لازم به ذکر است که درآمد حاصل از  دانشجویی برای تامین هزینه های زندگی، خورد و خوراک و محل سکونت دانشجویان کافی نیست و لازم است قبل از سفر به کشور مقصد منابع مالی کافی برای مهاجرت تحصیلی را فراهم نمایید.

مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا و دریافت ویزای تحصیلی و مجوز تحصیل این کشور امکان اشتغال به کار ضمن تحصیل را بدون نیاز به دریافت مجوز کار جداگانه، برای دانشجویان بین المللی فراهم می کند. بدین ترتیب چنانچه در مجوزتحصیلی شما امکان کار همزمان با تحصیل قید شده باشد، می توانید به محض شروع کلاس ها به کار همزمان با تحصیل به یکی از روش های زیر مشغول شوید:

 • کارهای دانشجویی در محل دانشگاه(On- Campus)
 • کارهای دانشجوی خارج از دانشگاه(Off Campus)
 • کارهای دانشجویی در دوره های کارآموزی(Co-op Student or Intern)

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط کار حین تحصیل در کشور کانادا با وکلا و مشاورین با تجربه مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم مشاوره رایگان را در وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

شرایط کار حین تحصیلدر محل دانشگاه در کشور کانادا به شرح زیر است و علاقه مندان میتوانند با ویزای تحصیلی و بدون نیاز به مجوز کار جداگانه در این کشوربه کار پاره وقت دانشجویی مشغول شوند.

۱.داشتن شماره بیمه اجتماعی(SIN) یا Social Insurance Number

۲. داشتن مجوز تحصیلی معتبر

۳.اشتغال به تحصیل تمام وقت دردانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی در کشور کانادا یا اشتغال به تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خصوصی در استان کبک به شرطی که حداقل ۵۰ درصد هزینه های آنها توسط دولت کشور کانادا تامین شده و تحت قوانین مشابه دانشگاه های دولتی اداره شوند(نیمه دولتی)، یا اشتغال به تحصیل در دانشگاه های خصوصی مجاز و مورد تایید کشور کانادا که تحت نظارت قوانین ایالتی اداره می شوند.

موارد ممنوعیت کار ضمن تحصیل محل دانشگاه

۱.اشتغال به تحصیل پاره وقت در دانشگاه و توقف تحصیلات تمام وقت

۲.باطل شدن مجوز تحصیلی

۳.گرفتن مرخصی تحصیلی از دانشگاه

۴.توقف تحصیلات به دلیل تغییر دانشگاه

 

مکان های اشتغال به کار پاره وقت

کار همزمان با تحصیل در محل دانشگاه های کشور کانادا شامل تمامی کارهای دانشجویی در همه ساختمان های دانشکده ای که در آن مشغول به تحصیل هستید، می شود. چنانچه دانشگاه مورد نظر چندین دانشکده یا پردیس داشته باشد، تنها مجاز به انجام کار پاره وقت دانشجویی در محل دانشکده ای هستید، که در حال حاضر در آن تحصیل می کنید.

البته در مشاغلی چون تدریس وکارهای دانشجویی تحقیقاتی یا در مواردی که رشته تحصیلی افراد منحصرا تحقیقاتی باشد، کار پاره وقت دانشجویی در محل های دیگری چون آزمایشگاه، کتابخانه، بیمارستان یا مراکز تحقیقاتی وابسته به دانشگاه واقع در خارج از محل دانشگاه یا دانشکده نیز مجاز می باشد.

کارفرمای شما در زمان اشتغال به کار حین تحصیل در محل دانشگاه می تواند خود دانشگاه، یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه، انجمن های دانشجویی ، خود شما (در صورت راه اندازی کسب و کار شخصی پاره وقت مانند کافی شاپ در محل دانشگاه)، کارفرمای یک شرکت خصوصی یا کارفرمای واسطه ای باشد که در محل دانشگاه به دانشجویان خدمات خاصی را ارائه می کند.

 

 (SIN)شماره بیمه اجتماعی

شماره بیمه اجتماعی یا SIN یک شماره ۹ رقمیست که از طرف دولت کانادا برای کسانی که قصد دارند در  این

کشور به کار و کسب درآمد مشغول شوند، صادر شده و امکان دریافت خدمات و مزایای دولتی ویژه ای را در اختیار آنها قرار می دهد. دانشجویان بین المللی که قصد دارند با ویزای تحصیلی در داخل دانشگاه های کشور کانادا یا خارج از آن به کارهای دانشگاهی مشغول شوند نیز در صورت درج یکی از موارد زیر در مجوز تحصیلی خود، می توانند برای دریافت شماره بیمه اجتماعی کشور کانادا ثبت درخواست نمایند:

 • دانشجو مجاز است به شرط داشتن شرایط بندهای (f)، (v) یا (w)ذکر شده در قانون شماره ۱۸۶، در محل دانشگاه یا خارج از آن به کارهای دانشجویی مشغول شود و در صورت از بین رفتن هر یک از این شرایط باید دست از کار بکشد.
 • دانشجو مجاز به اشتغال به کار در خارج از دانشگاه نیست و فقط می تواند به شرط داشتن شرایط قید شده در بند(f) قانون شماره ۱۸۶ به کارهای دانشجویی مشغول شود و در صورت از بین رفتن آن شرایط، مجاز به ادامه کار نخواهد بود.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط کار حین تحصیل در کشور کانادا با وکلا و مشاورین با تجربه مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم مشاوره رایگان را در وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

شرایط کار حین تحصیل دانشجویی خارج از محل دانشگاه در کشور کانادا

 • اشتغال به تحصیل تمام وقت دردانشگاه ها، اشتغال به تحصیل تمام وقت درمراکزآموزش عالی فنی حرفه ای یا اشتغال به تحصیل تمام وقت در هنرستان ها یا مدارس فنی حرفه ای(ویژه استان کبک)،
 • تحصیل در دوره های آموزشی حداقل ۶ ماهه ای که منجر به دریافت مدرک دانشگاهی، مدرک پایان دوره یا مدرک دیپلم هنرستان شود.
 • در دست داشتن شماره بیمه اجتماعی کشور کانادا یا SIN Number

لازم به ذکر است در صورتی که به دلیل تحصیل در ترم آخر دانشگاه و در نتیجه تمام شدن واحدهای درسی دیگر مجبور به تحصیل به صورت تمام وقت نبوده و سه شرط ذکر شده بالا را نیز داشته باشید، می توانید به عنوان دانشجوی پاره وقت نیز به کارهای دانشجویی مشغول شوید.

در مقابل، چنانچه از دانشگاه مرخصی از تحصیل گرفته یا به دلیل تغییر دانشگاه تحصیلات خود را متوقف کنید، دیگرمجاز به انجام کار پاره وقت دانشجویی خارج از محل دانشگاه نخواهید بود. بدیهیست با اتمام دوره مرخصی و شروع به تحصیل تمام وقت، مجددا می توانید به  کار خود بازگردید.

برای دریافت شماره بیمه اجتماعی و اشتغال به کار حین تحصیل در خارج از محل دانشگاه باید یکی از موارد زیر روی مجوز تحصیلی شما قید شده باشد:

 • دانشجو مجاز است به شرط داشتن شرایط بندهای (f)، (v) یا (w)ذکر شده در قانون شماره ۱۸۶ مقررات مهاجرت و پناهندگی کشور کانادا ، در محل دانشگاه یا خارج از آن به کارهای دانشجویی مشغول شود و در صورت از بین رفتن هر یک از این شرایط باید دست از کار بکشد.
 • دانشجو مجاز است به شرط داشتن شرایط ذکر شده در بند (v) قانون شماره ۱۸۶، در ایام تحصیل در خارج از محل دانشگاه تا حداکثر۲۰ ساعت در هفته و در ایام تعطیل به صورت تمام وقت به کارهای دانشجویی مشغول شود.

شرایط کار حین تحصیل در دوره های کارآموزی

شرایط کار حین تحصیل در دانشگاه

در دوره های کارآموزی به عنوان بخشی از برنامه تحصیلی دانشجویان در دانشگاه ها یا مراکز فنی حرفه ای به صورت زیر است و علاوه بر این شرایط، دریافت مجوز کار در دوره های کارآموزی نیز مورد نیاز است.

 • داشتن مجوز تحصیلی معتبر
 • نیاز به شرکت در دوره های کارآموزی برای پایان تحصیلات
 • نامه از دانشگاه یا محل تحصیل دال بر نیاز دانشجو به گذراندن دوره های کارآموزی یا اشتغال به کار حین تحصیل برای تکمیل دوره های آموزشی
 • دوره اشتغال به کار ضمن تحصیل یا کارآموزی نباید بیشتر از ۵۰ درصد از کل واحدهای درسی را به خود اختصاص دهد.

هزینه زندگی دانشجویی

هزینه زندگی دانشجویی در کشور کانادا بسته به محل دانشگاه در شهرهای مختلف این کشور، متفاوت است. علاوه بر این، در برخی از دانشگاه ها هزینه خوابگاه و محل اقامت دانشجویان نسبت به دانشگاه های دیگر بالاتر است. در جدول زیر هزینه های زندگی دانشجویی در کشور کانادا در سال ۲۰۲۰ به طور متوسط آورده شده است.

هزینه زندگی دانشجویی

هزینه ماهانه(دلار کانادا)

هزینه سالانه(دلار کانادا)

شهریه دانشگاه

۸۰۰۰

هزینه های خدمات دانشجویی

۴۰۰

بیمه درمانی

۷۰

۸۴۰

کتاب های درسی

۶۰۰

خوابگاه دانشجویی

۶۰۰

۷۲۰۰

قبض تلفن همراه و اینترنت

۳۰

۳۶۰

حمل و نقل

۴۰

۴۸۰

خورد و خوراک

۳۰۰

۳۶۰۰

سرگرمی و پوشاک

۸۰

۹۶۰

بیمه خودرو

۱۵۰۰

بنزین

۲۰۰

۲۴۰۰

هزینه کل

۱۳۲۰

۲۶،۳۴۰

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه شرایط کار حین تحصیل در کشور کانادا با وکلا و مشاورین با تجربه مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم مشاوره رایگان را در وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

پرسش های متداول کارحین تحصیل در کانادا

آیا با ویزای تحصیلی کانادا میتوان به کار حین تحصیل مشغول شد؟

بلی . چنانچه اجازه اشتغال به کارهای دانشجویی در مجوز تحصیلی دانشجو ذکر شده باشد، اشتغال به کار پاره وقت حین تحصیل تا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته وکار تمام وقت در ایام تعطیلات برای دانشجویان بین المللی مجاز است.

دانشجویان در کشور کانادا چند ساعت میتوانند به کار ضمن تحصیل مشغول شوند؟

کار ضمن تحصیل به صورت پاره وقت و تا حداکثر ۲۰ ساعت در هفته برای دانشجویان در کشور کانادا مجاز است.

آیا کار حین تحصیل در کشور کانادا به مجوز کار نیاز دارد؟

خیر، کار ضمن تحصیل با ویزای تحصیلی کشور کانادا نیازی به مجوز کار این کشور ندارد و مجوز تحصیلی کافیست.

هزینه دانشجویی در کشور کانادا چقدراست؟

هزینه زندگی دانشجویی در کشور کانادا درسال ۲۰۲۰ برای یک نفر به طور متوسط ۱۳۲۰ دلار کانادا در ماه است.

منابع:

https://www.cic.gc.ca/english

https://studyabroad.shiksha.com/

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله را نیز مطالعه نمایید:

 نظام آموزشی و تحصیلی در کانادا – بورسیه های تحصیلی کشور کانادا

روش های مهاجرت به کانادا

وزارت امور خارجه :  https://mfa.gov.ir