آزمون های پزشکی جهت اخذ پروانه فعالیت کشور دانمارک

در فرآیند دریافت مجوز فعالیت به عنوان پزشک در دانمارک ، باید آزمون های پزشکی را پشت سر بگذارید. آزمون های پزشکی شامل یک آزمون کتبی و شفاهی است که در دانشگاه کوپنهاگ برگزار می شود. آزمون ها به زبان دانمارکی و رایگان صورت می گیرد.

مطالب ذکر شده در این مقاله: • اطلاعات مربوط به آزمون ورودی کسب مجوز فعالیت به عنوان پزشک در دانمارک • نحوه ثبت نام در آزمون • نحوه لغو ثبت نام • اطلاع رسانی عدم حضور در جلسه به سبب بیماری • شرایط لغو ثبت نام • اولویت بندی

آزمون کتبی


این آزمون، یک امتحان 4 ساعته است که سوالات مربوط به حوزه ی پزشکی داخلی و جراحی را در بر می گیرد. سطح این آزمون با سطح و میزان مورد نیاز جامعه دانمارک به فارغ التحصیلان پزشکی تطابق دارد. یک آزمونگر غیر بومی مسئول نظارت بر آزمون است و نمرات افراد شرکت کننده از 7 حساب می شود.

 

آزمون شفاهی

این آزمون یک امتحان 2 ساعته است و تخصص شما در مراحل مختلف مورد بررسی قرار می گیرد. به عنوان مثال، ممکن است از شما خواسته شود مهارت های خاص پزشکی خود  را نشان داده یا علائم ، تشخیص و درمان بیمار را شرح دهید. جواب این آزمون با دو عبارت قبول یا رد اعلام می گردد.

 

نحوه ثبت نام در آزمون پزشکی دانمارک

 

به محض دریافت و تأیید مدارک خود برای آزمون زبان دانمارکی در جریان روند اخذ مجوز فعالیت ، سازمان ایمنی بیماران به دانشگاه کوپنهاگ اطلاع می دهد و شما به صورت خودکار برای شرکت در امتحان کتبی بعدی ثبت نام خواهید شد. اگر مایل به شرکت در این امتحان نیستید ، طبق شرایط زیر باید ثبت نام خود را لغو کنید. اگر در مهلت مقرر ثبت نام نكنید و در امتحان شركت نكنید ، از سه فرصت مشخص شده هنوز یک فرصت برای شما باقی است.

پس از دستیابی به سیستم خودیاوری KUnet ، می توانید برای ثبت نام آزمون شفاهی اقدام کنید. لطفاً توجه داشته باشید که در صورت عدم قبولی در آزمون کتبی ، ثبت نام شما لغو می شود، چراکه لازمه ثبت نام در آزمون شفاهی، گذراندن آزمون کتبی با موفقیت است.

آزمون کتبی در ماه مارس و سپتامبر و آزمون شفاهی در ماه می و نوامبر برگزار می شود.

 

لغو ثبت نام

امکان لغو ثبت نام، یک ماه قبل از آزمون (به استثنای روز آزمون) میسر است. لطفاً درخواست لغو ثبت نام را به صورت کتبی به مرکز ثبت نام ارسال کنید یا شخصاً به این مرکز مراجعه کنید. اگر ثبت نام خود را لغو نکرده باشید یا به هر دلیلی سر جلسه آزمون حضور به عمل نیاورید، این عدم حضور به منزله یک بار شرکت در آزمون در اطلاعات شما ثبت می شود. به طور کلی فقط سه بار حق شرکت در این آزمون وجود دارد.

 

اطلاع رسانی در وضعیت بیماری

 

در صورت ابتلا به بیماری  در اسرع وقت و حداکثر تا ساعت 9 روز آزمون به دفتر برگزاری آزمون وضعیت خود را اطلاع رسانی کنید. در چنین وضعیتی، ارائه گواهی پزشک با مهر و شماره نظام پزشکی دکتر مربوطه از الزامات است. گواهی پزشکی  حداکثر سه روز پس از اطلاع رسانی باید به دفتر برگزاری آزمون ارسال گردد. اگر وضعیت بیماری خود را به دفتر برگزاری آزمون بیماری خود اطلاع داده و گواهی پزشکی را تحویل این مرکز داده باشید، عدم حضور شما در آزمون مورد لحاظ قرار نمی گیرد.

 

شرایط لغو ثبت نام

 

اگر تعداد افراد شرکت کننده در این آزمون به حد نصاب نرسیده باشد،  اداره ایمنی بیماران دانمارک حق لغو آزمون را دارد.

 

اولویت بندی

اگر تعداد داوطلبان ثبت نام شده برای آزمون از تعداد صندلی های در نظر گرفته شده فراتر باشد ، دفتر برگزاری آزمون تصمیم می گیرد چه کسی می تواند در آزمون شرکت کند.  در ابتدا نیمی از صندلی ها به پزشکانی اختصاص می یابد که قبلاً در آزمون اختصاصی شرکت نکرده اند و نیم دیگر به پزشکانی که قبلاً در آزمون اختصاصی شرکت کرده اند.


اولویت بندی ها بر اساس سنوات انجام می شود به گونه ای که پزشکان خارجی که برای ثبت نام مسافت طولانی را طی کرده اند، بالاترین اولویت را کسب می کنند. اگر تعداد پزشکان آموزش دیده در خارج از کشور از تعداد صندلی های در نظر گرفته شده فراتر رود ، در این صورت قرعه کشی انجام می شود.

 

 

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید: 

آزمون دندانپزشکی جهت اخذ پروانه فعالیت و اقامت کشور دانمارک -اشتغال به کار پزشکان در دانمارک به عنوان دوره ی کارورزی  روش های اخذ ویزای کار کشور دانمارک - حقوق مشاغل مختلف در کشور دانمارک - لیست مشاغل مورد نیاز کشور دانمارک  2020آشنایی با کشور دانمارک - تعداد ویزای کار صادر شده توسط کشور دانمارک برای متقاضیان ایرانی در سال   2019

 

سفارت دانمارک در ایران : https://iran.um.dk