کیان ویزا

آشنایی با سوئد

0.0
0.0/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

کشور سوئد

کشور سوئد10 میلیون جمعیت دارد که حدود 2 میلیون نفر از آنها نوجوانان زیر 18 سال و 85% جمعیت ساکن شهر هستند. سوئد کشوری چندفرهنگی است و 15% مردم آن در کشور دیگری متولد شده اند، بدین ترتیب که از هر 5 فرزند یک خانواده، 1 نفرآن اصلیت غیرسوئدی دارد. از زمین های این کشور تنها کمتر از 3% برای ساختمان سازی استفاده شده است و 69% از مساحت آن پوشیده از جنگل و مناطق سرسبز است. کشور سوئد 1574 کیلومتر درازا دارد و از سه بخش جنوبی، مرکزی و شمالی تشکیل شده است. “استکهلم” بزرگترین شهر و پایتخت کشورسوئد با 950000 نفرجمعیت است. “گوتنبرگ” در غرب با 570000 نفر و “مالمو” در جنوب با 340000 نفر جمعیت، از دیگر شهرهای بزرگ این کشورهستند. “آپسالا” و “لاند” نیز شهرهای دانشگاهی این کشور به حساب می آیند

مردم کشور سوئد

مردم این کشور در کار و تحصیل بسیار سختکوش هستند اما در عین حال به استراحت و تجدید قوا نیز اهمیت بسیارمی دهند. “فیکا”  یا وقت استراحت معمولا با نوشیدن قهوه یا چای در کنار شکلات و شیرینی یا نوشیدنی، آب میوه وساندویچ همراه است و این بخش جدا نشدنی از فرهنگ مردم سوئد است.

آزادی و برابری دو مفهوم مهم و رایج در کشورسوئد است. حقوق همجنسگرایان از سال 1944 دراین کشور به رسمیت شناخته شده و از سال 2003 تا کنون زوج های همجنسگرا میتوانند کودکان بی سرپرست را به صورت قانونی به فرزندی خود در آورند.

علاوه بر این سوئد اولین کشوری است که در سال 1766  آزادی مطبوعات را پذیرفت و امروزه یکی از بالاترین رتبه های جهانی در زمینه آزادی مطبوعات را دارد.

حکومت در کشور سوئد

نوع دولت یا حکومت کشورسوئد، دموکراسی پارلمانی است که از دو بلوک اصلی چپ و راست تشکیل شده است. بلوک چپ شامل حزب سوسیال دموکرات، حزب چپ و حزب سبز است و بلوک راست نیز از حزب میانه رو، حزب مرکزی، حزب دموکرات مسیحی و حزب لیبرال تشکیل شده است.

اعضای پارلمان سوئد یا ریکسداگ (Riksdog) هر 4 سال یک بارانتخاب می شوند. پادشاه کارل گوستاو شانزدهم  از سال 1973 تا کنون ریاست کشور را بر عهده دارد و بدون هیچ گونه قدرت یا نفوذ سیاسی تنها به عنوان نماینده کشور در مراسم مختلف شرکت می کند.

کشور سوئد عضو اتحادیه اروپا است و واحد پول آن کرون سوئد نام دارد.

دین و مذهب در سوئد

سوئد یک کشور “سکولار” یا غیرمذهبی است وبدون هیچگونه تعصب و سختگیری با روی گشاده پذیرای انواع ادیان و مذاهب است. کلیسای ملی یا کلیسای کشور سوئد مذهب “لوتران” را رواج می دهد اما سایر مذاهب و فرقه های مسیحی نیز در این کشور رواج گسترده دارند. اسلام یکی از ادیان بزرگ این کشور است و یهودیت و بودائیسم نیز در آن رسمیت یافته اند.

زبان مردم در کشور سوئد

زبان رسمی این کشور سوئدی است، اما درصد زیادی از مردم به زبان انگلیسی نیز تسلط کامل دارند. انگلیسی زبان مورد استفاده در بسیاری از سازمان های چند ملیتی این کشورنیز هست و بسیاری از واحدهای درسی دانشگاهی نیز به این زبان تدریس می شوند.

مردم کشور سوئد علاوه بر سوئدی و انگلیسی به 5 زبان رسمی اقلیت های قومی این کشور و تعداد بی شماری زبان خارجی نیز صحبت می کنند. رایج ترین زبان در این کشور بعد از سوئدی زبان فنلاندی، زبان صربی و کروات، زبان عربی، کردی، اسپانیایی، آلمانی و فارسی است.

آب و هوای کشور سوئد

نام کشور سوئد در ذهن بسیاری از مردم با زمستان های سرد همراه است، اما در واقعیت جریان آب و هوای گرم حوضچه ی اقیانوسی خلیج مکزیک دمای هوا در این کشور را بسیار متعادل کرده است .

در این کشور، فصل بهار در 3 ماه مارچ،آوریل و مه؛ فصل تابستان در ماه های ژوئن، جولای و آگوست؛ فصل پاییز در ماه های سپتامبر، اکتبرو نوامبر و فصل زمستان در ماه های دسامبر، ژانویه و فوریه است و هریک ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد.

ویژگی آب و هوایی فصل های مختلف درکشور سوئد به دلیل تنوع جغرافیایی این کشورممکن است با بقیه کشورها متفاوت باشد. در ادامه برای راحتی بیشتراین کشور را به 3 بخش “گوتالند” در جنوب، “سویلند” در مرکز و “نورلند” در شمال تقسیم بندی می کنیو و آب و هوای هر یک را به طور جداگانه معرفی می کنیم.

در گوتالند و شهرهای گوتنبرگ و مالمو زمستان ها کوتاه تر و معتدل ترند و دمای هوا در فصل تابستان و درطول روز از 15 تا 25 درجه سلیوس متغیر است.

دمای هوا در سویلند که از استکهلم در شرق تا جنوب نروژ در غرب این کشور ادامه دارد، در مقایسه با گوتالند چند درجه پایین تر است. در این بخش از کشور، متوسط دمای هوا در ماه ژانویه معمولا زیر صفر درجه است و برف بیشتری می بارد.

دربخش نورلند جمعیت بسیار کمی زندگی می کنند، با این وجود آب و هوای آن معمولا به اشتباه به سرتاسر کشور سوئد عمومیت داده شده است. زمستان ها در این بخش طولانی، سرد و خشک است و دمای هوا برای ماه های متوالی زیر صفر درجه است و برف زیادی می بارد.

هزینه زندگی در کشور سوئد

هزینه های زندگی در این کشور مانند هر کشور دیگری می تواند بسته به سبک زندگی و محل اقامت فرد پایین یا بالا باشد. در جدول زیر هزینه های 1 ماه زندگی در کشور سوئد آورده شده است:

نوع کالا یا خدمات قیمت (کرون سوئد)
غذا 2000
هزینه محل اقامت 4,070
حمل و نقل 550
تلفن و اینترنت 300
تفریحات و سرگرمی و متفرقه 1,450
جمع کل 8,370

(معادل 925 دلار یا  815پوند)

سوئد کشور گرانی است؛ اما اگر بخواهیم خوشبین باشیم هر شخص می تواند با هزینه کردن ماهیانه 5000 کرون معادل 520 یورو در این کشور براحتی زندگی کند.

اجاره منزل در کشور سوئد

میزان اجاره ماهیانه منزل در مناطق مختلف این کشور متفاوت است. اجاره ماهیانه یک اتاق در پانسیون دانشجویی از 2,500 تا 6,500 کرون بسته به اینکه در شهرهای دورافتاده کوچک یا در شهر استکهلم باشد، متغیر است و هزینه اجاره منازل شخصی بویژه درشهرها ممکن است از این هم بیشتر باشد.

معمولا اجاره ماهیانه شامل هزینه آب و وسایل گرمایشی نیز می شود؛ اما روش پرداخت هزینه ی برق، اینترنت و غیره باید حتما از قبل در قرارداد اجاره مشخص شود.

بعلاوه در شهرهای شلوغی چون استکهلم، گوتنبرگ و مالمو اجاره محل اقامت به دلیل ازدحام جمعیت و کمبود آپارتمان های خالی، کار چندان راحتی نیست و ممکن است شما را دچار دردسر کند.

اجاره منزل در کشور سوئد، بصورت دست اول(forsta hand) ویا دست دوم (Andra hand) انجام می شود. در اجاره دست اول، قرارداد اجاره با صاحب ملک بسته می شود ولی در قرارداد دست دوم  شخص واسطه ای که خود ملک را از فرد دیگری اجاره کرده است، با شما قرارداد اجاره می بندد.

برای اجاره منزل از نوع دست اول باید در لسیت انتظار شهرداری ثبت نام کرده و منتظر نوبت اجاره منزل بمانید. این انتظار ممکن است از چند روز در برخی مناطق دور افتاده تا 10 سال در مرکز شهرهای بزرگ مثل استکهلم طول بکشد.

رانندگی در کشور سوئد

بعد از یک سال اقامت در سوئد، در صورتیکه قصد دارید در آینده خودروی شخصی خود را خریداری کنید، باید حتما برای اخذ گواهینامه رانندگی این کشور اقدام نمایید.

مراحل دریافت گواهینامه شامل پر کردن فرم درخواست ، پرداخت شهریه، گذراندن کلاس های تئوری و آزمون های کتبی و عملی از جمله رانندگی روی یخ و سطوح لغزنده و در نهایت آزمون نهایی رانندگی شهری تحت نظارت سازمان راهنمایی و رانندگی کشور سوئد است.

گواهینامه رانندگی دوکشور ژاپن و سوئیس بدون نیاز به گذراندن آزمون رانندگی و تنها با انجام معاینات پزشکی و در برخی موارد گواهی پزشک، قابل تغییر به گواهینامه کشور سوئد است که باید طی مدت 1 سال از تاریخ دریافت اقامت این کشور برای تغییر آن اقدام شود.

خانواده و فرزندان

حدود یک پنجم از 10 میلیون نفر جمعیت کشور سوئد، زیر 18 سال هستند. خوشبختانه قوانین این کشور به کودکان و حفاظت از حقوق آنها بسیار اهمیت می دهد و همواره در همه موارد از حقوق آنها دفاع می کند.

کشور سوئد اولین کشوری بود که در سال 1979 با اضافه کردن بندی به قانون مدنی والدین آشکارا استفاده از هر نوع خشونت، تنبیه بدنی یا رفتار تحقیرآمیز علیه کودکان در جریان تربیت آنها را ممنوع اعلام کرد. این قانون بیشتر با هدف ایجاد تغییر در رفتار والدین و نه مجرم و خطاکار کردن آنها تصویب شده است.

بدین ترتیب کتک زدن کودکان یک رفتار مجرمانه است و والدین خاطی برابر قوانین این کشور مجازات خواهند شد.

تقریبا تمام کودکان در کشور سوئد توسط پدرو مادر خود بزرگ می شوند. والدین آنها ممکن است بدون ازدواج با هم زندگی کنند وبطور متوسط یک یا دو فرزند داشته باشند؛ با این وجود طلاق نیز در این کشور امری کاملا طبیعی است.درکشور سوئد 85% کودکان زیر 18 سال با والدین اصلی خود، 18% با یکی از والدین (پدر یا مادر) و 5% آنها نیز با ناپدری و نامادری خود زندگی می کنند.

بسیاری از کودکان یا والدین آنها نیز متولد کشورهای دیگری چون سوریه، سومالی، عراق، افغانستان یا لهستان هستند. بیش از 60% کودکان در خانه های مستقل یا دیوار به دیوار و بقیه در آپارتمان زندگی می کنند.

80% از زنان و 85% ازمردان 20 تا 64 ساله در کشور سوئد شاغل هستند و در نتیجه اغلب کودکان پدرو مادرشاغل دارند. پدر ومادرهر دو با هم می توانند تا زمانیکه کودک به سن 8 سالگی نرسیده یا کلاس اول را تمام نکرده است، از 480 روز مرخصی (با حقوق) استفاده کنند.

معمولا مادرها بیشتر از این مرخصی استفاده می کنند اما طبق آمار پدرها نیز از 30% این مرخصی استفاده کرده تا وقت بیشتری را با فرزندان و اعضای خانواده سپری کنند.

پیدا کردن شغل در کشورسوئد

رسیدگی به حقوق کارگران یکی از اصول بنیادین بازارکار کشورسوئد است .اتحادیه های کارگری در این کشور بسیار قدرتمند هستند و مذاکرات و تبادل نظر بین کارگر و کارفرما به رشد محیطی سالم و امن برای کارگران کمک بسیار کرده است.

کشور سوئد همچنین قوانینی برای مبارزه با نژادپرستی به تصویب رسانده است که بر اساس آنها همه افراد با هر نژاد، دین، جنسیت، سن، گرایش جنسی و معلولیت جسمی از حقوق یکسان و برابر با سایرین برخوردارهستند.

افراد می توانند همزمان با درخواست مجوز کار کشور سوئد برای همسر و فرزندان مجرد زیر 21 سال خود نیز درخواست مجوز اقامت کنند. اعضای خانواده همراه شما به محض ورود به کشورسوئد میتوانند به کار یا تحصیل مشغول شوند.

اگر مایلید در شرکت یا سازمان خاصی در کشور سوئد مشغول به کار شوید، بهتر است مستقیما به آنها درخواست کار داده و از طریق وبسایت این شرکت ها موقعیت شغلی مورد نظر خود را پیدا کنید.

معمولا اداره مهاجرت و اداره استخدام عمومی کشور سوئد با همکاری یکدیگر لیست مشترکی از مشاغل مورد نیازاین کشور تهیه و منتشر می کنند. علاوه بر این وبسایت های کاریابی خصوصی زیادی نیز به زبان سوئدی دراین کشور در دسترس است که با آپلود کردن رزومه کاری و ارسال مشخصات خود می توانید شغل مورد نظرتان را جستجو کنید.

توجه داشته باشید که تجربه کاری مرتبط و تسلط به زبانهای سوئدی و انگلیسی هنگام جستجوی کار در کشور سوئد مزیت های زیادی دارد.

روش های مهاجرت به المان

مدارس و سیستم آموزش و پرورش کشور سوئد

در کشور سوئد آموزش های پیش دبستانی برای کودکان 1 تا 5 سال توسط شهرداری مناطق مختلف ارائه می شود که بسته به سن کودک و وضعیت اشتغال والدین (اعم از اینکه بیکار یا در مرخصی برای سایر فرزندان باشند) و تحصیلات آنه، مبلغی از شهریه توسط شهرداری پرداخت می شود.

9 سال آموزش اجباری درمدارس کشور سوئد از 4 مقطع پیش دبستانی، ابتدایی (سالهای یکم تا سوم)، راهنمایی(سال های چهارم تا ششم) و دبیرستان (سالهای هفتم تا نهم) تشکیل شده است. علاوه بر این کودکان 6 تا 13 سال می توانند از مراقبت های قبل و بعد از ساعات مدارس نیز بهره مند شوند.

تحصیل در مقطع دبیرستان (سال های دهم تا دوازدهم) در کشور سوئد اختیاری است. مفاد درسی این دوره در قالب 18 برنامه آموزشی به دانش آموزان ارائه می شود که می توانند یکی از آنها را برای ادامه تحصیل انتخاب کنند. از این 18 برنامه درسی، 6 برنامه مربوط به آمادگی برای ورود به دانشگاه و 12 برنامه ویژه دروس فنی و حرفه ای هنرستان است.

در سال 2017، هجده درصد ازفارغ التحصیلان کلاس نهم آمادگی ورود به مقطع عالی دبیرستان را نداشتند. برای این قبیل دانش آموزان ضعیف تر نیز 5 برنامه آموزشی مقدماتی در نظر گرفته شده است که با گذراندن آنها می توانند مجددا در دبیرستان های عالی ادامه تحصیل دهند.

خرید ملک در ترکیه

بیمه درمانی در کشور سوئد

همه افرادی که در کشور سوئد اقامت  دارند، می توانند از خدمات اولیه درمانی، مرخصی والدین، یارانه فرزندان، کمک هزینه معلولین و بیمه استفاده کنند. پوشش بیمه دولتی این کشور علاوه بر شهروندان شامل افرادی که فقط اقامت این کشور را دارند و هنوز شهروندی این کشور را دریافت نکرده اند، نیز می شود.

خوشبختانه خدمات درمانی در کشور ز تمرکز زدایی شده است؛ به این معنی که حتی در دور افتاده ترین مناطق این کشور نیزشوراهای شهر و محله و یا ادارات وابسته به شهرداری مسوول ارائه خدمات درمانی و پزشکی به مردم هستند.

بر اساس قوانین این کشور تمامی شوراهای شهر و محله وظیفه دارند با ارائه  بهترین و با کیفیت ترین امکانات پزشکی و بهداشتی در جهت بهبود سطح بهداشت و سلامت همه افراد جامعه تلاش کنند. برای مثال در قانونی که در سال 2019 تصویب شد، همه  شوراهای محلی کشور سوئد باید خدمات دندانپزشکی را تا سن 23 سالگی بصورت رایگان و از 24 سالگی با یارانه ی دولتی، به افراد مقیم این کشور ارائه کنند.

افتتاح حساب بانکی در کشور سوئد

برای افتتاح حساب بانکی در کشور سوئد کارت شناسایی یا شماره شناسایی صادر شده در این کشور و پاسپورت معتبر لازم است.  Sewdbank, SEB, Nordaو Handelsbanken چهار بانک اصلی این کشور هستند که به شما برای تهیه ی کارت های اعتباری مورد نیاز خود و بهره مندی از انواع خدمات بانکی کمک می کند.

از آنجا که در این کشور پرداخت حقوق ماهیانه و قبض های مختلف به صورت خودکار و آنلاین انجام می شود، توصیه می کنیم حتما در یکی از بانک های این کشور حساب باز کرده و از خدمات بانکی اینترنتی گسترده آن بهره مند شوید.

مالیات

اگر به تازگی اقامت کشور سوئد را دریافت کرده اید، لازم است حتما مشخصات خود را در اداره مالیات این کشور( Skatteverket) ثبت کنید.  با انجام مراحل ثبت نام (folkbokföring) در این سامانه، اطلاعات مربوط به جمع آوری مالیات، مدارک شناسایی، وضعیت ازدواج، آدرس پستی و وضعیت بیمه شما تحت نظارت و کنترل این کشور درمی آید.

علاوه بر این به محض ثبت نام در این سیستم، کد شناسایی شخصی(personnummer  ) به شما اختصاص می یابد که برای انجام تمامی کارهای اداری از قبیل افتتاح حساب بانکی یا دریافت حقوق از کارفرما به این شماره شناسایی نیاز پیدا می کنید.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید

راهکارهای جذب افراد به بازار کار کشور سوئد

 ویزای خود اشتغالی کشور سوئد

https://www.swedenabroad.se/en : سایت سفارت سوئد در ایران”مشاوره رایگان”

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}