کیان ویزا

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور روسیه

0.0
0.0/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

سرمایه گذاری و ثبت شرکت در کشور روسیه

سرمایه گذاری و کارآفرینی در کشور روسیه یکی از راه هاییست که در کنار سایرروش ها از جمله تولد در کشور روسیه، پیوستن به اعضای خانواده، ازدواج با شخصی که شهروندی کشور روسیه را دارد و یا ثبت نام در ارتش کشور روسیه، می توان با آن برای دریافت اقامت موقت و بعد از ۳ سال اقامت دائم و در نهایت شهروندی کشور روسیه اقدام کرد.

امروزه به دلیل کاهش تولید ناخالص داخلی ناشی از شیوع ویروس کرونا، بسیاری از کشورها در صدد آسان تر کردن قوانین سرمایه گذاری و جذب سرمایه های خارجی هستند. انواع روش های سرمایه گذاری در کشور روسیه در سال ۲۰۲۰ بر اساس پیش نویس طرح وزارت اقتصاد این کشور به ۵ دسته کلی تقسیم شده اند. بر این اساس، تمکن مالی مورد نیاز برای سرمایه گذاری در کشور روسیه بسته به نوع فعالیت تجاری از ۱۰ تا ۵۰ میلیون روبل متغیر است:

.ثبت شرکت  : در این روش چنانچه شرکت روسی باشد مبلغ سرمایه ۱۵ میلیون روبل و چنانچه شرکت غیر روسی باشد، مبلغ سرمایه  ۵۰ میلیون روبل مورد نیاز است.

۲.سرمایه گذاری در شرکت های موجود : در این نوع از سرمایه گذاری شخص باید حداقل مبلغ ۱۵ میلیون روبل در یک شرکت در کشور روسیه سرمایه گذاری کند. در این حالت نیازی به خرید سهام شرکت نیست، اما سرمایه گذاری باید در شرکتی انجام شود که حداقل ۳ سال سابقه دارد، مالیات خود  را پرداخته و حداقل ۲۵ نفر کارمند داشته باشد.

۳.کارآفرینی شخصی : در این نوع سرمایه گذاری شخص باید مالکیت معنوی(IP) شرکت خود را در کشور روسیه به ثبت برساند، حداقل ۱۰ میلیون روبل(۱۳۰ هزار دلار آمریکا) سرمایه گذاری کرده و حداقل ۱۰ شغل ایجاد نماید.

۴.خرید اوراق عرضه دولتی :  با خریداوراق عرضه دولتی کشور روسیه به ارزش حداقل ۳۰ میلیون روبل می توان مجوز اقامت موقت این کشور را دریافت کرد.

۵. خرید ملک در کشور روسیه  : ملک خریداری شده باید حداقل ۳۰ میلیون روبل ارزش داشته باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکت در کشور روسیه با وکلای باتجربه و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و یا فرم مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

انواع شرکت های قابل ثبت در کشور روسیه عبارتند از شرکت با مسؤولیت محدود Limited Liability) (Company،شرکت سهامی(Joint Stock Company)، شرکت های شعبه و دفاترنمایندگی،شرکت های شخصی یا انفرادی(Sole Trader). رایج ترین نوع شرکت های ثبت شده در کشور روسیه، شرکت با مسؤولیت محدود و شرکت سهامی است.

توجه داشته باشید که بر خلاف بسیاری از کشورهای اروپایی،ثبت شرکت درکشور روسیه نیازی به مجوز کار و اقامت ندارد و به شرط در دست داشتن مدارک لازم از جمله مدارک تمکن مالی و مدارک شرکت،می توان با هر نوع ویزا حتی ویزای توریستی، مراحل ثبت شرکت را انجام داد.

اما در مقابل، برای کارو فعالیت به عنوان مدیریت یا اعضای هیات مدیره شرکت ثبت شده، باید حتما برای دریافت ویزای سرمایه گذاری و مجوز اقامت کوتاه مدت کشور روسیه اقدام شود.

روند دریافت مجوز اقامت کشور روسیه در سال ۲۰۲۰ به این صورت است که ابتدا مجوز اقامت کوتاه مدت ۱ ساله برای اتباع خارجی صادر می شود تا در این مدت مدارک لازم برای دریافت مجوز اقامت از قبیل آزمایشات پزشکی، مدرک دوره های زبان،فرهنگ و قانون روسی که در کشور روسیه برگزار می شوند و غیره را آماده کنند. پس از این یک سال متقاضیان با در دست داشتن مدارک لازم می توانند برای دریافت مجوز اقامت ۳ ساله این کشور اقدام نمایند.

مزایای دریافت اقامت کشور روسیه

با دریافت مجوز اقامت موقت یا دائم کشور روسیه، اتباع کشورهای خارجی از حقوق و مزایای زیر که کاملا برابر با شهروندان روس است، برخوردار خواهند بود و تنها محدودیت موجود حق شرکت در انتخابات است که برای دارندگان مجوز اقامت کشور روسیه مجاز نیست.

 • حق زندگی در کشور روسیه
 • حق ورود بدون ویزا به ۱۱۷ کشور که رفت و آمد بدون ویزا به آنهابر اساس قرارداد بین دولت ها برای شهروندان روس مجاز است.
 • تغییر سیستم پرداخت مالیات شرکت ها و پرداخت مالیات بر اساس قوانین مالیاتی کشور روسیه(Tax Residence)
 • دریافت خدمات درمانی رایگان
 • دریافت درآمد و مزایای اجتماعی از قبیل مستمری و بازنشستگی
 • حق کار و تحصیل بدون محدودیت در کشور روسیه

محدودیت های مجوز اقامت کشور روسیه

 • دارندگان مجوز اقامت کشور روسیه باید در طول ۱ سال، ۱۸۳ روز یا ۶ ماه کامل در کشور روسیه زندگی کنند و اقامت آنها در خارج از کشور روسیه نباید بیشتر از ۶ ماه باشد.
 • با مجوز اقامت کشور روسیه افراد تنها می توانند در استانی که آدرس محل سکونت خود را در آن ثبت کرده و از طریق آن مجوز اقامت دریافت کرده اند، کار کنند و حق کار در سایر استان های کشور روسیه را ندارند.

از ماه نوامبر سال ۲۰۱۹ کشور روسیه به منظور آسان تر کردن مهاجرت تغییراتی در قوانین مربوط دریافت اقامت موقت، اقامت دائم و شهروندی این کشور ایجاد نموده است که به قوانین تسهیل سازی مهاجرت شهرت یافته اند. تا قبل از ایجاد این تغییرات، دارندگان مجوز اقامت کشورروسیه می بایست ۵ سال پی در پی بدون ویزا در این کشور زندگی کرده باشند تا بتوانند برای دریافت شهروندی اقدام کنند، اما در حال حاظرکارآفرینان و صاحبان کسب و کار در این کشور به شرط داشتن شرایط موجود در قانون شماره 31.05.2002 N 62-03،می توانند بعد از ۳ سال به شرط پرداخت مالیات و بیمه، پاسپورت کشور روسیه را دریافت نمایند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکت در کشور روسیه با وکلای باتجربه و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا درارتباط باشیدویا فرم مشاوره رایگان دروب سایت کیان ویزاراتکمیل بفرمایید.

مراحل دریافت مجوز اقامت موقت از طریق سرمایه گذاری درکشور روسیه

۱.ثبت درخواست مجوز اقامت از طریق سرمایه گذاری:اولین گام تکمیل فرم ثبت درخواست مجوز اقامت موقت از طریق سرمایه گذاری و وارد کردن اطلاعات مربوطه است.

۲.تهیه و ارسال مدارک مورد نیاز

 • دو عدد کپی از فرم ثبت درخواست اقامت موقت از طریق سرمایه گذاری
 •   ۲ قطعه عکس
 • پاسپورت معتبر
 • مدارک تمکن مالی: اطلاعات سپرده بانکی نشان دهنده تمکن مالی به مبلغ ۱۰ میلیون روبل(حدود ۱۳۰ هزار دلار آمریکا) و ارائه مدارک لازم مبنی بر قانونی بودن منبع سرمایه
 • نتایج آزمایشات پزشکی: انجام این آزمایش ها برای اطمینان از سلامت افراد و عدم ابتلای آنها به ویروس HIV ایدز ضروری است.
 • گواهی عدم سوء سابقه کیفری

۳. دریافت مجوز اقامت کوتاه مدت ۱ ساله در کشور روسیه: بر اساس قوانین جدید، سرمایه گذاران می توانند به منظور آماده کردن مدارک مورد نیاز برای انجام فعالیت های تجاری و همچنین شرکت در کلاس های زبان، فرهنگ و قوانین کشور روسیه، به مدت ۱ سال به طور کوتاه مدت در این کشور اقامت کرده و در صورت تهیه و ارسال تمامی مدارک و تایید آنها از طرف سازمان امور مهاجرت کشور روسیه، بقیه مراحل دریافت اقامت موقت را سپری نمایند.

۴.شرکت در کلاس های زبان، فرهنگ و قوانین روسیه: پس از گذراندن آزمون ها، مدرک مربوط به این دوره باید به تایید رسمی مقامات مربوطه برسد.

بر اساس آخرین قوانین مهاجرت کشور روسیه تنها گروه های زیر از ارائه مدرک مربوط به دوره های زبان و فرهنگ روسیه معاف هستند:

 • افراد زیر ۱۸ و بالای ۶۰ سال
 • افرادی که در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مورد تایید و مجازکشور روسیه مشغول تحصیل هستند.
 • افراد متخصص با توانایی های شغلی برتر و مورد نیاز شرکت و سازمان ها درکشور روسیه
 • افرادی که قبلا با یکی از اعضای خانواده خود در کشور روسیه زندگی می کرده اند و قصد دارند دوباره به این کشور بازگردند.

۵. پرداخت مالیات ویژه اشخاص حقوقی و کارآفرینان غیردولتی(State Duty)

۶.مراجعه به دفاتر مهاجرت در کشور روسیه به منظور انگشت نگاری : پس از ارسال مدرک زبان و رسید پرداخت مالیات، چنانچه برای دریافت مجوز اقامت مجاز شناخته شوید، باید برای انگشت نگاری به دفاتر مربوطه در کشور روسیه مراجعه کرده و مهر اقامت موقت را در پاسپورت خود دریافت کنید.

۷.ثبت درخواست ویزای سرمایه گذاری: در دست داشتن ویزای سرمایه گذاری(Investor Visa) و مجوز اقامت کشور روسیه برای انجام فعالیت های تجاری در کشور روسیه ضروری است.

۸.ثبت آدرس محل سکونت در ادارات ثبت کشور روسیه

۹.دریافت Tax ID یا شناسه مالیاتی کشور روسیه

۱۰.دریافت تاییدیه اقامت موقت کشور روسیه: مدت اعتبار مجوز اقامت کوتاه مدت کشور روسیه ۳ سال است، اما باید به صورت سالانه با مراجعه به دفاتر امور مهاجرت تایید شود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکت در کشور روسیه با وکلای باتجربه و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و یا فرم مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

در ادامه به معرفی انواع شرکت ها و روش های سرمایه گذاری در کشور روسیه می پردازیم

شرکت با مسؤولیت محدود(Limited Liability Company)

ثبت شرکت با مسؤولیت محدود که در زبان روسی به OOO شهرت دارد، رایج ترین نوع ثبت شرکت به منظور سرمایه گذاری در کشور روسیه است. یک شرکت با مسؤولیت محدود می تواند تا ۵۰ نفر سهامدار داشته باشد و حداقل سرمایه لازم برای هر یک از سرمایه گذاران 10000 روبل است که ۵۰٪ آن در زمان ثبت شرکت و ۵۰ دیگر ظرف مدت ۱۲ ماه اول فعالیت شرکت پرداخت می شود.

تعداد شرکت هایی که هر شخص می تواند در کشور روسیه ثبت کند، نامحدود است و در اکثر موارد غیر از حوزه های نفت و انرژی و مخابرات نیازی نیست که یکی از شرکا حتما تابعیت روسی داشته باشد.هزینه ثبت شرکت با مسؤولیت محدود درکشور روسیه ۴۰۰۰ روبل است.

شرکت سهامی(Joint Stock Company)

شرکت های سهامی خاص(ZAO)جزو شرکت های خصوصی و بسیار شبیه شرکت با مسؤولیت محدودند، اما شرکت های سهامی عام(OAO) دولتی بوده، می توانند بیش از ۵۰ نفر سهامدار داشته باشندو سهام آنها قابل انتقال به غیر است. حداقل مبلغ لازم برای سرمایه گذاری در این شرکت های سهامی عام برای هر فرد ۱۰۰،۰۰۰ روبل است.

حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت سهامی خاص در کشور روسیه برای هر یک از سرمایه گذاران ۱۰هزار روبل است که ۵۰ درصدآن در زمان ثبت شرکت و ۵۰ در صد دیگر در طی ۱۲ ماه اول فعالیت، باید پرداخت شود.

شرکت تضامنی(General Partnership)

در شرکت های تضامنی حداقل ۲ شخص یا شرکت با حقوق و مسؤولیت های برابر با یکدیگر همکاری می کنند. در این نوع از سرمایه گذاری، برخلاف شرکت های با مسؤولیت محدود و شرکت های سهامی، می توان از دارایی های شخصی برای جبران ضرر و زیان و بدهی های شرکت استفاده کرد. مدیریت در شرکت های تضامنی بین شرکا تقسیم می شود و جزئیات سرمایه شرکت در قرارداد همکاری ثبت می شود.

شرکت مختلط غیر سهامی(Limited Partnership)

در شرکت های مختلط غیر سهامی دو نوع از شرکا در سرمایه گذاری سهیم هستند. شرکای اصلی که مسؤولیت کامل مدیریت، تصمیم گیری و جبران ضرر و زیان های شرکت را بر عهده دارند و می توانند از دارایی های شخصی خود برای پرداخت بدهی ها استفاده کنند و شرکای فرعی که تنها به اندازه سرمایه گذاری که در شرکت کرده اند،مسؤول جبران ضرر و زیان شرکت هستند.

شرکت های انفرادی(Sole Ownership)

در این قبیل شرکت ها مؤسس، مدیر و سرمایه گذار شرکت فقط یک نفر است و مسؤولیت تمام سود و زیان های شرکت نیز بر عهده شخص خود اوست.معمولا فری لانسرها و افرادی که قصد دارند به صورت خویش فرما به فعالیت های تجاری کوچک مشغول شوند، این قبیل شرکت ها را تاسیس می کنند.در این نوع سرمایه گذاری نیازی به حداقل مبلغ سرمایه اولیه نیست.

شرکت های شعبه(Branch of a Foreign Company)

شرکت های شعبه در اصل زیر مجموعه شرکت های مادر در کشورهای دیگر هستند و هویت حقوقی مستقل از شرکت اصلی ندارند. مالیات و بیمه این قبیل شرکت ها نیز به طور کامل بر عهده شرکت مادر است و بدون نیاز به طی کردن مراحل قانونی ثبت شرکت ها تنها کافیست به منظور تعیین مالیات در سامانهFTS یا اداره مالیات دولتی کشور روسیه ثبت نام کرده و مدارک لازم را دریافت نمایند.

دفاتر نمایندگی ثبت شده(Representative Office)

دفاتر نمایندگی شرکت هایی که در خارج از کشور روسیه قرار دارند، مسؤلیت رسیدگی به امورات اداری و کنترل سود و زیان شرکت را در کشور روسیه بر عهده دارند، اما مجاز به انجام فعالیت های تجاری از قبیل تولید و خرید و فروش نیستند. این قبیل دفاتر نیز نیاز به ثبت هویت حقوقی مستقل ندارند و مالیات و بیمه آنها از شرکت تجاری واقع در خارج از کشور روسیه دریافت می شود و تنها کافیست در سامانه FTS روسیه ثبت نام نمایند.

ب

رای تاسیس شرکت های شعبه و دفاتر نمایندگی نیازی به سهام یا ثبت سرمایه اولیه  نیست.

مراحل ثبت شرکت در کشور روسیه

برای ثبت شرکت در کشور روسیه هم می توانید به صورت حضوری و در خاک این کشور با در دست داشتن مدارک لازم از جمله مجوز اقامت کوتاه مدت و ویزای سرمایه گذاری اقدام کنید و هم  با دادن حق وکالت و از طریق وکلای مهاجرت اقدام به ثبت سرمایه و شرکت خود نمایید. مدت زمان طی کردن مراحل قانونی ثبت شرکت در کشور روسیه، حداقل ۲ هفته است و به ترتیب زیر است:

 • تنظیم اسناد رسمی شرکت از جمله اساسنامه و تقاضانامه
 • تعیین سهم هر یک از شرکا و تهیه مدارک سپرده گذاری در بانک های کشور روسیه به اندازه مبلغ سرمایه گذاری
 • پرداخت هزینه ثبت شرکت و تهیه رسید مربوطه
 • ثبت نام در اداره مالیات استانی که در آن آدرس شرکت را ثبت کرده اید.
 • ثبت نام در صندوق بازنشستگی کشوری، سازمان بیمه تامین اجتماعی و سازمان بیمه اجباری سلامت
 • افتتاح حساب بانکی ویژه شرکت
 • ثبت نام در بانک اطلاعات شرکت ها در مسکو

مدارک لازم برای ثبت شرکت در کشور روسیه

 • اصل و کپی کارت شناسایی و پاسپورت(با ویزا یا بدون ویزا)
 • شرکت نامه و اساسنامه شرکت
 • صورت جلسه هیات مؤسسین و اطلاعات کامل اعضای هیات مدیره
 • مدارک مربوط به آدرس قانونی محل ساختمان شرکت از جمله قرارداد اجاره یا سند مالکیت
 • نامه بانک نشان  دهنده وجود مبلغ سرمایه در سپرده بانکی شخص سرمایه گذار
 • وکالت نامه در صورتی که مراحل قانونی ثبت شرکت را از طریق نماینده قانونی شرکت انجام بشود.

.

مناطق ویژه اقتصادی در کشور روسیه

در کشور روسیه ۲۸ منطقه ویژه اقتصادی وجود دارد که به ۴ دسته مناطق صنعتی و تولیدی(۶ منطقه)، مناطق توریستی و تفریحی(۱۴ منطقه)، مناطق فناوری و نوآوری(۵ منطقه) و مناطق بندری(۳ منطقه) تقسیم شده اند.

مناطق ویژه اقتصادی بهترین گزینه برای سرمایه گذاری خارجی در کشور روسیه اند و علاوه بر داشتن امکانات رفاهی مدرن و پیشرفته مزایای قابل توجهی از جمله ۳۰ تخفیف در هزینه های تاسیس شرکت، ۵ تا ۱۰ سال معافیت از پرداخت مالیات بر زمین، معافیت از هزینه های کمرگی و غیره را برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته اند. از جمله مهمترین مناطق ویژه اقتصادی در کشور روسیه بندر Vladivostok و منطقه ویژه اقتصادی Tomsk را می توان نام برد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ثبت شرکت در کشور روسیه با وکلای باتجربه و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و یا فرم مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

پرسش های متداول

آیا برای ثبت شرکت در کشور روسیه نیاز به شریک اهل کشور روسیه هست؟

در بیشتر موارد نیازی به شریک سرمایه گذار اهل کشور روسیه نیست، اما برای سرمایه گذاری در برخی از حوزه ها از قبیل صنایع نفت و مخابرات محدودیت هایی در این زمینه وجود دارد.

آیا برای ثبت شرکت در کشور روسیه به آدرس شرکت نیاز است؟

بلی، برای ثبت شرکت و دریافت پروانه کسب آدرس محل ساختمان شرکت در کشور روسیه ضروری است.

آیا برای ثبت شرکت باید حتما به کشور روسیه سفر کرد؟

خیر. ثبت شرکت در کشور روسیه از طریق دادن وکالت به نماینده قانونی شرکت و از طریق وکلای مهاجرت نیز امکان پذیر است.

ثبت شرکت در کشور روسیه چه مدت زمان می برد؟

حداقل زمان لازم برای انجام مراحل اداری ثبت شرکت در کشور روسیه حدود ۲ هفته است.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید

تحصیل در نروژ

مهاجرت به نروژ

  اقامت نروژ

 تحصیل در کشور کانادا

روش های مهاجرت به انگلستان

روش های مهاجرت به نروژ

 :https://www.yasa.co/  : سایت سفارت روسیه در ایران

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}