت سوئد ارجاع داده می شوید.
 • در صورتی که با درخواست شما برای ادامه تحصیل کمتر از یک سال موافقت شده باشد، کپی اسناد درخواست شما برای بیمه درمانی جامع سوئد الزامی است.اگر از سوی موسسه آموزش عالی مورد نظر تحت پوشش بیمه قرار گرفته باشید، با ارسال مدارک مربوطهاین امر را به اثبات برسانید.
 • ارائه گواهی تمکن مالی برای اثبات استطاعت مالی کافی برای تحصیل در سوئد الزامی است.
 • چنانچه موفق به دریافت بورسیه ی تحصیلی شده اید، باید مدارک مربوطه را ارائه نمایید. اطلاعات مربوط به مبلغ بورسیه تحصیلی و زمان برخورداری از این بورسیه نیز بسیار مهم است.

هزینه های دولتی درخواست ویزای تحصیلی سوئد

هزینه ی درخواست ویزای تحصیلیبرای دانشجو درخواست اقامت برای اعضای خانواده
بزرگسالان:           1500 کرون بزرگسالان 1500 کرون
        افراد زیر 18 سال:    750 کرون بزرگسالان 1500 کرون

ویزای خانواده سوئد

اخذ اقامت کشور سوئد از طریق اعضای خانواده

در صورتیکه یکی از اعضای خانواده شما از جمله فرزندان بالای 18 سال، پدرو مادر، همسرفعلی یا همسرآینده ی شما در کشور سوئد زندگی می کند و اقامت دائم این کشور را دارد، می توانید برای پیوستن به او و دریافت مجوز اقامت کشور سوئد اقدام نمایید.

برای دریافت اقامت سوئد از طریق اعضای خانواده باید ثابت کنید با عضو خانواده خود در گذشته و بلافاصله پیش از ورود او به کشور سوئد، در یک مکان زندگی می کرده و از نظر اجتماعی و عاطفی به هم وابسته اید و زندگی دور از هم برای شما سخت است.

درخواست اقامت شما باید به فاصله زمانی اندکی پس از اخذ اقامت دائم سوئد توسط فردی که قرار است در کشور سوئد به او ملحق شوید، ثبت شود؛ در صورتیکه دیر اقدام کنید و این فاصله زمانی طولانی شود، موفق به اخذ مجوز اقامت نخواهید شد.

با داشتن شرایط زیر، زن، شوهر و فرزندان زیر 18 سال شما می توانند اقامت کشور سوئد را دریافت کنند :

 • شهروندی، اقامت دائم، اقامت موقت یا پناهندگی کشورسوئد
 • توان مالی کافی برای پرداخت هزینه های زندگی خود و افرادی که قرار است با اخذ اقامت کشور سوئد به شما بپیوندند.
 • محل اقامت و فضای کافی برای زندگی در کنارتمامی اعضای خانواده
 •  18 سال سن (همسر شما نیز باید 18 سال تمام داشته باشد)

چنانچه شهروند کشور سوئد هستید یا اقامت دائم این کشور را دریافت کرده اید، به همسر آینده شما نیز مجوز اقامت داده می شود تا بتوانید با وی در این کشورزندگی کنید.

در مواد خاص در صورت داشتن اقامت دائم، پارتنریا شخصی که قرار نیست به ازدواج شما درآید نیز می تواند برای پیوستن به شما از کشور سوئد مجوز اقامت دریافت کند.

بررسی تمکن مالی و شرایط محل اقامت و منزل شما در کشور سوئد بر عهده اداره امور مهاجرت این کشور است و بلافاصله پس از ثبت درخواست و تحویل مدارک انجام می شود. چنانچه در کشور سوئد زندگی می کنید اما منابع مالی و فضای زندگی کافی برای حمایت از اعضای خانواده خود را در اختیار ندارید، برای دریافت مجوز اقامت اقدام نکنید وتا زمان تهیه امکانات لازم صبرکنید.

تمکن مالی مورد نیاز برای اخذ اقامت سوئد از طریق اعضای خانواده

برای اثبات تمکن مالی باید درآمد ثابت حاصل از شغل داشته باشید که برای پرداخت مخارج شما و اعضای خانواده شما کافی باشد. درآمد حاصل از شغل شامل حقوق و دستمزد کاری، بیمه بیکاری، کمک هزینه بیماری و مستمری بازنشستگی نیز می شود.

علاوه بر این در صورت داشتن ثروت و سرمایه هنگفتی که با تکیه بر آن بتوانید مخارج خود و اعضای خانواده خود را تامین کنید، تمکن مالی شما اثبات شده است.

درآمد لازم برای کسب اقامت کشور سوئد برای اعضای خانواده

درآمد شما باید با کسر اجاره منزل مطابق با “درآمد استاندارد” کشور سوئد باشد و بتواند هزینه های خوراک، پوشاک، بهداشت و درمان، تلفن، برق منزل، بیمه و سایر مایحتاج زندگی را پوشش دهد.

این درآمد در سال 2020 عبارتست از:

5002 کرون سوئد یک فرد بزرگسال
8264 کرون سوئد همسر
2654 کرون سوئد فرزندان زیر 6 سال
3055 کرون سوئد فرزندان هفت سال و بالاتر

فضای مسکونی لازم برای اقامت اعضای خانواده در سوئد

منزل مسکونی شما باید فضا و امکانات کافی برای زندگی در کنار اعضای خانواده را داشته باشد. یک آشپزخانه کوچک و یک اتاق خواب برای زندگی 2 نفر و تعداد اتاق های بیشتر در صورت داشتن فرزند الزامی است، بدین صورت که حداکثر 2 نفر از فرزندان مجازند با هم در یک اتاق زندگی کنند.

اجاره نامه مسکن نیز در صورت داشتن تاییدیه صاحب خانه یا تاییدیه شورای تعاونی مسکن یا آژانس املاک، قابل قبول است. زندگی در منزل دیگران یا در منزل پدر و مادر به عنوان محل اقامت پذیرفته نمی شود.

مسکن ارایه شده باید هنگام ورود اعضای خانواده به کشور سوئد تا حداقل 1 سال قابل سکونت باشد.

موارد معافیت از اثبات تمکن مالی جهت اخذ اقامت سوئد

درموارد زیر برای دریافت اقامت کشور سوئد نیازی به اثبات تمکن مالی ندارید.

 • زیر 18 سال باشید.
 • پناهنده کشور سوئد یا تحت حمایت این کشور باشید و اعضای خانواده شما ظرف مدت 3 ماه بعد از دریافت اقامت شما، برای دریافت مجوز اقامت سوئد اقدام کرده باشند.
 • عضو خانواده شما درخواست تمدید اقامت سوئد کرده باشد.

البته این معافیت تنها درصورتی ممکن است که امکان پیوستن مجدد شما به خانواده در هیچ کدام از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا که خانواده شما وابستگی عمیقی به آن دارند، وجود نداشته باشد. به علاوه باید سالهای طولانی با اعضای خانواده خود زندگی کرده و با هم روابط نزدیکی داشته باشید.

درمورد خانواده هایی که فرزندان سوئدی دارند و همه اعضای خانواده می خواهند با هم به این کشور نقل مکان کنند، درصورتیکه هیچیک از اعضای خانواده تا بحال به این کشور نرفته باشد،  اثبات تمکن مالی لازم نیست.

اگربه تنهایی به کشور سوئد آمده و فرزندان یا همسر شما بعدا می خواهند به شما ملحق شوند، باید به عنوان کسی که در این کشور زندگی می کند، توان خود برای حمایت مالی از آنها را به اثبات برسانید.

هزینه درخواست مجوز اقامت سوئد از طریق اعضای خانواده برای هر شخص بالغ 2000 کرون سوئد و برای کودکان زیر 18 سال 1000 کروناست. لازم به ذکر است در صورت عدم موفقیت پرونده، هزینه ها غیرقابل برگشت است.

اقامت کاری سوئد برای ورزشکاران و مربیان ورزشی

افرادی که با انجمن یا مجموعه ورزشی وابسته به کنفدراسیون ورزشی سوئد قرارداد دارند، می توانند از اطلاعات این مقاله برای اخذ مجوز کار در سوئد بهره گیرند.

مدارک لازم برای اخذ مجوز کار سوئد برای ورزشکاران و مربیان

 • پاسپورت معتبر
 • اگر فوتبالیست هستید، حداقل باید یکی از شرایط زیر را داشته باشید:
 • کسب مقام سوم در لیگ فوتبال سوئد (این لیگ از 32 تیم فوتبال تشکیل شده است)
 • بازی در تیم های دامالسونسکان یا الییتتان (بالاترین بخش فوتبال زنان در سوئد)
 • در صورتی که به عنوان مربی فوتبال قصد اخذ مجوز کار سوئد دارید، داشتن حداقل یکی از شرایط زیر الزامی است:
 • کسب مقام سوم در لیگ فوتبال سوئد (این لیگ از 32 تیم فوتبال تشکیل شده است)
 • بازی در تیم های دامالسونسکان یا الییتتان (بالاترین بخش فوتبال زنان در سوئد)
 • بسکتبالیست ها و مربیان ورزش بسکتبال نیزبرای اخذ مجوز کار سوئد می بایست در لیگ باسکلیگان یا بسکتان سوئد (لیگ های بسکتبال سوئد) فعالیت داشته باشند.
 • ارائه قرارداد کتبی با انجمن یا مجموعه ورزشی وابسته به کنفدراسیون ورزشی سوئد
 • برخورداری از حداقل درآمد ماهیانه به مبلغ 14.300 کرون در ماه، بدون احتساب مالیات
 • برخورداری از بیمه سلامت و تصادفات سازگار با نوع ورزش و جایگاه شما.
 • تاییدیه کنفدراسیون ورزش سوئد جهت سودمندی ایجاد اشتغال برای شما و تاثیر این امر بر توسعه ورزش

کارت اقامت موقت سوئد تنها در صورت دریافت مجوز فعالیت کاری بیش از سه ماه صادر می گردد. اثر انگشت، عکس و سایر اطلاعات شخصی شما در این کارت به ثبت می رسد که خود نشان دهنده مجوز اقامت شما در کشور سوئد است.

کشور سوئد امکان ارائه درخواست برای اخذ اقامت موقت مجدد سه ماهه را برای مهاجرین میسر ساخته، توجه داشته باشید که مجوز کار سوئد نهایتاً اقامت دو ساله را برای شما رقم خواهد زد. فراموش نکنید که بیشتر از مهلت تعیین شده در گذرنامه تان، اجازه اقامت در سوئد را نخواهید داشت.

این مجوز صرفاً برای مجموعه ورزشی که با آن قرارداد بسته اید میسر است و جز فعالیت ورزشی ذکر شده در قرارداد، امکان فعالیت در هیچ رشته ورزشی میسر نیست. چنانچه قصد ادامه فعالیت در سوئد دارید یا درصدد تعویض مجموعه ورزشی مورد نظرتان هستید، باید برای تمدید مجوز اقامت خود اقدام کنید.

مجوز برای اعضای خانواده افراد ورزشکار و مربیان ورزشh2

امکان اخذ اقامت برای اعضای خانواده ورزشکاران و مربیان ورزش نیز میسر است، در واقع خانواده این افراد به مدت زمان مشابه اجازه اقامت در کشور سوئد دارند.

افراد با ویژگی های زیر در فهرست اعضای خانواده قرار می گیرند:h3

 • شریک شما (همسر یا فرد ثبت نام شده)
 • فرزند مجرد شما یا فرزند مجرد همسر شما(زیر 21 سال)

فرزندان مجرد زیر 21 سال یا بزرگتر تنها در صورت مستقل بودن یا همراهی با شریک زندگیشان می توانند اقامت سوئد را دریافت کنند. در صورت اعطای اقامت 6 ماهه از سوی دولت سوئد، مجوز کار  نیز برای همسران ورزشکاران و مربیان ورزش صادر می گردد.

تمدید مدت زمان اقامتh2

اگر قرارداد شما به عنوان یک مربی یا ورزشکار با مجموعه ورزشی تمدید گردد، در این صورت لازم است نسبت به تمدید مدت زمان اقامت خود اقدام کنید. اگر به دنبال تغییر مجموعه ورزشی مورد قرارداد خود هستید، باید برای دریافت مجوز جدید اقدام کنید. ارسال درخواست پیش از اتمام مهلت مجوز فعلی بسیار ضروری است.

چنانچه پروانه کار فعلی شما 6 ماه انقضا داشته باشد و پیش از اتمام انقضای مجوز کارتان درخواست تغییر مجموعه ورزشی داشته باشید، در این صورت تا زمان نهایی شدن تصمیم جدید می توانید به کار خود ادامه دهید.

درخواست تمدید مجوز کار از سوی کارفرما انجام می شود. امکان ارائه مجوز کار به مدت زمان اعتبار قرار داد بستگی دارد، حال اگر تمامی موارد ذکر شده بدون نقص پیش رود اما انقضای پاسپورت شما رو به اتمام باشد، مجوز کار دریافت نخواهید کرد.

مجوز کار در کشور سوئد یک مهلت 4 ساله است که برای ورزشکاران و مربیان ورزش این مدت زمان نهایت دو ساله خواهد بود. اگر پس از گذشت چهار سال، قرارداد شما همچنان پابرجا باشد، در این صورت می توانید برای اخذ اقامت دائم اقدام نمایید. این مجوز تا زمان حضور شما در سوئد اعتبار خواهد داشت.

شرایط اخذ بیمه کشور سوئدh2

اگر می خواهید از مزایای درمانی کشور سوئد بهره مند شوید، در صورت عدم ثبت نام در سامانه جمعیت سوئد و عدم برخورداری از شماره شناسایی، هزینه درمان بر عهده خودتان خواهد بود . در صورت ثبت نام در سامانه ثبت جمعیت سوئد، می توانید در آژانس بیمه اجتماعی سوئد نیز ثبت نام کنید و تحت پوشش بیمه اجتماعی سوئد قرار بگیرید.

ثبت نام در سامانه ثبت جمعیت سوئد و دریافت کارت شناسایی کشور سوئد در صورتی امکان پذیر است که شما حداقل به مدت یک سال در کشور سوئد اقامت داشته باشید. بنابراین، به محض رسیدن به خاک این کشور ، سریع در سامانه ثبت جمعیت سوئد ثبت نام کنید تا از این مزایا بهره مند شوید.

ویزای خود اشتغالی کشور سوئد

برای اخذ  اقامت کشور سوئد از طریق خوداشتغالی لازم است:

 • پاسپورت معتبرداشته باشید (درصورتیکه تاریخ اعتبار پاسپورت شما رو به اتمام است، حتما آنرا تمدید کنید، چراکه طبق قانون در هیچ کشوری مجوز اقامت برای مدت طولانی تر ازتاریخ اعتبار پاسپورت به شما داده نمی شود).
 • دریک حرفه ی خاص یا راه اندازی کسب و کارشخصی خود تجربه کافی داشته باشید.
 • در زمینه فعالیت تجاری خود به زبان سوئدی و انگلیسی یا یکی از آنها مسلط باشید.
 • ثابت کنید که قرار است شخص شما کسب و کار یا شرکتی را در سوئد راه اندازی کنید، مسئولیت اجرایی آن با شما است و مالک حداقل 50 درصد از سرمایه یا سهام آن هستید.
 • خدمات یا محصولات شرکت شما درخاک کشور سوئد تولید شده یا در آن به فروش برسد.
 • تمکن مالی لازم برای تامین هزینه های زندگی خود و اعضای خانواده همراه خود برای دو سال اول اقامت در کشور سوئد را داشته باشید. میزان تمکن مالی مورد نیاز به شرح زیر است:
شخص متقاضی 200,000  کرون سوئد
همسر 100,000 کرون سوئد
هر یک از فرزندان 50,000  کرون سوئد
 • مدارک تمکن مالی قابل قبول ارائه کنید.
 • نشان دهید که به شبکه ای از مشتریان محصولات خود و اطلاعات تماس آنها در کشور سوئد دسترسی دارید.
 • ثابت کنید که بعد از دوره آزمایشی 2 ساله، حساب مالی شرکت شما تراز است و می توانید از عهده ی مخارج خود و اعضای خانواده برآیید. (میزان این دارایی بر اساس درآمد استاندارد کشور سوئد و پس از کسر هزینه مسکن محاسبه می شود).

 

شرایط ویژه کاری برای گروه درمانی در کشور سوئد

مهاجرت مشاغل گروه بهداشت و درمان به کشور سوئد به قصد شروع کار و فعالیت در این رشته ها همچون بسیاری از مشاغل دیگر نیازمند دریافت مجوز کار کشورسوئد است و در حقیقت مهاجرت کاری به کشور سوئد بدون دریافت مجوز کار امکان پذیر نیست. برای دریافت مجوز کار کشور سوئد اولین مرحله، دریافت جاب آفر یا پیشنهاد کاری از یک کارفرما در این کشور است.

برای دریافت جاب آفر در کشور سوئد، می توانید با ویزای توریستی ۹۰ روزه به این کشور سفر کرده و پس از پیدا کردن شغل و کارفرمای مورد نظراز داخل خاک این کشور برای دریافت مجوز کار اپلای کنید. روش دیگر دریافت جاب آفر از طریق وکلای مهاجرت است.

علاوه بر مجوز کار، مهاجرت کادر درمان به کشور سوئد به قصد کار و فعالیت حرفه ای در این کشور نیازمند دریافت لایسنس یا مجوز رسمی فعالیت در این رشته هاست. سازمان مسؤول صدور مجوز فعالیت رسمی در مشاغل گروه درمانی کشور سوئد، سازمان ملی بهداشت و خدمات درمانی(NBHW) مشابه نظام پزشکی در کشور ایران است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد مهاجرت مشاغل درمانی به کشور سوئد با وکلای با تجربه و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم مربوط به مشاوره رایگان را در وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

مراحل مهاجرت کادر درمان به کشور سوئد

مراحل مهاجرت کادر درمان به کشور سوئد عبارتند از:

 • فراگیری زبان سوئدیو دریافت مدرک TISUS سطح B2
 • ثبت درخواست ارزیابی مدارک تحصیلیو به تایید رساندن مدارک
 • شرکت در آزمون های سنجش مهارت و دوره های تخصصی لازم و دریافت مجوز فعالیت رسمی در مشاغل گروه درمانی در کشور سوئد
 • دریافت مجوز اقامت تحصیلی و گذراندن دوره های تخصصی لازم در کشور سوئد
 • جستجوی کار و دریافت جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از یک کارفرما در کشور سوئد
 • دریافت مجوز کار کشور سوئد
 • دریافت مجوز اقامت کاری کشور سوئد

مراحل دریافت مجوز فعالیت کادر درمان در کشور سوئد

به طور کلی شرایط ويژه کاری برای گروه درمانی و مراحل دریافت مجوز فعالیت در رشته پزشکی و سایر رسته های علوم پزشکی در کشور سوئد عبارتند از:

(۱) ثبت درخواست ارزیابی مدارک تحصیلی

(۲) ارائه مدرک زبان سوئدی TISUS یا مدارک مشابه دیگر

(۳) شرکت در آزمون های مهارت تخصصی تئوری و عملی و کسب نمرات لازم

(۴) گذراندن دوره های آموزشی

(۵) گذراندن آزمون حقوق و مقررات رشته های علوم پزشکی در کشور سوئد

(۶) اپلای برای دریافت مجوز رسمی فعالیت در مشاغل گروه درمان در کشور سوئد

 

پرسش های متداول:

 

 • شرایط ویژه کار برای گروه درمانی در کشور سوئد به چه صورت است؟

 • به طور کلی شرایط ويژه کاری برای گروه درمانی و مراحل دریافت مجوز فعالیت در رشته پزشکی و سایر رسته های علوم پزشکی در کشور سوئد عبارتند از:

(۱) ثبت درخواست ارزیابی مدارک تحصیلی

(۲) ارائه مدرک زبان سوئدی TISUS یا مدارک مشابه دیگر

(۳) شرکت در آزمون های مهارت تخصصی تئوری و عملی و کسب نمرات لازم

(۴) گذراندن دوره های آموزشی

(۵) گذراندن آزمون حقوق و مقررات رشته های علوم پزشکی در کشور سوئد

(۶) اپلای برای دریافت مجوز رسمی فعالیت در مشاغل گروه درمان در کشور سوئد

 • آیا دریافت مجوز کار کشور سوئد نیاز به قرارداد کاری دارد؟ بلی، در مورد کشو سوئد نیز همچون بسیاری ازکشورهای دیگر، دریافت مجوز کار بدون جاب آفر یا پیشنهاد شغلی از طرف یک کارفرما در کشور سوئد، امکان پذیر نیست.
 • آیا کشور سوئد به پرستار نیاز دارد؟ بلی. مشاغل درمانی در میان مشاغل مورد نیاز کشور سوئد، رتبه اول را به خود اختصاص می دهند و در این میان بیشترین نیاز به پرستاران در شاخه های مختلف پرستاری سالمند، پرستاری کودک، پرستاری اتاق عمل،پرستاری رادیوگرافی و عکس برداری و غیره است

منابع:

https://www.migrationsverket.se/English/Private-individuals/Working-in-Sweden/Employed/If-you-are-in-Sweden/Visiting-an-employer.html.

http://sewn-is-recruiting.com/?page_id=686

https://www.simagroup.org/en/work/

https://www.mah.se/upload/FAKULTETER/OD/Avdelningar/who/EURO/Sweden/dentistry_03.pdf

https://sverigesradio.se/artikel/5470747

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
پرسشهای عمومی در مورد مهاجرت به کشور سوئد
ویرایش کنید
برای افزودن محتوا اینجا را کلیک کنید
ویرایش کنید
برای افزودن محتوا اینجا را کلیک کنید
ویرایش کنید
برای افزودن محتوا اینجا را کلیک کنید
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}