تحصیل دانش آموزان در مدارس کشور نروژ

فرزندان زیر هجده سال مهاجرین ساکن کشور نروژ درصورت داشتن مجوز اقامت بیش از ۳ ماه و حتی در موارد پناهندگی و در صورت مشخص نبودن وضعیت پرونده پناهندگی، می توانند برای تحصیل رایگان در مدارس عادی دولتی کشور نروژ ثبت نام کنند.

تمام کودکانی که به هر دلیلی در کشور نروژ زندگی می کنند، بی توجه به ملیت ، نژاد ، زبان ، قومیت و وضعیت مهاجرت و پناهندگی در صورت داشتن حق اقامت بیش از ۳ ماه، می توانند در دوره ۱۰ ساله آموزش اجباری نروژ شرکت کرده و به طور رایگان تحصیل کنند. این ۱۰ سال تحصیل که از سن ۶ سالگی اجباری می شود از ۲ مقطع ۷ ساله ابتدایی و ۳ ساله راهنمایی تشکیل شده و به صورت رایگان است . برای ثبت نام در مدارس بعد از مشخص شدن آدرس و منطقه سکونت خود باید به شهرداری منطقه مراجعه و مراحل ثبت نام را انجام دهید. دانش آموزانی که زبان اول آنها نروژی یا سامی نیست نیز می توانند ابتدا ʺدوره ویژه آموزشیʺ مخصوصی را گذرانده و پس از آماده شدن و تسلط به زبان نروژی وارد مدارس عادی شده و تحصیلات خود را ادامه بدهند.

دوره ویژه آموزشی به سه روش زیر امکان پذیر است:

  • دوره آموزش زبان نروژی
  • آموزش درس های عادی مدارس به زبان مادری یا زبان اول دانش آموز
  • آموزش دو زبانه دروس مدارس به زبان های نروژی و انگلیسی بصورت همزمان

 

در ابتدا مدارس  سطح زبان نروژی دانش آموزان را بررسی کرده و سپس بنا به تصمیم خود آنها را در دوره های آموزشی مناسب قرار می دهند. در بیشتر موارد این بررسی ها به صورت فردی روی تک تک دانش آموزان انجام می شوند و چنانچه دانش آموزان یا اولیاء آنها با تصمیم گیری مدارس مخالف باشند باید اعتراض خود را با ادارات دولتی مربوطه واقع در منطقه سکونت خود مطرح کنند.

در مورد دانش آموزان تازه واردی که به زبان های اقلیت صحبت می کنند، مدیر مدرسه می تواند پس از بررسی آنها را در گروه ها، کلاس ها یا مدارس جداگانه ای قرار دهد.در نهایت هدف ازگذراندن این دوره های ویژه آموزشی در اصل آشنایی بیشتر دانش آموزان با زبان نروژی و در نهایت پیوستن سریع تر و راحت تر آنها به سیستم آموزش عادی کشور نروژ است.

 

پس از گذراندن ۱۰ سال آموزش اجباری سنین ۶ تا ۱۶ سال در دو مقطع دبستان(۷سال) و راهنمایی(۳ سال)، دانش آموزان می توانند در صورت تمایل وارد دوره ۲ ساله دبیرستان (Upper Secondary) و یا هنرستان(Vocational Training) شوند. فارغ التحصیلان هنرستان ها نمی توانند وارد دانشگاه شده و باید علاوه بر این ۲ سال مجددا در دوره آموزشی آمادگی ورود به دانشگاه شرکت کرده و واحدهای درسی خاصی را به صورت پیش نیاز بگذرانند.

تحصیل در دوره های دبیرستان و هنرستان در کشور نروژ به صورت رایگان است و تنها هزینه های احتمالی مربوط به تهیه تجهیزات آموزشی و کمک درسی است که به عهده خود دانش آموز است.

دانش آموزانی که زبان اصلی آنها نروژی یا سامی نیست،  در این مقطع نیز می توانند در صورت نیاز ابتدا دوره های ویژه آموزشی را به منظور آشنایی با زبان نروژی و آمادگی برای پیوستن به آموزش عادی مدارس به زبان نروژی، گذرانده و سپس به مدارس عادی پیوسته و ادامه تحصیل دهند.

می توانید جهت  مشاوره با یکی از شعب کیان ویزا  در تهران،شیراز،مشهد،ساری،اصفهان،یزد و اهواز تماس حاصل فرمایید و یا  فرم ارزیابی رایگان را در سایت تکمیل نمایید تا مشاورین موسسه مهاجرتی کیان ویزا با شما تماس بگیرند.

 

1-تحصیل از چه سنی در نروژ اجباری است؟

از سن6 سالگی و از 2 مقطع 7 ساله ابتدایی و 3 ساله راهنمایی تشکیل شده است و به صورت رایگان می باشد.

 

2-آیا دانش آموزانی که به زبان نروژی تسلط ندارند می توانند وارد مدارس دولتی شوند؟بله،ابتدا دوره ی ویژه ی آموزشی  برای تسلط به زبان نروژی را می گذرانند و پس از آماده شدن میتوانند وارد مدارس شوند.

 

3-آیا برای تحصیل در دبیرستان های نروژ باید هزینه بپردازم؟

خیر رایگان است تنها هزینه های احتمالی مربوط به تجهیزات آموزشی و کمک درسی باید پرداخته شود.

 

:پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید

مهد کودک و پیش دبستانی در کشور نروژ - تحصیل در کشور نروژ - اقامت نروژ

  www.norway.no : سفارت نروژ در ایران