انواع بورسیه تحصیلی

بورسیه فول فاند(Full fund Scholarship) یا بورسیه تحصیلی کامل یا بورسیه تحصیلی رایگان(هر سه این موارد معنای یکسانی در ادبیات مهاجرت دارند) در واقع نوعی از بورسیه تحصیلی است که تمام مخارج دانشجویان از قبیل شهریه دانشگاه، هزینه محل اقامت، هزینه های زندگی و برخی هزینه های جانبی از جمله دریافت ویزا و خدمات مهاجرت و سایر هزینه های احتمالی دانشجویان را پوشش می دهد.

در مقابل واژه فول فاند یا بورسیه تحصیلی رایگان، کلمه سلف فاند(Self fund) قرار دارد که به معنای پرداخت همه هزینه های نامبرده توسط خود دانشجو است . در حقیقت سلف فاند به این معنی است که هیچ کمک مالی ای از سمت هیچ سازمانی شامل دانشجویان نمی شود و کل هزینه های تحصیل و اقامت و زندگی بر عهده خودشان است.

در بسیاری موارد بورسیه های تحصیلی کشورهای مختلف تنها بخشی از هزینه های دانشجویان برای مثال تنها شهریه دانشگاه و محل اقامت و یا تنها شهریه و حقوق ماهیانه و یا فقط درصدی از شهریه دانشگاه را پوشش می دهند که در این صورت دیگر بورسیه رایگان تحصیلی یا فول فاند به حساب نمی آیند.

برای دانشجویان خارجی که از داخل کشور خودشان برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام می کنند و شهروندی یا اقامت دائم کشور مورد نظر را ندارند، دریافت بورسیه تحصیلی رایگان یا فول فاند بیشتر در مقاطع بالای دکترا و فوق دکترا امکان پذیر است.

پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر از روش های دریافت انواع فاند تحصیلی با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و برای دریافت خدمات مشاوره رایگان فرم مربوطه را در وب سایت این شرکت تکمیل بفرمایید.

(Fellowship)فلوشیپ

فلوشیپ خارج از کشور در اصل جایگاه و پوزیشن تحقیقاتی، استادی یا اداری است که به فارغ التحصیلان برجسته رشته های مختلف بر اساس تجارب تحصیلی و کاری آنها تعلق می گیرد فلوشیپ خارج از کشور در حقیقت راهی برای جذب نخبگان دانشگاهی و افراد  با سوابق علمی و تحقیقاتی درخشان برای تحصیل در مقاطع دکترا و فوق دکترا و همزمان کمک به دانشگاه ها و مؤسسات علمی تحقیقاتی از قبیل آزمایشگاه های علمی برای استفاده از نتایج تحقیقات این افراد و پیشرفت در مسیر علمی خاصیست.

در اغلب موارد فلوشیپ خارج از کشور و فاند تحصیلی برای دکترا با دریافت مقرری و حقوق ماهیانه نیز همراهند.

شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان

گرفتن اسکالر شیپ تحصیل در دانشگاه های معتبر دنیا برای دانشجویان خارجی در مقطع کارشناسی کار چندان راحتی نیست، اما در مقابل گرفتن فاند برای دکترابه شرط داشتن شرایط لازم از جمله معدل بالا(معدل ۱۷ کارشناسی و ۱۴کارشناسی ارشد) بسیار راحت است. به منظور گرفتن فاند برای دکترا متقاضیان باید همزمان با ثبت درخواست برای اخذ پذیرش تحصیلی برای اخذ بورسیه رایگان نیز اقدام نمایند.

در حقیقت گرفتن فاند برای مقاطع کارشناسی و دکترا مستلزم اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه مورد نظر است.بنابراین برای گام اول بهتر است ابتدا رشته و دانشگاه خود را انتخاب کرده و سپس با مراجعه مستقیم به وب سایت دانشگاه مربوطه شرایط و مدارک لازم و مورد نیاز آن دانشگاه را بررسی کرده و اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی نمایید.

در بیشتر موارد گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان و گرفتن فاند برای دکترا  بخشی از روند اخذ پذیرش تحصیلی است و تنها کافیست هنگام تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی، در بخش بورسیه های رایگان نام بورسیه مورد نظر را علامت گذاری نمایید.

پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر از روش های دریافت انواع فاند تحصیلی با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و برای دریافت خدمات مشاوره رایگان فرم مربوطه را در وب سایت این شرکت تکمیل بفرمایید.

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان عبارتند از فرم تکمیل شده درخواست بورسیه از دانشگاه مربوطه؛ کپی پاسپورت معتبر، مدارک تحصیلی و ریز نمرات، مدارک تسلط به زبان انگلیسی یا زبان های مورد نیاز دیگر( برای زبان انگلیسی معمولا تافل و آیلتس آکادمیک، برای زبان فرانسه DELFو DAF، برای زبان آلمانی DSH، Test DaF،OSDوTELF وبرای زبان اسپانیایی DELE )، معرفی نامه اساتید یا کارفرما، رزومه کاری،تقاضانامه کتبی نوشته شده توسط شخص داوطلب، نمرات آزمون های استاندارد مورد نیاز رشته های مختلف از جمله GRT،ACT، GPA و SAT.

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان  علاوه بر موارد فوق ممکن است شامل پایان نامه تحصیلی، ویدئو یا عکس نمونه کار(برای رشته های هنری)، مدارک تمکن مالی والدین یا سرپرست قانونی دانشجو و گواهی سلامت پزشکی متقاضی اخذ بورسیه تحصیلی نیز باشد.

بهترین بورسیه های تحصیلی دنیا

بسیاری از دانشگاه های مطرح دنیا بورسیه های تحصیلی رایگان و فول فاند متنوعی را هر ساله در اختیار

دانشجویان و دانش آموزان ممتاز و نخبه بین المللی قرار می دهند که در ادامه به نام برخی از این بورسیه های تحصیلی رایگان اشاره خواهیم کرد.

بهترین بورسیه های تحصیلی دنیا  برای سال تحصیلی ۲۰۲۰-۲۰۲۱ عبارتند از:

نام کشور مقطع مورد پذیرش مهلت ثبت درخواست بهترین بورسیه های تحصیلی رایگان دنیا
آمریکا

کارشناسی ارشد و دکترا،MBA، MS، MFA، MD،JD

۱۴ اکتبر ۲۰۲۰

بورسیه نایت هنسی دانشگاه استنفورد

(Knight Hennessy Scholarships)

استرالیا کارشناسی ارشد و دکترای تحقیقات محور ۳۱ آگوست ۲۰۲۰ بورسیه دانشگاه موناش

(Monash University Scholarships)

انگلیس کارشناسی ارشد و دکترا برای کشورهای مختلف متفاوت است

بورسیه ردز دانشگاه آکسفورد

(Rhodes Scholarship)

آلمان کارشناسی ارشد و دکترا ۳۱ جولای ۲۰۲۰ بورسیه هلمت اشمیت

(DAAD Helmut Schmidt)

استرالیا کارشناسی ارشد و دکترا ۳۱ آگوست ۲۰۲۰ بورسیه دانشگاه جنوب استرالیا

(South Australia Scholarships)

رشته های بورسیه دار

رشته های بورسیه دار بسته به دانشگاه محل تحصیل متقاضیان و دانشگاهی که به عنوان اولویت اول در فرم اخذ بورسیه رایگان تکمیل می کنند، بسیار متنوع است. بهترین بورسیه های تحصیلی دنیا اغلب تمامی رشته های علوم مهندسی فنی و کامپیوتر، علوم پزشکی، علوم پایه و علوم زیستی، علوم انسانی چون اقتصاد، حقوق و بازرگانی،رشته های هنری و سایر رشته ها را پوشش می دهند.

رشته های بورسیه دار در اصل توسط دانشگاهی که آن بورسیه را ارائه می کند تعیین می شوند. بنابراین اگر قصد تحصیل در فقط یک رشته بورسیه دار خاص را دارید شانس شما برای پیدا کردن بورسیه رایگان در آن رشته خاص کمتر است، در حالی که با انتخاب دانشگاه اولویت اول خود، می توانید به راحتی در رشته های مشابه آنچه در نظر دارید، از دانشگاه مربوطه پذیرش تحصیلی و بورسیه رایگان تحصیلی بگیرید.

پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر از روش های دریافت انواع فاند تحصیلی با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی مهاجرتی کیان ویزا در ارتباط باشید و برای دریافت خدمات مشاوره رایگان فرم مربوطه را در وب سایت این شرکت تکمیل بفرمایید.

پرسش های متداول تفاوت بورسیه تحصیلی .فاند وقلوشیپ

فاند چیست؟

فاند در حقیقت به معنای کمک مالی است و فاند تحصیلی کمک مالی دولت ها و مراکز تحقیقاتی به دانش آموزان و دانشجویان ممتاز با معدل بالا و سوابق تحصیلی درخشان است که در قالب بورسیه تحصیلی رایگان یا فول فاند اسکالرشیپ،کمک هزینه تحصیلی یا گرنت و فلوشیپ در اختیار آنها قرار می گیرد.

بورسیه تحصیلی چیست؟

بورسیه تحصیلی یا اسکالرشیپ کمک مالی دولت، دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی به دانشجویان برتر با معدل های بالا و نوعی از فاند تحصیلی است. بورسیه تحصیلی گاهی تمامی هزینه های تحصیل و گاهی نیز تنها بخشی از آن را پرداخت می کند.

چگونه بورسیه تحصیلی بگیریم ؟

در حقیقت گرفتن فاند برای مقاطع کارشناسی و دکترا مستلزم اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه مورد نظر است.بنابراین برای گام اول بهتر است ابتدا رشته و دانشگاه خود را انتخاب کرده و سپس با مراجعه مستقیم به وبسایت دانشگاه مربوطه شرایط و مدارک لازم و مورد نیاز آن دانشگاه را بررسی کرده و اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی نمایید.

برای بورسیه شدن چه مدارکی لازم است؟

مدارک لازم برای گرفتن بورسیه تحصیلی رایگان عبارتند از فرم تکمیل شده درخواست بورسیه از دانشگاه مربوطه؛ کپی پاسپورت معتبر، مدارک تحصیلی و ریز نمرات، مدارک تسلط به زبان انگلیسی یا زبان های مورد نیاز دیگر( برای زبان انگلیسی معمولا تافل و آیلتس آکادمیک، برای زبان فرانسه DELFو DAF، برای زبان آلمانی DSH، Test DaF،OSDوTELF وبرای زبان اسپانیایی DELE )، معرفی نامه اساتید یا کارفرما، رزومه کاری،تقاضانامه کتبی نوشته شده توسط شخص داوطلب، نمرات آزمون های استاندارد مورد نیاز رشته های مختلف از جمله GRT،ACT، GPA و SAT.

فول فاند چیست؟

فول فاند یا بورسیه تحصیلی کامل یا بورسیه تحصیلی رایگان(هر سه این موارد معنای یکسانی در ادبیات مهاجرت دارند) در واقع نوعی از بورسیه تحصیلی است که تمام مخارج دانشجویان از قبیل شهریه دانشگاه، هزینه محل اقامت، هزینه های زندگی و برخی هزینه های جانبی از جمله دریافت ویزا و خدمات مهاجرت و سایر هزینه های احتمالی دانشجویان را پوشش می دهد.

سلف فاند چیست؟

در مقابل واژه فول فاند یا بورسیه تحصیلی رایگان، کلمه سلف فاند قرار دارد که به معنای پرداخت همه هزینه های نامبرده توسط خود دانشجو است . در حقیقت سلف فاند به این معنی است که هیچ کمک مالی ای از سمت هیچ سازمانی شامل دانشجویان نمی شود و کل هزینه های تحصیل و اقامت و زندگی بر عهده خودشان است.

فلوشیپ چیست؟

فلوشیپ خارج از کشور در اصل جایگاه و پوزیشن تحقیقاتی، استادی یا اداری است که به فارغ التحصیلان برجسته رشته های مختلف بر اساس تجارب تحصیلی و کاری آنها تعلق می گیرد. فلوشیپ خارج از کشور در حقیقت راهی برای جذب نخبگان دانشگاهی و افراد  با سوابق علمی و تحقیقاتی درخشان برای تحصیل در مقاطع دکترا و فوق دکترا و همزمان کمک به دانشگاه ها و مؤسسات علمی تحقیقاتی از قبیل آزمایشگاه برای استفاده از نتایج تحقیقات این افراد و پیشرفت در مسیر علمی خاصیست.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید:

روش های مهاجرت به المان

آزمون های بین المللی 1 – فرق آزمون آیلتس و تافل

وزارت امور خارجه ایران :  https://mfa.gov.ir