مهد کودک و پیش دبستانی در کشور نروژ

در کشور نروژ ثبت نام در مهد کودک اجباری نیست، اما کودکان ۱ تا ۵ سال قبل از رسیدن به سن شروع مدرسه می توانند به صورت رایگان از خدمات مهد کودک های دولتی نروژ استفاده کنند

شهرداری های مناطق مختلف نروژ وظیفه دارند به تعداد کافی و مورد نیازوالدین، در هر منطقه مهدکودک هایی را برای مراقبت از کودکان و برآوردن نیاز آنها به توجه، بازی، رشد و یادگیری، دراختیار ساکنین قرار بدهند. نوزادانی که تا قبل از ماه آگوست هر سال به سن ۱ سال تمام برسند، میتوانند از ماه آگوست همان سال در مهد کودک ها ثبت نام کنند و نوزادانی که در ماه های سپتامبر، اکتبر و نوامبر یک ساله می شوند، میتوانند در آخر همان ماه وارد مهد کودک های کشور نروژ شوند.

مرخصی  باحقوق  زایمان از زمان تولد نوزاد تا ۱ سالگی ادامه دارد و اکثر نوزادان تا قبل از رسیدن به ۱ سالگی با مادرو پدرو در منزل بزرگ می شوند، اما بعد از آن دولت و شهرداری های نروژ باید امکانات نگهداری از کودکان در مهدکودک  را در اختیار والدین قرار دهند که البته مهدکودک های خصوصی هم به دولت در این زمینه کمک می کنند.

ثبت نام در مهدکودک های کشور نروژ نیاز به شرایط و مدارک خاصی ندارد و والدین باید بعد از انتخاب مهدکودک مورد نظر به شهرداری منطقه مورد نظر خود درخواست پذیرش بدهند.روند پذیرش نیز به گونه ای انجام می شود که حقوق همه کودکان به صورت برابر رعایت شود.

کلاس ها در مهدکودک های کشور نروژ معمولا بر اساس سن کودکان به گروه های  ۰تا ۲ سال و ۳ تا ۵ سال تقسیم شده و یا در یک گروه مختلط از کودکان در تمام سنین ۰ تا ۵ سال مراقبت می شود که این تقسیم بندی بنا به نظر مدیر مهدکودک انجام می شود.

در گروه های زیر ۳ سال بر اساس قانون جدید سال ۲۰۱۸، حداقل ۱ مراقب برای ۳ کودک و یک مربی آموزشی حرفه ای برای هر ۷ کودک و در گروه های ۳ تا ۵ سال، حداقل ۱ مراقب برای ۶ کودک و ۱ مربی حرفه ای برای هر ۱۴ نفر کودک در نظر گرفته شده است.

شروع به کار مهدکودک های کشور نروژ از ماه آگوست است و به اندازه یک سال تحصیلی کامل از کودکان مراقبت می کنند که البته در مواردی بنا به تصمیم مدیر مهدکودک ممکن است بعد از اتمام سال تحصیلی و در طول تعطیلات کوتاه مدت یا بلند مدتی چون تعطیلات تابستان، عید پاک و کریسمس نیزاز کودکان پذیرش شود.

 

 

 

بیشتر مهدکودک ها ۴۱ ساعت در هفته(دو شنبه تا جمعه) کار می کنند و از ساعت ۷ الی ۸ صبح تا ۵ الی ۶ بعد از ظهر باز هستند.

شرکت درمهدکودک های خانوادگی نوع دوم آموزش پیش دبستانی در کشور نروژ برای کودکان زیر۳ سال است، بدین ترتیب که در منزل شخصی افراد و با نظارت معلم پیش دبستانی از کودکان در گروههای کوچک در منزل  نگهداری می شود.

در نوع دیگری از مهدکودک های کشور نروژ که به مهدکودک های آزاد شهرت دارند، والدین می توانند در طول روز، هر ساعتی که مایلند کودکان را به مهدکودک برده و با آنها همان جا بمانند. این قبیل مهدکودک ها که به ویژه مورد استقبال مهاجرین ساکن شهرهای بزرگ قرار گرفته اند، محل مناسبی برای گردهمایی معلمان پیش دبستانی، والدین و کودکان به شمار می آیند.

  لازم به ذکر است  که در هیچ یک از ۳ مدل مهدکودکی که نام بردیم هیچ امتحان و تست ارزیابی

مهارت های آموزش داده شده از کودکان گرفته نمی شود

 

1-آیا ثبت نام در مهدکودک های نروژ اجباری است؟

خیر،کودکان 1 تا 5 سال قبل از سن شروع مدرسه میتوانند از خدمات مهد کودک های دولتی نروژ استفاده کنند.

 

 

2- مهد کودک های نروژ از چه تاریخی شروع می شوند؟ 

از ماه آگوست و به اندازه ی یک سال تحصیلی کامل از کودکان مراقبت می شود.

 

 

جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با موضوع این مقاله( مهدکودک و پیش دبستانی های کشور نروژ) می توانید با دفتر مهاجرتی کیان ویزا در هر یک ازشعب  تهران،شیراز،مشهد،ساری،اصفهان،یزد و اهواز تماس حاصل فرمایید  و یا فرم ارزیابی رایگان راتکمیل نمایید   تا مشاورین ما باشما تماس  بگیرند.  

 

:پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید

تحصیل دانش آموزان در نروژ - تحصیل در کشور نروژ - اقامت نروژ

  www.norway.no : سفارت نروژ در ایران