دریافت اقامت کشور اوکراین از طریق ازدواج

 

دریافت اقامت و شهروندی کشور اوکراین از طریق ازدواج با فردی که اصالت اوکراینی دارد یا تابعیت این کشور را از روش  دیگری بدست آورده است، یکی از آسان ترین روش های مهاجرت به این کشور اروپایی است. امروزه به لطف امکانات تکنولوژی مدرن و ارتباطات گسترده افراد در یک دهکده بزرگ جهانی، از هر ۱۰ ازدواج رسمی در کشور اوکراین یکی از آنها با شهروندان و اتباع کشورهای خارجی بوده است.

چنانچه نیمه گمشده خود را در کشور اوکراین پیدا کرده و قصد دارید رابطه خود را وارد مرحله رسمی ازدواج کنید، باید بدانید که اگرچه ازدواج رسمی بلیت ورود شما به کشور اوکراین و دریافت اقامت این کشور است، اما حقوق، وظایف و منافعی را نیز برای هر دو طرف ایجاد می کند که با توجه به تفاوت قوانین ازدواج در کشور اوکراین با کشور ایران، برای آگاهی دقیق از آنها بهتر است حتما با یک وکیل مهاجرت باتجربه، صادق و مورد اطمینان مشورت نمایید و بدین ترتیب این کار را به روش امن و قانونی انجام دهید.

 

مدارک لازم برای ثبت ازدواج در کشور اوکراین

روند ثبت ازدواج اتباع کشورهای خارجی با زوج شهروند کشور اوکراین در دفاتر ثبت این کشور نیاز به حضور هر دوی زوجین دارد و ۱ ماه زمان می برد، بنابراین لازم است افراد حداکثر ۱ ماه قبل از باطل شدن ویزای خود با تهیه مدارک زیر به ادارات ثبت مراجعه نمایند‌:

 • فرم تکمیل شده درخواست ثبت ازدواج که باید حتما به زبان اوکراینی تکمیل شده باشد.
 • پاسپورت زوج شهروند اوکراین
 • طلاق نامه یا هر مدرک دیگری که اثبات کند هیچ یک از زوجین در حال حاظر همسر دیگری ندارند.
 • پاسپورت و ترجمه رسمی پاسپورت زوج شهروند خارجی
 • صفحه مهر ویزای پاسپورت

توجه کنید که تمام مدارک فوق باید به زبان اوکراینی ترجمه شده و دارای مهرهای قانونی مورد نیاز باشند. علاوه بر این، اطلاعات مندرج در ترجمه ها از قبیل نام و نام خانوادگی طرفین باید با اصل مدارک کاملا یکسان باشد و در صورت مشاهده حتی کوچکترین اختلاف کل مدارک پرونده زوجین غیرقابل قبول اعلام خواهد شد.

 

روش ثبت ازدواج در کشور اوکراین

در کشور اوکراین ثبت ازدواج در دفاتر ثبت رسمی محلی انجام می شود. این دفاتر وظیفه ثبت ازدواج شهروندان اوکراینی با یکدیگر و نیز ازدواج شهروندان اوکراینی با اتباع کشورهای خارجی را بر عهده دارند و مبلغی را به عنوان هزینه های دولتی از افراد اخذ می کنند.

فرم های مخصوص ثبت ازدواج را زوجین می توانند به صورت حضوری در محل دفاتر ثبت تکمیل و امضاء کرده و همراه با سایر مدارک تحویل دهند و یا به صورت الکترونیکی همراه با اسکن مدارک و ثبت امضای الکترونیکی، تکمیل نمایند که البته درروش حضوری در صورت وجود نقص و مشکل در مدارک و یا بروز اشتباه در تکمیل فرم ها، می توان آنها را با کمک مسؤولین اداره ثبت برطرف نمود.

زمان ثبت ازدواج در کشور اوکراین معمولا ۱ ماه بعد از تاریخ تکمیل فرم درخواست و تحویل مدارک مورد نیاز است. امروزه امکان ثبت سریع تر و ۱ روزه ازدواج نیز از طریق سامانه GOTOVO برای زوجین فراهم شده است که نیازمند پرداخت هزینه های بیشتر تا ۱۲۵۰۰ هریونا می باشد.

ثبت ازدواج اتباع خارجی با شهروندان کشور اوکراین در محل سفارت یا کنسولگری کشور اوکراین و در خارج از خاک این کشور هم امکان پذیر است، اما در این صورت ثبت ازدواج بر اساس  قوانین کشور خارجی صورت خواهد گرفت و ممکن است مدارک دیگری نیز علاوه بر آنچه گفته شد، مورد نیاز باشد.

 

 روش دریافت اقامت کشور اوکراین از طریق ثبت ازدواج

اتباع خارجی بعد از ثبت ازدواج با همسر اوکراینی خود در خاک کشور اوکراین و دریافت سند رسمی ازدواج ، باید این کشور را ترک کرده و از طریق سفارت یا کنسولگری کشور اوکراین برای دریافت ویزای ازدواج از نوع ویزای بلند مدت نوع D اقدام کنند. این کار حتی برای اتباع کشورهایی که برای ورود به کشور اوکراین نیاز به ویزا ندارند نیز الزامی است.

بعد از ورود مجدد به کشور اوکراین شهروندان خارجی می توانند برای اخذ مجوز اقامت موقت این کشور اپلای کرده و بعد از ۲ سال در صورت حفظ ازدواج، درخواست خود برای اخذ اقامت بلند مدت کشوراوکراین را به ثبت برسانند.

توجه داشته باشید که در صورت ثبت ازدواج زوجین در کشوری به غیر از اوکراین، سند ازدواج افراد همچنان از سوی مقامات اداره مهاجرت کشور اوکراین مورد قبول است و فقط لازم است به صورت رسمی به زبان اوکراینی ترجمه شود. بدین ترتیب نیازی نیست که ثبت ازدواج اتباع خارجی با زوج شهروند کشور اوکراین حتما در دفاتر ثبت کشور اوکراین انجام شود و زوجین می توانند در هر کشوری ازدواج خود را مطابق با قوانین آن کشور ثبت کنند بدون اینکه لازم باشد سند ازدواج خود را مجددا در دفاتر رسمی کشور اوکراین به ثبت برسانند.

 

نکته مهم دیگر حفظ ازدواج و رابطه زوجین است که گهگاه توسط ماموران مهاجرت کنترل می شود و در زمان تمدید مجوز اقامت نیز امضاء فرم درخواست توسط هر دو نفر الزامی است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره اخذ اقامت و تابعیت کشوراوکراین از طریق ازدواج با وکلای با تجربه و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

 

مدارک لازم برای دریافت اقامت موقت کشور اوکراین

با دریافت مجوز اقامت موقت کشور اوکراین از طریق ازدواج، اتباع خارجی از حقوق نسبتا برابر با شهروندان این کشور برخوردار شده  و می توانند آزادانه به خارج از این کشور سفر کنند، اما اجازه اشتغال به کار بدون مجوز و انجام فعالیت های اقتصادی را نخواهند داشت. مدارک لازم برای اخذ مجوز اقامت موقت کشور اوکراین عبارتند از:

 

 • فرم تکمیل شده ثبت درخواست اقامت موقت تکمیل شده به زبان اوکراینی
 • پاسپورت معتبر حاوی مهر ویزای نوع D کشور اوکراین
 • سند ازدواج رسمی
 • مدارک آدرس محل اقامت زوجین در کشور اوکراین شامل سند ملکی منزل یا اجاره نامه
 • رسید بانکی پرداخت هزینه ثبت درخواست اقامت موقت
 • ۴ عدد عکس پاسپورتی
 • کپی شماره مالیاتی شخص(Tax ID number) در صورت وجود
 • مدارک بیمه خدمات درمانی و بیمه اخراج از کشور اوکراین(Deportation Insurance)

توجه کنید که تمام مدارک فوق باید ترجمه شده به زبان اوکراینی و دارای مهرهای قانونی مورد نیاز باشند. علاوه بر این اطلاعات مندرج در ترجمه ها از قبیل نام و نام خانوادگی طرفین باید با اصل مدارک کاملا یکسان باشد و در صورت مشاهده حتی کوچکترین اختلاف کل مدارک پرونده زوجین غیرقابل قبول اعلام خواهد شد.

مجوز اقامت موقت کشور اوکراین از طریق ازدواج تا ۱سال اعتبار دارد و باید حداکثر۱۵ روز قبل از باطل شدن، برای تجدید آن اقدام کرد. در غیر این صورت بعد از دیپورت شدن باید مجددا از خارج از خاک این کشور برای دریافت ویزای نوع D و مجوز اقامت موقت اقدام نمود.

 

علاوه بر این، در صورت طلاق مجوز اقامت زوج تبعه خارجی نیز باطل می شود و باید کشور اوکراین را ترک کند اما در صورت حفظ ازدواج به مدت ۲ سال متوالی( حتی در صورتی که زوجین در طول این ۲ سال خارج از کشور اوکراین زندگی کرده باشند) و نیز در صورت اخذ مدرک زبان اوکراینی و داشتن تمکن مالی کافی فرد می تواند برای دریافت اقامت دائم و در صورت تمایل شهروندی کشور اوکراین اقدام نماید.

 

نکات مهم درباره ثبت ازدواج در کشور اوکراین

به دلیل تفاوت قوانین ازدواج در کشورهای محل تابعیت هر یک از زوجین، توجه به قوانین مربوط به حقوق و وظایفی که با ثبت ازدواج رسمی برای هر یک از طرفین پیش می آید، بسیار ضروری است. برای مثال، ممکن است یکی از زوجین و فرزند حاصل از ازدواج آنها شهروند کشوری به غیر از کشور اوکراین باشند و یا یکی از زوجین در کشور خود صاحب املاک و مستغلاتی باشد و پس از ازدواج و دریافت اقامت کشور اوکراین،کشور دیگری را برای اقامت و زندگی انتخاب کند.

مثال دیگر زمانیست که یکی از زوجین فوت می کند و ماترک و اموال او در کشور دیگری با چندین هزار مایل فاصله با کشور اوکراین قرار داشته باشد. در این صورت، ممکن است قوانین کشور وی اجازه واگذاری اموال را به همسر اوکراینی او ندهد.

گاهی اوقات ممکن است در کشور محل تابعیت یکی از زوجین چندهمسری مجاز باشد و ازدواج طرفین در آن کشور و بر اساس قوانین مربوط به آن ثبت شده باشد، در این صورت ،درصورت بازگشت به کشور اوکراین، ازدواج زوج اوکراینی که به عنوان همسر دوم یا سوم به عقد تبعه خارجی درآمده است، به دلیل ممنوعیت چند همسری در این کشور باطل شده و غیر قانونی اعلام خواهد شد.

 

برای آگاهی بیشتر از مسائل حقوقی ازدواج و طلاق مهاجران و اتباع خارجی در کشور اوکراین پیشنهاد می شود با وکلای برجسته مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم مشاوره رایگان در وبسایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

 

پرسش های متداول:

دریافت اقامت کشور اوکراین از طریق ازدواج به چه صورت است؟اتباع خارجی بعد از ثبت ازدواج با همسر اوکراینی خود در خاک کشور اوکراین و دریافت سند رسمی ازدواج ، باید این کشور را ترک کرده و از طریق سفارت یا کنسولگری کشور اوکراین برای دریافت ویزای ازدواج از نوع ویزای بلند مدت نوع D اقدام کنند.

بعد از ورود مجدد به کشور اوکراین شهروندان خارجی می توانند برای اخذ مجوز اقامت موقت این کشور اپلای کرده و بعد از ۲ سال در صورت حفظ ازدواج، درخواست خود برای اخذ اقامت بلند مدت کشور اوکراین را به ثبت برسانند.

 

 برای ازدواج با شهروند کشور اوکراین چه مدارکی لازم است؟

 • فرم تکمیل شده درخواست ثبت ازدواج که باید حتما به زبان اوکراینی تکمیل شده باشد.
 • پاسپورت زوج شهروند اوکراین
 • طلاق نامه یا هر مدرک دیگری که اثبات کند هیچ یک از زوجین در حال حاظر همسر دیگری ندارند.
 • پاسپورت و ترجمه رسمی پاسپورت زوج شهروند خارجی
 • صفحه مهر ویزای پاسپورت

اقامت موقت کشور اوکراین از طریق ازدواج چند سال اعتبار دارد؟۱ سال .مجوز اقامت موقت کشور اوکراین از طریق ازدواج تا ۱سال اعتبار دارد و باید حداکثر۱۵ روز قبل از باطل شدن، برای تجدید آن اقدام کرد.

آیا با دریافت اقامت موقت کشور اوکراین از طریق ازدواج می توان در این کشور کار کرد؟خیر.با دریافت مجوز اقامت موقت کشور اوکراین از طریق ازدواج، اتباع خارجی از حقوق نسبتا برابر با شهروندان این کشور برخوردار شده  و می توانند آزادانه به خارج از این کشور سفر کنند، اما اجازه اشتغال به کار بدون مجوز و انجام فعالیت های اقتصادی را نخواهند داشت.

آیا ازدواج با شخص اوکراینی حتما باید در کشور اوکراین انجام شود؟خیر. در صورت ثبت ازدواج زوجین در کشوری به غیر از اوکراین، سند ازدواج افراد همچنان از سوی مقامات اداره مهاجرت کشور اوکراین مورد قبول است و فقط لازم است به صورت رسمی به زبان اوکراینی ترجمه شود.