دریافت مجوزها و ویزاهای فوق به شما کمک می کند به هدف نهایی خود که اقامت دائم در کشور کاناداست نزدیک تر شوید. در ادامه به بررسی بیشتر شرایط لازم و روش های دریافت هر کدام از موارد فوق خواهیم پرداخت.

تمدید مجوز تحصیلی کشور کانادا

مجوز تحصیلی در واقع مجوز شروع تحصیلات شما در کشور کانادا بوده است و چنانچه قصد دارید از طریق ادامه تحصیل به زندگی در این کشور ادامه دهید، باید مجوز تحصیلی خود را تمدید نمایید. برای این منظور

 • پاسپورت شما باید تا زمان اقامت در کشور کانادا یعنی تا بعد از پایان مدت ادامه تحصیل شما در این کشور معتبر باشد.
 • باید ظرف مدت ۳۰ روز قبل از باطل شدن مجوز تحصیل فعلی خود برای تمدید آن اقدام کنید.

اما چنانچه تحصیلات شما تمام شده و همچنان قصد دارید در این کشور بمانید، باید از یکی از ۲راه زیر اقدام کنید

 • درخواست مجوز کار کشور کانادا را داده و در آنجا مشغول به کار شوید.
 • درخواست تغییر وضعیت اقامتاز دانشجویی به بازدید کننده داده و همچنان برای مدت کوتاهی  در این کشور بمانید.(توجه کنید که وضعیت بازدید کننده یا   Visitor Recordبا ویزای بازدید کنندگان یا Visitor Visaتفاوت دارد.)

لازم به ذکر است که در صورت نداشتن مجوز کار، برای اقامت اضافه تر درکشور کانادا باید ویزای دانشجویی خودرا به ویزای ویژه بازدید کنندگان (Visitor Visa)تغییر دهید. در صورت داشتن هر گونه سوال یا ابهام در این زمینه می توانید به راحتی به صورت تلفنی یا آنلاین از مشاوران حرفه ای و وکلای مجرب شرکت حقوقی مهاجرتی کیان ویزا کمک بگیرید.

برای تمدید مجوز تحصیلی باید حداقل ۳۰ روز قبل از باطل شدن مجوز تحصیلی فعلی خود اقدام کنید و به تاریخ پاسپورت خود نیز توجه داشته باشید، چون باطل شدن پاسپورت به منزله باطل شدن مجوز تحصیلی کشور کاناداست و شما را مجبور به ترک این کشور خواهد کرد.

چنانچه به موقع اقدام کرده و قبل از باطل شدن مجوز تحصیلی خود آنرا تمدید نمایید، می توانید با شرایط مشابه قبل به اقامت خود در این کشور ادامه دهید. علاوه بر این، چنانچه قصد سفر دارید و قرار است برای مدتی کشور کانادا را ترک کنید و در طول این مدت مجوز تحصیلی شما باطل می شود، بهتراست  از قبل از سفر برای تمدید مجوز تحصیلی خود اقدام کنید.

باطل شدن مجوز تحصیلی کشور کانادا با تمام شدن تاریخ اعتبار درج شده روی آن اتفاق می افتد. چنانچه تحصیلات شما زودتر از این موعد تمام شود، اعتبار مجوز تحصیلی شما نیز با اتمام تحصیلات از بین می رود و چنانچه برعکس تحصیلات شما  در زمان اتمام تاریخ مجوز هنوز تمام نشده باشد، تا ۹۰ روز بعد از تاریخ اتمام تحصیلات همچنان می توانید در این کشور بمانید.

اتمام تحصیلات در تاریخی  که توسط دانشگاه یا مرکز آموزشی برای شما از طریق نامه یا ایمیل فرستاده می شود اتفاق می افتد و چنانچه امکان اثبات این تاریخ برای شما وجود نداشته باشد، تاریخ صدور مدرک دانشگاهی که دریافت می کنید، در نظر گرفته می شود.

برای تمدید مجوزتحصیلی کشور کانادا باید ۳۰ روز قبل از تاریخ اعتباری که در آن درج شده است، اقدام کنید. چنانچه هنوز در کشور کانادا باشید و از تاریخ مجوز تحصیلی شما بگذرد و  قبل از آن نیز برای مجوز تحصیلی جدید، مجوز کار، یا تغییر وضعیت اقامت به بازدید کننده اقدام نکرده باشید، ، موقعیت خود را به عنوان دانشجو در این کشور از دست می دهید. البته در این صورت نیز به شما فرصت داده می شود وضعیت اقامت خود را به دانشجویی برگردانده یا به اصطلاح آنرا حفظ نمایید. برای این منظور باید:

 • ظرف مدت ۹۰ روز درخواست خود را برای  بازگرداندن و حفظ اقامت دانشجویی ثبت کنید.
 • تمامی شرایط ادامه اقامت تحصیلی در کشور کانادا را داشته باشید.
 • تمامی شرایط ذکر شده در مجوز تحصیلی کشور کانادا هنوز برای شما صادق باشد.
 • هزینه حفظ اقامت دانشجویی(۳۵۰ دلار کانادا) و هزینه مجوز اقامت(۱۵۰ دلار کانادا) را پرداخت کنید.

در بیشتر موارد برای ثبت درخواست تمدید مجوز تحصیلی باید به صورت آنلاین اقدام کنید. برای این منظور باید از تمامی مدارک مورد نیاز اسکن و عکس تهیه کنید و پس از مطالعه راهنمای ثبت درخواست درباره روش پر کردن فرم های موجود، از طریق آدرس وب سایت مربوطه برای خود حساب کاربری ایجاد کرده و از طریق آن با پرداخت هزینه ها از طریق دبیت کارت یا کارت اعتباری، وارد روند تکمیل اطلاعات و پر کردن فرم ها و تکمیل ثبت درخواست و پس ازآن نیز پیگیری نتیجه خود شوید.

توجه داشته باشید که مجوز تحصیلی، مجوز سفر به کشور کانادا و اقامت در آن نیست. برای ورود به این کشور و اقامت در آن علاوه بر مجوز تحصیلی، باید ویزای اقامت موقت در این کشور را نیز دریافت نمایید. برای اطلاع از جزییات بیشتر روند کسب انواع ویزا و مجوزهای اقامت و کار کشور کانادا با مشاوران و وکلای مجرب شرکت حقوقی مهاجرتی کیان ویزا در تماس باشید.

تجدید ویزای اقامت موقت کشور کانادا

ویزای اقامت موقت کشور کانادا(TRV)سندی است که توسط اداره صدور ویزا در در این کشور صادر شده و یک صفحه از پاسپورت شما را به خود اختصاص می دهد و نشان دهنده تمامی شرایط لازم برای اقامت موقت در کشور کانادا است.

اگر قصد دارید بعد از اتمام تحصیلات، مجوز تحصیلی خود را تمدید کرده یا با هر روش دیگری در کشور کانادا به زندگی ادامه دهید، باید ویزای اقامت موقت همراهان خود از جمله همسرو فرزندان را نیز تجدید نمایید.

مواردی که هنگام بررسی درخواست تجدید اقامت موقت افراد مورد بررسی قرار می گیرند عبارتند از:

 • هدف متقاضی از ادامه اقامت در کشور کانادا از جمله کارهایی که در گذشته در این کشور انجام می داده، مدت زمان اقامت قبلی وی و مدت زمانی که قصد دارد در این کشور بماند.  اهدافی که متقاضی بیان کرده است باید آگاهانه، از روی برنامه ریزی و نه فقط به صورت کلی و بدون فکر باشد.
 • وضعیت زندگی و کار متقاضی در کشور خودش و اینکه ادامه اقامت او در کشور کانادا عاقلانه باشد.
 • منابع مالی شخص متقاضی برای تامین هزینه زندگی خود و همراهانش و یا منابع مالی مربوط به افرادی که می توانند به او در این زمینه کمک کنند.
 • توانایی مالی و غیرمالی متقاضیان برای ترک کشور کانادا یا سفر به کشور سومی غیر از کانادا در صورت لزوم
 • هدف اولیه متقاضی از ورود به کشور کانادا و اینکه در طول مدتی که در این کشور اقامت داشته توانسته باشد به آن هدف ها برسد.
 • اعضای خانواده، مشاغل یا مسؤولیت هایی که شخص در طول اقامت خود در کشور کانادا آنها را ترک کرده و دلایل کنار گذاشتن آنها
 • تاریخ اعتبار پاسپورت متقاضی که باید به اندازه تمام مدتی باشد که قصد اقامت موقت در کشور کانادا را دارد.

از جمله موارد دیگری که برای تجدید ویزای اقامت موقت کشور کانادا بررسی می شود وابستگی و ارتباطات فارغ التحصیلان و همراهان وابسته آنها با کشور کانادا و کشور اصلی خودشان است.از جمله اینکه چه کسی با چه شرایطی شخص مربوطه را به کشور کانادا دعوت کرده و اینکه آیا متقاضی در این کشور خانواده ای دارد و اگر دارد وضعیت اقامت آنها به چه شکل است.بررسی وضعیت زندگی شخص در کشور خودش هم معمولا به شغلی که در آن اشتغال دارد، میزان درآمد ،رضایت کارفرما از ترک کار و مهاجرت او، وضعیت خانواده، ارزش املاک شخص، تعهدات مالی و سایر وظایف و تعهدات و سوابق سفرهای وی، ارتباط دارد.

سایر موارد مهم، تاریخ پاسپورت، میزان تمکن مالی ، مکان اقامت شخص در هتل یا نزد دوستان و اعضای خانواده، سفرهایی که ممکن است در این کشور انجام بدهد و منابع پرداخت هزینه آنها، قصد ادامه تحصیل یا کاردر کشور کانادا، سوابق کیفری، وضعیت سلامت جسمانی ، تعداد دفعات ناموفق ثبت درخواست اقامت موقت کشور کانادا، نتایج بررسی اطلاعات بیومتریک قبلی و فعلی وی و در صورت اخراج از کشور کانادا، دلیل اخراج وی از این کشور است.

درخواست اقامت دائم کشور کانادا

برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا پس از پایان تحصیلات می توانید از روش اکسپرس انتری Express) (Entry  <یا گزینش استانی(Provincial Nominee Program)اقدام کنید.

در روش اکپرس انتری باید با توجه به سابقه کاری خود از دو طریق ثبت درخواست ویژه کسانی که سابقه کاردر کشور کانادا را دارند(Canadian Experience Class) و یا از طریق ثبت درخواست ویژه افراد بدون سابقه کار در کشور کانادا (Federal Skilled Worker Program)، اقدام کنید. چنانچه تصمیم دارید از روش اول راه خود را برای گرفتن اقامت دائم این کشور باز کنید، بهتر است ابتدا برای دریافت مجوز کار موقت ویژه فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور کانادا یا مجوز PGWPاقدام کنید. بدین ترتیب بعد از چند سال کار کردن در این کشور شانس شما برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا نسبت به سایر روش ها بیشتر خواهد بود.

توجه داشته باشید که تشکیل و تکمیل پرونده اکپرس انتری اولین گام برای مهاجرت دائم به کشور کانادا به عنوان نیروی کار ماهر است، اما به هیچ وجه تضمینی برای دریافت اقامت دائم این کشور به شمار نمی رود، چراکه شروع روند درخواست اقامت دائم کانادا بستگی کامل به نمرات و رتبه شما در سیستم جامع رتبه بندی اکپرس انتری دارد و در صورتیکه امتیازات کافی را به دست نیاورید، موفق به دریافت اقامت دائم این کشور نخواهید شد. برای اطلاع از بهترین روش های کسب امتیاز بیشتر و رتبه بالاتر در پرونده اکپرس انتری از راهکارهایی که وکلای مجرب شرکت مهاجرتی کیان ویزا دراختیار شما قرار می دهند استفاده نمایید.

در ادامه به بررسی سه روش نامبرده برای دریافت اقامت دائم کشور کانادا خواهیم پرداخت.

در خواست اقامت دائم کشور کانادا از طریق Canadian Experience Class(Express Entry)

این طرح اکپرس انتری ویژه کسانیست که سابقه کار در کشور کانادا را دارند و شرایط لازم آن عبارتند از:

مدارک تسلط به زبان های انگلیسی یا فرانسه مورد قبول اکپرس انتری که شامل تست های آیلتس جنرال و CELPIPجنرال برای زبان انگلیسی و تست های TEF و TCFs کانادا برای زبان فرانسه است.

حداقل ۱ سال تمام  سابقه کار قانونی وحرفه ای تمام وقت یا پاره وقت(۱۵ ساعت در هفته به مدت ۱ سال) در کشور کانادا در طی ۳ سال قبل از درخواست اقامت دائم ، که البته سابقه کاری طولانی تر یا سابقه کار در چندین شغل امتیاز شمار را در رتبه بندی اکپرس انتری بالاتر خواهد برد.

توجه کنید که در این روش نیازی به مدرک تحصیلی دانشگاهی نیست، اما سوابق تحصیلی شما چه در داخل یا خارج از کشور کانادا امتیاز و در نتیجه رتبه شما را در سیستم اکپرس انتری بالاتر می برد.

این نوع درخواست اقامت دائم ویژه استان کبک کانادا نیز انجام می شود که پذیرفته شدگان آن باید در استان کبک اقامت کنند.

این طرح اکپرس انتری ویژه افراد بدون سابقه کار در کشور کاناداست که با تکیه بر سابقه کاری در کشور محل اقامت خود، قصد مهاجرت و اقامت دائم در کشور کانادا را دارند.

در این روش ثبت درخواست اقامت دائم، علاوه بر تجربه کار حرفه ای و مهارت زبانی، مدرک تحصیلی دانشگاهی نیز لازم است و در صورت داشتن این ۳ شرط اولیه، مواردی چون سن، میزان تحصیلات، میزان تجربه کاری، داشتن پیشنهاد شغلی، میزان مهارت در زبان های انگلیسی و فرانسه و امکانات مالی برای استقرار و سکونت در کشور کانادا، در تعیین رتبه و در نهایت موفقیت پرونده اکپرس انتری شما مؤثرند.

امتیاز بندی پرونده اکپرس انتری کانادا بر اساس ۱۰۰ نمره انجام می شود و حداقل نمره مورد نیاز برای موفقیت در ثبت درخواست اقامت، نمره ۶۷ است. پیشنهاد می شود برای اطلاع از روش های بالابردن امتیاز پرونده اکپرس انتری خود با وکلای مهاجرت و مشاوران مجرب شرکت مهاجرتی  کیان ویزا مشورت نمایید.

این نوع درخواست اقامت دائم اکپرس انتری ویژه استان کبک کانادا نیز انجام می شود که پذیرفته شدگان آن باید در استان کبک اقامت کنند.

درخواست اقامت دائم از طریق گزینش استانی

برای ثبت درخواست اقامت دائم از طریق گزینش استانی باید از طریق وب سایت مربوط به هر استان به طور مستقیم با مشاوران آنها مکاتبه نمایید. این نوع از درخواست اقامت دائم کشور کانادا تنها ویژه کسانیست که با داشتن ویزای اقامت موقت و مجوز کار معتبر کشور کانادا در یکی از استان های این کشور مشغول به کار بوده یا سابقه کاری داشته باشند و شامل کسانی که خارج از استان مربوطه اقامت دارند، نمی شود. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می شود از مشاوره حرفه ای وکلای مهاجرت شرکت  مهاجرتی  کیان ویزا بهره مند شوید.

پرسش های متداول :

آیا پس از پایان تحصیلات می توان در کشور کانادا کار و زندگی کرد؟

<بلی. بعد از پایان تحصیلات می توانید با تمدید مجوز تحصیلی، تجدید مجوز اقامت موقت و یا درخواست اقامت دائم در این کشور به زندگی، کار و تحصیل خود ادامه دهید.

چگونه می توانم اقامت موقت خود در کشور کانادا را تجدید کنم؟

برای تجدید مجوز اقامت موقت باید ثابت کنید برای ادامه زندگی در این کشور هدف و برنامه ریزی بلندمدت، شغل مناسب با درآمد و تمکن مالی کافی برای هزینه های زندگی و در صورت لزوم هزینه برگشت به کشور خود را دارید.

آیا فارغ التحصیلان بدون سابقه کار می توانند اقامت دائم کشور کانادا را دریافت کنند؟

خیر.چراکه داشتن حداقل ۱ سال سابقه کاری قانونی و حرفه ای تمام وقت یا پاره وقت یکی از شرایط اصلی دریافت اقامت دائم کشور کاناداست، بنابراین ابتدا باید به صورت موقت در این کشور اقامت و کارکرده و پس از تثبیت وضعیت شغلی حرفه ای و درآمد و توان مالی خود، برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

آیا از داخل ایران و بدون تحصیل در دانشگاه های کشور کانادا نیز می توان برای دریافت اقامت دائم این کشور اقدام کرد؟

بله، از روش اکپرس انتری می توانید اقدام کنید، که البته شانس برنده شدن شما به میزان تحصیلات، سوابق کاری و تمکن مالی شما بستگی دارد.

  پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید :

تحصیل در کانادا 

 سیستم آموزشی در کانادا

روش های مهاجرت به کانادا

وزارت امور خارجه ایران  :  https://mfa.gov.ir