کیان ویزا

شرایط تحصیل در کشور آلمان

0.0
0.0/5
شرایط تحصیل در کشور آلمان
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

شرایط تحصیل در کشور آلمان

آلمان یکی از کشورهای اروپایی غیر انگلیسی زبان است که در میان سایر کشورهای اروپایی به عنوان یکی از محبوب ترین کشورهای غیرانگلیسی زبان در جهان برای ادامه تحصیل  به حساب می آید.  این کشور که دارای اقتصاد بسیار قدرتمندی است، شرایط بسیار مطلوبی را برای تحصیل دانشجویان بین المللی در نظر گرفته است.‌

تحصیل رایگان در این کشور باعث شده تا افراد بسیاری از سراسر جهان، این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب کنند.

دانشگاه های آلمان اغلب دوره های آموزشی خود را به زبان آلمانی به دانشجویان بین المللی ارائه می دهند، با این حال حدود  حدود ۴۰۰ موسسه آموزش عالی در آلمان اقدام به ارائه دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی کرده اند، بنابراین چنانچه در یادگیری زبان آلمانی با مشکل مواجه هستید، می توانید به راحتی دوره های آموزشی خود را به زبان انگلیسی در این کشور به پایان برسانید.

از آنجایی که اغلب دانشگاه های این کشور از رتبه بسیار بالاییدر رنکینگ جهانی برخوردار هستند، تحصیل در دانشگاه های این کشور برای آینده حرفه ای شما یک امتیاز محسوب می شود.

موسسه حقوقی و‌ مهاجرتی کیان‌ ویزا، در این مقاله روند مهاجرت تحصیلی به آلمان را به طور کامل برای شما عزیزان شرح خواهد داد، بنابراین چنانچه قصد دارید برای تحصیل به آلمان مهاجرت کنید، پیشنهاد می کنم این مقاله را به طور کامل مطالعه کنید.‌

شرایط تحصیل در کشور آلمان
شرایط تحصیل در کشور آلمان

برای تحصیل در آلمان از کجا باید آغاز کرد؟

همانطور که می دانید برای تحصیل در آلمان یا هر کشور دیگری باید از فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور آگاه باشید.

قبل از اینکه به شرایط و‌ نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان بپردازیم، ابتدا مدارک‌ مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه های این کشور را ذکر خواهیم کرد.

سپس روند اخذ پذیرش و تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان را به تفصیل شرح خواهیم داد و پس از آن به شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور خواهیم پرداخت. بنابراین برای آگاهی از این فرآیند با موسسه حقوقی و مهاجرتی کیان ویزا همراه شوید.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه های آلمان

معمولا مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش دانشگاه های این کشور توسط هر یک از  نهادهای آموزشی یا دانشگاه های این کشور اعلام می شود. با این حال مدارک‌ مورد نیاز برای اخذ پذیرش از طرف دانشگاه های آلمان عبارتند از:

 • ارائه کپی گواهی شده از دیپلم دبیرستان یا آخرین مدرک  تحصیلی
 • ارائه مدرک زبان آلمانی یا مدارک زبان آیلتس یا تافل 
 • ارائه ترجمه ریز نمرات 
 • ارائه عکس پاسپورت
 • ارائه یک کپی از پاسپورت خود
 • پرداخت هزینه های مرتبط با درخواست

لازم به ذکر است که برخی از رشته ها در برخی از دانشگاه های آلمان دارای محدودیت از نظر تعداد دانشجویان هستند، بنابراین لازم است شرایط دوره های آموزشی منتخب خود را به دقت بررسی کنید.

نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان در مقطع کارشناسی

انتخاب دانشگاه و رشته

چنانچه برای ادامه تحصیل، کشور آلمان را انتخاب کرده اید، به شما تبریک می گوییم، زیرا آلمان یکی از بهترین کشورهای اروپایی برای ادامه تحصیل است. نخستین گام پس از انتخاب مقصد تحصیلی خود، انتخاب رشته است.‌ در ابتدا برای انتخاب رشته مورد نظر خود، باید اطلاعات کافی در مورد دانشگاه هایی کسب کنید که دوره آموزشی رشته منتخب شما را ارائه می دهند.

پس از حصول اطمینان از دانشگاه منتخب خود، باید بررسی کنید که دوره های ارائه شده در دانشگاه منتخب شما به کدامیک از دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می شوند.‌ چنانچه به زبان آلمانی مسلط باشید می توانید تحصیلات خود را به این زبان در آلمان ادامه دهید.‌ اما در صورتی که مایلید به زبان انگلیسی تحصیلات خود را به پایان برسانید، باید اطمینان حاصل کنید که دانشگاهی که انتخاب کرده اید دوره آموزشی مورد نظر شما را به انگلیسی تدریس می کند.‌

آگاهی از برنامه های آموزشی که توسط دانشگاه های آلمان ارائه می شوند بسیار راحت است، زیرا این کشور یک‌ سرویس تبادل آکادمیک به نام سرویس  (DAAD)  را برای دانشجویان راه اندازی کرده است، بنابراین به راحتی با کمک‌ این پایگاه داده می توانید برنامه های آموزشی را که زبان انگلیسی تدریس می شوند را بیابید.

بررسی شرایط پذیرشاز طرف دانشگاه های آلمان

قبل از هر گونه اقدام برای ارائه درخواست خود،اطمینان حاصل کنید که مدارک تحصیلی فعلی شما از نظر دانشگاه منتخب دارای اعتبار باشد.

دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی، معمولا باید گواهی پایان تحصیلات در مقطع دبیرستان یا نتیجه آزمون ورودی به دانشگاه منتخب خود را ارائه دهند. برای آگاهی از شرایط پذیرش دانشگاه منتخب می توانید به DAAD مراجعه کنید.

یکی دیگر از شرایط اخذ پذیرش ارائه مدرک زبان است. چنانچه مایلید به زبان آلمانی تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی در آلمان ادامه دهید باید مدرک زبان آلمانی را به دانشگاه منتخب خود ارائه دهند.‌ اما در صورتی که مایل باشید به زبان انگلیسی در آلمان تحصیل کنید باید مهارت زبان انگلیسی خود را از طریق یکی از مدارک‌ دو‌ آزمون آیلتس یا تافل به اثبات برسانید.

تحصیل در المان
تحصیل در المان

بررسی امور مالی خود برای تحصیل در آلمان

به منظور اخذ ویزای دانشجویی، نیاز به ارائه مدرکی مبنی توانایی مالی لازم برای ادامه تحصیل و زندگی در این کشور‌ خواهید داشت. به طور متوسط یک دانشجوی بین المللی در آلمان باید حدود ۸۷۰۰ یورو در سال (تقریبا ۱۰۰۰۰ دلار آمریکا) برای برآوردن هزینه‌های زندگی خود در این کشور داشته باشید. اما باید این نکته را یادآوری کرد که این مبلغ براساس شرایط افراد، سبک‌ زندگی و عادات می تواند بیشتر یا کمتر باشد.

یکی دیگر از موارد مهم که بر میزان هزینه های زندگی در آلمان تاثیر مستقیم دارد انتخاب شهر و‌ مکان برای زندگی در این کشور است، زیرا هزینه زندگی در شهرهای مختلف این کشور متفاوت است. همچنین مکانی را که به عنوان اقامتگاه خود در آلمان برای زندگی انتخاب می کنید نیز  دارای اجاره بهای متفاوتی خواهد بود.

با این وجود چنانچه رزومه و‌ سابقه تحصیلی بسیار خوبی دارید، می توانید با اخذ برخی از بورسیه های دولتی و دانشگاهی آلمان، بخشی از هزینه ها یا کل هزینه های خود را کاهش دهید.

نحوه ارسال درخواست پذیرش در دانشگاه های آلمان

در این مرحله، برای اخذ پذیرش در دانشگاه منتخب خود باید درخواست دهید. اگرچه می توانید برای ارسال درخواست خود از طریق وب سایت  www.uni-assist.de، که یک پورتال پذیرش متمرکز برای دانشجویان بین‌المللی است، درخواست خود را ارسال کنید، اما پیشنهاد موسسه حقوقی و مهاجرتی کیان ویزا این است که درخواست خود را برای اخذ پذیرش در دوره های آموزشی منتخب خود، برای چند دانشگاه به طور جداگانه ارسال کنید، زیرا انجام این کار شانس شما را برای پذیرش افزایش می دهد.

اغلب دانشگاه های آلمان دو بار در سال اقدام به پذیرش دانشجویان جدید می کنند. بنابراین می توانید برای ترم تابستان یا ترم زمستان دانشگاه های این کشور درخواست خود را ارسال کنید.

لازم به ذکر است که برای اخذ پذیرش برای ترم  زمستان باید تا ۱۵ جولای و برای اخذ پذیرش در ترم تابستان تا ۱۵ ژانویه درخواست خود را به دانشگاه منتخب خود در آلمان ارسال کنید. با این حال،  ممکن است مهلت های درخواست در مؤسسات آموزشی یا دانشگاه های آلمان با یکدیگر متفاوت باشد، بنابراین بهترین کار این است که  تاریخ های دوره های آموزشی هر دانشگاه را به طور جداگانه بررسی کنید. 

کارشناسان و مشاوران موسسه حقوقی و‌ مهاجرتی کیان ویزا براساس سالها تجربه در حوزه مهاجرت توصیه می کنند برای ارسال درخواست خود حداقل شش هفته قبل از پایان مهلت ثبت نام، اقدام‌ کنید. انجام این کار، این فرصت را در اختیار شما قرار خواهد داد که در صورت بروز هر گونه خطا یا اشتباه یا وجود نواقص در پرونده خود بتوانید مشکل را برطرف کنید.‌

خرید بیمه درمانی برای ادامه تحصیل در آلمان

پس از  اینکه کسب موفقیت در اخذ پذیرش از طرف دانشگاه منتخب خود در آلمان، اکنون باید برای خرید بیمه درمانی در این کشور اقدام کنید، زیرا ممکن است در مدت اقامت خود نیاز به استفاده از خدمات درمانی داشته باشید.‌

برای انجام این کار بهتر است قبل از ارسال درخواست برای اخذ ویزای دانشجویی و اجازه اقامت خود در آلمان اقدام به خرید بیمه درمانی کنید.‌

اخذ ویزای تحصیلی آلمان

به طور کلی کشور آلمان برای اعطای ویزای دانشجویی به شهروندان کشورهای مختلف قوانینی را در نظر گرفته است. در این میان شهروندان برخی کشورها برای ادامه تحصیل خود در آلمان نیاز به دریافت ویزا ندارند، اما شهروندان برخی از کشورها از جمله ایران باید برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست دهند. بنابراین دانشجویان متقاضی تحصیل در آلمان می توانند با مراجعه به سفارت آلمان برای اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کنند. بهتر است حداقل سه ماه قبل از مهاجرت خود به این کشور، برای این کار اقدام کنید.

مدارکلازم برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • نامه پذیرش از دانشگاه منتخب  خود در آلمان
 • گذرنامه معتبر
 • ارائه فرم درخواست تکمیل شده
 • دو قطعه عکس
 • آخرین مدرک تحصیلی
 • مدرک زبان آلمانی (در صورت تحصیل به زبان آلمانی)
 • مدرک‌ مبنی بر تمکن مالی
 • گواهی مبنی بر خرید بیمه سلامت
 • اعلام صحت مدارک ارائه شده

در برخی موارد، احتمال دارد از شما مدرکی مبنی بر عدم سوء پیشینه نیز خواسته شود، لازم به ذکر است که ارائه گواهی عدم سو پیشینه کاملا بستگی به سفارتی دارد که به آن مراجعه می کنید.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان

از طریق تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان می توانید به این کشور مهاجرت کنید‌ و پس از پایان تحصیلات خود در این مقطع از طریق یافتن کار در این کشور اقامت دائم آن را دریافت کنید.

به طور کلی تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان با توجه به دوره های آموزشی و‌ رشته منتخب از حدود یک سال و نیم تا دو سال متغیر است.

معمولاً دانشگاه های آلمان برای ثبت نام مقطع کارشناسی ارشد در آلمان در ماه های سپتامبر برای ترم پاییز و ژانویه برای ترم بهار اقدام به پذیرش دانشجویان می کنند.

مزایای تحصیل در آلمان

تحصیل در آلمان همانند تحصیل در سایر کشورهای اروپایی مزایای بیشماری برای شما در پی خواهد داشت. 

سیستم آموزشی این کشور دارای کیفیت بسیار بالایی است. این سیستم به گونه ای طراحی شده است که دوره های آموزشی خود را به بهترین نحو به دانشجویان ارائه می دهد.‌

یکی از مهمترین مزایای تحصیل در آلمان، رایگان بودن اغلب دوره های آموزشی در دانشگاه های این کشور است.‌ اغلب دانشجویان بین المللی می توانند به طور کاملا رایگان در دانشگاه های آلمان به تحصیلات خود ادامه دهند.

علاوه براین از طریق تحصیل در این کشور می توانید مهارت های زبان انگلیسی و آلمانی خود را تقویت کنید و پس از فارغ التحصیلی قادر خواهید بود به راحتی در آلمان یا کشورهای دیگر مشغول به کار شوید.‌

هزینه زندگی در آلمان

آلمان یکی از کشورهای اروپایی است که هزینه زندگی در آن در مقایسه با دیگر کشورها مقرون به صرفه تر است.‌

طبق آخرین گزارش ها، به طور متوسط هر فرد برای هزینه های زندگی خود در آلمان در ماه به ۸۶۱ یورو‌ نیاز دارد‌. این رقم در سال حدود ۱۰۳۳۲ یورو خواهد بود. به طور کلی هزینه های زندگی در آلمان مطابق هزینه های زندگی در دیگر کشورهای اتحادیه اروپاست.

سخن پایانی

یقینا  تحصیل در آلمان یک تصمیم عالی برای آن دسته از افرادی است که این کشور را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند، همانطور که می دانید  اغلب دانشگاه های این کشور از رتبه بالایی در سطح جهان برخوردارند، از این رو با تحصیل در دانشگاه های آلمان به مدرکی دست خواهید یافت که در اغلب کشورهای جهان دارای اعتبار بسیار بالایی است. موسسه حقوقی و مهاجرتی کیان ویزا با اختصاص این مقاله به موضوع تحصیل در آلمان تصمیم را برای مهاجرت تحصیلی به آلمان برای شما راحت تر کرد.  چنانچه همچنان سوالاتی در مورد تحصیل در آلمان دارید می توانید  از طریق تلفن های ۰۷۱۳۶۲۴۰۵۴۱ و ۰۹۳۰۰۶۶۰۸۱۸ با مشاوران و کارشناسان کیان‌ ویزا تماس بگیرید. کارشناسان ما، از ابتدا تا انتهای فرآیند مهاجرت شما را یاری خواهند کرد.

سوالات متداول

آیا با اخذ ویزای تحصیلی آلمان می‌توانید در این کشور کار کنید؟

با توجه به قوانین حاکم بر آلمان، در حین تحصیل می توانید تا ۲۰ ساعت در هفته در این کشور کار کنید. چنانچه بیش از میزان تعیین شده، کار کنید، باید مبلغی را به عنوان جریمه به سیستم تأمین اجتماعی آلمان پرداخت نماید. احتمالا انجام‌ چنین اقدامی  تأثیر منفی بر تحصیل شما خواهد گذاشت. در نتیجه هرگز این کار را انجام ندهید.

آیا تحصیل در آلمان دارای محدودیت سنی است؟

برای تحصیل در این کشور، هیچ محدودیت سنی وجود ندارد. بنابراین کلیه افراد صرف نظر از سن خود، می توانند در دانشگاه های این کشور به تحصیلات خود ادامه دهند.

آیا تحصیل در دانشگاه های آلمان برای دانشجویان بین المللی رایگان است؟

به طور کلی چنانچه قصد دارید در این کشور تحصیلات خود را ادامه دهید بهتر است بدانید که اهمیتی ندارد از کدام کشور برای تحصیل در آلمان اقدام می کنید، برنامه تحصیلی در این کشور برای شهروندان کلیه کشورها یکسان است.

آیا یافتن کار در آلمان به عنوان دانشجو آسان است؟

با توجه به اینکه هریک از دانشگاه های آلمان دارای یک مرکز کار است بنابراین دانشجویان می توانند حرفه مناسب خود را از طریق مراکز کاری دانشگاه محل تحصیل خود پیدا کنند. بنابراین می توان گفت که این روش  ساده ترین شیوه برای یافتن حرفه مناسب دانشجویان است.

آیا می توانید با زبان انگلیسی در آلمان زندگی کنید؟

با توجه به اینکه اغلب دانشگاه های آلمان برنامه های آموزشی خود را هر دو زبان آلمانی و انگلیسی ارائه می دهند، می توان گفت که تحصیل در این کشور به زبان انگلیسی امکان پذیر است.

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}