اخذ اقامت کشور دانمارک برای کادر درمانی به منظور اخذ مجوز فعالیت

در حال حاضر، کشور دانمارک به فارغ التحصیلان برخی از رشته های گروه علوم پزشکی از جمله پزشکی، پرستاری و دندانپزشکی نیاز دارد و در این راستا اقامتی سه ساله ویژه ی این متقاضیان در نظر گرفته است.

چنانچه در رشته های پزشکی، دندانپزشکی یا پرستاری تحصیل کرده اید، می توانید جهت مهاجرت به کشور دانمارک اقدام نمایید. این نوع از اقامت، امکان یادگیری زبان دانمارکی و گذراندن آزمون های تخصصی جهت اخذ پروانه فعالیت به عنوان پزشک، دندانپزشک و پرستار را در کشور دانمارک برای شما فراهم می کند. لازم به ذکر است که این نوع از اقامت که به منظور کسب پروانه فعالیت به شما داده می شود، حق کار کردن در کشور دانمارک را به شما نمی دهد. بنابراین باید به طور جداگانه برای دریافت اجازه کار در این کشور درخواست دهید.

برای دریافت اقامت کادر درمان دانمارک باید شرایط زیر را دارا بود

  • روند اعطای پروانه صلاحیت کادر درمانی
  •  حقوق و امکانات
  • مدت زمان اقامت
  • اجازه اقامت برای خانواده

 

 

شرایط لازم:

 

تاییدیه از مرجع حفظ ایمنی و سلامت بیمار کشور دانمارک

 

مدرک تحصیلی شما در حوزه ی درمان باید توسط سازمان حفظ ایمنی و سلامت بیماران کشور دانمارک مورد ارزیابی و تایید قرار گیرد. چنانچه این ارزیابی اولیه مثبت باشد و مدرک تحصیلی شما مورد تایید قرار گیرد ( قابل معادل سازی با مدرک آموزشی کشور دانمارک)، به شما ویزایی سه ساله جهت اخذ مجوز فعالیت حرفه ای در کشور دانمارک اعطا می شود.

 

اثبات تمکن مالی

باید اثبات کنید که از سرمایه کافی برای حمایت مالی از خود و اعضای خانواده در شش ماه اول زندگی در کشور دانمارک برخوردار هستید. تمامی مستندات و اسناد مالی مربوط را در زمان ارسال درخواست ارایه می نمایید. مدارک مالی(تمکن مالی) شما باید نشان دهنده ی یکی از موارد زیر باشد:

 

 

میزان تمکن مالی (به کرون دانمارک)

تعداد همراهان

           36.432 DKK

 

شخص متقاضی بدون همراه

        4.DKK 72.864

 

متقاضی به همراه همسر          

     5.DKK 87.420  

 

متقاضی به همراه همسر و فرزندان         

 6.DKK 72.858

 

متقاضی به همراه فرزندان بدون همسر  

 

روند اعطای مجوز

ارزیابی مدرک تحصیلی

 

اولین مرحله این است که مدرک تحصیلی خود را به تایید مرجع حفظ سلامت بیماران در کشور دانمارک برسانید. روند ارزیابی مدارک ممکن است حد اکثر شش ماه به طول بینجامد. در صورت دریافت تاییدیه از این سازمان می توان جهت دریافت اجازه اقامت سه ساله در کشور دانمارک درخواست داد. دو مرحله ی بعدی را پس از اخذ ویزا و ورود به کشور دانمارک انجام می دهید.

 

 

 یادگیری زبان دانمارکی و گذراندن آزمون زبان

 

پس از ورود به دانمارک باید بلافاصله در دوره های زبان دانمارکی ویژه ی کادر پزشکی شرکت نمایید. باید بتوانید آزمون زبان دانمارکی سطح 3 را با موفقیت سپری کرده و نمرات حداقلی 10، 7، 7 را کسب نمایید. این آزمون دو بار در سال در ماه های مه-ژوئن و نوامبر-دسامبر  برگزار می شود برای شرکت در این آزمون می توانید از طریق آموزشگاه های مختلف در سراسر کشور دانمارک اقدام نمایید.

 

 استخدام با هدف سازگاری و آموزش (دوره ی کارآموزی)

 

در صورتیکه آزمون زبان دانمارکی را با موفقیت پشت سر بگذارید، می توانید به منظور سازگاری بیشتر با محیط و کسب آموزش های لازم مشغول به کار شوید. هدف از این دوره ارزیابی مهارت های بالینی و ارتباطی شما در رابطه با اقامت کاری در دانمارک است. متقاضی موظف است این دوره ی کارآموزی را طی یک سال پس از شرکت در آزمون زبان دانمارکی بگذراند. این دوره حداقل شش ماهه است.

 

 

 

با اخذ این اقامت سه ساله از چه حقوقی برخوردار می شوید؟

   

اجازه اقامت با هدف دریافت پروانه صلاحیت به عنوان پزشک، دندانپزشک  یا پرستار در کشور دانمارک به معنای اجازه کار در این کشور نیست. بنابرین باید به طور جداگانه درخواست مجوز کار بدهید. این موضوع شامل دوره کارآموزی نیز می شود. همچنین می توانید برای اجازه کار در سایر مشاغل درخواست دهید. دراین صورت باید قرارداد یا پیشنهاد کاری ویژه ای مطابق با حقوق و شرایط استخدامی استاندارد کشور دانمارک ارائه کنید.

  این مجوز تنها تا پایان مهلت اجازه اقامت شما در کشور دانمارک به منظور اخذ پروانه فعالیت در رشته های پزشکی معتبر خواهد بود و پس از آن اجازه ادامه کار در آن شغل را نخواهید داشت. درواقع اجازه فعالیت در مشاغل دیگر تنها به منظورکسب درآمد و کمک به تامین مخارج زندگی در طول این سه سال زندگی در کشور دانمارک به شما داده می شود.مقاله مجزا در این زمینه موجود  است
 

اقامت       

این مجوز اقامت به شما به عنوان فارغ التحصیل یکی از رشته های درمانی اجازه می دهد تنها تا زمان اعتبار آن در این کشور زندگی کنید. این مجوز همچنین امکان زندگی در سایر کشورهای حوزه ی شنگن را به مدت 90 روز به شما میدهد که این اقامت باید در طول صد و هشتاد روز آخر مهلت اقامت شما در کشور دانمارک باشد.

 

توجه داشته باشید که این مجوز تنها محدود به اقامت در این کشورهاست و شامل کارکردن در هیچ کدام از این کشورها نمی شود.

 

کلاس زبان دانمارکی

 

با داشتن اجازه اقامت در کشور دانمارک می توانید در دوره های زبان دانمارکی که بخشی از هزینه ی آن را شهرداری محل سکونت شما می پردازد، شرکت نمایید. شهرداری منطقه محل سکونت شما موظف است دوره های زبان دانمارکی را به شما ارائه کرده و یا شما را به آموزشگاه های زبان معرفی کند.

در این کلاس ها به شما و سایر اتباع خارجی زبان دانمارکی آموزش داده خواهد شد. چنانچه پس از گذشت یک ماه از ثبت آدرس شما در این کشور پیشنهادی جهت شرکت در دوره های زبان دانمارکی دریافت نکردید، می توانید با شهرداری منطقه خود تماس بگیرید.

 

چه مدت می توانید در کشور دانمارک اقامت داشته باشید؟

 

در صورتیکه پزشک یا دندانپزشک هستید

 

در ابتدا اجازه اقامت سه ساله به شما داده خواهد شد و چنانچه مدرکی دال برگذراندن آزمون زبان دانمارکی ارائه کنید، این مجوز برای دو سال دیگر نیز تمدید خواهد شد.

 

درصورتیکه پرستار هستید

تنها اجازه اقامت برای مدت سه سال را خواهید داشت و این مجوز بیش از این مدت قابل تمدید نیست.

 

در صورتیکه تاریخ پاسپورت شما تمام شود

مجوز شما برای اقامت در دانمارک شما تنها تا مدت 90 روز قبل از تاریخ ابطال گذرنامه معتبر است. اگر تاریخ اعتبار گذرنامه شما کمتر از مدت زمان اجازه اقامت شما در کشور دانمارک باشد،مدت اجازه اقامت نیز کوتاه تر خواهد شد.  البته پس از تمدید گذرنامه می توانید برای  تمدید مهلت اقامت درخواست دهید که البته  این کار باید حداقل سه ماه قبل از اتمام تاریخ مجوز اقامت انجام شود.

 

آیا اجازه اقامت به خانواده شما نیز تعلق می گیرد؟

 

اجازه اقامت در کشور دانمارک با هدف اخذ پروانه فعالیت حرفه ای برای کادر درمان به خانواده این افراد اجازه می دهد آن ها را در این کشور همراهی کنند. خانواده شما شامل همسر و فرزندان زیر هجده سال می شود.

 

 

 

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید: 

آزمون دندانپزشکی جهت اخذ پروانه فعالیت و اقامت کشور دانمارک -اشتغال به کار پزشکان در دانمارک به عنوان دوره ی کارورزی  روش های اخذ ویزای کار کشور دانمارک - حقوق مشاغل مختلف در کشور دانمارک - لیست مشاغل مورد نیاز کشور دانمارک  2020آشنایی با کشور دانمارک - تعداد ویزای کار صادر شده توسط کشور دانمارک برای متقاضیان ایرانی در سال   2019

 

سفارت دانمارک در ایران : https://iran.um.dk