کیان ویزا

فرق آزمون آیلتس و تافل

0.0
0.0/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

تفاوت آزمون آیلتس و تافل

آزمون تافل به سه صورت کاغذی یا برگه ای(PBT)، کامپیوتری (CBT)و اینترنتی(iBT) از سوی برگزار کننده و صاحب اصلی آن یعنی مؤسسه آمریکاییETS یا Educational Testing Service به صورت هفتگی در روزهای پنج شنبه و جمعه برگزار شده و تمامی چهار مهارت خواندن، شنیدن، صحبت کردن و نوشتن را در افراد غیر انگلیسی زبان مورد ارزیابی دقیق قرار می دهد.

آزمون تافل

 به سه صورت کاغذی یا برگه ای(PBT)، کامپیوتری (CBT)و اینترنتی(iBT) از سوی برگزار کننده و صاحب اصلی آن یعنی مؤسسه آمریکاییETS یا Educational Testing Service به صورت هفتگی در روزهای پنج شنبه و جمعه برگزار شده و تمامی چهار مهارت خواندن، شنیدن،  صحبت کردن و نوشتن را در افراد غیر انگلیسی زبان مورد ارزیابی دقیق قرار می دهد.

 

آزمون آیلتس

 یا International English Language Testing System  که به طور خلاصه IELTS نام دارد نیز مشهورترین آزمون استاندارد بین المللی شناخته شده در سطح جهان برای سنجش مهارت های ارتباطی زبان انگلیسی است که در ۲ نوع آکادمیک و جنرال به صورت مشترک توسط صاحبان آن یعنی مؤسسه British Council، مؤسسه IDP:IELTS Australia و مؤسسه Cambridge Assessment English برگزار می شود.

 

در حال حاضر از میان انواع آزمون های تافل و آیلتس، تافل اینترنتی و آیلتس آکادمیک بیشتر از همه مورد تایید دانشگاه های مختلف سراسر جهان بوده و رواج بیشتری دارند، به همین دلیل در این مقاله به بررسی تفاوت های میان این دو آزمون خواهیم پرداخت.

 

 

تفاوت آزمون آیلتس و تافل

 

فرق آزمون آیلتس و تافل در مواردی چون مدت زمان تست، زمان اختصاص داده شده به هر بخش از تست ها، سیستم نمره دهی و تفاوت در بخش سنجش مهارت صحبت کردن و غیره است که در جدول زیر به آنها پرداخته ایم.

 

تفاوت آزمون آیلتس و تافل آزمون آیلتس آکادمیک آزمون تافل اینترنتی
 طول آزمون  ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه   ۳ و نیم  الی ۴ ساعت
 طول بخش های مختلف آزمون   شنیداری: ۳۰ دقیقه

 

خواندن: ۶۰ دقیقه

نوشتن: ۶۰ دقیقه

صحبت کردن: ۱۱ الی ۱۴ دقیقه

  شنیدن: ۶۰ تا ۹۰

 

خواندن: ۶۰ تا ۸۰

نوشتن: ۵۰ دقیقه

صحبت کردن: ۲۰دقیقه

  لهجه های بخش شنیداری   انگلیسی آمریکایی،انگلیسی بریتیش یا   بریتانیایی، انگلیسی استرالیایی،     انگلیسی کانادایی انگلیسی نیوزلندی   انگلیسی آمریکایی، انگلیسی   بریتیش یا بریتانیایی، انگلیسی   استرالیایی و انگلیسی نیوزلندی
  تعداد دفعات برگزاری در سال   ۴۸ بار در سال   بیش از ۵۰ بار در سال
  مقیاس نمره دهی   از صفر تا ۹   از صفر تا ۱۲۰
  متوسط نمره قابل قبول       دانشگاه  ها   ۶.۳   ۷۸
  سؤال های بخش شنیداری   ۴۰ سؤال در ۴ بخش: جای خالی،   کامل کردن جملات، صحیح یا غلط   ۲۸ الی ۳۹ سؤال در ۴ الی ۶       بخش:  چهار گزینه ای

 

 

  بخش خواندن  ۴۰ سؤال در ۳ بخش: جواب کوتاه و     جای خالی   ۳۰ الی ۴۰ سؤال در ۳ الی ۵     بخش:  چهار گزینه ای
  بخش نوشتن   بخش اول: متن ۱۵۰ کلمه ای در ۲۰    دقیقه

 

بخش دوم: متن ۲۰۰ تا ۲۵۰ کلمه     ای  در ۴۰ دقیقه

  بخش اول: متن ۱۵۰ تا ۲۲۵ کلمه   ای در ۲۰ دقیقه

 

بخش دوم: متن ۳۰۰ تا ۳۵۰ کلمه    ای در ۳۰ دقیقه

بخش صحبت کردن    
هزینه آزمون آیلتس و تافل  ۴۶،۰۹۶،۰۰۰ ریال   ۲۵۵ دلار آمریکا

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آزمون های آیلتس و تافل مورد نیاز کشورهای مختلف با وکلا و مشاوران با تجربه دفترحقوقی مهاجرتی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم مشاوره رایگان این شرکت را از طریق وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

آزمون آیلتس سخت تر است یا تافل؟

 

اگرچه هر دو آزمون تافل و آیلتس نیاز به مهارت زبانی و آمادگی از قبل به ویژه در بخش شنیداری دارند، از دید اغلب افراد آزمون تافل  از آزمون آیلتس سخت تر است. البته تعیین راحتی و دشواری هر یک از این ۲ آزمون بیشتر به مهارت های شخصی افراد بستگی دارد.

برای مثال آزمون تافل طولانی تر از آزمون آیلتس است اما همه سؤالات به صورت ۴ گزینه ای طراحی شده اند و از این لحاظ برای کسانی که آزمون های تشریحی را نمی پسندند راحت تر است، بالعکس در بخش خواندن و درک مطلب آزمون تافل، مطالب و نحوه پیدا کردن جواب صحیح دشوارتر از آزمون آیلتس است و کسانی که قصد دارند برای آزمون تافل آماده شوند، باید بخش قابل توجهی از وقت خود را صرف یادگیری مهارت خواندن و درک مطلب نمایند.

 

تافل یا آیلتس برای اروپا

دانشگاه و مراکز آموزش عالی وابسته به کشور آمریکا در داخل یا خارج از این کشور بیشتر نمرات آزمون تافل را به عنوان یکی از شرایط پذیرش خود اعلام می کنند، در حالی که آزمون آیلتس جهانی تر بوده و در کشورهای اروپایی، استرالیا، کانادا، نیوزلند و کشورهای انگلستان رواج و شهرت بیشتری دارد.

امروزه همه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر دنیا نمرات هر دو آزمون تافل و آیلتس را معتبر می دانند، با این وجود در صورت تردید در انتخاب آزمون تافل یا آیلتس برای اروپا، آزمون آیلتس گزینه مناسب تریست.

 

اعتبار آیلتس و تافل

با توجه به اینکه هر دو آزمون تافل و آیلتس از جمله آزمون های  استاندارد و بین المللی ارزیابی مهارت های زبان انگلیسی درسراسر جهان هستند و توسط مؤسسات معتبر و شناخته شده ای برگزار می شوند، هر دوی آنها از لحاظ سنجش توانایی های ارتباطی زبان انگلیسی از اعتبار یکسانی برخوردار بوده و از سوی اکثر دانشگاه های جهان پذیرفته می شوند.

با این وجود اعتبار آیلتس و تافل می تواند با توجه به کشور سازنده و برگزار کننده آزمون ها نیز تعیین شود، بدین ترتیب چنانچه پیش تر نیز اشاره شد، آزمون تافل بیشتر در کشور آمریکا و آزمون آیلتس بیشتر در کشورهای اروپایی و کانادا طرفدار دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انتخاب تافل یا آیلتس برای اروپا با وکلا و مشاوران با تجربه مؤسسه حقوقی مهاجرتی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم مشاوره رایگان این شرکت را از طریق وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

 

 

مقایسه نمره آیلتس و تافل

 

آزمون تافل اینترنتی از ۴ بخش تشکیل شده و رنج نمرات در هر بخش از  صفر تا ۳۰ می باشد. در نتیجه مجموع امتیازات تمام بخش ها ۱۲۰ است و نمره نهایی از ۱۲۰ اعلام می شود.

برای سهولت در مقایسه نمره آیلتس و تافل سعی کرده ایم با استفاده از جدول های زیر رنج نمرات آیلتس و تافل و نحوه محاسبه نمرات نهایی در هر یک از این آزمون ها را معرفی کنیم.

 مهارت ها     رنج نمرات تافل اینترنتی
  شنیدن  پیشرفته: نمره ۲۲ الی ۳۰

 

بالاتر از متوسط: نمره ۱۷ الی ۲۱

پایین تر از متوسط: نمره ۹ الی ۱۶

پایین: نمره صفر الی ۸

  خواندن   پیشرفته: نمره۲۴ الی ۳۰

 

بالاتر از متوسط:نمره ۱۸ الی ۲۳

پایین تر از متوسط: نمره ۴ الی ۱۷

پایین: نمره ۰ الی ۳

  نوشتن   پیشرفته: نمره ۲۴ الی ۳۰

 

بالاتر از متوسط: نمره ۱۷ الی ۲۳

پایین تر از متوسط: نمره ۱۳ الی ۱۶

پایه : ۷ الی ۱۲

پایین تر از پایه : نمره ۰ الی ۶

  صحبت کردن   پیشرفته: نمره ۲۵ الی ۳۰

 

بالاتر از متوسط: ۲۰ الی ۲۴

پایین تر از متوسط: ۱۶ الی ۱۹

پایه : نمره ۱۰  الی ۱۵

پایین تر از پایه: نمره ۰ الی ۹

 

آزمون آیلتس از ۴ بخش تشکیل می شود و نمرات هر بخش از ۴۰ محاسبه شده و در نهایت نتیجه هر بخش به صورت یک نمره کلی یا Band Score که از صفر تا ۹ است،اعلام می شود.

رنج نمرات آیلتس بخش شنیدن ۳۹-۴۰ ۳۷-۳۸ ۳۵-۳۶ ۳۲-۳۴ ۳۰-۳۱ ۲۶-۲۹ ۲۳-۲۵ ۱۸-۲۲ ۱۶-۱۷ ۱۳-۱۵ ۱۰-۱۲ ۸-۱۰ ۶-۷ ۴-۵
نمره کلی ۹ ۸.۵ ۸ ۷.۵ ۷ ۶.۵ ۶ ۵.۵ ۵ ۴.۵ ۴ ۳.۵ ۳ ۲.۵
رنج نمرات آیلتس بخش درک مطلب ۳۹-۴۰ ۳۷-۳۸ ۳۵-۳۶ ۳۳-۳۴ ۳۰-۳۲ ۲۷-۲۹ ۲۳-۲۶ ۱۹-۲۲ ۱۵-۱۸ ۱۳-۱۴ ۱۰-۱۲ ۸-۹ ۶-۷ ۴-۵
نمره کلی ۹ ۸.۵ ۸ ۷.۵ ۷ ۶.۵ ۶ ۵.۵ ۵ ۴.۵ ۴ ۳.۵ ۳ ۲.۵

دربخش صحبت کردن نمره کلی با توجه به مواردی چون روان صحبت کردن و انسجام مطالب، استفاده از لغات گوناگون و مرتبط، استفاده صحیح از نکات گرامری مرتبط و تلفظ صحیح، تعیین می شود. در این قسمت نمره صفر متعلق به کسانیست که در آزمون شرکت نمی کنند.

 

به همین ترتیب نمره کلی بخش نوشتاری نیز با در نظر گرفتن ارتباط متن نوشته شده با موضوع، انسجام و ارتباط مطالب، استفاده صحیح از لغات مربوط به موضوع و استفاده صحیح از نکات گرامری، تعیین می شود.

 

در بخش نوشتاری نمره صفر متعلق به کسانیست که این بخش از آزمون را تکمیل نمی کنند و نمره ۱ برای زبان آموزانی در نظر گرفته شده است که بی ارتباط با موضوع مطلب نوشته اند، هر چند که نوشته آنها از لحاظ معیارهای نام برده شده کامل و بی نقص باشد.

 

برای محاسبه نمره کلی نهایی نیز نمرات کلی چهار بخش که از ۹ محاسبه شده اند با هم جمع شده و بر ۴ تقسیم می شوند که در جدول زیر نمونه آن را مشاهده می کنید.

 

بخش آزمون شنیدن خواندن نوشتن صحبت کردن
نمره از ۴۰ ۲۶-۲۹ ۲۷-۲۹ ۱۵-۱۸ ۳۰-۳۲
نمره کلی ۶.۵ ۶.۵ ۵ ۷
نمره نهایی: 6.5+6.5+5+7=25(25/4=6.25)

نحوه تمدید آزمون آیلتس و تافل

 

مدت زمان اعتبار آزمون آیلتس و تافل ۲ سال است و پس از این تاریخ نمرات شما از سایت های مربوط به این ۲ آزمون حذف خواهند شد. هیچ یک از این آزمون ها قابل تمدید نیستند و برای ارائه مدرک معتبر بعد از گذشت ۲ سال، باید مجددا در این آزمون ها شرکت کرده و مدرک جدید و بروز دیگری دریافت نمایید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ثبت نام و پرداخت هزینه آزمون آیلتس و تافل با وکلا و مشاوران با تجربه مؤسسه حقوقی مهاجرتی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم مشاوره رایگان این شرکت را از طریق وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

 

پرسش های متداول فرق آزمون آیلتس و تافل

 

آزمون تافل و آیلتس چیست؟

 

آزمون آیلتس و تافل از جمله معتبرترین آزمون های بین المللی و استاندارد دنیا برای سنجش مهارت های ارتباطی زبان انگلیسی هستند که چندین بار در سال در بسیاری از کشورها از جمله کشور ایران برگزار می شوند. نمرات قابل قبول در آزمون های آیلتس و تافل از جمله شرایط پذیرش دانشگاه های معتبر سراسر جهان است.

 

آیلتس سخت تر است یا تافل؟

 

اگرچه هر دو آزمون تافل و آیلتس نیاز به مهارت زبانی و آمادگی از قبل به ویژه در بخش شنیداری دارند، از دید اغلب افراد آزمون تافل  از آزمون آیلتس سخت تر است. البته تعیین راحتی و دشواری هر یک از این ۲ آزمون بیشتر به مهارت های شخصی افراد بستگی دارد.

 

فرق آزمون آیلتس و تافل چیست؟

 

فرق آزمون آیلتس و تافل در مواردی چون مدت زمان تست، زمان اختصاص داده شده به هر بخش از تست ها، نوع سؤالات آزمون، سیستم نمره دهی و تفاوت در تعداد سؤالات هر بخش است.

 

هزینه آزمون آیلتس و تافل چقدر است؟

 

هزینه آزمون آیلتس ۲۰۲۰ در ایران ۴۶،۰۹۶،۰۰۰ ریال و هزینه آزمون تافل ۲۵۵ دلار آمریکاست.

 

 

برای اطلاع  ازآزمون های بین المللی   کلیک کنید.

وزارت امور خارجه ایران :   https://mfa.gov.ir

 

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}