کیان ویزا

گرین کارت چیست

0.0
5/5
Usa_GreenCard
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

گرین کارت امریکا

گرین کارت امریکا

آنچه می بایست در مورد گرین کارت آمریکا بدانید

گرین کارت در واقع کارت اقامت قانونی دائم آمریکاست. فردی که که گرین کارت آمریکا را دارد مجاز است به صورت دائم در آمریکا کار و زندگی کند. دارنده گرین کارت آمریکا تقریبا اکثر حقوق یک شهروند آمریکایی را داراست.

گرین کارت
گرین کارت

تفاوت گرین کارت و شهروندی (Citizenship) آمریکا:

فردی که گرین کارت آمریکا (که نام رسمی آن کارت اقامت دائم آمریکاست) را دارد، می تواند به صورت دائم در ایالات متحده آمریکا کار و زندگی کند و از داشتن اکثر حقوق و مزایای یک شهروند آمریکایی لذت ببرد. اما توجه داشته باشید که دارنده گرین کارت آمریکا، یک شهروند آمریکایی محسوب نمی شود و نسبت به یک  شهروند آمریکایی محدویت هایی از نظر حق و حقوق دارد. این محدودیت ها شامل موارد زیر هستند:

 • دارندگان گرین کارت حق رای ندارند.
 • دارندگان گرین کارت پاسپورت آمریکایی ندارند.
 • دارندگان گرین کارت، از نظر اسپانسر شدن برای مهاجرت سایر اعضای خانوادشان (برای دریافت گرین کارت آمریکا) از اولویت بالایی برخوردار نیستند. اولویت اول مختص شهروندان آمریکایی است.
 • گرین کارت به خودی خود قابل انتقال نیست. به این معنا که اگر فرزندِ فرد دارنده گرین کارت آمریکا، در خارج از خاک آمریکا متولد شود، دارای گرین کارت نخواهد بود.
 • دارندگان گرین کارت آمریکا نمی توانند برای پست های سیاسی نامزد شوند.
 • در صورتی که دارنده گرین کارت آمریکا، از آمریکا خارج شود و تا 8 سال به آمریکا برنگردد، پس از آن می بایست مالیات ترک وطن و خروج از کشور بپردازد. شهروندان آمریکایی در صورتی که از شهروندی خود انصراف دهند می بایست این مالیات را بپردازند.
 • دارندگان گرین کارت در برابر اخراج از آمریکا مصونیت کامل ندارند و تحت شرایط خاصی این امکان وجود دارد که از کشور اخراج شوند.
 • گرین کارت می بایست هر 10 سال یک بار تمدید شود.

همه دارندگان گرین کارت، در صورتی که واجد شرایط باشند، پس از 5 سال (قانون 5 سال)، می توانند برای اخذ شهروندی آمریکا درخواست بدهند. افرادی که گرین کارت خود را از طریق ازدواج با همسر آمریکایی دریافت کرده اند پس از 3 سال (قانون 3 سال) می توانند برای اخذ شهروندی آمریکا اقدام کنند.

مزایای گرین کارت آمریکا

دارنده گرین کارت آمریکا اکثر حقوق و مزایای یک شهروند آمریکایی را داراست، شامل:

 • حق اقامت نامحدود در ایالات متحده آمریکا
 • اجازه کار نامحدود در آمریکا
 • ورود و خروج نامحدود و آسان به آمریکا بدون نیاز به داشتن ویزا
 • دارندگان گرین کارت پس از 5 سال واجد شرایط استفاده از خدمات بیمه بهداشتی درمانی و سایر یارانه های دولتی خواهند بود.
 • دارندگان گرین کارت آمریکا می توانند بدون هیچ ریسکی در دانشگاه های آمریکا تحصیل کنند. تحصیل در دانشگاه های آمریکا برای دارندگان گرین کارت، نسبت به افرادی که گرین کارت ندارند، حدودا 80 درصد ارزان تر است.
 • دانشجویانی که گرین کارت آمریکا را دارند، می توانند از دولت آمریکا وام های فدرال دریافت کنند.
 • امنیت بحران: تحریم های مسافرتی آمریکا برای دارندگان گرین کارت اعمال نمی شود.
 • دارندگان گرین کارت امکان دریافت آسان مجوزهای دولتی را دارند.
 • اعضای خانواده فردی که گرین کارت دارد (شامل همسر و فرزندان مجردی که کمتر 21 سال سن دارند) واجد شرایط دریافت گرین کارت آمریکا خواهند بود بود.
 • دارندگان گرین کارت آمریکا، بسته به نوع گرین کارت خود بعد از 3 الی 5 سال می توانند برای اخذ شهروندی آمریکا اقدام کنند.

چگونه می توان گرین کارت آمریکا را دریافت کرد؟

به چهار روش می توان گرین کارت آمریکا را دریافت کرد:

 1. از طریق کار در آمریکا
 2. برای پیوستن به اعضای خانواده ای که ساکن آمریکا هستند
 3. از طریق برنده شدن در لاتاری گرین کارت آمریکا
 4. از طریق سرمایه گذاری کلان در یک کمپانی آمریکایی

برای اکثر افراد، برنده شدن در لاتاری گرین کارت آمریکا تنها راه اخذ اقامت دائم آمریکا است به این دلیل که مشغول شدن به یک کار دائمی در آمریکا برای افراد خارجی بسیار مشکل است. در لاتاری گرین کارت آمریکا، مقامات آمریکایی هر ساله حدود 55000 گرین کارت را برای افرادی که در لاتاری برنده می شوند، صادر می کنند. شانس برنده شدن افراد در لاتاری زیاد است اما معمولا افرادی زیادی به دلایل مختلفی از لاتاری حذف می شوند. یکی از دلایل حذف شدن متقاضیان این است که آن ها فرمت مشخص شده برای پر کردن فرم لاتاری را راعایت نمی کنند. حتی کوچکترین اشتباهات در پر کردن فرم ثبت نام لاتاری ممکن است به حذف شما منجر شود.

دلیل دیگر این است که وقتی پروفایل یک متقاضی از لاتاری حذف می شود، دولت آمریکا به متقاضی حذف شده اطلاع نمی دهد که پروفایلش از بخت آزمایی حذف شده است و دلیل حذف آن چه بوده است. در نتیجه بسیاری از افرادی که در لاتاری گرین کارت آمریکا شرکت می کنند، هر سال اشتباه مشابهی را در پر کردن فرم لاتاری تکرار می کنند بدون این که متوجه آن باشند و این باعث می شود که پروفایل آن ها هر سال از لاتاری حذف شود. به همین دلیل توصیه می شود که برای ثبت نام لاتاری از متخصصان با تجربه کیان ویزا مشاوره بگیرید.

هم اکنون می توانید از طریق پیش ثبت نام لاتاری در سایت کیان ویزا شانس خود را برای برنده شدن در لاتاری گرین کارت آمریکا امتحان کنید.

برای اصلاع بیشتر از لاتار و رشو های مهاجرت به امریکا پیشنهاد می شود مقالات زیر را بخوانید :

لاتاری آمریکا 2024

لاتاری چیست؟

مزایای لاتاری آمریکا

ثبت نام لاتاری آمریکا

روش های مهاجرت به آمریکا

شرایط ثبت نام لاتاری

شرایط ثبت نام لاتاری برای سربازان

همچنین میتوانید برای پیش ثبت نام لاتاری امریکا این مقاله را بخوانید .

آیا دارندگان گرین کارت آمریکا می بایست حتما به آمریکا مهاجرت کنند؟

هدف از اعطای گرین کارت این است که دارنده آن مرکز زندگی خود را به آمریکا انتقال دهد. اگرچه زمانی که رویای آمریکا به حقیقت می پیوندد، کارهای زیادی هست که می بایست انجام داد. مقامات آمریکایی درک خوبی از این حقیقت دارند و به کسی که گرین کارت خود را تازه دریافت کرده است زمان کافی می دهند تا مرحله به مرحله و در زمان کافی زندگی خود را به آمریکا انتقال دهد. به ویژه در طی چند سال اول اخذ گرین کارت، مسافرت بین آمریکا و کشور محل تابعیت هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد. اما به خاطر داشته باشید که دارنده گرین کارت اجازه ندارد بیش از 12 ماه پشت سر هم خارج از خاک آمریکا سکونت داشته باشد و اگر بر خلاف این قانون عمل کند، حق داشتن گرین کارت از او گرفته می شود. معمولا اکثر افرادی که گرین کارت آمریکا را اخذ می کنند، تصمیم می گیرند که بعد از چهار یا پنج سال، به طور کامل به آمریکا نقل مکان کنند.

گرین کارت به عنوان کارت شناسایی

دارنده گرین کارت در برابر همه حقوق و مزایایی که گرین کارت برای او به ارمغان می آورد، یک وظیفه دارد: این که در طی زمانی که ایالات متحده حضور دارد، می بایست همیشه و همه جا گرین کارت خود را به عنوان کارت شناسایی به همراه داشته باشد.

گرین کارت فیزیکی مدرکی است که نشان می دهد که شما ساکن دائمی و قانونی ایالات متحده آمریکا هستید. بنابراین در صورتی که گرین کارت شما گم شود، دزدیده شود، یا خراب شود، بسیار مهم است که برای دریافت کارت فیزیکی جدید اقدام کنید.

شما نیاز خواهید داشت که در زندگی روزمره خود در آمریکا، در شرایط مختلف گرین کارت خود را ارائه دهید. به عنوان مثال زمانی که می خواهید یک حساب بانکی باز کنید، گواهینامه رانندگی آمریکایی خود را بگیرید، یا برای یک کار درخواست بدهید حتما لازم است گرین کارت خود را همراه داشته باشید.

توجه داشته باشید که: طبق بند 264(e) قانون ملیت و مهاجرت (INA) در صورتی که پلیس آمریکا و یا مسئولین این کشور مشاهده کنند که گرین کارت خود را همراه ندارید، ممکن است تا 100 دلار جریمه شوید. در صورتی که مشکلی پیش بیاید حتی ممکن است به زندان (تا 30 روز) محکوم شوید.

اعتبار گرین کارت چقدر است؟

زمانی که شما با داشتن گرین کارت، به ساکن دائمی و قانونی آمریکا بدل می شوید، حق سکونت و کار در ایالات متحده آمریکا برای شما تا آخر عمر خواهد بود. با این حال گرین کارت فیزیکی به عنوان یک مدرک شناسایی، می بایست هر ده سال یک بار تمدید شود.

دارندگان گرین کارت می بایست روند تمدید گرین کارت خود را حداقل 6 ماه قبل از تاریخ انقضای آن، از طریق فرم I-90 سازمان USCIS شروع کنند.

توجه داشته باشید که: اعتبار گرین کارت فیزیکی شما، هیچ ارتباطی به معتبر بودن حقوق شما به عنوان ساکن دائمی و قانونی آمریکا ندارد. شرایطی هستند که باعث می شوند شما حق خود به عنوان ساکن دائمی و قانونی آمریکا را از دست بدهید. به عنوان مثال:

 • زندگی در خارج از خاک آمریکا بیش از 364  روز متوالی، بدون درخواست قبلی.
 • در صورتی که شهروند آمریکا بشوید.
 • پس دادن گرین کارتتان به یکی از سفارت های آمریکا یا سازمان خدمات USCIS (به همراه مدارک رسمی مربوط به آن)
 • پایان مدت اعتبار گرین کارت (در مورد گرین کارت های مشروط، به عنوان مثال مهاجرانی که به تازگی ازدواج کرده اند یا افرادی که گرین کارت خود را از طریق سرمایه گذاری اخذ کرده اند)
 • تخطی از قوانین مهاجرت ایالات متحده آمریکا

اطلاعاتی که بر روی گرین کارت آمریکا درج شده است

گرین کارت مدرن آمریکا دربردارنده موارد زیر است:

 • نام خانوادگی
 • نام
 • شماره USCIS (اداره خدمات مهاجرت و شهروندی آمریکا)

این شماره برای هر فرد اختصاصی و منحصر به خود اوست.

 • دسته بندی

این دسته بندی نشان می دهد که شما گرین کارت را از چه روشی دریافت کرده اید. مثلا دسته DV1 مربوط به افرادی است که گرین کارت خود را از طریق برنده شده در لاتاری آمریکا دریافت کرده اند، یا دسته CR1 مربوط به ساکنان مشروط است که گرین کارت آن ها محدودیت زمانی دارد.

 • کشور محل تولد
 • تاریخ تولد
 • جنسیت
 • تاریخ انقضا
 • اثرانگشت
 • عکس دارنده گرین کارت
 • هولوگرام
گرین کارت چیست
گرین کارت چیست

با داشتن گرین کارت آمریکا می توانید به یک شهروند آمریکایی بدل شوید.

دارندگان گرین کارت آمریکا پس از گذشت 5 سال می توانند برای اخذ شهروندی آمریکا اقدام کنند. افرادی که گرین کارت خود را از طریق ازدواج با یک همسر آمریکایی اخد کرده اند پس از سه سال واجد شرایط دریافت شهروندی آمریکا خواهند بود. شروط لازم پایه جهت واجد شرایط بودن برای اخذ شهروندی و تابعیت آمریکا شامل موارد زیر هستند:

 • در طی 5 سال اخیر، حداقل 30 ماه را در خاک آمریکا گذرانده باشید.
 • حداقل 3 ماه قبل از ثبت درخواست شهروندی خود، فقط در یک ایالت یا بخش سکونت داشته باشید.
 • احترام به قاون اساسی آمریکا و تخطی نکردن از آن
 • داشتن مهارت های زبان انگلیسی و دانش کافی در مورد تاریخ و دولت آمریکا

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدارک لازم و فرآیند اخذ تابعیت و شهروندی آمریکا منیم توانید به لینک https://www.uscis.gov./ مراجعه کنید. همچنین می توانید با مشاوران ما در کیان ویزا تماس بگیرید.

آیا می توان گرین کارت آمریکا را خریداری کرد؟

گرین کارت آمریکا در واقع قابل خریداری نیست، اما به صورت کنایه، از طریق سرمایه گذاری کلان در کمپانی های آمریکایی، به دلیل کمک به اقتصاد آمریکا و در نتیجه ایجاد مشاغل بیشتر در این کشور می توانید گرین کارت موقت آمریکا که معمولا دو ساله است را دریافت کنید.

این امکان وجود دارد که کمی قبل از به پایان رسیدن این دوره دو ساله، این گرین کارت های موقت که EB-5 Green Card نامیده می شوند را از وضعیت “اقامت دائمی مشروط” به “اقامت دائمی و قانونی نامحدود” تبدیل کرد.

هزینه های اخذ گرین کارت

هزینه های اخذ گرین کارت با توجه به نوع گرین کارتی که برای آن اقدام می کنید، متفاوت است.

برای اخذ گرین کارت آمریکا از طریق برنده شدن در لاتاری تنها لازم است هزینه های پایه گرین کارت را پرداخت کنید. برای اخذ گرین کارت از طریق شغل یا از طریق پیوستن به اعضای خانواده در ایالات متحده آمریکا، به دلیل نیاز به ارائه شواهد و تاییدیه ها می بایست هزینه بیشتری بپردازید. هزینه های اخذ گرین کارت آمریکا به شرح زیر هستند:

هزینه های پایه اخذ گرین کارت
هزینه های بررسی پرونده325 تا 345 دلار
هزینه مهاجرت USCIS220 دلار
هزینه خدمات بیومتریک (عکس و اثر انگشت)85 دلار
هزینه آزمایشات پزشکی (توسط پزشک معتمد سفارت آمریکا برای مراحل مهاجرت)400 تا 500 دلار
هزینه های اضافی مختص اخذ گرین کارت از طریق شغل
هزینه درخواست مهاجرت برای کارگران خارجی700 دلار
هزینه های وکالت و / یا آژانس برای گواهی کاراز 3000 تا 4000 دلار متفاوت است
هزینه های بررسی پرونده به صورت ممتاز (برای کوتاه کردن زمان انتظار، بررسی بعضی پرونده ها ممکن است تا چند سال طول بکشد)2500 دلار
هزینه های اضافی مختص اخذ گرین کارت از طریق اعضای خانواده
هزینه درخواست مهاجرت خویشاوند خارجی535 دلار
هزینه سوگندنامه پشتیبانی120 دلار

همچنین لازم است هزینه مسافرت به آمریکا برای فعال کردن گرین کارت را نیز در نظر بگیرید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه گرین کارت آمریکا و  نحوه اخذ آن می توانید از طریق شماره های  09300660818 و 07136240541 با مشاوران متخصص کیان ویزا تماس بگیرید. همکاران ما در این زمینه راهنمای شما خواهند بود.

منابع:

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}