تفاوت فاند، اسکالرشیپ، کمک هزینه تحصیلی و فلوشیپ

واژه اسکالرشیپ یا بورسیه در میان فارسی زبانان اغلب با عباراتی چون فاند

کمک هزینه تحصیلی و فلوشیپ جایگزین می شود که در ادامه تفاوت های میان این چند واژه را بررسی می کنیم.

۱.فاند(Fund)

ترجمه مناسب فارسی برای واژه فاند می تواند کمک مالی تحصیلی باشد. کلمه فاند در حقیقت به معنی سرمایه یا صندوق مالی است که در ادبیات مهاجرت به عنوان یک واژه کلی  تمامی انواع کمک های دولتی و غیر دولتی به دانشجویان از قبیل گرنت، اسکالرشیپ و فلوشیپ را در بر میگیرد.

پس هر کجا با واژه فاند روبرو شدیم باید توجه داشته باشیم که فاند می تواند به عنوان یک واژه مادر به جای هر کدام از مفاهیم دیگر چون گرنت، فلوشیپ یا اسکالرشیپ به کاربرود.

منبع مالی تامین کننده فاند می تواند دولتی، خصوصی، شخصی یا از طرف سازمان های خیریه و مراکز تحقیقاتی باشد.

پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر از روش های دریافت انواع فاند تحصیلی با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی مهاجرتی کیان ویزا در ارتباط باشید و برای دریافت خدمات مشاوره رایگان فرم مربوطه را در وب سایت این شرکت تکمیل بفرمایید.

۲.اسکالرشیب یا بورسیه تحصیلی(Scholarship)

بورسیه تحصیلی در حقیقت مبلغی است که برای پرداخت هزینه های تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در اختیار محصلین قرار می گیرد و مواردی چون شهریه دانشگاه، هزینه محل اقامت یا خوابگاه و هزینه های معیشتی دانشجویان را پوشش می دهد. علاوه بر این بورسیه های دکترا در بسیاری از کشورها مبلغی را نیز به عنوان مقرری یا حقوق ماهانه برای دانشجویان در نظرمی گیرند.

بورسیه هایی که دانشگاه های مختلف به عنوان کمک مالی یا فاند در اختیار دانشجویان قرار می دهند  بسته به مقطع و رشته تحصیلی ممکن است تمام هزینه های دانشجویان از قبیل شهریه دانشگاه، محل اقامت، هزینه های زندگی و سفر و هزینه خرید کتاب و لوازم درسی را تامین کند که در اینصورت فول فاند(Full fund)  یا بورسیه کامل نام دارند و یا ممکن است تنها بخشی از هزینه ها برای مثال فقط شهریه دانشگاه یا درصدی از شهریه دانشگاه را بر عهده بگیرند، که در این صورت دیگر فول فاند به حساب نمی آیند.

لازم به ذکر است که در اکثر بورسیه های دانشجویی در مقطع دکترا مبلغی نیز به عنوان مقرری یا حقوق ماهانه در کنار شهریه تحصیل و محل اقامت در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر از روش های دریافت انواع فاند تحصیلی با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و برای دریافت خدمات مشاوره رایگان فرم مربوطه را در وب سایت این شرکت تکمیل بفرمایید.

۳.کمک هزینه تحصیلی(Grant)

واژه گرنت یا کمک هزینه تحصیلی اغلب با اسکالرشیپ یا بورسیه اشتباه گرفته می شود و اگرچه هر دوی این کلمات به معنی کمک های مالی تحصیلی به دانشجویان هستند، اما تفاوت هایی نیز دارند.

بورسیه معمولا بر اساس توانایی های تحصیلی و استعداد های برتر دانشجویان برای مثال معدل بالا یا فعالیت های علمی زیاد از جمله چاپ کتاب و مقاله به آنها تعلق می گیرد. .

دریافت بورسیه در مقطع کارشناسی برای دانشجویان خارجی اغلب بسیار دشوار، اما در مقطع دکترا به شرط داشتن سوابق علمی چشمگیر بسیار راحت است.

در مواردی اسکالرشیپ یا بورسیه به افراد با تواناییهای برجسته چون ورزشکاران حرفه ای و افراد دارای استعدادهای خاص و برتر نیز تعلق می گیرد.در حقیقت بورسیه انواع مختلفی دارد که تنها یکی از آنها بورسیه تحصیلی و ویژه دانشجویان است.

در مقابل، گرنت یا کمک هزینه تحصیلی بر اساس نیاز مالی و وضعیت اقتصادی دانشجویان و بیشتر به خانواده های کم درآمد تعلق می گیرد و هیچ ربطی به سوابق تحصیلی، معدل، فعالیت های علمی یا استعداد های برتر دانشجویان ندارد.

وجه مشترک گرنت و بورسیه این است که برای دریافت هر دوی آنها باید مدرک دیپلم دبیرستان یا GPA داشته باشید.

تفاوت دیگر بورسیه و گرنت منبع تامین کننده کمک مالی است. گرنت تنها با پشتیبانی بودجه های دولتی و کمک های مستقیم دولت ها تامین می شود، درحالی که مبلغ اسکالرشیپ یا بورسیه می تواند توسط خود دانشگاه، بودجه دولتی تخصیص یافته به دانشگاه، شخص یا شخصیت علمی خاص، بنیادهای خیریه یا مراکز علمی و تحقیقاتی ای که با دانشگاه ها همکاری می کنند، تامین شود.

و در آخر،گرنت معمولا به شهروندان و افراد بومی کشورها و بعد از بررسی وضعیت قومی و اقتصادی خانواده های آنها تعلق می گیرد، اما بورسیه شامل اتباع و شهروندان کشورهای خارجی نیز می شود.

معمولا برای دریافت بورسیه باید مدارک سوابق تحصیلی از جمله معدل را برای دانشگاه یا سازمان بورسیه مربوطه ارسال کرده و درخواست خود را به صورت اینترنتی ثبت نمایید، اما در مواردی نیز نیازی به ثبت درخواست جداگانه نیست و چنانچه در زمان تکمیل فرم پذیرش دانشگاه بورسیه مورد نظر خود را علامت گذاری و انتخاب کنید، در صورت دریافت پذیرش و آفر تحصیلی، بورسیه مورد نظر به صورت خودکار به شما تعلق خواهد گرفت.چنانچه گفته شد معدل بالا(حداقل ۱۷ در کارشناسی و ۱۴ در کارشناسی ارشد)، مهمترین شرط دریافت بورسیه است.

پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر از روش های دریافت انواع فاند تحصیلی با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی مهاجرتی کیان ویزا در ارتباط باشید و برای دریافت خدمات مشاوره رایگان فرم مربوطه را در وب سایت این شرکت تکمیل بفرمایید.

 

 

۴.فلوشیپ(Fellowship)

فلو شیپ در اصل به معنی جایگاه شغلی یاتحقیقاتی دردانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است که بعضا مترادف با بورسیه به کار برده می شود. در ادامه تفاوت های اسکالرشیپ و فلوشیپ را بررسی می کنیم.

مهمترین تفاوت میان فلوشیپ و اسکالرشیپ یا بورسیه این است که در واژه بورسیه معنی کمک مالی نهفته است و بورسیه ها بی تردید بخشی از هزینه های تحصیل دانشجویان یا تمام آن را(Full fund) بر عهده می گیرند، اما فلوشیپ ها از آنجا که بیشتر به معنی دریافت شغل یا سمت اداری یا تحقیقاتی در دانشگاه ها هستند، لزوما هزینه های دانشجویان را پوشش نمی دهند و در مواردی تمام هزینه های تحقیقات و پژوهش بر عهده خود فرد است و تنها میز و صندلی و یک عدد لپ تاپ در محل دانشگاه یا مراکز پژوهشی در اختیار آنها قرار می گیرد.

تفاوت دیگر بورسیه و فلوشیپ این است که بورسیه ها معمولا در مقاطع پایین تحصیلی و یا حتی قبل از دانشگاه و در مدارس و دبیرستان ها به افراد تعلق می گیرند، اما فلوشیپ بیشتر در مقطع دکترا و برای امور پژوهشی در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.

علاوه بر این، بورسیه نوعی کمک مالی است که در اختیار دانش جویان کاملا تازه وارد و بدون تجربه کاری یا تحصیلی در مقاطع پایین تعلق می گیرد، اما برای دریافت فلوشیپ بیشتر تجارب تحصیلی و فعالیت پژوهشی افراد در مقاطع بالای تحصیلی  در نظر گرفته می شود، و در صورت نیاز برای انجام فعالیت های تحقیقاتی امکانات دانشگاه و مراکز پژوهش در اختیار آنها قرار داده می شود.

و در نهایت، فلوشیپ یا موقعیت تحقیقات تنها برای مدت ۱ سال در اختیار متقاضیان قرار می گیرد و در بیشتر موارد با پرداخت مقرری یا حقوق ماهانه همراه است، اما مدت زمان دریافت بورسیه طولانی تر و حداقل ۲ سال است و در مقاطع پایین یا کارشناسی با مقرری ماهانه همراه نیست.

پیشنهاد می شود برای دریافت اطلاعات بیشتر از روش های دریافت انواع فاند تحصیلی با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و برای دریافت خدمات مشاوره رایگان فرم مربوطه را در وب سایت این شرکت تکمیل بفرمایید.

پرسش های کلیدی:

تفاوت فاند و بورسیه چیست؟ بورسیه یا اسکالرشیپ نوعی از فاند یا کمک مالی تحصیلی است. در حقیقت فاند واژه کلی ا ست که تمام کمک های مالی تحصیلی اعم از دولتی و غیر دولتی در تمام مقاطع تحصیلی و رشته ها را در بر می گیرد.

چگونه می توان بورسیه یا اسکالرشیپ دریافت کرد؟معمولا برای دریافت اسکالرشیپ باید مدارک سوابق تحصیلی از جمله معدل را برای دانشگاه یا سازمان بورسیه مربوطه ارسال کرده و درخواست خود را به صورت اینترنتی ثبت نمایید، اما در مواردی نیز نیازی به ثبت درخواست جداگانه نیست و چنانچه در زمان تکمیل فرم پذیرش دانشگاه بورسیه مورد نظر خود را علامت گذاری و انتخاب کنید، در صورت دریافت پذیرش و آفر تحصیلی، بورسیه مورد نظر به صورت خودکار به شما تعلق خواهد گرفت.چنانچه گفته شد معدل بالا(حداقل ۱۷ در کارشناسی و ۱۴ در کارشناسی ارشد)، مهمترین شرط دریافت بورسیه است.

فول فاند چسیت و چه فرقی با سلف فاند(Self fund) دارد؟ در بورسیه فول فاند تمام هزینه های کلاس ها، محل اقامت، هزینه زندگی و سفر دانشجویان به طور کامل تامین میشود. در حالیکه تحصیلات سلف فاند کاملا برعکس و به معنی پرداخت تمامی هزینه های ذکر شده توسط خود دانشجویان است.

فلوشیپ چیست؟فلو شیپ در اصل به معنی جایگاه شغلی یاتحقیقاتی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی است که بر خلاف بورسیه ممکن است بدون حمایت مالی بوده و ویژه مقاطع تحصیلی بالا و دانش آموختگان برتر است.