کیان ویزا

سیستم آموزشی در کانادا

0.0
0.0/5
مهاجرت تحصیلی کانادا با کیان ویزا
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

سیستم آموزشی در کانادا

کانادا یک سیستم آموزش عالی با بودجه ای خوب دارد که عمدتاً به صورت استانی اداره می شود. در نتیجه ، برخی از جنبه های نظام آموزش و پرورش می تواند بین استانها متفاوت باشد. با این حال ، از آنجا که آموزش و پرورش توسط دولت فدرال کنترل می شود ، سطح آموزش به طور مستمر در سراسر کشور بالا است.

در کشور کانادا هر دو سیستم آموزش دولتی و خصوصی وجود دارد. دولت کانادا به شدت به آموزش و پرورش از مهد کودک تا دانشگاه کمک می کند و به طور متوسط ​​نزدیک به شش درصد تولید ناخالص داخلی خود را برای آموزش هزینه می کند. این بدان معناست که کانادا به طور میانگین در بین کشورهای عضو OECD، هزینه ای بیش از حد میانگین ​​صرف آموزش می کند.

کانادا یکی از تحصیلکرده ترین کشورها در جهان است. در سال 2015 ، 90 درصد افراد در کانادا در سنین 25 تا 64 سال حداقل دبیرستان را به اتمام رسانده بودند ، و 66 درصد از آنها تحصیلات عالی داشتند. این ارقام به ترتیب 78 و 40 درصد بالاتر از میانگین OECD است.

به طور کلی ، سیستم آموزش و پرورش در کانادا به سه سطح تقسیم می شود:

  • ابتدایی
  • متوسطه
  • تحصیلات عالی

آموزش خصوصی و سایر سیستم های مدرسه – به عنوان مثال مدارس مذهبی – در هر سه سطح موجود است.

تحصیل در کانادا از سن پنج سالگی در دسترس کودکان است (به جز ایالت های انتاریو و کبک که در آن کودکان می توانند یک سال زودتر شروع به تحصیل کنند). بسته به استان مورد نظر در کانادا، مهد کودک ممکن است اختیاری باشد. در جدول زیر، سن تحصیل اجباری در ایالت های مختلف کشور کانادا آورده شده است (توجه داشته باشید که شرایط لازم برای تحصیل در خانه متفاوت است، که در سراسر کانادا قانونی است).

ایالت های کانادا سن تحصیل اجباری
آلبرتا 6-16
  6-16
مانیتوبا 7-18
نیوبرنزویک 5-18
نیوفاوندلند 6-16
قلمروهای نورث وست 5-18
نوا اسکوشیا 5-16
انتاریو 6-18
جزیره پرنس ادوارد 5-16
کبک 6-16
ساسکاچوان 7-16
یوکان 6-16

آموزش ابتدایی در کانادا

 این سطح از نظام آموزشی کانادا از کودکستان (از شش تا هفت سالگی) تا کلاس 8 (از سنین 13 تا 14 سال) تشکیل می شود. سال تحصیلی در کانادا معمولاً از سپتامبر تا ژوئن سال بعد ادامه دارد.

آموزش متوسطه در کانادا

این سطح از نظام آموزشی کانادا (سنین 14 تا 15 سال) تا پایه ی 12 (سنین 17 تا 18 سال) اجرا می شود. در ایالت کبک، دانشجویان تا سن 16 سالگی در دبیرستان شرکت می کنند. آنها می توانند پس از آن به CEGEP ، یک دوره ی کالج دو ساله با بودجه دولتی مراجعه کنند که در آن دانشجویان می توانند مدرک دانشگاهی یا دیپلم حرفه ای را کسب کنند.

آموزش پس از دوره متوسطه در کانادا

کانادا دارای شبکه گسترده ای از کالج ها و دانشگاه ها است که برخی از بهترین آموزش های پس از دوره متوسطه را در سراسر جهان ارائه می دهد. کانادا دارای بسیاری از برنامه های دانشگاهی شناخته شده بین المللی است که در مناطق شهری و روستایی در سراسر کشور واقع شده است. مدارک اعطا شده از دانشگاه های کانادا به طور کلی معادل با سایر دانشگاه های جهان شناخته می شود.

سال تحصیلی دانشگاهی در کانادا معمولاً از سپتامبر تا آوریل یا مه ادامه دارد و از دو ترم تشکیل شده است. بسیاری از موسسات آموزش عالی امکان گذراندن دوره ها در ترم سوم در ماه های تابستان را نیز ارائه می دهند. به طور کلی دانشجویان می توانند در ماه سپتامبر (در اکثر موارد) یا در ژانویه یک برنامه تحصیلی را در دانشگاه شروع کنند.

برنامه های تحصیلی کالج ممکن است در طول سال اجرا شود و دانشجویان ممکن است در طول سال بتوانند دوره ای را در نقاط مختلف کانادا شروع کنند.

آموزش به زبان انگلیسی و فرانسه در کانادا

دانشجویان بین المللی می توانند تحصیل به هر دو زبان رسمی کانادا را انتخاب کنند. برخی از موسسات ممکن است آموزش خود را به هر دو زبان ارائه دهند، اگرچه دانش آموزان برای حضور در مدرسه در هر سطحی در کانادا نیازی به مسلط بودن به هر دو زبان ندارند.

در اکثر کانادا ، زبان اصلی آموزش در سطح مدرسه انگلیسی است. با این حال ، آموزش زبان فرانسه به طور گسترده در سراسر کشور در دسترس است. صرف نظر از زبان اصلی آموزش ، فرانسوی یا انگلیسی به عنوان زبان دوم به طور کلی از سنین پایین تدریس می شود.

در ایالت کبک کانادا، دانش آموزان به طور کلی موظفند تا پایان دوره دبیرستان به زبان فرانسه تحصیل کنند. برخی موارد استثنایی وجود دارد که براساس آن کودک ممکن است مجوز صلاحیت دریافت آموزش به زبان انگلیسی را کسب کند:

  • اگر مادر یا پدر كودك تحصیلات ابتدایی خود را در کانادا به زبان انگلیسی گذرانده باشد.
  • اگر کودک ، یا خواهر و برادر او، اکثر آموزش های ابتدایی یا متوسطه خود را به زبان انگلیسی در کانادا گذرانده باشد (اگر مادر یا پدر کودک تابعیت کانادا را داشته باشد).

علاوه بر این ، کودکانی که والدین آنها به طور موقت در کبک زندگی می کنند (به عنوان مثال ، اجازه کار یا تحصیل) می توانند به زبان انگلیسی در مدرسه شرکت کنند.

با این حال ، به طور کلی هنگامی که تازه واردان به کانادا در ایالت کبک مستقر می شوند، فرزندان آن ها ملزم به شرکت در مدرسه دولتی به زبان فرانسه هستند. با این حال، امکان آموزش خصوصی به زبان انگلیسی ممکن است در دسترس باشد.

انواع موسسات آموزشی در کانادا

  • دانشگاه
  • کالج
  • موسسات و کالج های فنی و حرفه ای
  • کالج شغلی
  • آموزشگاه های زبان

 

دانشگاه ها در کانادا

کانادا دارای طیف گسترده ای از دانشگاه ها و کالج های دانشگاهی است که در هر دو منطقه شهری و روستایی در سرتاسر کشور واقع شده است. دانشگاه های کانادا به دلیل کیفیت تدریس و تحقیق در سطح بین المللی شناخته شده است. مدارک دانشگاه های کانادا معادل دانشگاه های آمریکایی و سایر کشورهای مشترک المنافع است. دانشگاه های کانادا عمدتاً از بودجه دولتی برخوردار می شوند.

ثبت نام های تمام وقت دانشجویی در دانشگاه های کانادا  از بیش از 35000 تا کمتر از 1000 نفر متغیر است. علاوه بر این، اکثر دانشگاه های کانادا تعداد زیادی از دانشجویان پاره وقت و یا مقطع تحصیلات تکمیلی را نیز دارند. این دانشگاه ها طیف گسترده ای از دوره ها و رشته های تحصیلی را از دوره کارشناسی تا دکتری ارائه می دهند. همچنین، دانشگاه های کانادا گواهینامه و مدرک فنی و حرفه ای نیز ارائه می دهند. هزینه دانشگاه های کانادا بسته به استان مورد نظر، موسسه تحصیلی و رشته تحصیلی متفاوت است.

سال تحصیلی دانشگاهی در کانادا از ماه سپتامبر تا مه ادامه دارد.

 

کالج دانشگاهی در کانادا

کالج های دانشگاهی کانادا، طیف گسترده ای از برنامه های کاربردی و دانشگاهی ارائه می دهند و پس از فارغ التحصیلی مدرک دانشگاهی و یا دیپلم و مجوز دانشگاهی ارایه می کنند. همچنین، برنامه های آموزشی انگلیسی به عنوان زبان دوم (ESL)   نیز در کالج ها ارایه می شود.

 

موسسات و کالج های فنی و حرفه ای در کانادا

کالج ها و موسسات فنی گزینه های آموزشی پرطرفداری در کانادا هستند. این کالج ها برنامه های آموزشی حرفه ای از 1 تا 3 سال (اغلب شامل کارآموزی) ارائه می دهند که در بازار کار کانادا بسیار کاربردی است.

برنامه های دانشگاهی دو یا سه ساله (یا کوتاه تر) به طور معمول شامل برنامه های درسی تخصصی و حرفه ای است. در حقیقت، تعداد قابل توجهی از فارغ التحصیلان کالج های فنی پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی، برای کسب مهارت های شغلی در دانشگاه شرکت می کنند. کالج ها به طور معمول نسبت به دانشگاه دارای برنامه های درسی مرتبط با مهارت های فنی هستند، کلاسهای کوچکتری دارند، برخی از کلاسها را خارج از دانشگاه برگزار می کنند، فضای آزمایشگاهی نسبت به فضای کلاس درس نسبتا بیشتر است، سبک تدریس در آن تعاملی است و معیارهای ورودی کالج فراگیر است.

برنامه های درسی مربوط به اشتغال، از جمله دوره های کارآموزی و دوره های آموزش مستمر، ورودی بسیار متنوعی را در رشته های فن آوری تا هنرهای خلاقانه در بر می گیرد.

کالج شغلی کانادا

کالج های شغلی در کانادا مؤسساتی خصوصی هستند که برنامه هایی آموزشی ارائه می دهند تا دانش آموزان مهارت عملی را برای بازار کار پس از یک دوره کوتاه آموزش یاد بگیرند. دانشجویانی که به دنبال برنامه های آموزش کوتاه مدت در حوزه ی چند رسانه ای ، مطالعات فیلم ، مطالعات رایانه ای / اینترنتی ، طراحی گرافیک و گردشگری هستند، می توانند برای تحصیل در کالج های شغلی درخواست دهند.

کالج فنی / حرفه ای در کانادا یک آموزشگاه خصوصی است که هدف اصلی آن آماده سازی دانش آموزان برای بازار کار پس از یک دوره کوتاه آموزش است. تأکید دانشکده های فنی و حرفه ای کانادا بر مهارتهای عملی در طیف گسترده ای از برنامه ها است.

آموزشگاه ی زبان در کانادا

کانادا دارای دو زبان رسمی است، به این معنی که دانشجویان بین المللی می توانند برای تحصیل یا انگلیسی و یا فرانسه را به عنوان زبان دوم انتخاب کنند.

برخی از آموزشگاه های زبان برنامه هایی را ارائه می دهند که آموزش کلاس را با فعالیت های گشت و گذار و فعالیت های فرهنگی یا برنامه های کارآموزی ترکیب می کنند. تقریباً همه دانشگاه ها و کالج های کانادا برنامه های آموزش زبان ESL را دارند.

برنامه های آموزش زبان فرانسه FSL از طریق مؤسسات خصوصی و دولتی ارائه می شود. بیشتر آموزشگاه های زبان فرانسه در استان کبک واقع هستند. مشابه برنامه های ESL ، دانش آموزان معمولاً می توانند در هر زمان از سال و در هر دوره تحصیلی وارد یکی از برنامه های آموزشگاه های زبان فرانسه FSL شوند. دانشجویانی که به مدت حداکثر شش ماه در برنامه های ثبت نام کرده اند، می توانند بدون اجازه تحصیل وارد کانادا شوند.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید:

شرایط دریافت بورسیه 

 روش های جستجو کار در کانادا

روش های مهاجرت به کانادا

وزارت امور خارجه  ایران :  https://mfa.gov.ir

 

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}