برخلاف وام های دانشجویی، پول دریافت شده از طریق برنامه های بورسیه تحصیلی نیازی به بازپرداخت ندارد

اگر علاقه مند به درخواست بورسیه یا کمک هزینه تحصیلی از کشور کانادا هستید، بهتر است با مقاله کیان ویزا درباره بورسیه های تحصیلی کانادا همراه باشید تا از روند درخواست بورسیه در دانشگاه های مختلف کانادا آگاه شوید. شرایط لازم برای درخواست بورسیه تحصیلی بسته به نوع مرکز ارایه دهنده ی بورسیه ممکن است متفاوت باشد به عنوان مثال، برخی از بورسیه های تحصیلی در کانادا ممکن است به ارایه مقاله یا توصیه نامه تحصیلی و کاری نیاز داشته باشد. بورسیه های تحصیلی دیگر کانادا ممکن است در درجه اول بر اساس عملکرد تحصیلی فرد در دانشگاه، دستاوردها و موفقیت های علمی یا مهارتهای خلاقانه دیگر ارائه شود.

فرصت های بورسیه تحصیلی سازمان امور جهانی کانادا( Global Affairs) برای غیر کانادایی ها

کانادا در تعهد خود برای مشارکت در فعالیت های تحقیقاتی بین المللی با سازمانهایی در سراسر جهان از طریق ارایه فرصت های تحقیقاتی در مؤسسات تحصیلات تکمیلی کانادا همکاری می کند. ارزش بورسیه های تحصیلی ارائه شده توسط سازمان امور جهانی Global Affairs کانادا بسته به مدت زمان و سطح تحصیلات متفاوت است. به طور کلی بورسیه های تحصیلی از 7،200 دلار تا 14،700 دلار متغیر است.

در حال حاضر بورسیه های تحصیلی دولتی سازمان امور جهانی کانادا در قالب برنامه های کوتاه مدت تبادل دانشجویی، بورسیه های تحصیلی آنلاین و پروژه های تحقیقاتی ارائه می شوند.بورسیه های تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد در کانادا (CGS M)

برنامه بورسیه تحصیلی CGS Mکانادا برای حمایت از تحقیقات در زمینه های بهداشت، علوم طبیعی و / یا مهندسی، علوم اجتماعی و علوم انسانی برای دانشجویان بین المللی دارای اقامت دایم کانادا در نظر گرفته شده است. این بورسیه تحصیلی به مبلغ 17000 دلار کانادا به مدت حداکثر 12 ماه اعتبار دارد. بورسیه تحصیلی CGSMکانادا سالیانه به 2000 دانشجو کمک می کند که در مؤسسات علمی واجد شرایط کانادا ثبت نام کنند.

شرایط لازم برای درخواست بورسیه تحصیلی CGS M کانادا:

 • فرد باید شهروند کانادا یا دارای اقامت دائم کانادا باشد.
 • متقاضی باید پذیرش تمام وقت در یک برنامه تحصیلات تکمیلی در مقطع کارشناسی ارشد یا دکترا در یک موسسه آموزش عالی کانادا داشته باشد یا برای اخذ پذیرش اقدام کند.
 • معدل متقاضی در سطح قابل قبولی باشد.

بورسیه تحصیلات تکمیلی انتاریو

بورسیه تحصیلات تکمیلی انتاریو (OGS) به دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی در کانادا کمک می کند تا هزینه تحصیلات خود را در یکی از دانشگاه های کانادا بپردازد.. مبلغ این بورسیه تحصیلی در کانادا بسته به تعداد ترم های تحصیلی بین 10 هزار دلار و 15000 دلار است. این برنامه بورسیه تحصیلی توسط دولت استانی انتاریو و دانشگاه محل تحصیل دانشجو در کانادا تأمین می شود. دریافت کننده ی احتمالی بورسیه تحصیلی انتاریو بر اساس موقعیت علمی ، مهارتهای تحقیقاتی و تجربه فعالیت های داوطلبانه / رهبری ارزیابی می شود.

ایالت انتاریو در کانادا هر سال تقریباً 30 میلیون دلار کانادا برای حمایت از برنامه بورسیه تحصیلی OGS هزینه می کند.

برای اینکه واجد شرایط دریافت بورسیه تحصیلی انتاریو در نظر گرفته شوید، باید:

 • در یکی از دوره های کارشناسی ارشد یا دکتری در کانادا ثبت نام کنید.
 • دوره ی تحصیلی شما به صورت تمام وقت به مدت 2 ترم یا بیشتر (در کل 21 تا 52 هفته) باشد.
 • در یکی از مراکز آموزش عالی انتاریو که جزو این برنامه بورسیه تحصیلی هستند، مشغول به تحصیل شوید.

بورسیه تحصیلات تکمیلی وانیر کانادا

بورسیه های تحصیلات تکمیلی وانیر کانادا (Vanier CGS)برای سه سال تحصیل در مقطع دکتری در یکی از دانشگاه های  کانادا به میزان 50،000 دلار در سال در نظر گرفته شده است. بورسیه تحصیلی وانیر کانادا در سال 2008 توسط دولت کانادا برای جذب استعدادهای منحصر به فرد به کشور کانادا است با این هدف که کانادا را به یکی از مراکز مهم پژوهشی و تحصیلات تکمیلی در جهان تبدیل کند.

دولت کانادا هر ساله 167 بورسیه تحصیلی جدید با برنامه  Vanier CGS اعطا می کند.

شرایط لازم:

 • افراد براساس مهارتهای رهبری و دستاوردهای علمی و پژوهشی در مقطع تحصیلات تکمیلی انتخاب می شوند.
 • فرد باید در یکی از دانشگاه های کانادا در مقطع دکتری ثبت نام کرده باشد.

 بورسیه های تحصیلی ویژه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی کانادا

دانشگاه ها و دانشکده های مختلف کانادا ممکن است بورسیه های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان بین المللی ارائه دهند.  بورسیه های تحصیلی دانشگاه های کانادا بیشتر مبتنی بر شایستگی بوده و معیارهای مشخصی را بر اساس دوره تحصیلی و مدت زمان برنامه تحصیلی دارد.

برخی از بورسیه های تحصیلی اصلی در دانشگاه های کانادا عبارتند از:

 • بورسیه های تحصیلی بین المللی کالج هامبر کانادا به ارزش  1000 تا 1500 دلار.
 • کمک هزینه تحصیلات تکمیلی دانشگاه مانیتوبا از 14000 دلار تا 18،000 دلار (بسته به مقطع تحصیلات تکمیلی).
 • بورسیه تحصیلات تکمیلی دانشگاه کالگری از 1000 تا 40،000 دلار در رشته های مختلف تحصیلی.
 • بورسیه های تحصیلی رهبری جهانی UBCبرای شهروندان کشورهای در حال توسعه برای کل چهار سال تحصیلات دکتری در دانشگاه بریتیش کلمبیا به ارزش سالانه 18200 دلار.
 • بورسیه های تحصیلی دانشگاه Dalhousie حداکثر 40،000 دلار برای دانشجویان بین المللی.

برای اطلاعات بیشتر این دو مقاله را بخوانید :

تحصیل در نروژ

مهاجرت به نروژ

  اقامت نروژ

 تحصیل در کشور کانادا

روش های مهاجرت به انگلستان

روش های مهاجرت به نروژ

وزارت امور خارجه ایران  :  https://mfa.gov.ir