کیان ویزا

ویزای تحصیلی سوئد

0.0
0.0/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

دانشگاه های کشور سوئد

سوئد علی رغم جمعیت نسبتاً کم خود، در حیطه ی آموزش و پرورش سابقه درخشانی دارد. کشور سوئد برخی از برترین دانشگاه های دنیا را در اختیار دارد. نظام آموزش عالی سوئد به عنوان یکی از برترین ها در جهان ثبت شده است.و موسسه رتبه بندی دانشگاه های جهان، بسیاری از دانشگاه های سوئد را در فهرست برترین دانشگاه های جهان به ثبت رسانده است.

دانشگاه های کشور سوئد نیاز دانشجویان بین المللی را به خوبی شناخته و سازگاری بالایی با نیازهای آنها ایجاد کرده اند. کشور سوئد در حیطه ی مهارت های زبان انگلیسی، در رتبه ی سوم کشورهای برتر جهان قرار دارد. بنابراین، دانشجویان در تمامی اماکن، از کلاس درس گرفته تا مراکز خرید می توانند به زبان انگلیسی صحبت کنند.

بسیاری از برنامه های تحصیلی کشور سوئد شامل دوره کارآموزی می شود؛ دانشجویان می توانند در کنار دریافت تخصص و مهارت در رشته تحصیلی، از این فرصت برای کسب تجربه عملی نیز بهره جویند. اگر به تحقیق و پژوهش علاقه دارید، سوئد کشور تحقق رویای شما است.

امکان دریافت فرصت شغلی در حین تحصیل از مزایای تحصیل در کشور سوئد است. در واقع دانشجویان در حین تحصیل می توانند مشغول به کار شوند و از تعادل کار و زندگی که سوئد به آن شهرت دارد، لذت ببرند.

امکان کار برای دانشجویان بین الملل در سوئد نیز وجود دارد. اگر چه ادامه تحصیل جز اولویت های دانشجویان بین المللی است، اما دولت سوئد هیچ گونه محدودیت زمانی برای کار این دانشجویان در نظر نگرفته است. پس از تکمیل دوره تحصیلی، دانشجویان می توانند با تمدید اقامت خود به مدت 6 ماه به دنبال شغل مناسب باشند. اگر قصد دارید در کشور سوئد به فعالیت کاری خود ادامه دهید، یادگیری زبان سوئدی اهمیت بسیاری دارد، به گونه ای که در برخی از مشاغل یکی از الزامات استخدام است.

شهریه دانشگاه ها در سوئد

شهریه تحصیل در سوئد تا حد زیادی به رشته تحصیلی بستگی دارد. متوسط هزینه تحصیل در مقطع کارشناسی 129.000 کرون در سال است. توجه داشته باشید که هزینه های تحصیلی در مقطع کارشناسی کمتر از سایر مقاطع است. جدول زیر شرحی از میانگین هزینه های تحصیل در سوئد در مقاطع مختلف تحصیلی را نشان می دهد. توجه داشته باشید که این هزینه ها تقریبی و به صورت میانگین بیان شده است.

  علوم انسانی و علوم اجتماعی  80.000 تا 110.000 کرون در سال
  علوم طبیعی و رشته های فنی   120.000 تا 145.000 کرون در سال
  طراحی و معماری  190.000 تا 270.000 کرون در سال

دانشگاه های برتر سوئد

موسسه کارولینسکای سوئد

انجام تحقیقات پزشکی در سطح جهان از افتخارات موسسه کارولینسکای سوئد است. این دانشگاه اغلب در فهرست بهترین و معتبرترین دانشگاههای جهان در رشته پزشکی قرار دارد.

موسسه کارولینسکا در سلنا نزدیکی شهر استکهلم واقع شده است. این دانشگاه در سال 1810 و برای آموزش جراحی نیروی ارتش تاسیس شد. این دانشگاه از زمان تاسیس خود تا کنون، دو پردیس تاسیس کرده است. دومین پردیس دانشگاهی این موسسه در فلمینگزبرگ در جنوب استکهلم قرار دارد.

ارائه مدارک تحصیلات تکمیلی رشته های مختلف و ارائه مقاطع تحصیلی مختلف در حیطه ی علوم زیستی و سلامت از مزایای تحصیل در موسسه کارولینسکای سوئد است. پزشکی، روانشناسی، روان درمانی، دندانپزشکی، مامایی، پرستاری، شنوایی سنجی، اپتومتری، فیزیوتراپی ، رادیوگرافی ، کاردرمانی و گفتار درمانی از جمله رشته های ارائه شده در مقطع کارشناسی موسسه کارولینسکای سوئد است.

بیمارستان دانشگاه کارولینسکا به منظور آموزش و تحقیق دانشجویان در نزدیکی این موسسه بنا شده است. این موسسه با سایر دانشگاه های بین المللی نظیر استرالیا، چین، دانمارک، فنلاند و هلند در حال اجرای برنامه های تبادل دانشجو است.

مجمع نوبل این دانشگاه برای معرفی نامزدهای مجاز به دریافت جایزه نوبل در رشته های پزشکی و فیزیولوژی دایر شده است. از میان 8 سوئدی دریافت کننده جایزه نوبل، 5 دانشجو در دانشگاه کارولینسکا سوئد مشغول به تحصیل بوده اند.

دانشگاه لوند سوئد

دانشگاه لوند یک دانشگاه دولتی در سوئد است که در شهر لوند واقع شده  است. پردیس های این دانشگاه در مالمو و هلسینگبورگ قرار دارد. این دانشگاه بیش از 27.000 دانشجو دارد.

کتابخانه دانشگاه لوند در سال 1668 همزمان با تاسیس دانشگاه راه اندازی شد و یکی از قدیمی ترین و بزرگترین کتابخانه های سوئد است. بیش از 20 مرکز و موسسه تحقیقاتی در این دانشگاه وجود دارد.

این دانشگاه  با بنای آبی تیره و برنز خود به شعار ” Ad utrumque ” مزین است که ترجمه آن، آماده سازی برای کسب دانش و قدرت است.

دانشگاه اوپسالا سوئد

دانشگاه اوپسالا در سال 1477 تاسیس شده و از قدیمی ترین دانشگاه های سوئد است. دانشگاه اوپسالا کار خود را با تاکید بسیار بر الهیات آغاز کرد. دانشگاه اوپسالا در آغاز تاسیس تنها 50 دانشجو داشت. سابقه تاریخی این دانشگاه در کنار پردیس های دانشگاهی مدرن در شهر اوپسالا در جذب دانشجویان تاثیر بسزایی داشته است.

علوم اجتماعی و علوم انسانی، پزشکی و داروسازی، علم و فناوری، سه زیر شاخه تحصیلی با 70 دوره کارشناسی قابل ارائه در دانشگاه اوپسالای سوئد هستند. وکالت، داروسازی و روانشناسی از جمله رشته های محبوب در میان دانشجویان دانشگاه اوپسالا هستند.

با افزایش تقاضای دانشجویان برای ثبت نام در دانشگاه اوپسالا، روند پذیرش دانشجویان نیز با سخت گیری بیشتری انجام می شود. دانشگاه اوپسالا با بیش از 400 دانشگاه در سراسر جهان توافقات مبادله ای برقرار کرده است.

دانشگاه اوپسالا زادگاه قدیمی ترین باغ های گیاه شناسی کشور سوئد است. بیش از 9000 گونه گیاهی در این باغ پرورش داده شده است. این باغ ها بخشی از قلعه سلطنتی است که توسط پادشاه گوستاو سوم اهدا شده است.

شاید برای شما جالب باشد که ولیعهد ویکتوریا در سال 2009 در مقطع کارشناسی از دانشگاه اوپسالای سوئد فارغ التحصیل شده است و آلفرد نوبل در سال 1893 مدرک دکتری افتخاری خود را از دانشگاه اوپسالای سوئد دریافت کرد. دانشجویان این دانشگاه تا کنون 8 جایزه نوبل دریافت کرده اند.

دانشگاه استکهلم سوئد

دانشگاه استکهلم در سال 1878 به عنوان یک کالج تاسیس و از سال 1960 تا کنون به عنوان دانشگاه فعالیت دارد. این دانشگاه وسط پارک ملی شهر واقع شده و با جنگل های وسیع ، گیاهان و درختان و حدود 800 گونه گل و بیش از 100 گونه پرنده احاطه شده است. بخشی از سواحل شمالی دریای بالتیکو از این دانشگاه قابل مشاهده است.

دانشگاه گوتنبرگ سوئد

دانشگاه گوتنبرگ دومین دانشگاه بزرگ سوئد و همچنین سومین دانشگاه قدیمی سوئد است. دانشگاه گوتنبرگ از  8 دانشکده و 38 دپارتمان تشکیل شده است. این دانشگاه با وجود تمامی امکانات ذکر شده، بدون شک از بزرگترین دانشگاه های سوئد است.

افراد برجسته بسیاری نظیر آروید کارلسون برنده جایزه نوبل پزشکی سال 2000، جان الیاسون دیپلمات و سیاستمدار، جوناس جوناسون نویسنده مشهور بین المللی از دانشگاه گوتنبرگ فارغ التحصیل شده اند.

مدارک لازم برای ثبت نام در دانشگاه های سوئد:

مدارک لازم برای ثبت نام در مقطع کارشناسی مدارک لازم برای ثبت نام در مقطع کارشناسی ارشد
 1. مدرک دیپلم و ریز نمرات
 2. سوابق و مدارک دانشگاهی (برای آن دسته از دانشجویانی که قبلاً تحصیلات دانشگاهی داشته اند.)
 3. ترجمه مدارک به زبان سوئدی یا انگلیسی
 4. ارائه مدرک معتبر از آزمون های تافل یا آیلتس
 5. کپی از پاسپورت
 1. مدرک کارشناسی و ریز نمرات
 2. ترجمه مدارک به زبان سوئدی یا انگلیسی
 3. ارائه مدرک معتبر از آزمون های تافل یا آیلتس
 4. کپی از پاسپورت

مدارک لازم برای اخذ اقامت موقت سوئد برای ادامه تحصیل:

 • کپی تمامی صفحات گذرنامه
 •  نامه ی پذیرش از یک موسسه آموزش عالی در سوئد
 • اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع دکتری دارید یا دانشجوی دکتری هستید، می بایست اطلاعات مربوط به پذیرش توسط موسسه مربوطه را به دولت سوئد ارائه دهید.
 • ارائه گواهی صادر شده از محل تحصیل در صورتی که هم اکنون دانشجوی مقطع دکتری به شمار می روید. این گواهی شامل جزئیات تحصیلی دوره دکتری است. در این مرحله برای بررسی این گواهی ها شما به بخش بازبینی مدارک در نهادهای مهاجرتی دولت سوئد ارجاع داده می شوید.
 • در صورتی که با درخواست شما برای ادامه تحصیل کمتر از یک سال موافقت شده باشد، کپی اسناد درخواست شما برای بیمه درمانی جامع سوئد الزامی است. اگر از سوی موسسه آموزش عالی مورد نظر تحت پوشش بیمه قرار گرفته باشید، با ارسال مدارک مربوطه این امر را به اثبات برسانید.
 • ارائه گواهی تمکن مالی برای اثبات استطاعت مالی کافی برای تحصیل در سوئد الزامی است.
 • چنانچه موفق به دریافت بورسیه ی تحصیلی شده اید، باید مدارک مربوطه را ارایه نمایید. اطلاعات مربوط به مبلغ بورسیه تحصیلی و زمان برخورداری از این بورسیه نیز بسیار مهم است.

هزینه های دولتی درخواست ویزای تحصیلی سوئد

هزینه ی درخواست ویزای تحصیلی برای دانشجو درخواست اقامت برای اعضای خانواده
 بزرگسالان:           1500 کرون   بزرگسالان 1500 کرون
   افراد زیر 18 سال:    750 کرون   بزرگسالان 1500 کرون

مدت زمان انتظار برای اعلام نتیجه ی سفارت سوئد

این تصمیم گیری توسط سفارت عمدتاً بین 2 الی 3 ماه زمان بر خواهد بود.

محل اقامت دانشجویان بین المللی در سوئد

پیدا کردن مسکن از آن دسته مسائلی است که دانشجویان به محض ورود خود به کشور سوئد با آن دست و پنجه نرم می کنند. دانشگاه ها به عنوان اولین مراکز ارتباطی با دانشجویان موظف هستند در یافتن مسکن به دانشجویان کمک کنند. اغلب دانشگاه ها خدمات اقامتی برای دانشجویان بین المللی در نظر می گیرند.

تهیه مسکن یا مشاوره برای پیدا کردن خانه یا اماکن دانشجویی از جمله وظایف دانشگاه ها است.

پیشنهادات ارائه شده پیرامون این مبحث در بین دانشگاه های مختلف متفاوت است. اماکن دانشجویی قابل دسترس از هر نقطه به نقطه ای دیگر متفاوت است و متعاقباً هزینه ها نیز متفاوت خواهد بود. عمدتاً پیدا کردن محل اقامت در شهرهای کوچک سوئد راحت تر است؛ در حالی که همین موضوع در شهرهای بزرگتر به خصوص استکهلم، گوتنبرگ و شهرهای دانشجویی سنتی نظیر لوند و اوپسالا دشوارتر است.

بسیاری از دانشجویان ترجیح می دهند در اقامتگاه های دانشجویی نظیر خوابگاه یا آپارتمان های دانشجویی ساکن شوند. اغلب  پانسیون های دانشجویی در هر راهرو 10 الی 15 اتاق تک نفره با آشپزخانه و تلویزیون مشترک دارند.

برخی از این اماکن سرویس های بهداشتی مجزا دارند. البته در بیشتر  این پانسیون ها امکانات مشترک برای دانشجویان در نظر گرفته شده است. آپارتمان های دانشجویی معمولاً دارای 2 الی 4 اتاق خواب هستند؛ اتاق نشیمن، آشپزخانه و سرویس بهداشتی در این اماکن مشترک است.

امکان ارائه یک اتاق به یک دانشجو در این اماکن نیز وجود دارد. دانشجویان مسئول تمیز کردن اتاق های خود و آشپزخانه مشترک هستند. اگرچه این اتاق ها به امکانات و ابزار اولیه مجهز هستند، اما تهیه پتو، بالش، حوله و … بر عهده خود دانشجو است.

هزینه ی اجاره مسکن و سایر هزینه های اقامت تحصیلی در سوئد

اجاره اماکن مختلف بر اساس موقعیت جغرافیایی متفاوت است. اجاره یک اتاق دانشجویی یا یک اتاق خواب از آپارتمان دانشجویی بین 2500 تا 6500 کرون هزینه دارد. مطمئناً هزینه اجاره اماکن واقع در پایین شهر نسبت به استکهلم قیمت پایین تری دارد.

هزینه اجاره مسکن در بازار خصوصی و آزاد به ویژه در شهرها بیشتر از سایر نقاط سوئد است. اگر در یک مکان خصوصی ساکن هستید، مشخص کنید که هزینه های اینترنت، آب و گاز بر عهده شما یا صاحب خانه است. در اکثر موارد، هزینه آب و گاز با همان اجاره ماهیانه در نظر گرفته می شود و نیاز به پرداخت هزینه اضافه ای نیست.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید

روش های مهاجرت به دانمارک

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}