کیان ویزا

مهاجرت به کشور فنلاند

0.0
0.0/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

مهاجرت به کشور فنلاند

کیفیت زندگی در فنلاند در سطح بالایی قرار دارد و افراد بسیاری متقاضی مهاجرت به فنلاند هستند.
کشور فنلاند پل ارتباطی بین اروپای شرقی و غربی است.

چنانچه قصد مهاجرت به کشور فنلاند را دارید، به نکاتی که عمدتا برای مهاجران دارای اهمیت است نگاهی بیندازید:

 • آب و هوای فنلاند
 • مردم و فرهنگ فنلاند
 • شهرهای مهاجرنشین فنلاند
 • مسکن در کشور فنلاند
 • هزینه زندگی در فنلاند
 • سیستم آموزشی فنلاند
 • خدمات درمانی
 • افتتاح حساب بانکی در فنلاند
 • مالیات
 •  حمل و نقل عمومی در فنلاند

آب و هوای کشور فنلاند

پرچم کشور فنلاند از رنگ های آبی و سفید تشکیل شده است که نماد رنگ های مناظر طبیعی این کشورهستند. رنگ سفید به نشانه برف زمستانه و رنگ آبی به دلیل وجود تعداد  187888  دریاچه در کشور فنلاند، در پرچم این کشورگنجانده شده است.

دمای هوای زمستان در کشور فنلاند بین 0 تا 35- درجه سانتیگراد متغیر است که این یخبندان و سرما در فصل تابستان با دمای متوسط 15 الی 25 درجه جبران می شود. در قسمت های شمالی نزدیک به مدار قطب شمال در فصل تابستان هوا همیشه آفتابی است و در قسمت های جنوبی تر و شهر هلسینکی خورشید بسیار کم غروب می کند. در شهر هلسینکی هوا در ساعات پایانی شب های زمستان گرگ و میش می شود ، اما در تابستان حتی ساعت 10 شب نیز خورشید همچنان در آسمان می تابد.

علاوه بر 1313 کیلومتر مرز مشترک با کشور روسیه و آب و هوای قطبی، کشور فنلاند را به یکی از مقاصد جالب و مورد توجه مسافران سراسر دنیا تبدیل کرده است

مردم و فرهنگ کشور فنلاند

در تحقیقی که سازمان ملل متحد(UN) در سال 2016 به منظور رتبه بندی شادترین کشورهای جهان انجام داد، کشور فنلاند جزء 5 کشور اول در نظر گرفته شد و این موضوع مهر تاییدی بر استانداردهای بالای زندگی و سطح رفاه مردم این کشور است. علاقه مندی به آشپزی، پویایی ،تحرک و شوخ طبعی زیاد از دیگر ویژگیهای فرهنگی مردم کشور فنلاند است که بیش از هر چیز توجه مهاجران را به خود جلب می کند.

از جمله منابع طبیعی ارزشمند کشور فنلاند وجود دریا در جنوب و جنگل و دریاچه در شمال است. سفر به فنلاند همچنین بهترین فرصت برای چشیدن غذاهای جدید از قبیل تمشک وحشی قطبی، گوشت گوزن و شیرینی هایی چون مامی  (Mammi) و تریپالوات (Trippaleivat) است.

به دلیل تنوع طبیعت در کشور فنلاند، فعالیت های تفریحی بسیاری در تمام فصل ها در اختیار علاقه مندان قرار دارد. اگرچه ممکن است زمستان کشور فنلاند نسبت به بقیه کشورها سردتر باشد، اما هرگز شما را وادار به حبس شدن در خانه و انتظار فصل گرم نخواهد کرد؛ بر عکس با ورود به این کشور و قرار گرفتن در مسیر کار و فعالیت به راحتی به آب و هوای فصل های مختلف آن عادت خواهید کرد.

تابستان کشور فنلاند فصل اقامت در کلبه های جنگلی است که تازه واردان را به خود جذب می کند. تنها در منطقه لیک لند(Lake land)  فنلاند، حدود نیم میلیون کلبه جنگلی وجود دارد که محل بسیار مناسبی برای آرامش و گذراندن تعطیلات است.

شهرهای مهاجرنشین کشور فنلاند

در ابتدای سال 2016 میلادی 12% جمعیت شهر هلسینکی را اتباع کشورهای خارجی تشکیل می دادند که همین موضوع پایتخت را به یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای کشور فنلاند تبدیل می کند. پیدا کردن کار، تحصیل و خانواده  اصلی ترین انگیزه ی افراد برای اقامت در دیگر شهرهای بزرگ کشور فنلاند یعنی “تامپر” و “اولو” است.

هلسینکی علاوه بر پایتخت، بزرگترین شهر کشور فنلاند با حدود 620000 نفر جمعیت در سال 2015 بوده است و مجاورت آن با آبهای دریای بالتیک یکی از دلایل روی آوردن مردم به این شهر است.  این شهر بر روی خشکی و دور از آب است اما تعداد زیادی از جمعیت آن در جزیره های اطراف پراکنده و در رفت و آمد هستند.

شهرهلسینکی دارای مدارس سطح بالا، فضای فرهنگی بسیار پویا و اقتصادی سالم است. این شهر آنقدر بزرگ هست که بتواند انواع مختلف امکانات تفریحی و سرگرمی را در اختیار ساکنان خود قرار دهد و در عین حال آنقدر کوچک است که بتوانید در در مدت کوتاهی خود را به مناطق ساحلی برسانید و از شلوغی شهر و ازدحام آن دور شوید.

بدین ترتیب جای تعجب نیست که شهر هلسینکی در رده های بالای فهرست “شهرهای قابل سکونت” که توسط مجله مونوکل(Monocle) و ستون ارزیابی هفته نامه اکونومیست منتشر می شود، قرار دارد.

مسکن در کشور فنلاند

فنلاند یکی از امن ترین کشورهای جهان است و تمامی مناطق مسکونی آن برای زندگی مناسب  و بی خطراست. خانه ها اغلب تجهیزات کامل دارند و در تمام طول زمستان کاملا گرم هستند. حتی در شهرهای بزرگ نیز فضای سبز و طبیعت در همه محله ها به چشم می خورد و دسترسی به وسایل نقلیه بسیارراحت است.

حدود یک سوم فنلاندی ها در خانه های شخصی  اقامت دارند چرا که در طولانی مدت خرید مسکن بسیار با صرفه تر از اجاره کردن است.

قیمت مسکن نیز بسته به مکان و سن بنا در نقاط مختلف کشور فنلاند بسیار متفاوت و در شهرهای بزرگتر بالاتر است. به علاوه، طبق قوانین کشور فنلاند صاحبخانه باید ملک خود را بدون در نظر گرفتن نژاد، مذهب و ملیت افراد به آنها اجاره دهد.

برای پیدا کردن خانه یا آپارتمان در فنلاند می توانید عبارت ‘vuokra-asunto’ را در اینترنت جستجو کرده یا به نشریات و روزنامه های محلی مراجعه کنید.

هزینه ی زندگی در کشور فنلاند

در جدول زیر هزینه 1 ماه زندگی در کشور فنلاند همراه با قیمت برخی کالاها و خدمات به طور میانگین مطرح شده است.

 هزینه ماهیانه ی زندگی 1 نفر در کشور فنلاند بدون اجاره منزل 767 یورو است.
 اتاق 1 نفره  160-380 یورو
 آپارتمان  600-800 یورو
  وسایل نقیله عمومی   35-50  یورو
  یک وعده شام در یک رستوران معمولی   11 یورو
  بلیت سینما   14 یورو

سیستم آموزشی کشور فنلاند

سیستم آموزشی کشورفنلاند شامل مقاطع کودکستان، پیش دبستانی، آموزش عمومی، دبیرستان و دانشگاه  می شود. آموزش بزرگسالان نیز در مدارس جداگانه و در تمامی مقاطع امکان پذیر است.

اقامت تحصیلی کشور فنلاند برای اتباع خارجی با اخذ پذیرش از یکی از دانشگاه های فنلاند به عنوان دانشجوی انتقالی یا دانشجوی تمام وقت امکان پذیر است. علاوه بر این، در صورت تمایل به کار در فنلاند باید به زبان فنلاندی یا سوئدی تسلط کافی داشته باشید. در غیر این صورت دچار مشکل خواهید شد.

با داشتن تمام موارد زیر می توانید برای تحصیل در دانشگاه های کشور فنلاند برنامه ریزی کنید:

 • مجوز اقامت کشور فنلاند
 • بیمه
 • پول کافی
 • نامه پذیرش از یکی از دانشگاه های فنلاند
 • مشخص بودن محل اقامت در فنلاند

کمک های مالی تحصیلی در فنلاند معمولا شامل دانشجویان خارجی نمی شود. بنابراین قبل از هر چیز باید هزینه تحصیلات خود را فراهم کنید. علاوه بر این، برای دریافت مجوز اقامت کشور فنلاند نیز لازم است تمکن مالی کافی داشته باشید.

از سال 2017 به بعد، دانشجویان بین المللی باید برای تحصیلات در دانشگاه های کشور فنلاند شهریه بپردازند. این شهریه برای آموزش در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی است.

تحصیل در مدارس و دانشگاه های کشور فنلاند اغلب به زبان فنلاندی یا سوئدی است،  اما در برخی دانشگاه ها و موسسات آموزشی واحدهای درسی بعضی رشته های دانشگاهی، به زبان انگلیسی نیز ارائه می شود.

خدمات درمانی و بهداشتی کشور فنلاند

در کشور فنلاند شرایط بهره مندی از خدمات عمومی درمان اورژانسی، حتی در صورت نداشتن شهروندی و بیمه محل کار، برای همه افراد فراهم است و هزینه های آن بعد از درمان دریافت خواهد شد.

اگر برای کار به کشور فنلاند آمده اید، بسته به نوع قرارداد کاری، طول مدت اقامت و ملیت خود می توانید از خدمات بهداشت و درمان عمومی این کشور استفاده کنید و کارفرما موظف است با پرداخت هزینه های لازم کارکنان خود را بیمه کند.

خرید خدمات بیمه درمانی برای کارآفرینان اختیاری است، اما در مورد کارکنان شرکت یا سازمانی که تاسیس کرده اید، موظف به تعهد بیمه خدمات درمانی هستید.

اگر برای تحصیل به فنلاند می روید و مدت تقریبی اقامت شما در کشور فنلاند بیش از ۲ سال است، به شما ʺمجوز اقامت با حق برخورداری از خدمات شهرداریʺ داده می شود. با این مجوز می توانید از خدمات بهداشتی و درمانی شهرداری محل سکونت خود استفاده کنید. در این صورت دیگر احتیاجی به خرید بیمه ی کامل با هزینه های بالا ندارید.

در صورتیکه از حق خود برای استفاده از خدمات درمانی شهرداری در فنلاند مطمئن نیستید، حتما از اداره ثبت احوال منطقه محل سکونت خود در این مورد کمک بگیرید.

افتتاح حساب بانکی در کشو فنلاند

برای افتتاح حساب بانکی در فنلاند باید پاسپورت، کارت شناسایی شهروند خارجی یا یک کارت شناسایی رسمی و معتبر دیگر را به همراه داشته باشید. در صورتیکه این مدارک را در اختیار ندارید، باید مدارک دیگری که مورد قبول بانک مربوطه باشد را تهیه کنید. برخی از بانک ها پاسپورت فنلاندی، مدارک پناهندگی یا هر مدرک سفر دیگری که نشان دهنده هویت شخص باشد، را قبول می کنند.

لازم به ذکر است که گواهینامه رانندگی به عنوان مدرک شناسایی معتبر برای افتتاح حساب در فنلاند پذیرفته نمی شود.

طبق قانون فنلاند، باید در زمان افتتاح حساب بانکی هدف خود از گشایش حساب و  نوع استفاده از آن را مشخص کنید و بانک نیز مجازاست سوابق شما را در این زمینه  بررسی کند. اطلاعات مورد نیاز بانک ها ی فنلاند اغلب شامل موارد زیر است:

 • نام و نام خانوادگی
 • کد شناسایی شخصی
 • آدرس محل اقامت شما در داخل کشور فنلاند یا خارج از آن
 • آدرس شما در هر کشور دیگری که به آن مالیات می پردازید.
 • اطلاعات مشابه برای فردی که قصد دارید با او حساب مشترک باز کنید.

در صورت داشتن هر سؤال دیگری در رابطه با مسائل بانکی می توانید با دفتر حقوقی مالی فنلاند(FIND)تماس بگیرید. وبسایت این موسسه به ۳ زبان فنلاندی، سوئدی و انگلیسی بصورت رایگان در دسترس است و تنها باید هزینه تماس تلفنی خود را بپردازید.

کارت مالیات در فنلاند

در صورتیکه از شرکت، سازمان یا نهادی در کشور فنلاند حقوق دریافت می کنید، لازم است کارت مالیات فنلاند را دریافت کنید. این کارت نشان دهنده نرخ مالیاتی(veroprosentti) است که کارفرما باید از حقوق شما کسر کند که این نرخ نیز ارتباط مستقیم با میزان درآمد شما دارد.

اگر به تازگی واردکشور فنلاند شده اید، می توانید با مراجعه به اداره مالیات(verotoimisto) فنلاند کارت مالیات خود را دریافت کنید. برای این کار میزان تقریبی حقوق و کد شناسایی شخصی شما در فنلاند نیز لازم است. شماره شناسایی شخصی را نیز زمانی دریافت می کنید که هویت و وضعیت اقامت خود در فنلاند را در اداره ثبت احوال محل سکونت خود ثبت کنید.

لازم به ذکر است که شماره شناسایی شخصی را از ادارات مالیات در فنلاند نیز می توان دریافت کرد.

در صورت داشتن اقامت دائم کشور فنلاند، کارت مالیات هر ساله تمدید می شود و در ماه ژانویه هرسال با پست برای شما ارسال خواهد شد. در واقع اداره مالیات فنلاند دائما درآمد شما در یک سال گذشته را بررسی می کند و بسته به میزان درآمد سالانه برای شما کارت مالیات جدید با نرخ جدید صادر می کند. توجه داشته باشید که باید حتما کارت مالیات را به کارفرمای خود نیز نشان دهید. در غیر اینصورت مالیات ۶۰ درصدی از حقوق شما کسر خواهد شد.

در صورت اضافه یا کم شدن حقوق خود در فنلاند باید اداره مالیات را در جریان بگذارید و برای دریافت کارت مالیات جدید درخواست دهید. این کارت را می توانید به یکی از روش های زیر دریافت کنید:

 • از طریق خدمات آنلاین وبسایت MyTax
 • از ادارات مالیات سراسر کشور فنلاند
 • با تماس تلفنی به شماره های:
 • ۰۲۹۴۹۷۰۰۰(به زبان فنلاندی)
 • ۰۲۹۴۹۷۰۰۱(به زبان سوئدی)
 • ۰۰۲۹۴۹۷۰۵۰( به زبان انگلیسی)

زمان درخواست کارت مالیات فنلاند باید اطلاعات زیر را به همراه داشته باشید:

 • میزان تقریبی حقوق دریافتی در ماه جاری
 • میزان حقوقی که از ابتدای سال جاری دریافت کرده اید.
 • میزان مالیات بر درآمد شما از ابتدای سال جاری
 • میزان کاهش حقوق در سال جاری

وسایل حمل و نقل عمومی و گواهینامه رانندگی کشور فنلاند

در صورتیکه ساکن شهریا شهرستان های کشور فنلاند هستید، نیازی به اتومبیل شخصی ندارید، چرا که وسایل نقلیه عمومی در این کشور بسیار کارآمد است. علاوه بر این با استفاده از قطار می توانید به هر نقطه از کشور فنلاند سفر کنید. در داخل شهرهای بزرگ فنلاند نیز وسایل نقلیه عمومی بویژه خطوط اتوبوس بطور بسیار منظم و کارآمد در حال سرویس دهی هستند.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید:

ویزاهای کاری صادر شده توسط دولت فنلاند

مشاغل مورد نیاز و اخذ اقامت  کاری کشور فنلاند

سفارت فنلاند در ایران :https://mfa.gov.ir

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}