کیان ویزا

مدارس آزاد درکشور دانمارک

0.0
0.0/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

مدارس آزاد درکشور دانمارک

سالیانه دانش آموزان و دانشجویان زیادی از سراسر دنیا کشور دانمارک را جهت تحصیل انتخاب می کنند.

مراکز آموزشی شبانه روزی و غیر رسمی شناخته شده در کشور دانمارک (Folk High School)، فرصت یادگیری و تحصیل در تقریبا تمامی رشته ها را در اختیار متقاضیان قرار می دهد. دانشجویان به طور میانگین 18 تا 24 ساله هستند اما امکان تقاضا برای افراد در سنین بالاتر نیز وجود دارد.

غالبا مدت اقامت  و تحصیل در این مراکز آموزشی 4 ماه است و خوابگاه، غذا و امکانات تفریحی را نیز برای دانشجویان فراهم می کند.  پذیرش در این مراکز آموزشی نیاز به هیچ پیش زمینه یا مدرک تحصیلی ندارد و در طول این 4 ماه  لازم نیست در هیچ گونه آزمونی شرکت کنند.

متقاضی پس از پایان دوره، مدرک آکادمیک دریافت نمی کند اما گواهینامه ای مبنی بر گذراندن این دوره ویژه به او اعطا می شود.

معمولا برای آموزشهای بیش از 4 هفته مدرک پایان دوره یا دیپلم صادر می شود؛ این مدرک تنها نشان دهنده اتمام دوره و حضور شما در کلاس ها است و ارزش علمی دیگری ندارد. همچنین نمی توانید از ان برای اخذ پذیرش از دانشگاه ها و تحصیل در مقاطع بالاتر استفاده کنید.

روش تدریس در آموزشگاه های آزاد دانمارک

ویژگی برجسته اساتید در این مراکز شبانه روزی، حرفه ای بودن و سخت کوشی آنها است. کلاس ها بر پایه بحث و گفتگو و یادگیری دو طرفه بین دانشجویان و مدرسین برگزار می شود و توجه اصلی بر کشف استعداد ها و پرورش مهارت های فردی دانشجویان در یک محیط اجتماعی چالش برانگیز و در عین حال حمایتگر است.

صحبت کردن، گفتگو و بحث آزاد در کلاس ها رایج است. مطالب درسی بسیار انعطاف پذیر و بسته به نیاز هر کلاس، قابل تغییر است.

این نوع از مراکز آموزشی در واقع محلی برای زندگی افراد در کنار هم، با فرصت دریافت آموزش در رشته های مختلفی از قبیل تاریخ، هنر، موسیقی، ورزش، فلسفه، تئاتر، عکاسی و غیره است. هر مدرسه به طور جداگانه در مورد مطالب درسی خود تصمیم می گیرد و در پایان دوره هیچ امتحانی برگزار نمی شود.

تحصیلات شما در این مراکز آموزشی کاملا غیر رسمی است و پس از پایان تحصیلات مدرک آکادمیک اعطا نمی شود.

زبان تدریس

زبان اصلی آموزش در مراکز آموزشی آزاد کشور دانمارک، دانمارکی است اما در برخی از این مراکز جذب دانشجویان بین المللی نیز رایج است.

برخی از این مراکز در کشور دانمارک، واحدهای درسی ویژه دانشجویان خارجی برگزار می کنند و یا تدریس را به صورت دو زبانه انجام می دهند. به طور کلی، این مراکز امکاناتی را فراهم می کند که دانشجویان چه در کلاس درس و چه در سایر موقعیت های زندگی روزمره به هر دو زبان انگلیسی و دانمارکی صحبت کنند.

توجه داشته باشید که اکثر مراکز آموزشی آزاد دانمارک از دانشجویان خود انتظار دارند تا حدودی به یکی از زبان های دانمارکی یا انگلیسی تسلط داشته باشند. در واقع برای اخذ مجوز اقامت کشور دانمارک از طریق پذیرش در این مراکز آموزشی، باید بتوانید به زبانی که با آن در این مراکز آموزشی تدریس می شود، صحبت کنید.

چه کسانی می توانند در این مراکز آموزشی ثبت نام کنند؟

تمامی افرادی که 17 سال و نیم تمام دارند، می توانند بدون توجه به سابقه تحصیلی خود در این کلاس ها

شرکت کنند. ( در دو مدرسه در کشور دانمارک، دانشجویان 16سال و نیم تا 19 ساله نیز پذیرش می شوند)

هدف دوره های آموزشی در مراکز آموزشی آزاد دانمارک، تقویت مهارت های اجتماعی و ارتباطی دانشجویان است. در راستای این هدف، ممکن است نوجوان 18 ساله ای که به تازگی از دبیرستان فارغ التحصیل شده است همراه با دانشجویی که  مرخصی تحصیلی گرفته یا فرد 25 ساله ای که هنوز برای زندگی خود تصمیم خاصی نگرفته است، با هم در یک کلاس جمع شوند.

بسیاری از افرادی که در دوره های طولانی مدت (4 ماهه) این مراکز آموزشی ثبت نام می کنند، در اوایل بزرگسالی (24-20 سالگی) هستند. متقاضیان دوره های کوتاه مدت (2-1 هفته ای) اغلب در سال های پایانی بزرگسالی (60 سالگی یا بیشتر) به سر می برند.

اقامت و تحصیل همزمان

مراکز آموزشی آزاد (Folk High Schools) در کشور دانمارک، مراکزی شبانه روزی هستند. در این مراکز امکان زندگی کردن با دیگران و تجربه موقعیت های مختلف در روابط اجتماعی را خواهید داشت چرا که محل زندگی، غذا خوردن، مهمانی گرفتن و حتی نظافت کردن شما با بقیه دانشجویان مشترک است.

اتاق ها در اغلب این مراکز شبانه روزی به صورت تکی یا چند نفره هستند و معمولا هر هفته دورهمی هایی بصورت دسته جمعی یا در گروه های کوچک تر برگزار می شود.

حقوق و وظایف همه دانشجویان با هر نوع جنسیت، سطح زندگی، مذهب، ملیت و قومیت، کاملا یکسان است. از آنجا که دانشجویان با پیش زمینه های متفاوتی در یک مکان زندگی می کنند، ممکن است شرایط سخت و آسان بسیاری را با یکدیگر تجربه کنند.

احترام متقابل، برابری، همکاری و گفتگو مفاهیمی هستند که تلاش می شود در زندگی روزمره دانشجویان

بصورت عملی به کارگرفته شود. این موضوع تنها محدود به دانشجویان نیست و یکی از هدف های اصلی در این مراکز آموزشی ایجاد فضای برابری و یادگیری دوطرفه بین دانشجو و استاد است.

اگرچه این آموزشگاه های شبانه روزی در دانمارک از حمایت دولتی برخوردار هستند و تحت نظارت وزارت فرهنگ فعالیت می کنند، اما بخشی از سیستم آموزش رسمی کشور دانمارک محسوب نمی شود؛ بدین معنی که با مدرک پایان دوره این مراکز آموزشی برای ادامه تحصیل در دانشگاه های رسمی پذیرفته نخواهید شد.

البته شرکت در این نوع دوره های آموزشی می تواند شما را برای فعالیت حرفه ای در شغل مورد نظرشما آماده کند.

دوره های آموزشی

در مراکز آموزشی آزاد کشور دانمارک دوره های آموزشی بصورت کوتاه مدت و طولانی مدت برگزار می شود.

دوره های طولانی مدت:

طول این دوره ها اغلب 8 تا 40 هفته است اما اکثرا تا 4 یا 5 ماه ادامه می یابد. تقریبا تمام مراکز آموزشی

آزاد این قبیل دوره ها را برگزار می کند.

دوره های کوتاه مدت

با شرکت در این دوره ها می توانید مدتی را به کارهای مورد علاقه خود اختصاص دهید و فعالیت های مختلفی چون بازی گلف، سرودن شعر، کارهای هنری، لذت بردن از طبیعت یا تهیه و سرو غذاهای مختلف را در کنار دیگران تجربه کنید.

در این مراکز آموزشی همچنین دوره های ویژه جوانترها، بزرگسالان و یا حتی خانواده ها و پدربزرگ و مادر بزرگ ها به همراه نوه هایشان تدارک دیده شده است.

رشته ها ی تحصیلی در آموزشگاه های آزاد دانمارک

رشته های علوم انسانی و زبان

دروسی که در این رشته ها ارائه می شود شامل ادبیات، زبان های خارجی، فلسفه، روش تدریس، روانشناسی، تاریخ، اخلاق، فرهنگ، تبادل فرهنگی، مطالعات دینی، فن بیان و غیره است.

علاوه بر این امکان گذراندن هم زمان دوره ها در رشته های مختلف برای دانشجویان وجود دارد . برای مثال در صورت تمایل می توانید در دوره های روانشناسی و آشپزی به صورت ترکیبی شرکت کنید.

ورزش، تربیت بدنی و ژیمناستیک

اگر به رشته ورزشی خاصی علاقه مند هستید، این مراکز آموزشی بهترین مکان برای به چالش کشیدن شما در آن رشته ی ورزشی است. بدین ترتیب فرصت های زیادی برای پیشرفت و رسیدن به سطح مورد انتظار خود خواهید داشت.

ورزش های با توپ، دو میدانی، ژیمناستیک، تناسب اندام، ورزش های آبی، تفریحات فضای باز، قایقرانی از جمله این رشته هاست.

در اینجا نیز امکان ادغام 2 دوره آموزشی وجود دارد. برای مثال می توان دوره مسابقه در طبیعت را با دوره عکاسی بصورت همزمان گذراند

هنر و صنایع دستی

رشته های مختلفی چون هنرهای بصری، عکاسی، مجسمه سازی، طراحی، نساجی، آشپزی و غذاشناسی، صنایع دستی، معماری، گرافیک و غیره در این مراکز آموزشی ارائه می شوند.

در صورت تمایل می توانید هر یک از رشته های فوق را با رشته گروه دیگری ترکیب کرده و از هر دوی آنها لذت ببرید. برای مثال می توانید هنر و قایق سواری  را به صورت همزمان تجربه کنید.

رسانه، علوم اجتماعی، سیاست و سفر

اگر از شرکت در بحث های سیاسی و اجتماعی لذت می برید و یا به روزنامه نگاری و سفر کردن علاقه دارید، این مراکز آموزشی محل مناسبی برای شما است تا در زمینه رسانه های ارتباط جمعی، روزنامه نگاری، فیلم، ارتباطات، فناوری اطلاعات، علوم اجتماعی و سیاست آموزش هایی کاربردی دریافت کنید.

همچنین می توانید دو رشته از گروه های مختلف را با هم ادغام کرده و در هر دوی آنها آموزش و تجربه

کسب کنید. به عنوان مثال می توانید در رشته های فیلم و کشاورزی ارگانیک به طور همزمان شرکت کنید.

موسیقی، تئاتر و رقص

چنانچه به کشف استعدادهای خود در رشته های مختلف هنری فکر می کنید، مراکز آموزشی آزاد دانمارک

بهترین مکان برای شما است.

بدین ترتیب فرصت می یابید از میان انواع رشته های موسیقی، آواز، تئاتر، بداهه نوازی، رقص یا شیرین کاری، استعداد هنری خود را کشف کنید.

در اینجا نیز امکان ادغام رشته های مختلف از گروه های متفاوت وجود دارد، مثلا می توان دو رشته  موسیقی و پرورش اندام را همزمان با هم دنبال کرد.

محیط زیست و علوم تجربی

اگر به طبیعت، محیط زیست، زندگی در فضای باز، علوم تجربی، پایداری زیست محیطی و ریاضیات علاقه مند هستید، حتما در دوره های مراکز آموزشی آزاد کشور دانمارک شرکت کنید.

 بسیاری از این مراکز آموزشی در حومه شهرهای بزرگ و در مجاورت طبیعت واقع شده اند و دروسی در زمینه کشاورزی ارگانیک، زیست شناسی، فیزیک، تکنولوژی و غیره ارائه می کنند.

همچنین می توانید تحصیل در این رشته ها را با فعالیت در رشته دیگری ادغام کنید؛ برای مثال رشته های روباتیک و تئاتر را همزمان با هم دنبال کنید.

سلامت، تغذیه و سبک زندگی

چنانچه به بدن و سلامتی خود اهمیت می دهید و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه مناسب،

سبک زندگی یا انواع درمان های سنتی و جایگزین ( طب گیاهی، طب سوزنی و غیره) هستید، به شما پیشنهاد می کنیم در کلاس های این مراکز آموزشی شرکت کنید.

بدین ترتیب در کنار سایر دانشجویانی که با شما علایق مشترک دارند، به کشف راههای سالم تر و سبک های متفاوت زندگی پرداخته و روش های جدیدی برای کنار گذاشتن عادت های مخرب خود پیدا می کنید.

در کنار آن می توانید در سایر رشته ها نیز فعالیت کنید. برای مثال می توانید کلاس های یوگا و فلسفه را با هم ترکیب کنید.

هزینه  

هزینه هفتگی اقامت در مراکز آموزشی شبانه روزی دانمارک شامل شهریه، اجاره محل اقامت و هزینه تمامی

وعده های غذایی است و در نتیجه هزینه ای نسبتا پایین محسوب می شود.

هزینه دوره های 1 هفته ای

هزینه  دوره های آموزشی یک هفته ای 4500 کرون دانمارک و دوره های آموزشی 2 هفته ای 6000 کرون است. البته این مبلغ بسته به نوع دوره آموزشی و فصل ارائه آن متغیر خواهد بود.

هزینه اقامت یک هفته ای

میانگین هزینه برای یک هفته اقامت در این نوع مراکز آموزشی 1500 کرون دانمارک است. البته قیمت ها

بسته به نوع فعالیت، وسایل لازم و سفرهای آموزشی ممکن است از 1000 تا 2500 کرون متغیر باشد.

بیمه

تمام اشخاصی که در دانمارک اقامت دارند، صرف نظر از ملیت به طور رایگان تحت پوشش خدمات

اورژانس بیمارستانی قرار می گیرند. با اینحال، قوانین متفاوتی برای اهالی کشورهای مختلف جهت صدور بیمه سلامت در مدت اقامت آن ها در کشور دانمارک وجود دارد.

 ایرانیان به جز خدمات اورژانس بیمارستانی، مشمول هیچ نوع پوشش بیمه درمانی دیگری قرار نمی گیرند و باید حتما با هزینه شخصی برای بیمه درمانی خود اقدام کنند.

ویزا و اقامت

برای ورود به کشور دانمارک و تحصیل در یکی از مراکز آموزشی آزاد این کشور باید ویزا ( اقامت کوتاه مدت) یا مجوز اقامت (طولانی مدت) داشته باشید. بنابراین لازم است قبل از سفر به این کشور برای ویزا یا مجوز اقامت درخواست دهید.

ویزا(اقامت کوتاه مدت)

اگر مدت اقامت و تحصیل شما در کشور دانمارک کمتر از 3 ماه است، باید جهت اخذ ویزای توریستی اقدام کنید.

مجوز اقامت ( ویژه اقامت طولانی مدت)

برای اخذ این مجوز باید ابتدا از یکی از مراکز آموزشی آزاد کشور دانمارک پذیرش گرفته و تمامی مراحل اداری و پرداخت های لازم برای شهریه و امور اداری را انجام داده باشید. پس از پرداخت شهریه، آموزشگاه مربوطه برای شما نامه ST-1 را ارسال می کند که باید هنگام درخواست پذیرش آن را ارائه کنید.

همراهی فرزندان

در برخی از مراکز آموزشی آزاد کشور دانمارک، می توانید فرزندان خود را نیز هنگام تحصیل با خود همراه کنید؛ به این صورت که یا مرکز آموزشی شما بخشی ویژه ی نگهداری پاره وقت یا تمام وقت از کودکان دارد و یا به شما کمک می کند مهد کودک یا مدرسه ای مناسب و نزدیک به محل آموزشگاه خود برای فرزندتان پیدا کنید.

توجه داشته باشید که در صورت تمایل به همراهی کودکان، باید تمامی مدارک لازم مربوط به اقامت آنها را نیز به طور جداگانه ارائه نمایید.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید:

روش های مهاجرت به دانمارک

سفارت دانمارک در ایران : https://iran.um.dk

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}