کیان ویزا

روش های مهاجرت به نروژ

0.0
0.0/5

روش های مهاجرت به نروژ از طریق سرمایه گذاری

روش های مهاجرت تحصیلی به نروژ

روش های فرعی مهاجرت به نروژ

اطلاعات دیگر در مورد کشور نروژ

نروژ

در کشور نروژ تمامی امکانات لازم برای یک زندگی شاد و راحت در اختیار مهاجران قرار می گیرد. شرایط کارکردن در این کشور بسیار عالی است و حقوق و دستمزدها نیز بسیار بالاست. علاوه بر این دره های عمیق، رودخانه ها و کوهستان های زیبا و مناطق ساحلی بی نظیر این کشور، انگیزه ی یک زندگی سالم با تفریحات جذاب را در مهاجران ایجاد می کند.

 جمعیت کشور نروژ نسبتا کم و حدود 5 میلیون نفر است و به همین دلیل مهاجرت افراد به این کشور می تواند تغییرات زیادی در آن ایجاد کند.

 نکات مهم درباره سبک زندگی نروژی ها

کار برای زندگی نه زندگی برای کار- مردم نروژ بیش از هر کشور دیگری به تعطیلات و آخر هفته ها اهمیت می دهند. تعطیلات طولانی از قبیل تعطیلات تابستانی در این کشور بسیار رایج است و همه در تلاشند بیشترین لذت را از این فرصت ها برده و به تجدید قوا و روحیه بپردازند.

کار داوطلبانه – صرف وقت برای کارهای داوطلبانه از قبیل تمیز کردن خیابان های اطراف محل سکونت از اصول مهم فرهنگ مردم در کشور نروژ است.

قانون ژانته(Jante)  این قانون تا حد زیادی نشان دهنده نرم و عرف رایج بین مردم کشورهای اسکاندیناوی است و بر اساس آن منافع جمع بر منفعت تک تک مردم برتری دارد و به رخ کشیدن دستاوردها و موفقیت های فردی یا حسادت به داشته های دیگران رفتار پسندیده ای نیست.

کوشلی(Koselig) این واژه در فرهنگ کشور نروژ و سایر کشورهای شاد دنیا (بر اساس آمار3 کشور دانمارک، فنلاند و نروژ شادترین کشورهای دنیا شناخته شده اند) به معنی لذت بردن از معاشرت با دیگران و ارتباط قوی با طبیعت است. هیگی ها (Hygge) یا پیروان این سبک از زندگی نیز در سال های اخیر طرفداران بسیاری داشته اند.

زندگی دیجیتال- جامعه کشور نروژ و بقیه کشورهای منطقه نوردیک(Nordic)  به ابزار و وسایل دیجیتال وابستگی زیادی دارند. برای مثال اغلب مردم بجای جابه جا کردن پول نقد همیشه از دستگاه های خود پرداز، دبیت کارت وکارت های اعتباری استفاده می کنند و بیشتر خریدها و پرداخت های خود را با موبایل انجام می دهند.

سفر با هواپیما- اغلب مردم در این کشور برای سفر به شهرهای مختلف از هواپیما استفاده می کنند و برخی نیز بطور منظم در طول هفته برای رسیدن به محل کار با هواپیما در شهرها جابجا می شوند.

سفر با سایر وسایل نقلیه به دلیل جغرافیا و طبیعت زیبای کشور نروژ بویژه برای توریست ها بسیارجذاب، اما برای نیازهای روزمره و سفرهای هرروزه زمان بر است. اگر به تازگی وارد کشور نروژ شده اید لازم است در سایت های فروش بلیط هواپیما ثبت نام کنید تا در زمان نیاز از زمان بندی و برنامه پروازهای مختلف مطلع شوید

پیشنهاد میکنیم این ویدیو را مشاهده کنید :

هزینه های زندگی در کشور نروژ 

میانگین هزینه های زندگی در کشور نروژ حدود 12,122 کرون نروژ در ماه است که شامل هزینه های محل اقامت، غذا، لوازم تحصیل، کرایه حمل و نقل و سایر خدمات است. 

نام کالا یا خدماتقیمت(کرون نروژ)
1 وعده شام در یک رستوران معمولی120-160
1 عدد بلیت سینما120
هزینه 1 ترم دانشگاه590
هزینه عضویت در سازمان رفاه اجتماعی کشور سوئد برای 1 ترم1100

سیستم آموزش عالی کشور نروژ 

بالا بردن سطح معلومات افراد در کشور نروژ اهمیت زیادی دارد و نیاز شدیدی به نیروی کار حرفه ای و سطح بالا در این کشور وجود دارد. هدف دولت نروژ فراهم آوردن امکانات تحصیل برای همه افراد از کشورهای مختلف بدون توجه به سطح و پیشینه ی اجتماعی آنها با هدف ارائه نیروی کار مفید و ماهر به جامعه ی نروژ در رشته های مختلف است کشور نروژ در حال حاضر 9 دانشگاه، 8 دانشکده و 5 موسسه علمی آموزشی دارد که با حمایت دولت اداره می شود. علاوه بر این، تعداد زیادی موسسه آموزش عالی خصوصی با بودجه مردمی نیز در نروژ در حال فعالیت هستند.                 

سال تحصیلی دانشگاهی در کشور نروژ از اواسط آگوست شروع شده و تا اواسط ماه ژوئن ادامه دارد. 

انواع ویزا های کشور نروژ  

اگرچه نروژ کشور کوچکی است، اما امکانات تحصیلی بسیار مناسبی را در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی  سراسر کشور برای دانشجویان داخلی و بین المللی فراهم کرده است؛ طوری که بعد از اتمام دوره آموزشی جذب فارغ التحصیلان به بازار کارکشور نروژ یا سایر کشورها بسیار سریع و راحت خواهد بود.    

شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه های کشور نروژ

بر اساس قوانین آژانس ارزیابی تحصیلات تکمیلی کشور نروژ(NOKUT)  ، تکمیل تحصیلات در مقطع دبیرستان در سطح علمی امتحانات نهایی دبیرستان های کشور نروژ، شرط عمومی برای ورود به دانشگاه ها و مراکز عالی این کشور است. داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز باید در رشته مورد نظر، مدرک کارشناسی معادل با حداقل 3 سال آموزش معمولی یا یک و نیم سال آموزش فشرده دانشگاهی داشته باشند .  

دانشگاه های کشور نروژ

آموزش عالی در کشور نروژ در دانشگاه های دولتی و خصوصی این کشوراتفاق می افتد. بعضی از این دانشگاه ها به طور تخصصی تنها رشته های خاصی را ارائه می دهند  و برخی نیز جامع تر بوده و انواع مختلف رشته ها را در بر می گیرند.پذیرش دانشجویان خارجی در دانشکده های کشور نروژ نیز انجام می شود که معمولا کوچک تراز دانشگاه بوده و بیشتر رشته های فنی و حرفه ای را تنها تا مقطع کارشناسی ارائه می کنند که البته زیر مجموعه دانشگاه به حساب آمده و از قوانین و نظارت یکسانی برخوردارند.زبان تحصیل در 

دانشگاه های کشور نروژ برای دانشجویان بین المللی انگلیسی است که همین موضوع شرایط تحصیل در کشور نروژ را بسیار راحت تر کرده است.                                                                                                   

چهار دانشگاه برتر کشور نروژ بر اساس آمار سازمان جهانی رتبه بندی دانشگاه ها همگی دولتی بوده و عبارتند از دانشگاه اوسلو(University of Oslo)با رتبه جهانی ۱۳۵، دانشگاه برگن(University ofBergen) با رتبه ۱۷۱، دانشگاه علم و فن آوری کشور نروژ(Norwegian University ofScience and (Technologyبا رتبه ۳۶۳ ودانشگاه ترومسو یا قطب شمال نروژ  University of Tromso The)(Arctic University of Norway با رتبه جهانی ۳۶۹

دوره کارشناسی در دانشگاه های کشور نروژ ۳ سال، دوره کارشناسی ارشد ۲ سال و دوره های دکترا نیز به طور معمول ۳ سال زمان می برد. دردوره های ۵ ساله به هم پیوسته کارشناسی ارشد کشور نروژ نیز واحدهای درسی کارشناسی و کارشناسی ارشد با هم تدریس شده و بیشتر در رشته های معماری، مدیریت بازرگانی، مهندسی، دندانپزشکی و حقوق ارائه می شوند.

علاوه بر اینها دوره های ۶ ساله تخصصی در رشته های پزشکی، دامپزشکی، روانشناسی و الهیات در کشور نروژ نیز در برخی دانشگاه ها تدریس می شوند که مدارک آنها  متفاوت بوده و در ۳ سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا آنچنان که در سیستم مدرک دهی اروپایی بولوگنا (Bologna process) رایج است، صادر نمی شوند.

شهریه دانشگاه ها در کشور نروژ 

تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ برای دانشجویان داخلی و خارجی بدون توجه به ملیت آنها کاملا رایگان است.البته در برخی از دانشگاه ها از دانشجویان رشته های مدیریت و بازرگانی مبلغی به عنوان شهریه دریافت می شود. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که هزینه های زندگی در کشور نروژ نسبتا بالاست.                                                                  

در حقیقت تنها هزینه هایی که دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی کشور نروژ می پردازند، مبلغ 30 الی 60 یورو است که بایدبرای صدور کارت دانشجویی و حق شرکت در امتحانات  به انجمن دانشجویی دانشگاه ها پرداخت شود.                                                                                                                             

باتهیه کارت دانشجویی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و بازدید از موزه ها، شرکت در مراسم فرهنگی مختلف و استفاده از امکانات پزشکی یا ورزشی نروژ با تخفیف های ویژه همراه است.   

شهریه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی 

در بسیاری از دانشگاه های خصوصی از دانشجویان نروژی و غیر نروژی شهریه ای یکسان به مبلغ 7000 تا 19000 یورو گرفته می شود. 

ویزای کاریابی کشور نروژ

معمولا برای اخذ مجوز اقامت و کارکشور نروژ باید قبل از ثبت درخواست، از یک کارفرمای معتبر پیشنهاد شغلی داشته باشید. اما در برخی از موارد استثنایی در صورت داشتن مهارت کاری ویژه ، می توانید قبل از پیداکردن کار وارد این کشور شوید.

شرایط دریافت ویزای کاریابی نروژ

 • داشتن مهارت در حرفه ای خاص و جستجوی شغل مناسب با آن. مشاغلی از قبیل رهبری گروه های مذهبی، تدریس یا آشپزی در این دسته قرار نمی گیرند.
 • داشتن یکی از شرایط زیر:
 • داشتن مجوز اقامت تحصیلی و مدرک تحصیلی یا مدرک پایان دوره از یکی از دانشگاه ها، دانشکده ها، آموزشگاه های فنی حرفه ای یا هنرستان های کشور نروژ. در این حالت باید تحصیلات شما در این کشور به پایان رسیده باشد و قبل از تمام شدن اعتبار مجوز اقامت تحصیلی خود در کشور نروژ، برای دریافت مجوز اقامت کاریابی اقدام کنید.
 • داشتن مجوز ادامه تحصیل در کشور نروژ به منظور رساندن سطح  مدرک تحصیلی خود به سطح استاندارد قابل قبول کشور نروژ. توجه کنید که باید قبل از اتمام تاریخ اعتبار مجوز اقامت تحصیلی خود برای دریافت اقامت کاریابی نروژ اقدام کرده و مدرک تحصیلی شما باید مورد تایید یا در حال دریافت تاییدیه از موسسات آموزش عالی کشور نروژ باشد.
 • داشتن مجوز اقامت پژوهشگری کشور نروژ. این مجوز به کسانی داده می شود که به شرط داشتن تمکن مالی کافی  با بودجه شخصی خود در پروژه های تحقیقاتی فعالیت می کنند. در این مورد نیز هنگام ثبت درخواست نباید از تاریخ اعتبار مجوز اقامت پژوهشگری شما گذشته باشد.
 • داشتن مجوز اقامت کاری از طریق حمایت کارفرمای نروژی برای انجام تحقیقات در یک دانشگاه یا موسسه عالی پژوهشی در این کشور. توجه کنید که ثبت درخواست مجوز اقامت کاریابی باید قبل از به پایان رسیدن مدت اعتبار مجوز کار تحقیقاتی شما انجام شود.
 • داشتن تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه های زندگی در کشور نروژ به مبلغ 20,521  کرون نروژ در ماه یا 246,246 کرون نروژ در سال. توجه کنید که این پول باید متعلق به شخص شما و سپرده در یک حساب بانکی در کشور نروژ باشد. اگر همزمان با جستجوی کار، از کارفرمایی در کشور نروژ پیشنهاد شغلی قابل قبول داشته باشید، مبلغ حقوق یا دستمزد آن شغل جزو منابع مالی شما محسوب می شود.

مدارک تحصیلی و مهارت های شغلی لازم جهت دریافت ویزای کاریابی کشور نروژ

مدرک تحصیلی یا فنی حرفه ای شما باید حتما یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 • مدرک معادل با حداقل 3 سال آموزش فنی و حرفه ای در سطح آموزش کلاسهای دهم، یازدهم و دوازدهم هنرستان در رشته هایی مثل نجاری یا بهداشت یاری و وجود دوره های آموزشی معادل آن رشته در آموزشگاه های کشور نروژ
 • ·       مدرک تحصیلی یا مدرک پایان دوره از یک دانشگاه یا دانشکده معتبر در رشته های علمی از قبیل مهندسی یا پرستاری 

در صورت نداشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی یا فنی حرفه ای، در  موارد استثنایی به شرط داشتن تجربه کاری زیاد و مهارت بالا در رشته ای خاص، مجوز کار به افراد داده می شود. در این موارد باید دانش و مهارت فرد برابر با کسانی باشد که در رشته مورد نظر آموزش های حرفه ای دریافت کرده اند 

ویزای کارگر فصلی کشور نروژ

با این نوع مجوز می توانید در کشور نروژ در زمان های مشخصی از سال به کارهای فصلی از قبیل نجاری یا نقاشی ساختمان مشغول شوید یا به جای کارمندان ثابت این کشور که در تعطیلات به مرخصی می روند، کار کنید.

شرایط ویزای کارگر فصلی کشور نروژ

برای دریافت این نوع مجوز باید قبل از اقدام به اخذ پذیرش، از یک کارفرما در کشور نروژ پیشنهاد شغلی  بگیرید. دقت کنید که این شغل باید تمام وقت باشد و در تمام طول مدت اقامت در این کشور باید تنها به همین شغل و نه شغل دیگری مشغول باشید. برای این نوع ویزا نیازی به مدارک تحصیلی یا فنی حرفه ای نیست.

شرایط و مدارک لازم برای اخذ ویزای کارگر فصلی نروژ 

 • حداقل 18 سال سن
 • پرداخت هزینه ثبت درخواست
 • قرارداد کاری کتبی تمام وقت (در صورت داشتن چندین قرارداد از کارفرماهای مختلف، همه آنها باید بصورت مکتوب ارائه شوند)
 • حداقل حقوق دریافتی قید شده در قرارداد کاری شما باید برابر با استانداردهای کشور نروژ باشد.

بیمه درمانی کشور نروژ

برخورداری شما از خدمات درمانی کشور نروژ به وضعیت اقامت شما در این کشور بستگی دارد و در صورتیکه  مدت اقامت شما در نروژ بیش از 1 سال باشد، هنگام ثبت نام در دانشگاه های این کشور و دریافت مجوز اقامت تحصیلی، بطور خودکار تحت پوشش طرح بیمه ملی قرارخواهید گرفت.

سیستم بانکی کشور نروژ

برای گشایش حساب در بانک های کشور نروژ می توانید با در دست داشتن شماره شناسایی نروژی به موسسات مالی یا به شعب بانک های سراسر کشور مراجعه کنید. برخی از این بانک ها کاملا اینترنتی هستند و شعبه فیزیکی ندارند، اما بانک های معمولی نیز خدمات آنلاین بانکی از قبیل مدیریت حساب ها، پرداخت قبوض و انتقال پول را در اختیار مشتریان قرار می دهند.

علاوه بر این،کارت های اعتباری بانکی در همه جای کشور نروژ پذیرفته می شوند و دستگاه های خود پرداز به راحتی در دسترس همگان قرار دارند. 

تمام موسسات آموزش عالی و دانشگاه های کشور نروژ  سازمان رفاه دانشجویی خود را موظف به ارائه خدمات بهداشتی درمانی در محل دانشگاه و ارائه امکانات تفریحی و ورزشی به دانشجویان کرده اند که استفاده از آنها برای بهبود سلامت جسمی و روانی شما شدیدا پیشنهاد می شود.

عضویت در سازمان رفاه دانشجویی دانشگاه ها در زمان ثبت نام و در ابتدای هر ترم  با پرداخت شهریه اجباری انجام می شود که برای شرکت در امتحانات نیز ضروری است.

خدمات رفاهی بسته به بزرگی و وسعت دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید، متفاوت و شامل  مهدکودک، مشاوره، خدمات بهداشت روان، کافه تریا، خوابگاه دانشجویی و تجهیزات و برنامه های ورزشی است.

چنانچه قصد مهاجرت به کشور نروژ را دارید می‌توانید از طریق مشاورهای رایگان مؤسسه حقوقی کیان ویزا با کارشناس و وکلای ما در ارتباط باشید.

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
پرسشهای عمومی در مورد مهاجرت به کشور نروژ
ویرایش کنید
برای افزودن محتوا اینجا را کلیک کنید
ویرایش کنید
برای افزودن محتوا اینجا را کلیک کنید
ویرایش کنید
برای افزودن محتوا اینجا را کلیک کنید
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}