کیان ویزا

آزمون های ورودی کادردرمان انگلیس

0.0
0.0/5
آزمون های ورودی کادردرمان انگلیس
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

آزمون های ورودی کادردرمان انگلیس

آزمون‌های کادر درمان برای معادل سازی گواهینامه تحصیلی در کشور انگلستان

هر ساله افراد بسیاری از سراسر جهان، به منظور دستیابی به یک زندگی ایده‌ آل و رفاه عمومی به کشورهای دیگر مهاجرت می‌کنند. در این میان، برخی از کارکنان بخش بهداشت و درمان نیز مایل به مهاجرت به کشورهای دیگر هستند، تا بتوانند رویاهای خود را در کشور مورد نظر به واقعیت تبدیل کنند.‌ اما مهاجرت دارای فرآیند پیچیده ای است که افراد باید قبل از اقدام به این کار، از شرایط و روند مهاجرت آگاهی کافی داشته باشند.‌

به طور کلی کارکنان حوزه سلامت، برای پذیرش و اخذ مجوز کار در کشورهای دیگر لازم است مدارک تحصیلی خود را معادل سازی کنند. بدین معنی که به منظور معادل سازی گواهینامه تحصیلی خود باید در آزمون‌های ویژه ای شرکت کنند و دانش و مهارت های علمی و عملی خود را به اثبات برسانند. آنها همچنین برای اثبات مهارت های زبانی خود ملزم به ارائه مدرک زبان آیلتس، تافل یا آزمون های جایگزین که برای این منظور طراحی شده است، می باشند.

در این مقاله موسسه حقوقی و مهاجرتی کیان‌ ویزا، کلیه آزمون های لازم برای دریافت مدرک زبان و معادل سازی گواهینامه تحصیلی کادر درمان را به تفصیل برای شما عزیزان شرح خواهد داد. پس با ما همراه شوید.

آزمون های کادردرمان انگلیس

آزمون آیلتس  UKVI

آزمون آیلتس UKVI یک آزمون زبان انگلیسی  (SELT) مورد تایید دولت بریتانیا است. آزمون آیلتس می تواند برای اثبات توانایی های زبان انگلیسی شما در پشتیبانی از درخواست ویزا و مهاجرت به انگلستان (UKVI) مورد استفاده قرار گیرد.

به منظور دریافت بسیاری از ویزاهای مختلف، باید مدرک زبان انگلیسی خود را به اداره مهاجرت اغلب کشورها ارائه دهید. در مورد کشور انگلستان، این آزمون در فهرست آزمون‌های زبان انگلیسی تایید شده (آزمون‌های SELT) توسط وزارت کشور انگلستان قرار دارد.

آزمون های آیلتس زیر در فهرست این آزمون قرار دارند و برای اخذ ویزا و مهاجرت به کشور انگلستان طراحی شده اند.

آیلتس آکادمیک

این آزمون برای شرکت کنندگانی مناسب است که مایلند در مقاطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد به تحصیلات خود ادامه دهند. همچنین افرادی که قصد مهاجرت از طریق اخذ مجوز کار را دارند، لازم است در این آزمون شرکت کنند و مدرک مورد نظر را دریافت نمایند.‌

آیلتس جنرال

این آزمون مناسب داوطلبانی است که قصد دارند به انگلستان مهاجرت کنند و مایل به آموزش یا تحصیل در مقاطع پایین تر هستند.

مهارت های زندگی آیلتس A1

این آزمون ویژه افرادی طراحی شده است که قصد دریافت ویزای بریتانیا و یا اخذ دریافت ویزای «خانواده یک فرد مستقر در انگلستان» را دارند. این افراد  نیاز دارند مهارت‌های گفتاری و شنیداری زبان انگلیسی خود را به اثبات برسانند.

مهارت های زندگی آیلتس A2

این آزمون ویژه افرادی است که مایل به اخذ ویزای انگلستان و مهاجرت به این کشور هستند.‌ همچنین افرادی که قصد تمدید ویزای خانواده، همسر یا شریک خود را دارند، با شرکت در این آزمون باید مهارت های گفتاری و شنیداری زبان انگلیسی خود را به اثبات برسانند.

مهارت های زندگی آیلتس B1

افرادی که قصد درخواست ویزای بریتانیا، مهاجرت و اخذ اقامت دائم یا شهروندی این کشور را دارند، باید در آزمون مهارت های گفتاری و  شنیداری این آزمون شرکت کنند و نمره قبولی در این آزمون را دریافت کنند.‌

آیلتس (آموزش آکادمیک یا جنرال)

در صورتی که درخواست دریافت ویزای Tier1  و Tier2  انگلستان را دارید، این آزمون برای شما مناسب است.

آیلتس آکادمیک و آیلتس جنرال، برای UKVI برای برآوردن شرایط اداری خاصی که توسط وزارت کشور بریتانیا مشخص شده است طراحی شده اند.

این افرادی باید مهارت های گفتاری و شنیداری خود را در سطوح A1، A2 یا B1 را به اثبات برسانند .

آزمون های ورودی کادردرمان انگلیس
آزمون های ورودی کادردرمان انگلیس

مقالات مرتبط به کشور انگلیس

مهاجرت متخصصان بیهوشی به انگلستان

مهاجرت کارشناسان اتاق عمل به انگلستان

بهترین کشور برای مهاجرت پرستاران

مهاجرت دندانپزشکان به انگلستان

مهاجرت پزشک به انگلستان

مهاجرت کادردرمان

مهاجرت رانندگان پایه یک به انگلستان

ویزای کادر درمان به انگلستان

ویزای استارتاپ انگلستان

ویزای توریستی انگلستان

تحصیل در انگلستان

آزمون OET

آزمون OET یک آزمون اختصاصی زبان انگلیسی است که مهارت‌های زبانی کارکنان و‌ متخصصان کادر درمان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. می توان گفت این آزمون جایگزینی برای آزمون های آیلتس و تافل است. از سال ۲۰۱۳ تاکنون، آزمون OET توسط CBLA  موسسه انگلیسی کمبریج و موسسه بوکسیل برگزار می‌شود. آزمون OET به طور خاص برای ۱۳ حرفه مرتبط با مراقبت های بهداشتی و‌ کاردرمانی برگزار می شود که عبارتند از:

 • دندانپزشکی
 • پرستاری
 • رادیوگرافی
 • دامپزشکی
 • پزشکی
 • آسیب شناسی گفتار
 • فیزیوتراپی
 • متخصصان تغذیه
 • متخصصان پا
 • داروسازی
 • بینایی سنجی

متخصصان مراقبت های بهداشتی که به دنبال کار یا تحصیل در بخش مراقبت های بهداشتی در کشورهایی نظیر: استرالیا، کانادا، ایرلند، مالدیو، مالت، نامیبیا، نیوزیلند، فیلیپین، قطر، سنگاپور، اسپانیا، اوکراین، انگلستان، امارات متحده عربی و ایالات متحده هستند، باید در این آزمون شرکت کنند. متقاضیانی که قصد دارند به ایالات متحده مهاجرت کنند، ملزم به درخواست شرکت در آزمون OET هستند تا بتواند سطح مهارت انگلیسی خود را برای ارائه مراقبت های بهداشتی برتر اثبات کنند.

آزمون های ورودی کادردرمان انگلیس

تاریخچه آزمون OET

آزمون OET که توسط پروفسور تیم مک نامارا در اواخر دهه ۱۹۸۰ طراحی شد، برای اولین بار تحت هدایت اداره ملی استرالیا برای ارزیابی مهارت های زبانی داوطلبان بین المللی خارج از کشور (NOOSR) برگزار شد. در طول سال‌ها، این آزمون، تحت نظارت مرکز تحقیقات آزمون زبان دانشگاه ملبورن و آزمون زبان انگلیسی کمبریج، تحقیقات و توسعه‌های متعددی را پشت سر گذاشته است تا با روندهای امروزی همگام شود. از سال ۲۰۱۳ تاکنون، آزمون OET توسط موسسه زبان انگلیسی کمبریج و‌ موسسه بوکسیل برگزار می شود.‌

الگوی آزمون OET

آزمون OET یک ارزیابی معتبر و قابل اعتماد از هر چهار مهارت زبان شامل مهارت های شنیداری، خواندن، نوشتاری و گفتاری با تاکید بر ارتباطات در محیط‌های حرفه‌ای پزشکی و بهداشتی است.

 آزمون OET شامل چهار آزمون فرعی است:

 • شنیداری (تقریباً ۴۵ دقیقه)
 • خواندن (۶۰ دقیقه)
 • نوشتاری (۴۵ دقیقه)
 • گفتاری (تقریباً ۳۰ دقیقه)

آزمون شنیداری، آزمون OET، شامل ۳ بخش و ۴۲  سوال است که متقاضیان باید در مدت ۴۵ دقیقه به این سوالات پاسخ دهند.

آزمون ریدینگ‌ یا خواندن، از ۳ بخش و ۴۲ سوال تشکیل شده است، و متقاضیان ۶۰ دقیقه فرصت دارند تا به کلیه سوالات پاسخ دهند.

آزمون رایتینگ‌ یا نوشتاری، برای هر یک از کارکنان و متخصصان حوزه سلامت متفاوت است. بدین معنی که هر یک از متخصصان باید مطلبی مرتبط با رشته تحصیلی خود را بنویسند.

در آزمون اسپیکینگ، متقاضی ملزم به صحبت کردن در مورد مسائلی مرتبط با رشته تحصیلی خود است. فرد متقاضی باید به مدت  ۳۰دقیقه در مورد مطالبی که از او خواسته می شود، به طور واضح و روان صحبت کند.

آزمون های ورودی کادردرمان انگلیس

محل برگزاری آزمون OET

متقاضیانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، باید به یکی از کشورهای همسایه که این آزمون در آن برگزار می‌شود، سفر کنند. لازم به ذکر است که بنا به دلایلی این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود.

انواع آزمون OET

این آزمون به چند روش مختلف برگزار می‌شود:

 • آزمون OET بر روی کاغذ
 • آزمون OET با استفاده از کامپیوتر در محل برگزاری آزمون
 • آزمون OET با استفاده از کامپیوتر در خانه

آزمون CBT

از اکتبر سال ۲۰۱۴، پرستاران و ماماهایی که در خارج از منطقه اقتصادی اروپا آموزش دیده اند و قصد ثبت نام و اخذ ویزای کار بریتانیا را دارند، باید آزمون صلاحیت NMC را پشت سر بگذرانند. این آزمون از دو بخش تشکیل شده است.

بخش اول این آزمون، شامل یک آزمون تئوری است که با استفاده از کامپیوتر می توان به سوالات این آزمون پاسخ داد. آزمون CBT یک آزمون چند گزینه ای است و می توان در مرکز تست Pearson VUE که در اغلب کشورهای جهان برگزار می‌شود، شرکت کرد.

بخش دوم این آزمون، یک آزمون عملی است، بدین معنی که فرد متقاضی، یک معاینه بالینی ساختار یافته پرستاری یا مامایی (OSCE) را انجام می‌دهد و مهارت‌های عملی خود را به نمایش می‌گذارد. پرستار و‌ ماماهایی که با موفقیت آزمون CBT را پشت می گذارنند، می توانند در آزمون OSCE  شرکت کنند. این آزمون تنها در انگلستان در یکی از مراکزی که به آزمون CBT اختصاص دارد، برگزار می شود.

موسسه مهاجرتی کیان ویزا
موسسه مهاجرتی کیان ویزا

آزمون CBT چه مهارتهایی را ارزیابی می‌کند؟

آزمون CBT،  از ۱۲۰ سوال چند گزینه ای تشکیل شده است. این آزمون توانایی و دانش افراد متقاضی مهاجرت را برای کار ایمن در حوزه پرستاری و مامایی در انگلستان ارزیابی می‌کند.

۵۰ سؤال آزمون CBT، مربوط به شایستگی‌های عمومی پرستاری است که در کلیه حوزه پرستاری وجود دارد.

۵۰ سؤال دیگر، کاربرد صلاحیت های عمومی پرستاری در رشته ویژه پرستاری را ارزیابی می‌کند که فرد برای کار در این حوزه  درخواست داده است، به‌عنوان مثال، پرستاری بزرگسال، پرستاری کودک، ناتوانی در یادگیری یا پرستاری سلامت روان.

۲۰ سؤال دیگر این آزمون نیز، صرفاً صلاحیت های ویژه مورد نیاز برای رشته پرستاری مورد درخواست را ارزیابی می کند.

آزمون CBT دانش آموختگان پرستاری و‌ مامایی را در زمینه های زیر ارزیابی می کند:

 • ارزش های حرفه ای
 • مهارت های ارتباطی و بین فردی
 • نحوه انجام کارهای محوله و تصمیم گیری پرستاری
 • رهبری، مدیریت و کار تیمی

چگونه می توانید برای شرکت در آزمون CBT اقدام  کنید؟

پرستارانی که قصد ثبت نام در انگلستان را دارند، باید اطمینان حاصل کنند، قبل از شروع فرآیند درخواست، الزامات ثبت نام به عنوان پرستار در انگلستان را مطالعه کرده و اطلاعات لازم را کسب کرده باشند. هنگامی که NMC به شما اعلام کرد که لازم است در آزمون صلاحیت شرکت کنید، می توانید CBT خود را با Pearson VUE رزرو کنید.

آیا آزمون CBT در ایران برگزار می‌شود؟

برای شرکت در آزمون‌ CBT می توان در مراکز تست Pearson VUE در اغلب کشورهای جهان ثبت نام کرد. لازم به ذکر است که این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود، بنابراین متقاضیان می توانند برای شرکت در این آزمون به یکی از کشورهای همسایه که این آزمون را برگزار می کند، سفر کنند.

مدت زمان تکمیل آزمون CBT چند ساعت است؟

داوطلبان باید به سوالات آزمون CBT، حداکثر در چهار ساعت پاسخ دهند.

توصیه های کارشناسان کیان ویزا برای پاسخ دادن به سوالات در آزمون CBT:

 • برای اطمینان از موفقیت در امتحان، کمتر از ۲ دقیقه برای هر سوال زمان بگذارید.
 • چنانچه به نظر می‌رسد پاسخ‌های متعدد صحیح هستند، پاسخی را که فکر می‌کنید «صحیح‌ترین» است را انتخاب کنید.
 • چنانچه از پاسخی مطمئن نیستید، آن را رها کنید و هنگامی که هنوز زمان آزمون به پایان نرسیده است و همچنان زمان دارید برای تمرکز و پاسخ دادن به سوال مورد نظر، بازگردید.
 • اطمینان حاصل کنید که پاسخ‌های شما بر اساس شیوه‌های کشور انگلستان باشد نه صرفا شیوه های کشور خود.

چه زمانی نتایج آزمون CBT خود را دریافت خواهید کرد؟

معمولا ۴۸ ساعت پس از شرکت در آزمون، ایمیلی از طرف NMC دریافت خواهید کرد که به شما اطلاع می دهد که در امتحان قبول شده اید یا خیر. همچنین می توانید با ورود به حساب Pearson Vue خود که هنگام رزرو امتحان ایجاد کرده اید، نتایج خود را مشاهده کنید.

در صورتی که  در امتحان CBT موفق نشوید چه اتفاقی خواهد افتاد؟

NMC به شما این امکان را می دهد که حداکثر سه مرتبه به عنوان بخشی از درخواست ثبت نام خود در آزمون CBT شرکت کنید. با این حال، حداقل ۱۰ روز بین هر جلسه امتحان وقفه  ایجاد خواهد شد.‌

چنانچه پس از تلاش های مجاز خود، بازهم در این آزمون موفق نشوید، برنامه شما بسته خواهد شد. سپس به شما اعلام می شود که یک درخواست جدید ارسال کنید. اما به مدت حداقل شش ماه، مجاز به شرکت مجدد در این آزمون نخواهید بود.

آزمون های کادردرمان انگلیس
آزمون های کادردرمان انگلیس

آزمون های ورودی کادردرمان انگلیس

آزمون  آسکی OSCE

OSCE مخفف Objective Structured Clinical Examination است. آزمون OSCE در آموزش پزشکی بسیار کارآمد است، زیرا به دانش‌آموختگان اجازه می دهد مهارت های بالینی خود را در یک سناریو پزشکی استاندارد شده، به نمایش بگذارند.

دانش‌آموختگان رشته پزشکی، این فرصت را خواهند داشت که شایستگی خود را در برقراری ارتباط، تهیه شرح حال، معاینه فیزیکی، استدلال بالینی، دانش پزشکی و ادغام کلیه این مهارت ها را به نمایش بگذارند. این آزمون، به معنای روشی منصفانه و دقیق برای ارزیابی صلاحیت ها و همچنین شناسایی زمینه هایی است که به کار و تمرین بیشتری نیاز دارند.

این آزمون همچنین به منظور ارزیابی مهارت‌های عملی کارکنان حوزه بهداشت و درمان برگزار می‌شود. در این آزمون، مهارتها و شایستگی متخصصان کادر درمان به صورت عملی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. متقاضیان پس از کسب نمره قبولی در این آزمون، مدرک‌ بورد خود را دریافت می‌کنند. در صورتی که متقاضیان موفق به اخذ نمره قبولی شوند، مجوز فعالیت خود را در کشور انگلستان یا کشورهای دیگر دریافت خواهند کرد و می توانند برای مهاجرت به این کشورها اقدام نمایند.‌

ایستگاه های آزمون OSCE که ممکن است در این آزمون مورد ارزیابی قرار گیرند عبارتند از:

 • تعاملات بالینی (حضوری یا مجازی) با بیماران، مشاوره، معاینه، گرفتن شرح حال
 • بررسی مانکن ها و تفسیر یافته ها
 • کیس های کامپیوتری
 • تفسیر تست
 • روند نوشتن گزارش

کلیه دانشکده های پزشکی معتبر LCME در ایالات متحده به برگزاری آزمون OSCE اقدام‌ می‌کنند، و از این طریق مهارت های بالینی دانش آموختگان و اثربخشی برنامه درسی آنها  را ارزیابی می کند.

اهداف UW OSCE عبارتند از:

 • ارزیابی‌ دانش‌آموختگان از برنامه درسی به سمت دستیاری به مهارت های بالینی مورد نیاز
 • بازخورد دانش آموختگان در مورد مهارت های بالینی خود به منظور فراهم کردن امکان بهبود مستمر
 • شناسایی نقاط قوت و ضعف در برنامه درسی دانش آموختگان

آزمون OSCE چه زمانی برگزار می شود؟

این آزمون در دو فصل بهار و پاییز برگزار می‌شود.

آزمون OSCE چه مواردی را مورد ارزیابی قرار می‌دهد؟ 

محتوا و قالب هر آزمون OSCE جهت ارزیابی مهارت ها و دانشی است که دانش آموختگان، قبلاً در برنامه درسی با آنها آشنا شده اند.

مطالب مربوط به OSCE از موارد زیر گرفته شده است:

 • طیف کاملی از مهارت های بالینی و معیارهای آموزش داده شده در مبانی پزشکی بالینی
 • اصول شناسایی شده در اهداف و مقاصد کارآموزی بالینی مورد نیاز

آزمون های ورودی کادردرمان انگلیس

آزمون PLAB

در صورتی که از جمله پزشکانی هستید که تحصیلات خود را خارج از اتحادیه اروپا گذرانده باشید، باید به منظور معادل سازی مدرک تحصیلی خود در آزمون PLAB شرکت نمایید. این آزمون دارای دو مرحله تئوری و عملی است.

مرحله تئوری این آزمون، یک آزمون ۱۸۰ تستی است. لازم به ذکر است که این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود، اما پزشکان متقاضی برای شرکت در این آزمون ملزم به سفر به انگلستان نیستند. تنها کافی است برای شرکت در این آزمون، به یکی از کشورهای همسایه عضو‌GMC سفر کنند.

برای شرکت در این آزمون باید شرایط لازم را داشته باشید، این شرایط عبارتند از:

 • ارائه گواهینامه معتبر پزشکی
 • ●         برخورداری از حداقل یک سال سابقه کار در حوزه پزشکی
 • ارائه مدرک زبان آیلتس یا آزمون OMT

 در صورتی که موفق به نمره قبولی در این آزمون نشدید، نگران نباشید، زیرا می توانید مجدداً ثبت نموده و در این آزمون شرکت نمایید. به طور کلی، کلیه پزشکان مجازند تا ۴ مرتبه در این آزمون شرکت کنند. در صورتی که پس از ۴ مرتبه، بازهم موفق به قبولی در این آزمون نشوند، لازم است حداقل به مدت ۱۲ ماه در یک بیمارستان یا کلینیک  فعالیت داشته باشند و پس از این مدت، مجددا شانس خود را برای موفقیت در این آزمون امتحان کنند.

پزشکانی که با موفقیت مرحله اول این آزمون را پشت سر می‌گذارند، به مدت ۲ سال فرصت دارند تا در مرحله دوم این آزمون شرکت کنند.

لازم به ذکر است که مرحله دوم این آزمون، به صورت عملی برگزار می‌شود و پزشکان و متخصصان متقاضی باید دانش و مهارتهای علمی و حرفه‌ای خود را به نمایش بگذارند.

برای شرکت در این آزمون، لازم است پزشکان ۱۸ بیمار را ویزیت نموده و امراض آن‌ها را تشخیص دهند و درمان کنند.‌

افرادی که موفق به کسب نمره قبولی در این مرحله از آزمون می‌شوند، قادرند تا مجوز کار خود را از کشور انگلستان دریافت نمایند. این پزشکان می‌توانند کار خود را به عنوان پزشک عمومی در انگلستان آغاز کنند.

در صورتی که مایلید به عنوان پزشک متخصص به بریتانیا مهاجرت کنید، علاوه بر پشت سر گذاشتن آزمون PLAB، لازم است در آزمون بورد تخصصی MRCP نیز شرکت کنید.

پزشکان متخصصی که تمایل به شرکت در این آزمون را دارند، لازم است قبلا،  در آزمون PLAB موفق به دریافت نمره قبولی شده باشند.

از ویژگی های آزمون تخصصی MRCP  این است که این آزمون دارای ۳ مرحله است. مراحل اول و دوم آزمون MRCP به صورت تئوری برگزار می‌شود. در مرحله سوم این آزمون،  مهارت‌های عملی و حرفه‌ای پزشکان متخصص مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

پزشکان متخصص متقاضی باید حداقل یک سال سابقه کار را در کارنامه خود داشته باشند.

مرحله اول و دوم‌ آزمون MRCP که به صورت تئوری برگزار می‌شود، شامل ۲۰۰ تست است.‌

پزشکان متخصصی که با موفقیت مراحل اول و دوم این آزمون را پشت سر بگذارند، تا هفت سال پس از این آزمون فرصت دارند تا در مرحله سوم آزمون MRCP شرکت نمایند. این خود یک مزیت محسوب می شود، زیرا در این مدت، می‌توانید به کسب تجربه در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی بپردازید.

آزمون های ورودی کادردرمان انگلیس

قبل از اقدام به شرکت در آزمون PLAB پزشکان باید چه کاری انجام دهند؟

همانطور که پیشتر توضیح دادیم، افرادی که تحصیلات پزشکی خود را در خارج از اتحادیه اروپا گذرانده اند، لازم است برای معادل سازی مدرک پزشکی خود در آزمون  PLAB شرکت نمایند و نمره قبولی این آزمون را کسب کنند. اما این پزشکان قبل از درخواست برای شرکت در آزمون PLAB، باید یک حساب GMC Online ایجاد کنند و به سازمان مربوطه نشان دهند که مدرک پزشکی و دانش زبان انگلیسی آنها قابل قبول است. پس از تایید اطلاعات ارسال شده، پزشکان می توانند مکان آزمون خود را در بخش یک آزمون PLAB رزرو کنند.

پزشکان، پس از گذراندن بخش اول و دوم آزمون PLAB مجاز به انجام چه کاری هستند؟

پزشکانی که با موفقیت این دو مرحله از آزمون را پشت سر می‌گذارند، می توانند برای ثبت نام و دریافت مجوز کار اقدام کنند. درخواست این افراد باید ظرف دو سال پس از قبولی در بخش دوم آزمون تایید شود. پس از تایید درخواست افراد پذیرفته شده و اخذ مجوز کار، آنها قادر خواهند بود به عنوان پزشک در بریتانیا فعالیت خود را آغاز کنند.

آزمون ORE یا Overseas registration examination

دندانپزشکانی که قصد مهاجرت به کشور انگلستان را دارند، باید برای معادل سازی گواهینامه تحصیلی خود، در آزمون ORE شرکت کنند و نمره قبولی این آزمون را دریافت نمایند. آزمون ORE مانند آزمون PLAB  که ویژه پزشکان است، دارای دو مرحله تئوری و عملی است.

در ابتدا، لازم است بدانید که این امتحان صرفا به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و دندانپزشکان متقاضی باید از دانش زبان انگلیسی بسیار خوبی برخوردار باشند. یکی از شرایط شرکت در این آزمون، ارائه مدرک آیلتس با نمره ۷ یا ارائه مدرک آزمونOET است که مانند آزمون آیلتس،  به ارزیابی مهارت‌های زبان انگلیسی دندانپزشک می‌پردازد.‌ در صورت عدم ارائه این مدارک، متقاضی نمی‌تواند در آزمون ORE شرکت کند.

مرحله اول آزمون ORE به ارزیابی دانش تئوری و نظری دندانپزشک می‌پردازد. معمولاً این آزمون در یکی از کشورهای همسایه عضو GDC برگزار می‌شود و نیازی نیست که دندانپزشک متقاضی اخذ مجوز کار، به بریتانیا سفر کند.

مرحله اول این آزمون خود شامل دو بخش است. بخش اول این آزمون، به ارزیابی دانش دندانپزشکی و بیماری‌های مرتبط با آن می‌پردازد، اما بخش دوم مرحله اول آزمون ORE، به ارزیابی داوطلب در زمینه بالینی اختصاص دارد که شامل مسائل بهداشتی، ایمنی  و حقوقی است.

برای شرکت در این آزمون باید از کامپیوتر استفاده نمایید. طول مدت این آزمون معمولا ۳ ساعت است.

برای شرکت در مرحله دوم این آزمون، لازم است که داوطلب، مرحله اول را با موفقیت پشت سر گذرانده باشد. دندانپزشک متقاضی تا ۴ مرتبه مجاز است در مرحله اول این آزمون شرکت نماید. در صورتی که پس از چهار مرتبه موفق به کسب نمره قبولی نشود، داوطلب دیگر مجاز نیست در این آزمون شرکت کند.

دندانپزشکانی که با موفقیت مرحله اول را پشت سر گذاشته‌اند، ۵ سال فرصت دارند تا در آزمون مرحله دوم شرکت کنند. چنانچه پس از ۵ سال در این آزمون شرکت نکنند، نتایج مرحله اول آزمون باطل می‌شود.

مرحله دوم آزمون ORE، به ارزیابی مهارت‌های عملی و حرفه‌ای دندانپزشک می‌پردازد. در این آزمون دندانپزشک متقاضی ملزم است تا ۳ روش از۱۰ روش استاندارد معاینه، تشخیص و درمان بیمار را بر روی مانکن انجام دهد.

هزینه آزمون ORE

مرحله اول آزمون ORE معمولا در دو روز متوالی برگزار می‌شود و‌ هزینه این آزمون ۶۰۰ پوند است.

هزینه مرحله دوم این آزمون که به صورت عملی برگزار می‌شود حدود ۲۲۵۰ پوند است.

شورای NMC

شورای پرستاری و مامایی (NMC) هماهنگ کننده و سامان دهنده حرفه‌های پرستاری و مامایی در بریتانیا است. NMC فهرستی از کلیه پرستاران، ماماها، پرستاران حوزه بهداشت عمومی، جامعه متخصصان و همکاران پرستاری واجد شرایط برای انجام فعالیت های حرفه ای در بریتانیا تهیه و نگهداری می‌کند. این شورا، استانداردهایی را برای آموزش، رفتار و عملکرد کارکنان این بخش تنظیم و بررسی می کند. NMC همچنین ادعاهای مرتبط با  اختلال در آمادگی جسمانی افراد برای فعالیت در حوزه سلامت و مراقبت های بهداشتی را مورد ارزیابی قرار می دهد.‌

این شورا، علاوه بر نظارت بر کار پرستاران و ماماها در بریتانیا،‌ و تعیین استانداردها، مسئول انجام ثبت نام ها، تضمین کننده کیفیت آموزش، و رسیدگی به شکایات نیز می باشد.

HCPC چیست؟

 شورای متخصصان سلامت و مراقبت های بهداشتی (HCPC) هماهنگ کننده و سامان دهنده تعداد زیادی از متخصصان حوزه سلامت و مراقبت های بهداشتی است. وظیفه این شورا محافظت از افراد است.‌ علاوه براین، HCPC، مسئول ثبت نام متخصصانی است که استانداردهای آموزشی HCPC، مهارت ها، رفتار و سلامت را رعایت کرده اند. متخصصان حوزه بهداشت که توسط HCPC ساماندهی می شوند، دارای مسئولیت‌هایی هستند که توسط قانون محافظت می شوند. در صورتی که هریک از متخصصان حوزه بهداشت و درمان  ثبت شده در HCPC قادر به رعایت استانداردهای لازم این شورا نباشد، می توان اقداماتی را برای لغو مجوز فعالیت این فرد، انجام داد.‌

اهداف و چشم انداز HCPC به شرح زیر است:

 • نگهداری از انتشار ثبت عمومی از اعضای دارای صلاحیت حرفه های مرتبط با پزشکی
 • تأیید و رعایت استانداردهای بالای آموزش و پرورش و ادامه عملکرد مناسب
 • رسیدگی به شکایات و اقدام مقتضی
 • همکاری با افراد و طیف وسیعی از گروه‌های دیگر از جمله نهادهای حرفه‌ای، همچنین ارتقاء آگاهی و درک اهداف شورا

کلام آخر

همانطور که در ابتدا بیان کردیم، کلیه پزشکان و‌ کارکنان کادر درمان در هر رشته و حوزه ای، برای مهاجرت به کشورهای دیگر، لازم است مدرک تحصیلی خود را معادل سازی کنند. این افراد به منظور معادل سازی گواهینامه تحصیلی خود باید در آزمون‌هایی شرکت کنند که دولت این کشورها برای ارزیابی دانش و‌مهارت های عملی این متخصصان در نظر گرفته است.

در این مقاله به شرح آزمون‌های در نظر گرفته شده توسط دولت انگلستان پرداختیم. در صورتی که به عنوان پزشک یا هریک از متخصصان حوزه سلامت قصد مهاجرت به انگلستان یا کشورهای دیگر را دارید، از طریق تلفن های ۰۷۱۳۶۲۴۰۵۴۱ و ۰۹۳۰۰۶۶۰۸۱۸ با مشاوران و کارشناسان کیان‌ ویزا تماس بگیرید.

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}