اخذ اقامت کشور فنلاند از طریق استارت آپ

 

طرح جدید مجوز استارتاپ فنلاند در اولین سال شروع خود توانست علاقه مندان بسیاری را در حوزه تکنولوژی به خود جلب کند.

. سال گذشته سازمان تجارت فنلاند با همکاری اداره مهاجرت کشور فنلاند روند جدیدی از درخواست اقامت به نام استارتاپ کارآفرینی را برای اتباع کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا، راه اندازی کرد.

 

 • طرح استارتاپ کشور فنلاند
 • ویژگی های استارتاپ کارآفرینی فنلاند
 • شرایط تاسیس شرکت در فنلاند
 • ارزیابی طرح استارتاپ در فنلاند
 • شرایط کار در فنلاند با مجوز استارتاپ

 

 

طرح استارتاپ کشور فنلاند

 

 در یک سال اول شروع این طرح سازمان تجارت کشور فنلاند بیش از ۱۰۰ طرح استارتاپ دریافت کرد که ۳۴  عدد از آنها موفق به گرفتن تاییدیه این سازمان شد.  به دنبال آن اداره مهاجرت فنلاند ۲۳ درخواست اقامت را پذیرفته و برای آنها مجوز اقامت فنلاند از طریق استارتاپ را صادر کرد.

 

 طرح استارتاپ کشور فنلاند در میان متخصصان حوزه تکنولوژی از استقبال بیشتری برخوردار است و به اتباع کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا فرصت می دهد در کشور فنلاند شرکت تاسیس کرده و طرح های نوآورانه و جدید خود را به مرحله اجرا در بیاورند

 

همانطور که پیش از این مطرح شد، اعطای مجوز اقامت از سوی اداره مهاجرت کشورفنلاند به دنبال دریافت تاییدیه طرح استارتاپ از سازمان تجارت کشور فنلاند اتفاق می افتد.

 

ساختار و نظام مستحکم محیط سرمایه گذاری در کشور فنلاند و امکانات و فرصت های مناسب سرمایه گذاری در بخش های خصوصی و دولتی در کنار طیف وسیعی از خدماتی که در این حوزه در اختیار فعالان قرار دارد،  فنلاند را به محل مناسبی برای تاسیس شرکت و اجرای طرح های استارتاپ تبدیل کرده است. علاوه بر این، زندگی در فنلاند در سطح شخصی و خانوادگی نیز کیفیت بسیار بالایی دارد و شرایط و محیط مناسبی برای فعالیت های کارآفرینی ایجاد می کند.

 

درخواست های اقامت استارتاپ کشور فنلاند از کشورهای مختلفی در سراسر دنیا به این کشور ارسال شده است که از میان آنها روسیه با ۳۷ درخواست، چین با ۱۰ درخواست و ایران با ۹ درخواست رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص داده اند. در این میان، انواع درخواست از قبیل کارآفرینی خویش فرما تا درخواست کارآفرینی به صورت تیمی که در آن گروهی از متخصصین رده بالا و با تجربه با ارائه طرح های تخصصی تصمیم به کارآفرینی در سطوح عالی در کشور فنلاند داشته اند، دریافت شده است.

 

بیش از نیمی از ایده های تجاری ثبت شده در فرم های درخواست ویزای استارتاپ فنلاند، مربوط به خدمات دیجیتال و نرم افزار است، چرا که تاسیس و راه اندازی این قبیل شرکت ها بسیار آسان تر است و نیاز به بودجه یا سرمایه زیادی ندارد.

 

به علاوه، شرکت های بین المللی کارآفرینی فعال در کشور فنلاند نیز می توانند برای سرمایه گذاری از سازمان تجارت این کشور تا سقف ۵۰ هزار یورو درخواست بودجه نمایند. معیارهای ارزیابی طرح نوآورانه این شرکت ها و قابلیت رشد و توسعه آنها در سطح بین المللی، کاملا مشابه معیارهای ارزیابی برای تمام طرح های استارتاپ جدید و شرکت هایی است که قرار است در فنلاند به ثبت برسند.

 

لازم به ذکر است که امروزه کشورهای زیادی در حال رقابت با یکدیگر برای جذب استعدادهای بین المللی و کارآفرینان استارتاپ هستند و برای این منظور مجوز اقامت، خدمات و امکانات سرمایه گذاری ویژه ای برای متقاضیان استارتاپ در نظر گرفته اند.

 

هدف مسئولین مربوطه در کشور فنلاند در سال های آتی، افزایش آگاهی جهانی از اقامت استارتاپ کارآفرینی فنلاند به منظور جذب متقاضیان بیشتر است.

 

ویژگی های مجوز کارآفرینی استارتاپ در فنلاند

 

 • مجوز استارتاپ کشور فنلاند برای آن دسته از متخصصان کشورهای غیر عضو اتحادیه اروپا طراحی شده است که قصد دارند درکشور فنلاند تجارتی را راه اندازی کرده و به رشد جامعه جهانی کمک کنند.

 

 •  طرح استارتاپ فنلاند بر اساس اصلاحیه ای که در سال ۲۰۱۸ بر لایحه اتباع خارجی(121/2018، بخشهای 47g و 47h) انجام شد، تنظیم شده است.

 

 • هدف مجوز کارآفرینی استارتاپ فنلاند تسهیل مهاجرت و کارافرینی برای متخصصان از کشورهای مختلف در سطوح بین المللی است.

 

 • صدور مجوز و ویزای استارتاپ فنلاند توسط اداره مهاجرت کشور فنلاند انجام شده و قبل از ثبت درخواست، طرح تجاری شرکت مربوطه باید توسط سازمان تجارت فنلاند تایید شود.

 

 • مدت اعتبار مجوز استارتاپ فنلاند ۲ سال است و در صورتیکه متقاضی در طی این ۲ سال با موفقیت به فعالیت خود ادامه دهد، اقامت او در فنلاند برای مدت مشابه تمدید خواهد شد.

 

 • شرکت مربوطه در زمینه ی استارتاپ در کشور فنلاند پس از تاسیس و شروع به فعالیت می تواند از سازمان تجارت کشور فنلاند و یا از شرکت های سرمایه گذاری خصوصی در این کشور درخواست تامین بودجه نماید.

 

 

شرایط تاسیس شرکت در کشور فنلاند

 

 • داشتن تیم حداقل ۲ نفره با تخصص بالا و تحصیلات عالی

 

 • تصمیم به تاسیس شرکتی که بتواند به سرعت در کشور فنلاند رشد و پیشرفت کند.

 

 • داشتن طرح تجاری کاملا جدید و نوآورانه

 

 • تعهد به ایده تجاری و در نهایت تاسیس شرکت در فنلاند

 

 • شراکت قابل توجه در سرمایه شرکت، بدین ترتیب که تیم یا گروهی که تصمیم به اخذ مجوز 1استارتاپ فنلاند را دارد باید مالک حداقل ۶۰٪ سهام شرکت باشد.

 

 • داشتن منابع مالی و سرمایه کافی برای راه اندازی و شروع فعالیت های اولیه شرکت در فنلاند

 

 • منابع مالی کافی برای مخارج زندگی در فنلاند به مبلغ حداقل ۱۰۰۰ یورو در ماه

 

 

ارزیابی طرح استارتاپ تجاری در فنلاند

 

 • فعالیت تجاری مورد نظر باید مورد نیاز جامعه و کشور فنلاند باشد.

 

 • چشم انداز رشد تیم تجاری در فنلاند باید رساندن شرکت به سود دهی بالا در بازارهای جهانی و بازگشت سرمایه به میزان حداقل چند ده میلیون یورو باشد.

 

 • ایده تجاری باید قابل رقابت باشد.

 

 • تیم تجاری باید مشتریان هدف بالقوه و مدل کسب درآمد تجارت خود را شناسایی کرده باشد.

 

 • تجارت مورد نظرباید در سطوح بین المللی قابل ارزیابی باشد.

 

 • تیم تجاری باید سایز و توان بالقوه بازار هدف خود را شناسایی کرده باشد.

 

 • تخصص، مهارت ها و تحصیلات تیم تجاری استارتاپ فنلاند باید در سطوح بسیار بالا باشد.

 

 • ارزش تولید شده شرکت باید در نظام اقتصادی کشور فنلاند اندوخته شود (حقوق های پرداخت شده، درآمد ناشی از صادرات) و دفتر مرکزی شرکت استارتاپ نیز باید در کشور فنلاند باشد.

 

اعلام مبلغ قطعی و نهایی سرمایه شرکت استارتاپ در فنلاند در مرحله اول ثبت درخواست ضروری نیست؛ اما در طول مدت زمان رسیدگی به روند پرونده استارتاپ و تا پایان آن باید مبلغ سرمایه به طور دقیق مشخص شود.

 

 

مواردی که برای طرح استارتاپ در فنلاند پذیرفته نمی شوند:

 

 

 • ثبت شرکت به صورت تابعه یک شرکت فنلاندی یا شعبه یک شرکت خارجی

 

 • شرکتی که تنها قصد فعالیت در بازار کشور فنلاند را داشته باشد و برای تجارت در سطح بین المللی برنامه ی خاصی نداشته باشد.

 

 • شرکتی که هیچ ایده جدید یا تجارت نوآورانه ای در فعالیت های خود نداشته باشد ( از قبیل رستوران، شرکت های مشاوره، واردات و توزیع یا هر نوع کسب و کار غیر خلاق و غیر نوآور دیگری)

 

پس از تاسیس شرکت در کشور فنلاند به خدمات و امکانات گسترده محیط استارتاپ این کشور دسترسی پیدا کرده و می توانید از بنیاد    Tempoکه تحت نظارت سازمان تجارت فنلاند فعالیت می کند، درخواست بودجه سرمایه گذاری نمایید. شرایط درخواست وام از این سازمان بسیار شبیه شرایط دریافت تاییدیه طرح استارتاپ فنلاند است و به همین دلیل ثبت درخواست بودجه شما و روند رسیدگی به آن در صورتیکه تغییرات زیادی در اعضای تیم، طرح تجاری یا منابع مالی آن ایجاد نشده باشد، بسیار روان و راحت است.

 

لازم به ذکر است که شرط مهم و اصلی برای دریافت وام از سازمان Tempo جهت تاسیس شرکت استارتاپ در فنلاند، سرمایه گذاری در سهام سرمایه توسط شخص ثالث یا کارآفرینان به مبلغ ۳۰ هزار یورو می باشد.

 

شرایط کار در کشور فنلاند با ویزای کار استارتاپ

 

 

مدت اعتبار اقامت فنلاند از طریق استارتاپ ۲ سال است و در صورتیکه متقاضی در طی این ۲ سال با موفقیت به فعالیت خود ادامه دهد، اقامت او در فنلاند برای مدت مشابه تمدید خواهد شد.

با در دست داشتن مجوز استارتاپ کشور فنلاند می توانید بدون داشتن مجوز اقامت کاری جداگانه، برای کارفرمای دیگری نیز کار کنید اما هدف اصلی اقامت شما در فنلاند باید کارآفرینی باشد.

 

 

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید: 

 

ویزاهای کاری صادر شده توسط دولت فنلاند  - کار فصلی در کشور فنلاند - مهاجرت به کشور فنلاند  - مشاغل مورد نیاز و اخذ اقامت  کاری کشور فنلاند

 

سفارت فنلاند در ایران :https://mfa.gov.ir