کیان ویزا

ثبت شرکت در کشور عمان

0.0
0.0/5
ثبت شرکت در کشور عمان
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

ثبت شرکت در کشور عمانموقعیت استراتژیک کشور عمان واقع در دهانه خلیج فارس، عزم این کشور برای ایجاد تنوع اقتصادی و توسعه زیر ساخت های اقتصادی و صنعت گردشگری، ثبات بسیار بالای ارزش ریال عمان، ارائه مشوق های سرمایه گذاری از قبیل وام های دولتی، معافیت از پرداخت برخی از انواع مالیات، معافیت های گمرکی در مناطق آزاد تجاری و منطقه ویژه اقتصادی کشور سلطان نشین عمان، از دلایل اصلی جذب سرمایه گذاران خارجی به این کشور است.

شرایط ثبت انواع شرکت در کشور عمان

ثبت شرکت در کشور عمان را می توان بسته به نوع شرکت به صورت حضوری و یا از طریق واگذاری وکالت به نماینده قانونی شرکت و بدون نیاز به سفر به این کشور انجام داد.

یکی از روش های سرمایه گذاری در کشورهای مختلف از جمله کشور عمان ثبت شرکت با مالکیت منحصرا خارجی و یا با مالکیت مشترک با سرمایه گذاران عمانی است.ثبت شرکت در کشور عمان را می توان بسته به نوع شرکت به صورت حضوری و یا از طریق واگذاری وکالت به نماینده قانونی شرکت و بدون نیاز به سفر به این کشور انجام داد.

شرایط ثبت انواع شرکت در کشورعمان به طور خلاصه عبارتند از:

۱.شرکت با مسئولیت محدود در عمان

شرکت با مسئولیت محدود رایج ترین نوع شرکت ثبت شده در کشور عمان است که کمترین محدودیت ها را برای انجام فعالیت های تجاری ایجاد می کند و بدون نیاز به سفر به این کشور و از طریق نماینده قانونی شرکت می توانید آن را تاسیس نموده، برای شرکت حساب بانکی باز کرده و افراد را در شرکت خود استخدام کنید.

شرکت با مسئولیت محدود در کشور عمان را می توان با حداقل ۲ و حداکثر ۴۰ سهامدار و ۱ نفر مدیر یک شرکت به ثبت رساند و بر اساس تازه ترین تغییرات در قوانین مربوط به ثبت شرکت ها،فرد سرمایه گذار خارجی می تواند ۱۰۰ درصد مالکیت شرکت را از آن خود کند.

حداقل سرمایه لازم برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود در کشور عمان برای اشخاص حقیقی یا حقوقی با تابعبت عمانی ۲۰ هزار ریال عمان و برای اشخاص غیر عمانی و غیر عضو شورای همکاری خلیج فارس ۱۵۰ هزار ریال عمان معادل ۳۹۰ هزار دلار آمریکاست. البته این مبلغ حداقل سرمایه برای شرکت هایی که قصد دارند با دولت کشور عمان داد و ستد کنند ممکن است تا ۲۵۰ هزار ریال نیز افزایش پیدا کند.

در گذشته و تا قبل از ماه ژون سال ۲۰۲۰ سرمایه گذاران غیر عمانی، غیر آمریکایی و غیر عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC)، تنها می توانستند حداکثر ۷۰ درصد مالکیت با مسئولیت محدود را تصرف کنند و ۳۰ درصد از مالکیت شرکت باید حتما به شریک عمانی الاصل منتقل می شد، اما به دنبال شیوع بیماری کرونا و به منظور جذب سرمایه گذاران و تولیدکنندگان خارجی دولت کشور عمان تغییراتی در قوانین تاسیس شرکت ایجاد کرده است. به دنبال این تغییرات تاسیس شرکت با مسئولیت محدود توسط اتباع خارجی به شرط سرمایه گذاری  اولیه به مبلغ ۵۰۰ هزار ریال عمان، با تصاحب مالکیت ۱۰۰ درصد غیر عمانی امکان پذیر می باشد.

انواع شرکت با مسئولیت محدود در کشور عمان عبارتند از:

 • شرکت با مسئولیت محدود در سرزمین اصلی عمان LCC Mainland))
 • شرکت با مسئولیت محدود در مناطق آزاد تجاری(LCC Free Zone) )در کشور عمان ۴ منطقه آزاد تجاری و ویژه اقتصادی قرار دارد که برای شرکت های صادرات و واردات و شرکت های تولیدی و انبارداری، آزادی های بیشتری ایجاد می کند.
 • شرکت با مسئولیت محدود در پارک علم و فناوری عمان(LCC Technology Park): پارک علم و فناوری کشور عمان(KOM) ویژه علاقه مندان به فعالیت در شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور عمان است.

۲.ثبت شرکت با شراکت محدود در عمان

برای تاسیس این نوع شرکت حداقل ۲ شریک یعنی ۱ شریک عمومی و ۱ شریک خصوصی لازم است که شریک عمومی باید حتما اهل کشور عمان یا عمانی باشد و مسئولیت بدون محدودیت ضرر و زیان و بدهی های شرکت بر عهده اوست، اما شریک خصوصی مسئولیت محدودتری دارد و مسئولیت وی به اندازه سهامیست که در شرکت سرمایه گذاری کرده است.برای تاسیس این قبیل شرکت محدودیت مبلغ حداقل سرمایه گذاری وجود ندارد و با هر میزان سرمایه اولیه می توان آن را به ثبت رساند.

۳..ثبت شرکت سهامی خاص در عمان

سهام این نوع شرکت ها خصوصی یا بسته است و قابلیت خرید و فروش به صورت عمومی در بازار بورس را ندارد. برای تاسیس شرکت سهامی خاص در کشور عمان به حداقل ۳ نفر سرمایه گذار ( یکی از آنها حتما باید عمانی و صاحب حداقل ۳۰ درصد کل سهام شرکت باشد) و مبلغ سرمایه اولیه ۵۰۰ هزار ریال عمان مورد نیاز است.

۴..ثبت شرکت سهامی عام در عمان

سهام این نوع شرکت ها بر خلاف شرکت سهامی خاص در بازار بورس برای عموم قابل خرید و آزاد است. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت سهامی عام در کشور عمان ۲ میلیون ریال عمان است.

۵. .ثبت شعبه شرکت در عمان

برای تاسیس شرکت شعبه در کشور عمان یکی از اعضای شرکت باید اهل کشور عمان باشد تا بتوان از طریق او به عنوان اسپانسر برای دریافت ویزا و مجوزهای های قانونی لازم برای تاسیس شرکت استفاده کرد. این نوع شرکت ها هویت قانونی مستقل از شرکت مادر ندارند و مسئولیت کلیه فعالیت ها یا ضرر و زیان آنها بر عهده شرکت اصلی که در خارج از کشور عمان قرار دارد، می باشد. این نوع شرکت نیز برای برای ثبت باید از وزارت تجارت و صنایع کشور عمان مجوزهای لازم را دریافت کند. برای ثبت این نوع شرکت مبلغ حداقل سرمایه تعیین نشده است.

۶..ثبت دفتر نمایندگی در عمان

دفاتر نمایندگی در کشور عمان فقط مجاز به انجام فعالیت های تحقیقاتی، تبلیغاتی و مشتری یابی به نفع شرکت مادر که در خارج از کشور عمان قرار دارد، هستند و نمی توانند در فعالیت های دادو ستد  و خرید و فروش کالا یا خدمات در داخل کشور عمان شرکت کنند. برای ثبت دفاتر نمایندگی در کشور عمان باید حداقل یکی از منصوبین آن از اتباع کشور عمان باشد. این نوع شرکت ها برای ثبت محدودیت حداقل مبلغ سرمایه گذاری اولیه را ندارند.

۷..ثبت آژانس بازرگانی در عمان

این قبیل شرکت ها به منظور واردات کالا یا خدمات به کشور عمان و یا تبلیغ و توزیع کالای شرکت مادر در قبلا دریافت مبلغی به عنوان پورسانت تاسیس می شوند. بنابر قانون تنها افراد ۱۸ سال به بالای عمانی الاصل یا افرادی که حداقل ۳ سال از تاریخ دریافت تابعیت عمانی آنها گذشته باشد، به شرط عضویت در اتاق بازرگانی کشور عمان و یا شرکت های ثبت شده با حداقل ۵۱ درصد مالکیت عمانی می توانند آژانس های بازرگانی تاسیس کرده و به عنوان واسطه خرید و فروش کالا در کشور عمان فعالیت کنند.

در ادامه به بررسی روش ثبت رایج ترین نوع شرکت ثبت شده در کشور عمان یعنی شرکت با مسئولیت محدود و مسائل مربوط به آن خواهیم پرداخت. ثبت این قبیل شرکت ها بدون نیاز به سفر به کشور عمان و از طریق نماینده قانونی شرکت نیز امکان پذیر است، اما پیشنهاد می شود برای این منظور حتما با وکیل باتجربه در زمینه ثبت شرکت مشورت نمایید.

روش ثبت شرکت با مسئولیت محدود در کشور عمان

شرکت با مسئولیت محدود یا LLC به دلیل کوتاه بودن پروسه تاسیس و کم هزینه تر بودن در مقایسه با سایر شرکت ها رایج ترین نوع شرکت ثبت شده در کشور عمان است. علاوه بر این، شرکت های با مسئولیت محدود نیازی به ثبت در لیست امنیت تجاری مسقط یا MSM ندارند و بنابراین از پرداخت هزینه های مربوط به آن معاف هستند.

رتبه شرکتمبلغ سرمایه(ریال عمان)
عالی۲۵۰ هزار به بالا
درجه اول۱۰۰ هزار تا ۲۴۹,۹۹۹ هزار
درجه دوم۵۰ هزار تا ۹۹,۹۹۹ هزار
درجه سوم۲۵ هزار تا ۴۹,۹۹۹ هزار
درجه چهارمتا ۲۴,۹۹۹ هزار

شرکت های با مسئولیت محدود در کشور عمان بر اساس میزان سرمایه ای که در زمان ثبت وارد این کشور می کنند، به ۵ دسته عالی، درجه اول، درجه دو، درجه سه و درجه چهار تقسیم می شوند که در جدول زیر آورده شده اند. شرکت های با رتبه عالی در زمان مناقصه قراردادهای دولتی در اولویت قرار می گیرند.

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت LLCدر کشور عمان

حداقل سرمایه لازم برای تاسیس شرکت با مسئولیت محدود برای اتباع کشور عمان، کشور آمریکا و کشورهای عضو شورای امنیت خلیج فارس ۲۰ هزار ریال عمان است که در این حالت ۱۰۰ درصد مالکیت شرکت باید عمانی، آمریکایی یا متعلق به اتباع کشورهای نامبرده باشد. در غیر این صورت یک شرکت خارجی تلقی خواهد شد.

شرکت های با مسئولیت محدود با شرکای غیر عمانی، غیر آمریکایی و غیر عضو شورای همکاری خلیج فارس، باید با مبلغ سرمایه حداقل ۱۵۰ هزار ریال عمان شرکت خود را ثبت نمایند. در گذشته و تاقبل از سال ۲۰۲۰ میلادی می بایست حداقل ۳۰ درصد سهام شرکت از سوی شریک عمانی و حداکثر ۷۰ درصد آن توسط شریک خارجی تامین شود، اما بر اساس قوانین جدید مصوب سال ۲۰۲۰، سهم سرمایه گذار خارجی در تاسیس شرکت با مسئولیت محدود در موارد زیر ممکن است از ۷۰ درصد به ۱۰۰ درصد نیز تعییر نماید:

۱.زمینه فعالیت شرکتی که قرار است ثبت شود تا قبل از آن در کشور عمان وجود نداشته و کاملا نوآورانه و در جهت منافع و توسعه تجاری و فناوری کشور عمان باشد.

۲.سرمایه ای که از طریق ثبت شرکت وارد کشور عمان می شود، کلان و به مبلغ حداقل ۵۰۰ هزار ریال عمان باشد.

در هر دوی این موارد سرمایه گذاران خارجی باید درخواست خود برای سرمایه گذاری بیش از ۷۰ درصد در تاسیس شرکت را در وزارت تجارت و صنایع کشور عمان ثبت کنند تا در شورای وزیران درباره آن تصمیم گیری شود.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت LLC در کشور عمان

مدارکی که شخصیت های حقوقی از قبیل شرکت ها باید قبل از اقدام به ثبت شرکت با مسئولیت محدود فراهم کنند عبارتند از:

 • صورت جلسه هیات مدیره شرکت: در این صورت جلسه باید قصد هیات مدیره برای تاسیس شرکت جدید، نام پیشنهادی شرکت جدید، مبلغی که شرکت قصد دارد برای تاسیس شرکت جدید سرمایه گذاری کند، میزان شراکت سرمایه گذاران خارجی، اسامی شخص یا اشخاص صاحب حق امضا که قرار است تمامی مدارک مربوط به ثبت شرکت را از طرف شرکای خارجی غايب یا مدیران آینده آن امضاء کنند، ذکر شده باشد.
 • اساسنامه شرکت سرمایه گذار و سایر مدارک و مجوزهای قانونی شرکت سرمایه گذار که از طرف مقامات کشور محل ثبت شرکت صادر شده باشد.
 • دفاتر حسابرسی شرکت نشان دهنده حداقل ۳ سال فعالیت شرکت سرمایه گذار
 •  کپی پاسپورت نماینده قانونی و صاحب حق امضاء شرکت سرمایه گذار

موارد ۱ و ۲ باید در دفاتر ثبت کشوری که شرکت سرمایه گذار در آن قرار دارد، به ثبت قانونی برسند و از سوی وزارت امور خارجه این کشور و کنسولگری کشور عمان مهرهای قانونی را دریافت کنند.

مدارک لازم برای شخصیت های حقیقی در زمان ثبت شرکت در کشور عمان نیز عبارتند از:

 • گواهی حسن رفتار و عدم سوء پیشینه کیفری شرکا
 • گردش ۶ ماهه آخر حساب بانکی سرمایه گذاران حاوی مبلغ سپرده مورد نیاز برای سرمایه گذاری
 • فرم تکمیل شده درخواست ثبت شرکت
 • کپی پاسپورت سهامداران و صاحبان حق امضا در شرکت
 • فرم تایید و قانونی شده امضای صاحبان سهام و صاحبان حق امضا
 • اساسنامه شرکت
 • مجوز اتاق بازرگانی و صنایع

لازم به ذکر است که بر اساس قوانین جدید کشور عمان تهیه گواهی مبلغ سرمایه گذاری شده در زمان ثبت شرکت ضرورت ندارد، در عوض شرکا از تاریخ ثبت شرکت، ۱ سال مالی زمان دارند تا با ثبت گزارش دفاتر حسابرسی خود در  وزارت صنعت و تجارت کشور عمان(MOCI)، میزان سرمایه ثبت شده را اعلام کنند.

مراحل ثبت شرکت در کشور عمان

۱.رزرو نام شرکت: برای ثبت شرکت در کشور عمان ابتدا باید درخواست ثبت خود را در وزرات صنعت و تجارت این کشور ثبت نموده و برای شرکت خود بر اساس قوانین نام گذاری این کشور یک نام غیرتکراری انتخاب کنید.

۲. ثبت شرکت در وزارت صنعت و تجارت: بعد از تایید نام شرکت باید مدارک مربوط به سهامداران و اساسنامه شرکت را تهیه و فرم امضا و مدارک بانک را دریافت کنید و به وزارت صنعت و تجارت این کشور تحویل دهید.

۳.ثبت نام در اتاق بازرگانی کشور عمان: بعد از ثبت شرکت در وزارت صنعت و تجارت کشور باید باید آن را به منظور هماهنگی با قوانین تجارت در این کشور در اتاق بازرگانی نیز به ثبت برسانید.

۴.دریافت مجوز و پروانه های لازم از ادارات دولتی: بسته به نوع شرکتی که تاسیس کرده اید، اندازه و فعالیت های آن باید از ادارات دولتی زیر تاییدیه های لازم را دریافت کنید:

 • اداره مالیات
 • اداره پلیس سلطنتی عمان
 • وزارت نیروی انسانی(به منظور کنترل سوء پیشینه و دریافت ویزای کارکنان)
 • مجوز صادرات و واردات در صورت نیاز
 • سایر مجوز ها و پروانه های مربوط به محیط زیست و فعالیت های صنعتی

۵.طراحی مهر شرکت

مدت زمان صدور گواهی ثبت شرکت LLC در کشور عمان

در کشور عمان گواهی ثبت شرکت با مسئولیت محدود، از تاریخ معرفی نام شرکت و تحویل مدارک لازم، ظرف مدت حداکثر ۲ هفته صادر می شود که اتفاقا همین سرعت و راحتی صدور گواهی ثبت، یکی دیگر از دلایل انتخاب سرمایه گذاری در شرکت های LLC در مقایسه با سایر انواع شرکت هاست.

هزینه های ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود با حداقل سرمایه ۱۵۰ هزار ریال عمان به شرح زیر است

نام اداره مربوطههزینه ها
وزارت تجارت و صنایع۱۰۰ ریال عمان به علاوه هزینه های ثبت
اتاق بازرگانی و صنایع کشور عمان۲۲۵ ریال عمان
هزینه های شهرداریحداقل ۵۰ ریال عمان

سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری در کشور عمان

مزایای سرمایه گذاری در مناطق آزاد تجاری Sohar، Salalah و Al Mazunahو منطقه ویژه اقتصادی Duqmدر کشور عمان عبارتند از:

 • معافیت از پرداخت مالیات به مدت ۲۵ الی ۳۰ سال
 • معافیت کامل از پرداخت عوارض گمرگی کالاهای وارداتی
 • تصاحب مالکیت ۱۰۰ درصدی شرکای خارجی شرکت ها
 • نرخ پایین ۱۰ درصدی بومی سازی مشاغل و کارکنان

کسانی که قصد دارند در کشور عمان شرکت ثبت کنند یا فعالیت تجاری انجام دهند، باید از طریق ویزای اقامت و سرمایه گذاری(Investor Residence Visa) وارد این کشور شوند . این ویزا به صورت مولتیپل صادر شده و ۶ ماه اعتبار دارد. با دریافت این ویزا و بعد از ثبت شرکت یا سرمایه گذاری در کشور عمان، می توانید اقامت ۲ ساله قابل تمدید این کشور را بدست آورید.

مدارک لازم برای دریافت ویزای اقامت و سرمایه گذاری کشور عمان عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • کپی مدارک شراکت در سرمایه گذاری تاسیس شرکت
 • مجوز کار از وزارت کار کشور عمان
 • گواهی عضویت در اتاق بازرگانی کشور عمان

روشن است که برای دریافت اقامت ۲ ساله کشور عمان باید ابتدا از وزارت صنایع و تجارت کشور عمان و وزارت کار این کشور تاییدیه ثبت سرمایه و مجوز کار دریافت نموده و پس از آن از اداره امور پاسپورت و اقامت، مجوز اقامت دریافت نمایید.

دریافت شهروندی کشور عمان از طریق ثبت شرکت

کشور عمان از جمله کشورهاییست که به سختی به اتباع خارجی شهروندی یا تابعیت می دهد و به همین دلیل با سرمایه گذاری در این کشور نمی توان به طور مستقیم شهروندی این کشور را دریافت کرد. در حقیقت برای افرادی که اجداد عمانی ندارند و یا با یکی از شهروندان کشور عمان ازدواج نکرده اند، تنها راه دریافت پاسپورت کشور عمان، بعد از ۲۰ سال اقامت و کار در این کشور است. علاوه بر این در کشور عمان تابعیت مضاعف پذیرفته نیست و با دریافت تابعیت این کشور فرد باید از تابعیت های قبلی خود صرف نظر کند.

هزینه های زندگی در کشور عمان

هزینه(دلار آمریکا)هزینه(ریال عمان)مخارج
۵،۱۹۲یک وعده غذا در یک رستوران ارزان
۲۶۱۰دو وعده غذا در یک رستوران متوسط
۰,۶۹۰.۲۷یک عدد نوشابه قوطی
۲،۵۰.۹۶۱۲ عدد تخم مرغ
۸۰۳۰،۷۸اینترنت 60Mbps یا بیشتر، نامحدود، ADSL/CABLE
۱۳۵کرایه ۱ ساعت تاکسی
۲،۱۲۰.۸۲۱ گالن بنزین
۵۷۵۲۲۱اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر
۳۸۷۱۴۹اجاره آپارتمان ۱ خوابه در حومه شهر
حدود ۹۰۸ ریال عمان معادل ۲۳۵۷ دلار آمریکاهزینه متوسط ماهانه زندگی برای ۱ خانواده ۴ نفری بدون اجاره
حدود ۲۵۹ ریال عمان معادل ۶۷۲  دلار آمریکاهزینه متوسط ماهانه زندگی برای ۱ فرد مجرد بدون اجاره
۶۷۵ ریال عمان معادل ۱۷۵۴ دلار آمریکامتوسط درآمد ماهانه

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
دیگر اطلاعات مهاجرتی کشور عمان
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}