نام کشور

بهترین دانشگاه های جهان برای تحصیل در رشته مهندسی در خارج از کشور

آمریکا    مؤسسه فناوری ماساچوست، مؤسسه فناوری کالیفرنیا، دانشگاه پرینستون، دانشگاه استنفورد

استرالیا    دانشگاه ملبورن، دانشگاه سیدنی، دانشگاه کوئینزلند، دانشگاه موناش، مؤسسه فناوری رویال

ملبورن

انگلستان    دانشگاه آکسفورد، دانشگاه کمبریج، دانشگاه دورهام، دانشگاه ناتینگهام، دانشگاه وارویک

سنگاپور    دانشگاه ملی سنگاپور، دانشگاه فنی نن یانگ، دانشگاه مدیریت سنگاپور

آلمان    دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه آخن، دانشگاه فنی برلین، مؤسسه فنی کارلزروهه

بهترین کشورها برای تحصیل در رشته مهندسی عمران

انتخاب بهترین کشور برای تحصیل در رشته مهندسی عمران به عوامل متعددی چون آب و هوا، فرهنگ کشورها، مدت زمان دوره های آموزشی، کیفیت تدریس و سطح علمی دانشگاه ها، اعتبار جهانی و مدرک تحصیلی که ارائه می دهند، بستگی دارد. بنابراین این عوامل بر سهولت دریافت ویزای تحصیلی و غیره تاثیر مستقیم دارد. با در نظر گرفتن تمامی موارد فوق می توان گفت بهترین کشورها برای تحصیل در رشته مهندسی عمران برای ایرانیان، آلمان، انگلستان و سنگاپور هستند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و انتخاب بهترین کشور برای تحصیل در رشته مهندسی عمران، پیشنهاد می کنیم با وکلای مجرب و مشاوران با تجربه مؤسسه حقوقی مهاجرتی کیان ویزا در ارتباط باشید و از طریق وب سایت این مجموعه فرم دریافت مشاوره رایگان را تکمیل کنید.

بهترین رشته مهندسی در جهان

انتخاب بهترین رشته مهندسی در جهان از لحاظ نیاز بازار کار و تعدد مشاغل موجود، در کشورهای مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال، کانادا یکی از کشورهایی است که بیش از سایر کشورها، به جذب متخصصان در رشته های مختلف مهندسی نیاز دارد. این کشور به دلیل برخورداری از منابع متعدد چوب و گاز، تمایل بیشتری دارد که افراد متخصص در رشته های مهندسی مرتبط با بهره برداری از این منابع طبیعی را جذب کند.

به همین ترتیب در کشور آلمان، رشته های مهندسی مکانیک و بیوپزشکی به دلیل فعالیت صنایع پیشرفته داروسازی و خودرو سازی، بازار کار بهتری دارند. همچنین کشورهای اسکاندیناوی از جمله دانمارک، فنلاند و سوئد به دلیل مجاورت با اقیانوس های بزرگ جهان، نیاز بیشتری به جذب فارغ‌ التحصیلان رشته های مهندسی شیمی، مهندسی برق و نیرو، مهندسی مکانیک، مهندسی تولید، مهندسی محیط زیست و انرژی و مهندسی دریا دارند.

بازار کار برخی از رشته های مهندسی نظیر مهندسی عمران  که بیشتر از همه مورد نیاز کشورهای مهاجرپذیر است، در مقایسه با  دیگر رشته های مهندسی بهتر است. در حقیقت این رشته از لحاظ بازار کار در جهان، همچنین تقاضای بسیار زیاد برای جذب فارغ التحصیلان مهندسان عمران در بسیاری از کشورها، بهترین رشته مهندسی محسوب می شود. با این حال این معنای آن نیست که مهندسان عمران از پردرآمدترین متخصصان در رشته های مهندسی در خارج از کشور هستند.

در ادامه به ذکر نام کشورهایی خواهیم پرداخت که بیش از کشورهای دیگر مایل به جذب فارغ التحصیلان رشته های مختلف مهندسی هستند.

همچنین مورد نیازترین و بهترین رشته های مهندسی در کشورهای مذکور را معرفی خواهیم کرد.

  رشته های مهندسی که بیشتر مورد نیازند    نام کشور
  نقشه کشی، نقشه برداری هوایی،مهندسی عمران،بیوپزشکی، نفت، محیط     زیست،مهندسی کشتی و مهندسی دریا   کانادا
  مهندسی عمران  نیوزلند
  مهندسی شیمی و مکانیک   سوئیس
  مهندسی مکانیک، ساختمان، کامپیوتر، برق، خودرو و ارتباطات   آلمان
  مهندسی عمران، ساختمان، نقشه کشی و معماری   فنلاند
  مهندسی عمران و مکانیک   نروژ
  مهندسی عمران، مکانیک، مهندسی فرایند ومهندسی برق و الکترونیک   انگلستان
  مهندسی دریا، مهندسی انرژی، مهندسی شیمی،مهندسی محیط زیست  دانمارک

پردرآمدترین رشته های مهندسی در خارج از کشور

بازار کار رشته مهندسی برحسب نیاز کشورهای مختلف در زمینه های گوناگون تکنولوژی متفاوت است، با این وجود، پردرآمدترین رشته های مهندسی در خارج از کشور و درآمد سالانه آنها به ترتیب اولویت عبارتند از:

درآمد متوسط سالانه به دلار آمریکا پردرآمدترین رشته های مهندسی در خارج رتبه
۱۵۵۵۰۰

  مهندسی کلان داده(Big Data Engineering)

 ۱

۱۳۲۲۸۰

  مهندسی نفت

  ۲

۱۱۵۱۲۰   مهندسی کامپیوتر-سخت افزار  ۳
۱۱۳۰۳۰   مهندسی هوافضا   ۴
۱۰۵۸۱۰   مهندسی هسته ای   ۵
۱۰۳۸۰۰   مهندسی سیستم ها   ۶
۱۰۲۱۶۰   مهندسی شیمی   ۷
۹۷۹۷۰   مهندسی برق   ۸
۸۸۰۴۰   مهندسی بیوپزشکی   ۹
۸۶۸۰۰   مهندسی محیط زیست   ۱۰

بهترین رشته مهندسی برای اپلای

بهترین رشته مهندسی برای اپلای براساس  کشوری که قصد دارید به آن مهاجرت کنید، با توجه به عوامل مختلفی که در انتخاب آن دخیل هستند، ممکن است متفاوت باشد.

همچنانکه در جدول بالا نیز اشاره شد، برای مثال در کشور کانادا، بهترین رشته مهندسی برای اپلای از لحاظ میزان تقاضا، مهندسی نقشه برداری است. همچنین در کشور دانمارک، رشته مهندسی دریا و اقیانوس، بهترین رشته مهندسی برای اپلای است. با این حال، درآمد هر کدام از این رشته ها در کشورهای مختلف، متفاوت است و این رشته ها لزوما پر درآمدترین رشته های مهندسی در خارج از کشور نیستند.

در مجموع، به نظر می رسد که رشته مهندسی عمران، در بازار کار حوزه های مهندسی کشورهای مختلف، بیش از سایر رشته ها مورد نیاز است. اما از جمله پر درآمد ترین رشته های مهندسی می توان به مهندسی داده و نفت اشاره کرد.

اپلای از طریق رشته مهندسی کامپیوتر

برای اپلای از طریق رشته مهندسی کامپیوتر، همچنین فعالیت حرفه ای در این رشته، متقاضیان ملزم به ارائه مدارکی هستند که عبارتند از:

  • ارائه مدرک تحصیلی معتبر در رشته های مرتبط
  • برخورداری از تجربه کاری مفید
  • ارائه قرارداد کاری تمام وقت با شرکت یا سازمانی در کشور مقصد
  • ارائه مدارکی مبنی بر تسلط نسبی به زبان آن کشور
  • ارائه مدارک مرتبط با تمکن مالی

متقاضیان اپلای از طریق رشته مهندسی کامپیوتر، باید از طریق ثبت درخواست برای اخذ ویزای کار موقت، اقدام‌ کنند‌. لازم به یادآوری است که شرایط و مدارک لازم برای اخذ مجوز اقامت و اخذ ویزای کار، براساس قوانین کشور مورد نظر، متفاوت است.

آیا مدرک تحصیلی که در خارج از کشور دریافت می کنید، در کشورهای دیگر به رسمیت شناخته می شود؟

به طور کلی، چنانچه در اتحادیه اروپا در رشته مهندسی تحصیل کنید، مدرک تحصیلی شما به رسمیت شناخته می شود. در صورتی که در یک دانشگاه معتبر در کشور دیگری تحصیل کنید، مدرک تحصیلی شما در کشورهای دیگر نیز به رسمیت شناخته خواهد شد. با این حال، دریافت مدرک مهندسی، شاید دشوارترین موضوعی باشد که می‌توان در مورد آن توصیه‌های واضحی ارائه کرد. به منظور اطمینان در مورد به رسمیت شناخته شدن مدرک تحصیلی خود، ضروری است که با سازمان حرفه ای مسئول بخش مهندسی در رشته تحصیلی خود (به عنوان مثال: موسسه مهندسین شیمی) مشورت کنید، زیرا ممکن است  که مدارک برخی از دانشگاه های برخی کشورها، دارای اعتبار جهانی نباشند.

با این حال، دانشگاه های بسیار معتبری در سراسر جهان وجود دارند که دوره های مهندسی در رشته های مختلف را به دانشجویان سراسر جهان  ارائه می دهند.‌ اکنون بسیاری از این دانشگاه ها، برخی از دوره های تحصیلی  در رشته های مختلف را به زبان انگلیسی تدریس می کنند. تقریباً ۱۵۰ مدرک مهندسی به زبان انگلیسی در اروپا به فارغ التحصیلان رشته های مهندسی ارائه می‌شوند که کلیه گرایش های رشته های مهندسی را تحت پوشش قرار می دهند.

بهترین کشور ها برای مهاجرت از طریق مهندسی عمران

در جدول زیر، اسامی بهترین کشورها برای مهاجرت از طریق مهندسی عمران، همچنین بالاترین درآمد افراد شاغل در این رشته آورده شده است. اما باید توجه داشت که انتخاب بهترین کشور برای مهاجرت از طریق تحصیل در رشته مهندسی عمران، می تواند به عوامل متعددی از قبیل: سهولت دریافت ویزای کار، ویزای اقامت، همچنین شرایط، هزینه های زندگی و آب و هوا بستگی داشته باشد. به طور یقین، این عوامل و شرایط برای افراد مختلف متفاوت است.

برای مثال کشور آمریکا یکی از بهترین و پر طرفدارترین مقاصد جهان، برای کار به عنوان مهندس عمران است، اما دریافت ویزای کار و ویزای تحصیلی این کشور برای ایرانیان چندان راحت نیست.

با توجه به عوامل ذکر شده مؤثر در انتخاب بهترین کشور برای تحصیل در رشته مهندسی عمران نظیر میزان درآمد، تقاضای بازار کار در حوزه مهندسی عمران‌ و میزان سهولت اخذ اقامت دائم از طریق اخذ مجوز کار، کشورهای سوئیس، دانمارک و‌ کانادا بهترین انتخاب برای متقاضیان مهاجرت از طریق تحصیل در رشته عمران برای ایرانیان است. با این وجود انتخاب بهترین کشور، با توجه به شرایط افراد، متفاوت است.

درآمد متوسط سالانه به دلار آمریکا نام کشورهای پردرآمد در رشته مهندسی عمران رتبه
۱۴۴۰۰۰   سوئیس                                ۱
۱۰۰۰۰۰       آمریکا ۲
۹۰۰۰۰ دانمارک ۳
۸۸۰۰۰ استرالیا ۴
۸۱۰۰۰ کانادا ۵
۷۶۰۰۰ چین ۶
۷۰۰۰۰ سنگاپور  ۷
۶۸۰۰۰ آلمان  ۸
۶۸۰۰۰ نروژ  ۹
۶۵۰۰۰ انگلستان  ۱۰

برای دریافت اطلاعات بیشتر و کمک در انتخاب بهترین کشور برای مهندسی عمران پیشنهاد می شود با وکلای مجرب و مشاوران با تجربه در ارتباط باشید و از طریق وب سایت این مجموعه فرم دریافت مشاوره رایگان را تکمیل بفرمایید.

پرسش های متداول در مورد تحصیل در رشته های مهندسی در خارج از کشور

بهترین کشورها برای مهندسان کدامند؟

بهترین کشورها برای تحصیل در رشته های مختلف مهندسی در خارج از کشور، آمریکا، استرالیا، انگلستان، آلمان و سنگاپور هستند. همچنین بهترین کشورها برای مهندسان و فارغ التحصیلان رشته های مهندسی از لحاظ بازار کار، کانادا، انگلستان، آلمان، دانمارک، نروژ و فنلاند می باشند.

آیا تحصیل در رشته های مختلف مهندسی در خارج از کشور ایده خوبی است؟

چنانچه آماده یادگیری مطالب جدید، چالش‌های جدید و حل مشکلات به روش‌های نوین و آموزنده هستید. تحصیل در خارج از کشور، می‌تواند به مهارت‌های شما در رشته  مهندسی کمک کند. مهندس به فردی اطلاق می شود که به مشکلات می نگرد، خطر را در نظر می گیرد و بهترین راه را برای عمل ترسیم می کند.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید:

روش های مهاجرت به المان

روش های مهاجرت به دانمارک

وزارت امور خارجه :  https://mfa.gov.ir