در حقیقت در میان ۱۰ شغل اول مورد نیاز کشور کانادا در سال ۲۰۲۰ بازار کار رشته حسابداری بعد از مشاغلی چون جوشکاری، رانندگی، مکانیکی ماشین آلات، پرستاری و کاردرمانی، در رتبه ششم قرار دارد.
 در خارج از کشور و به ویژه در کشور کانادا در سال های اخیر به دلایل متعددی از جمله رشد اقتصادی ،آینده شغلی رشته حسابداری، نیاز به نیروی کار جدید، بازنشستگی کارکنان با تجربه و کمبود نیروی کار متخصص در رشته حسابداری، به ویژه در استان های آنتاریو و آلبرتا، افزایش قابل توجهی داشته است و همین موضوع باعث مهاجرت بسیاری از افراد متخصص در این زمینه به این کشور شده است

اشتغال حسابداری در کشور کانادا در اغلب موارد نیاز به پروانه رسمی حسابداری دارد که توسط مؤسسه صدور پروانه رسمی پرسش های متداول رشته حسابداری در کشور کانادا کشور کانادا(CPA)  با گذراندن آزمون های مربوطه در طی ۳ روز و کسب نمرات قابل قبول،برای  متقاضیان صادر می شود.

برای دریافت مجوز رسمی فعالیت در رشته حسابداری در کشور کانادا متقاضیان بایدعلاوه بر آزمون تخصصی رشته حسابداری، به مدت ۳۰ روز و به طور آزمایشی در بازار کار رشته حسابداری برای سنجش مهارت های عملی در زمینه های متفاوتی چون گزارش امور مالی، حسابداری،  مدیریت، حسابرسی، حسابداری بیمه،حسابداری مالیات، حسابداری بانک و غیره، مشغول به کار شوند.

علاوه بر موارد ذکر شده،CPA یا پروانه رسمی فعالیت در رشته حسابداری،به ارزیابی مهارت هایی چون روابط عمومی افراد، انطباق پذیری با محیط های کاری، اخلاق حرفه ای، قدرت تصمیم گیری و توان مدیریتی متقاضیان، می پردازد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بازار کار رشته حسابداری و درآمد شغلی رشته حسابداری در کشور کانادا با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید ویا فرم دریافت مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

اشتغال حسابداری در کشور کانادا بدون مدرک تحصیلی مرتبط

 استخدام حسابدار در کشور کانادا معمولا به شرط داشتن مدرک تحصیلی حداقل کارشناسی در رشته مدیریت بازرگانی یا حسابداری انجام می شود، اما در صورت نداشتن مدرک تحصیلی مرتبط با رشته حسابداری نیز به شرط داشتن حداقل ۸ سال سابقه کار مفید و ۳ معرفی نامه از کارفرماهای مختلف، می توان واحدهای درسی پیش نیاز CPA را گذرانده و در صورت قبولی در آزمون های مربوطه، پروانه رسمی فعالیت دررشته حسابداری را کسب نمود.

متقاضیانی که با مدارک تحصیلی و مجوز کار کشورهای خارجی، قصد دارند وارد بازار کار رشته حسابداری در کشور کانادا شوند، باید ابتدا مدارک و مجوزهای خود به تایید مؤسسه CPA کانادا رسانده و سپس به فعالیت  خود در رشته حسابداری در کشور کانادا ادامه دهند..

مشاغل رشته حسابداری در کشور کانادا

استخدام حسابدار در کشور کانادا در رده های مختلف شغلی با میزان درآمدهای متفاوت صورت می گیرد، اما نیاز بازار کار حسابداری در کشور کانادا در برخی از شاخه های این رشته نسبت به بقیه بیشتر است که در ادامه معرفی می شوند:

حسابدار(Accountant)

حسابداری در کشور کانادا در سال ۲۰۲۰ به عنوان بهترین شغل در دسته مشاغل امور مالی و حسابداری، رتبه اول در بازار کار رشته حسابداری را به خود اختصاص داده است. استخدام حسابدار در کشور کانادا بیشتر از همه در بخش حسابداری شرکت ها و مؤسسات دولتی یا خصوصی صورت می گیرد. وظیفه این افراد کنترل دقیق و  ثبت دخل و خرج شرکت در دفاتر مالی شرکت هاست.

تحلیلگر کسب و کار(Business Analyst)

بازار کار رشته حسابداری در کشور کانادا علاوه بر استخدام حسابدار، به تخصص تحلیلگران اقتصادی نیز نیاز بسیار دارد. وظیفه این افراد تشخیص و حل مشکلات کسب و کار و بهترکردن عملکرد فرآیندها و نرم افزارهای موجود است. بازار کار رشته حسابداری و به طور خاص شاخه تحلیلگری کسب و کار در کشور کانادا بیشتر در بانک ها، شرکت های بیمه و بخش های امور مالی سایر شرکت ها و سازمان هاست.

بازرس حسابداری (Controller)

رتبه سوم مشاغل حسابداری در کشور کانادا از لحاظ حجم مسؤولت ها و درآمد، متعلق به بازرسین حسابداری است. این شغل حسابداری در کشور کانادا بیشتر مربوط به بودجه بندی، مدیریت گزارش های مالی، نظارت بر پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان و استخدام و آموزش حسابداران جدید در بخش های مختلف است.

مدیر امور مالی(Finance Director)

مدیریت امور مالی به عنوان یکی از مهمترین شاخه های رشته حسابداری در کشور کانادا دربردارنده وظایفی چون خدمات مشاوره مالی ، تهیه صورت ها و گزارش های مالی، سرپرستی کارکنان بخش حسابداری، توسعه راه کار های مالی شرکت و فعالیت های مشابه است.

مشاور امور مالی(Financial Advisor)

رتبه پنجم مشاغل رشته حسابداری در کشور کانادا متعلق به مشاوران امور مالی است. وظیفه این افراد کمک به افراد در تصمیم گیری صحیح درباره سرمایه گذاری و امورات مالیست.

حسابدار ارشد(Staff Accountant)

ا

ستخدام حسابدار ارشد به عنوان یکی از مشاغل رشته حسابداری در کشور کانادا در سال ۲۰۲۰ رونق بسیار داشته است. حسابداران ارشد با سایر حسابداران شاغل در شرکت ها همکاری نزدیک دارند و از جمله وظایف آنها تهیه و بایگانی اظهارنامه های مالیاتی، گزارش وضعیت مالی شرکت به مدیران، تهیه صورت های مالی و غیره است.

کارشناس حقوق و دستمزد(Payroll Clerk)

اشتغال به کار در رشته حسابداری در کشور کانادا به عنوان کارشناس حقوق و دستمزد، دربردارنده وظایفی چون کنترل زمان ورود و خروج، غیبت و مرخصی کارکنان و محاسبه دقیق حقوق و دستمرد آنها با استفاده از نرم افزارهای حسابداری موجود است و درآمد نسبتا بالایی دارد.  از دیگر مسؤولیت های کارشناسان حقوق و دستمزد، رسیدگی به شکایت ها و سؤالات کارکنان است.

حسابدار مالیاتی(Tax Accountant)

یکی از شاخه های رشته حسابداری در کشور کانادا حسابداری مالیاتی است. شاغلین در این حرفه وظیفه تهیه و نگهداری مالیات شرکت ها را بر عهده دارند. در حقیقت بازار کار رشته حسابداری مالیاتی در کشور کانادا بسیار وسیع بوده و متخصصین این رشته هم می توانند به صورت فردی کسب درآمد کنند و هم در شرکت های مستقل خدمات حسابداری وکمپانی های بزرگ فعالیت کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بازار کار رشته حسابداری و استخدام حسابدار در کشور کانادا، با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید ویا   فرم ارزیابی دریافت مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

درآمد حسابداری در کشور کانادا

درآمد حسابداری در کشور کانادا در رده های مختلف بازار کار حسابداری در این کشور، متفاوت است. در جدول زیر متوسط درآمد حسابداری در کشور کانادا در رده های شغلی ذکرشده در قسمت قبل آورده شده است.

مشاغل برترحسابداری در کشور کانادا

رمتوسط درآمد سالانه(دلا کانادا)

حسابدار

۵۰۰۰۰

تحلیلگر کسب و کار

۶۸۰۰۰

بازرس حسابداری

۹۵۰۰۰

مدیر امور مالی

۱۳۵۰۰۰

مشاور امور مالی

۶۰۰۰۰

حسابدار ارشد

۴۵۰۰۰

مسؤول حقوق و دستمزد

۳۷۰۰۰

حسابدار مالیاتی

۴۵۰۰۰

چنانچه در جدول بالا نیز دیده می شود، بالاترین درآمد حسابداری در کشور کانادا مربوط به شاخه مدیریت امور مالی است.

آینده شغلی رشته حسابداری

شغل حسابداری در خارج از کشور در میان سایر مشاغل فرصت های کاری بسیار زیادی را در شرکت های بزرگ و کوچک و سازمان های دولتی و غیر دولتی در اختیار مهاجران قرار می دهد. باید توجه داشت که اشتغال حسابداری در خارج از کشور بیشتر ازآنکه به نمرات بالا و تحصیلات دانشگاهی نیاز داشته باشد، نیازمند تجربه کاریست و به همین دلیل از جمله مشاغلیست که بدون داشتن مدرک تحصیلی معتبر هم به شرط داشتن حداقل ۸ سال سابقه کار و معرفی نامه از کارفرماهای قبلی، می توان به راحتی مجوزهای مربوط به آن را کسب کرده و وارد بازار کار رشته حسابداری شد و درست به همین دلیل است که بر خلاف بسیاری از مشاغل، برای استخدام حسابدار شرط سنی خاصی وجود ندارد.

استخدام حسابدار در بسیاری از کشورها بعد از پایان دوره کارشناسی به راحتی انجام می شود و به شرط داشتن مهارت های لازم و پیشرفت شغلی، به تدریج افراد را در مسیر کسب تجربه شغلی با درک کسب و کار مشاغل مختلف، کسب مهارت های تجزیه و تحلیل و حل مشکلات، کسب مهارت های مدیریتی، کار تیمی، برنامه ریزی و سازمان دهی اطلاعات و در نهایت مهارت های ارتباطی، بیش از پیش آشنا می کند.

امروزه با توجه به رشد اقتصادی بسیار سریع کشور کانادا در زمینه صنایع مختلف، آینده شغلی رشته حسابداری بسیار روشن برآورد شده است. علاوه بر این، کشور کانادا همچون بسیاری از کشورهای توسعه یافته به استخدام حسابدار های تازه کار شهرت دارد و حقوق بسیار مناسبی را برای شروع، در اختیار تازه واردان به بازار کار رشته حسابداری قرار می دهد. برای مثال، در استان آنتاریو در کشور کانادا درآمد متوسط یک حسابدار تازه وارد ۳۵.۱۶دلار کانادا در ساعت است.

روش های مهاجرت به المان

پرسش های متداول رشته حسابداری در کشور کانادا

کدام کشورها به حسابدار نیاز دارند؟

از جمله کشورهای برتر از لحاظ نیاز بازار کار رشته حسابداری و استخدام حسابدار و درآمد بالا می توان  انگلیس، آلمان، سوئیس، نیوزلند، استرالیا و کانادا را نام برد.

اشتغال حسابداری در کشور کانادا به چه صورت است؟

استخدام حسابدار در کشور کانادا بیشتر در رده های حسابدار، تحلیلگر کسب و کار، بازرس حسابداری، مدیر امور مالی، مشاور امور مالی، حسابدار ارشد، مسؤول پرداخت حقوق و مزایا و حسابدار مالیاتی صورت می گیرد و معمولا نیاز به مجوز یا پروانه فعالیت CPAکشور کانادا دارد.

آینده شغلی رشته حسابداری در خارج از کشور چگونه است؟

شغل حسابداری در خارج از کشور فرصت های کاری بسیاری را سازمان ها و مؤسسات مختلف در اختیار مهاجران قرار می دهد و بیشتر ازآنکه به نمرات بالا و تحصیلات دانشگاهی نیاز داشته باشد، نیازمند تجربه کاری بالاست. علاوه بر این، بدون داشتن مدرک تحصیلی مرتبط با حسابداری نیز به شرط داشتن حداقل ۸ سال سابقه کار و معرفی نامه از کارفرماهای قبلی می توان در این رشته فعالیت کرد.

درآمد متوسط شغل حسابداری رسمی در کشور کانادا چقدر است؟

درآمد متوسط یک حسابدار CPA در کشور کانادا ۴۲۰۰۰ دلار کانادا در سال و ۴۲.۵۰۰ دلار در ساعت است.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید:

 نظام آموزشی و تحصیلی در کانادا   وتحصیل در کانادا   و شهریه دانشگاه ها در کانادا

روش های مهاجرت به کانادا

وزارت امور خارجه :  https://mfa.gov.ir