درخواست ویزای کار کشور دانمارک توسط سازمان استخدام بین المللی کشور دانمارک (SIRI)بررسی می شود. معمولا باید پیش از درخواست اجازه کار و اقامت باید از سوی یک شرکت ثبت شده در کشور دانمارک، قرارداد استخدام داشته باشید.

با داشتن قرارداد کاری یا پیشنهاد شغلی از کشور دانمارک می توانید به یکی از روش های زیر برای اخذ مجوز کار اقدام نمایید

 • اقامت بر پایه ی حقوق بالا
 • لیست مشاغل مورد نیاز دانمارک
 • اقامت با هدف تحقیق و پژوهش
 •  دوره ی دکتری
 • مهارت های ویژه ی فردی
 • دامداری و کشاورزی
 • کارت مستقرشدن بعد از اتمام تحصیلات
 • استارتاپ دانمارک
 • دعوتنامه از سوی یک شرکت در کشور دانمارک برای کار با اهداف آموزشی یا تحصیلی
 • مجوز جذب نیرو
 • طرح   ESS (طرح تحقیقاتی نیروگاه نیتروژن کشور سوئد)
 • فعالیت به عنوان پزشک، دندانپزشک یا پرستار
 • کار داوطلبانه
 • شغل دوم

طرح فوری

چنانچه از یک شرکت قانونی در دانمارک پیشنهاد کاری دارید، می توانید با داشتن یکی از سه شرط زیر برای پذیرش فوری اقدام کنید.

حقوق بالا

حقوق دریافتی شما باید حداقل 426،958.06 DKK باشد

مشاغل تحقیقاتی

اگر پیشنهادی برای انجام پروژه های تحقیقاتی دارید، دلایل علمی خاصی برای سپردن آن کار به شما وجود دارد، موضوع تحقیقات کاملا مربوط به رشته شما است و هدف اصلی شما از اقامت در کشور دانمارک انجام کارهای تحقیقاتی است، می توانید برای اخذ مجوز کار درخواست دهید.لطفا توجه داشته باشید که محققان مهمان و دانشجویان دوره دکترا شامل این طرح نمی شوند.

تخصص و مدرک تحصیلی بسیار بالا

چنانچه توانایی های شغلی بسیار بالایی دارید و دررشته تخصصی ویژه ای دارای سابقه کار حرفه ای هستید، می توانید با یکی از دو هدف دریافت آموزش های سطح بالا یا دادن آموزش های سطح بالا به سایر کارکنان در یک شرکت مجاز در کشور دانمارک برای اخذ مجوز اقدام کنید.

اقامت کوتاه مدت

چنانچه مشمول هیچ یک از قوانین فوق نمی شوید اما قرارداد کاری با مدت حداکثر 90 روز از سوی یک شرکت مجاز در کشور دانمارک به شما پیشنهاد شده است، می توانید برای اخذ مجوز اقامت کوتاه مدت درخواست دهید.

اقامت بر پایه حقوق بالا

چنانچه پیشنهاد کاری از کشور دانمارک با حداقل حقوق 426,985.06 DKK دارید، می توانید بر اساس آن برای کسب مجوز اقامت و کار اقدام کنید. در این مورد نیازی به مدرک تحصیلی یا مهارت حرفه ای خاصی نیست.

همچنین اگر به کشور دانمارک درخواست پناهندگی داده باشید و بعد از آن یک شغل پردرآمد به شما پیشنهاد شده باشد، باز هم مجاز هستید از این روش برای درخواست مجوز اقامت اقدام کنید.

 لیست مشاغل مورد نیاز کشور دانمارک

کشور دانمارک با کمبود افراد متخصص با توانایی های شغلی بالا در برخی از مشاغل روبرو است که جدیدترین فهرست آن در لیست مشاغل مورد نیاز دانمارک در دسترس است. چنانچه پیشنهاد شغلی شما در این لیست باشد، می توانید به کمک سوابق کاری و مدارک تحصیلی مرتبط با آن برای مجوز اقامت اقدام کنید.

اقامت دانمارک با هدف تحقیق و پژوهش

  اگر محقق هستید و از سوی شرکت یا موسسه ای تحقیقاتی در کشور دانمارک پیشنهاد شغلی دارید، می توانید از طریق آن برای اخذ مجوز اقامت و کار این کشور اقدام کنید. البته باید دلایل علمی کافی برای واگذاری آن تحقیق به شما وجود داشته باشد.

به علاوه باید هدف اصلی شما از اقامت در کشور دانمارک انجام کارهای تحقیقاتی باشد. حقوق، تعطیلات، شرایط برکناری و سایر شرایط کاری شما نیز کاملا منطبق با استانداردهای آن در زمینه  تخصصی رشته ی شما باشد.

مقطع دکتری

در صورت داشتن یکی از شرایط زیر می توانید بر اساس مدرک دکتری خود برای اخذ مجوز اقامت کشور دانمارک اقدام کنید. در صورت پذیرش باید در یک طرح مطالعاتی در سطح دکترا که وابسته به مراکز آموزشی کشور دانمارک باشد، شرکت کنید.

به عنوان دانشجوی دکتری در یکی از دانشگاه های دانمارک ثبت نام کرده و از دانشگاه یا هر شرکت و موسسه ای که وابسته به آن باشد، حقوق دریافت می کنید.

 • برای تحصیل در مقطع دکتری ثبت نام کرده اما حقوقی دریافت نمی کنید.
 • دانشجوی مقطع دکتری در کشور دیگری هستید و تصمیم دارید بخشی از مطالعات یا تحقیقات خود را در کشور دانمارک دنبال کنید.

مهارت های ویژه ی فردی

چنانچه از سوی کشور دانمارک شغلی به شما پیشنهاد  شده است که کاملا در ارتباط با مهارت های شخصی شما است، می توانید بر اساس آن درخواست کار و اقامت دهید. به عنوان مثال، این طرح شامل هنرمندان در زمینه های اجرا و خوانندگی، ورزشکاران و سرآشپزان حرفه ای می شود.

دامداری و کشاورزی

چنانچه پیشنهادی کاری در زمینه ی دامداری یا مدیریت مزرعه کشاورزی از دانمارک دارید، می توانید برای مجوز اقامت و کار کشور اقدام کنید.

کارت مستقرشدن بعد از اتمام تحصیلات

اگر به عنوان دانشجوی یکی از دانشگاه های دانمارک، تصمیم دارید پس از اتمام تحصیلات در یکی از رشته های دانشگاهی در مقطع فوق لیسانس در این کشور بمانید و کار کنید، می توانید با دریافت کارت استقرار برای اخذ مجوز اقامت اقدام کرده و درخواست خود را ثبت کنید.

چنانچه تمایل دارید کسب و کار و تجارت جدیدی در کشور دانمارک راه اندازی کنید و طرح نوآورانه ای دارید که می تواند به پیشرفت اقتصادی و ایجاد شغل در این کشور کمک کند، راه شما برای کسب اقامت این کشور باز است.

دعوتنامه از سوی یک شرکت در کشور دانمارک برای کار با اهداف آموزشی یا تحصیلی

چنانچه از یک شرکت دانمارکی برای اهداف آموزشی یا کارآموزی دعوتنامه دارید، می توانید جهت اخذ مجوز کار و اقامت این کشور اقدام کنید.

مجوز جذب نیرو

شرکت هایی که در کشور دانمارک به صورت قانونی فعال هستند، می توانند از سازمان استخدام بین المللی این کشور(SIRI) مجوز جذب نیرو گرفته و بر اساس طرح اقامت فوری (شماره1)، متخصصان و افراد دارای مهارت های شغلی بالا را به سرعت و سهولت دعوت به کار کنند.

اگر مشغول تحصیل در مقطع دکتری هستید و به شما پیشنهاد فعالیت در طرح ESS کشورسوئد شده است، می توانید از طریق آن برای کسب مجوز اقامت کشور دانمارک اقدام کنید.

چنانچه در رشته های پزشکی، دندانپزشکی یا پرستاری تحصیل کرده اید اما مجوز فعالیت و کار در کشور دانمارک را ندارید، می توانید برای دریافت آن اقدام کنید.

کار داوطلبانه

برای انجام فعالیت های داوطلبانه اجتماعی و بشردوستانه بدون حقوق و دستمزد می توانید از کشور دانمارک درخواست مجوز اقامت نمایید.

ممکن است مجوز اقامت و کار در کشور دانمارک را داشته باشید و از کارفرمای خاصی حقوق دریافت کنید، اما تمایل داشته باشید برای شغل دوم اقدام کنید. در این صورت باید درخواست مجوز جدیدی برای آن شغل بدهید. بدین ترتیب این مجوز صرفا ویژه کار است و به معنای مجوز اقامت نخواهد بود.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید:

روش های مهاجرت به دانمارک

سفارت دانمارک در ایران : https://iran.um.dk