کیان ویزا

کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

0.0
0.0/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی

برای معرفی ارزان ترین کشور برای مهاجرت تحصیلی باید علاوه بر شهریه دانشگاه، هزینه های زندگی و محل اقامت را نیز در نظر بگیرید.در میان کشورهای توسعه یافته ای چون کانادا، استرالیا، روسیه، انگلیس و نیز در میان کشورهای اروپایی و کشورهای حوزه اسکاندیناوی، در حال حاضر کشورهای آلمان، نروژ، سوئد، فنلاند، دانمارک، فرانسه، ایتالیا، اتریش، مجارستان، بلژیک و هلند جزو کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی هستند.

علاوه بر این، بهترین کشورها برای تحصیل کاملا رایگان ایرانیان، چهار کشور نروژ، آلمان، جمهوری چک و ایسلند هستند. در سال های گذشته کشور فنلاند نیز جزو این لیست بود، اما از سال ۲۰۱۷ اقدام به دریافت مبلغ شهریه از شهروندان و مهاجران کشورهای غیر اروپایی از جمله ایرانیان کرده است, در ادامه، ابتدا به معرفی بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل رایگان پرداخته و سپس ارزانترین کشورهای اروپایی برای تحصیل را از جهت هزینه شهریه دانشگاه و متوسط هزینه های زندگی معرفی می کنیم.برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی با وکلای با تجربه و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

ارزان ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل

کشور آلمان جزو ارزانترین کشورهای اروپایی برای تحصیل از نظر شهریه دانشگاه و هزینه های زندگیست. کشور آلمان به عنوان بهترین کشور برای تحصیل رایگان در مقطع کارشناسی، اخیرا در ۴ استان فدرال بادن-وورتمبرگ، باواریا، هامبورگ و ساکسونی سفلی، در مقطع کارشناسی از دانشجویان مبلغ ۱۵۰۰ یورو در ترم به عنوان شهریه دریافت می کند. بقیه ۱۶ دانشگاه فدرال(دولتی)کشور آلمان تنها مبلغ۱۵۰ الی ۲۵۰ یورو خدمات دانشجویی را از دانشجویان دریافت کرده و امکان تحصیل کاملا رایگان در مقطع کارشناسی را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهند.

در مقابل، تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های دولتی کشور آلمان که جزو کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی است، نیازمند پرداخت شهریه ۲۴۴۰۰ الی ۳۶۶۰۰ یورو در ترم بسته به شهر و رشته تحصیلی افراد است.

مورد دیگری که هر ساله بسیاری از افراد را به تحصیل در کشور آلمان به عنوان بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی به اروپا جذب می کند، ارائه برنامه های درسی به زبان انگلیسی در این کشور است. در سالهای اخیر کشور آلمان تلاش کرده است، رشته های دانشگاهی بیشتری به زبان انگلیسی ارائه دهد و در حال حاضر بیش از ۲۰۰۰ برنامه درسی در ۲۴۹ دانشگاه خصوصی و دولتی در کشور آلمان، به زبان انگلیسی ارائه می شوند که ۴۰ عدد از این دانشگاه ها در لیست رتبه بندی دانشگاه های جهان در رده های بالایی قرار گرفته اند

. دراین میان دانشگاه فنی مونیخ، دانشگاه بن، دانشگاه هامبورگ و دانشگاه فنی هامبورگ جزو بهترین دانشگاه های دولتی کشورآلمان برای تحصیل به زبان انگلیسی اند.

هزینه های زندگی دانشجویی در کشور آلمان به عنوان یکی از کم هزینه ترین کشورهای اروپایی برای تحصیل در سال ۲۰۲۰، حدود ۷۰۰ الی ۱۰۰۰ یورو در ماه تخمین زده شده است.

تحصیل در کشور نروژ بعد از کشور آلمان جزو کم هزینه ترین کشورها برای تحصیل رایگان ایرانیان در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در دانشگاه های دولتی و مطرح این کشور است. علاوه بر این، شهریه دانشگاه های خصوصی کشور فنلاند در مقایسه با سایر کشورها پایین تر بوده و برای دانشجویان داخلی و خارجی به یک نرخ است.

بدین ترتیب، دربهترین کشورها برای تحصیل رایگان، دانشگاه اوسلو، دانشگاه برگن، دانشگاه استاوانگر، دانشگاه علوم زیستی نروژ(UMB)، دانشگاه آگدر و دانشگاه نوردلند درکشور نروژ کاملا رایگان بوده و این کشور را به یکی از بهترین کشورها برای تحصیل رایگان ، تبدیل کرده اند.

لازم به ذکر است که در بیشتر دانشگاه های نامبرده برای تحصیل رایگان در کشور نروژ از جمله دانشگاه اوسلو و برگن، واحدهای درسی به زبان انگلیسی نیز ارائه می شوند.

البته باید در نظر داشت که هزینه های زندگی در کشور نروژعلی رغم داشتن امکانات تحصیل رایگان، در مقایسه با هزینه های زندگی در بسیاری از کشورهای اروپایی، نسبتا بالا و حدود ۸۰۰ الی ۱۴۰۰یورو در ماه است و به همین دلیل آنرا در رتبه دوم بهترین و کم هزینه ترین مقصدها برای مهاجرت تحصیلی به اروپا،بعد از کشور آلمان قرار داده ایم.

کشور فنلاندنیزجزو ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی از نظر شهریه دانشگاه است. از سال ۲۰۱۷ به بعد دانشجویان شهروند کشورهای غیر اروپایی، تنها به شرط تحصیل در مقطع دکترا یا به شرط تحصیل به زبان فنلاندی یا سوئدی، از پرداخت شهریه در مقاطع مختلف دانشگاه های دولتی کشور نروژ معاف هستند، بدین ترتیب تحصیل به زبان انگلیسی در دانشگاه های کشور فنلاند درتمام مقاطع به جز دکترا مستلزم پرداخت شهریه به مبلغ ۵۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ یورو در سال بسته به رشته و محل تحصیل است.

هزینه های زندگی دانشجویی در کشور فنلاند شامل محل اقامت، سفر، بیمه، خورد و خوراک و غیره در سال ۲۰۲۰ حدود ۷۰۰ الی ۹۰۰ یورو می باشد.

کشور سوئدبه عنوان یکی  دیگر از ارزان ترین کشورهای اروپایی برای مهاجرت تحصیلی از سال ۲۰۱۰ تا کنون از شهروندان غیر اروپایی برای تحصیل در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد شهریه ای به مبلغ ۸۰ هزار الی ۲۰۰ هزار کرون سوئد دریافت می کند.

تحصیل در مقطع دکترا در کشور سوئد برای اتباع تمام کشورها رایگان است و مبلغی نیز به عنوان مقرری ماهانه به دانشجویان دکترا در رشته های تحقیقاتی و غیره تعلق می گیرد.

اگرچه کشور سوئد ارزانترین کشور اروپایی برای تحصیل ایرانیان نیست، اما حدود ۴۰ دانشگاه این کشور که بیشتر آنها دولتی هستند، در بیش از ۱۰۰۰ رشته و برنامه آموزشی، سالانه حدود ۴۰ هزار دانشجوی بین المللی را برای تحصیل به زبان انگلیسی پذیرش می کنند و همین موضوع می تواند آن را به یکی از بهترین مقصدها برای مهاجرت تحصیلی تبدیل کند.

هزینه های زندگی دانشجویی در کشور سوئد۷۰۰۰ تا ۱۲۰۰۰کرون سوئد در ماه است که البته بسته به سبک زندگی و محل اقامت افراد ممکن است بیشتر یا کمتر از این مبلغ باشد.

کشور اتریش با مبلغ شهریه حدود ۱۵۰۰ یورو در سال جزو ارزانترین کشورهای اروپایی برای تحصیل است. علاوه بر این، در برخی از دانشگاه های دولتی این کشور از جمله دانشگاه علمی کاربردی فورآرلبرگ و دانشگاه علمی کاربردی برگن لند، امکانات تحصیل رایگان در تمام مقاطع برای دانشجویان کشورهای جهان سوم در نظر گرفته شده است. پرداخت حدود ۲۰ یورو در ترم برای خدمات دانشجویی و بیمه نیز برای تمام دانشجویان الزامیست.

هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوص کشور اتریش از ۳۰۰۰ تا ۲۳۰۰۰ یورو در سال متغیر است و در بسیاری ازدانشگاههای این کشور امکان تحصیل به زبان انگلیسی نیز وجود دارد.

هزینه های زندگی در کشور اتریش بسته به سبک زندگی افراد از ۹۰۰ یورو تا ۱۳۰۰ یورو در ماه متغیر است که شامل هزینه های محل اقامت، خوردو خوراک، تفریحات و سرگرمی، حمل و نقل و غیره است.

در جدول زیر بهترین کشورهای اروپایی برای تحصیل ایرانیان به ترتیب مبلغ شهریه دانشگاه به همراه هزینه ماهانه زندگی دانشجویی آورده شده است.

هترین کشورهای اروپایی برای تحصیل ایرانیان

شهریه سالانه دانشگاه

هزینه های ماهانه زندگی(یورو)

آلمان

۷۰۰-۱۰۰۰

نروژ

۸۰۰-۱۴۰۰

اتریش

۱۵۰۰ یورو

۹۰۰-۱۳۰۰

یونان

۱۵۰۰ یورو

۸۰۰-۱۰۰۰

مجارستان

۱۵۰۰ یورو

۳۷۵-۷۰۰

لهستان

۲۰۰۰ یورو

۳۵۰-۵۵۰

فرانسه

۲۸۰۰-۳۸۰۰ یورو

۸۰۰-۱۸۰۰

فنلاند

۵۰۰۰-۲۰۰۰۰ یورو

۷۰۰-۹۰۰

دانمارک

۴۵۰۰۰-۱۲۰۰۰۰ کرون

(۶۰۰۰-۱۶۰۰۰ یورو)

۸۰۰-۱۲۰۰

سوئد

۸۰۰۰۰-۲۰۰۰۰۰ کرون سوئد

(۸۳۰۰-۲۰۸۰۰ یورو)

۷۰۰-۱۲۰۰

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی با وکلای با تجربه و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

در میان کشورهای غیر اروپایی از جمله کانادا و استرالیا،بهترین کشور برای تحصیل ایرانیان بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی، کشور کاناداست.

کشور کانادا

بی تردید جزو ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان است و به دلیل امکان تحصیل به زبان انگلیسی، امکانات تحصیلی و سیستم آموزشی مدرن و پیشرفته بهترین مقصد برای مهاجرت تحصیلی در دنیاست.

هزینه تحصیل در ۳ دانشگاه برتر کشور کانادا یعنی دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه مک گیل، از ۱۶هزار تا ۵۲ هزار دلار کانادا در سال (حدود ۱۰ الی۳۴ هزار یورو) بسته به مقطع تحصیلی، شهر و رشته دانشگاهی متغیر است.

درجدول زیر لیست ارزانترین دانشگاه های کشور کانادا به همراه هزینه شهریه سالانه آنها در سال ۲۰۲۰آورده شده است.

مبلغ شهریه سالانه ارزان ترین دانشگاه های کشور کانادا(دلار کانادا) نام ارزان ترین دانشگاه های کشور کانادا
۲۱۵۰-۱۱۴۶۰ دانشگاه مموریال نیوفاندلند
۱۷۱۵-۲۰۰۵۰ دانشگاه رجینا
۳۷۵۰-۲۷۶۰۰ دانشگاه رویال رودز
۴۱۱۰-۲۴۰۰۰ دانشگاه ساسکچوان
۱۶۲۵-۱۷۲۵۰ دانشگاه آتاباسکا

چنانچه مشاهده می شود، مبلغ شهریه در ارزان ترین دانشگاه های کشور کانادا از حدود ۱۶۰۰ تا ۲۴۰۰۰ دلار کانادا(حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۵۰۰ یورو) متغیر است.

هزینه زندگی دانشجویی در کشور کانادا نیز بسته به محل تحصیل و سبک زندگی افراد ۸۰۰-۱۵۰۰ دلار کانادا می باشد.

در پایان نتیجه می گیریم که در میان کشورهای اروپایی، کشورآلمان، و در میان کشورهای غیر اروپایی کشور کانادا، بهترین مقصد ها برای مهاجرت تحصیلی ایرانیان هستند.برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ارزان ترین کشورها برای مهاجرت تحصیلی با وکلای با تجربه و مشاوران مؤسسه حقوقی مهاجرتی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

پرسش های متداول:

کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت در اروپا کدام است؟

 کم هزینه ترین کشورها برای مهاجرت در اروپا سوئیس و دانمارک است.

بهترین کشوربرای مهاجرت ایرانیان کدامند؟

بهترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان به ترتیب عبارتند از کشور کانادا، سوئیس، سوئد، استرالیا، آلمان، آمریکا، نروژ، دانمارک، هلند و فنلاند.

راحت ترین کشور برای مهاجرت ایرانیان کدام است؟

 راحت ترین کشورها برای مهاجرت ایرانیان از لحاظ صدور انواع مختلف ویزا و انعطاف پذیری قوانین مهاجرت در سال ۲۰۲۰ به ترتیب عبارتند از کانادا، نیوزلند، سنگاپور، استرالیا، ایرلند، هلند، آلمان، دانمارک، سوئد و در رتبه دهم کشور سوئیس.

بهترین کشور برای مهاجرت کاری کدام است؟

 بهترین کشورها برای مهاجرت کاری در سال ۲۰۱۹ با در نظر گرفتن عواملی چون امکان دریافت مجوز اقامت و کار پس از پایان تحصیلات(PGWP)، طول مدت مجوز کار، میزان تمکن مالی لازم برای دریافت ویزا، امکان دریافت کارت آبی اتحادیه اروپا، انعطاف پذیری قوانین مهاجرت و سایر عوامل به ترتیب عبارتند از هلند، آلمان، استرالیا، سنگاپور، کاناداو نیوزلند و نروژ.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید:

روش های مهاجرت به المان

روش های مهاجرت به دانمارک 

آزمون های بین المللی 1 – فرق آزمون آیلتس و تافل

وزارت امور خارجه ایران :  https://mfa.gov.ir  .

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}