مهاجرت به کشور روسیه از طریق اشتغال به کار

کشور روسیه به دلیل ایجاد  فرصت های شغلی متنوع برای اتباع خارجی و پرداخت حقوق و مزایای قابل توجه به ویژه به متخصصان و افراد دارای مهارت های خاص و همچنین به دلیل وجود شرکت های بین المللی بسیاری که نیازمند کارکنان مسلط به زبان انگلیسی هستند، همواره یکی از بهترین مقاصد مهاجرت کاری علی الخصوص به شهرهای بزرگ و پیشرفته ای چون مسکو و سن پطرزبورگ و یا به مناطق ویژه اقتصادی این کشور بوده است.

بنابراین چنانچه در زمینه خاصی تحصیلات پیشرفته و مهارت کافی دارید و به زبان انگلیسی نیز مسلط هستید، می توانید بدون نیاز به مدرک زبان روسی برای دریافت مجوز کار از طریق کارفرما و به دنبال آن ویزا و اقامت کشور روسیه اقدام نمایید.

دریافت مجوز کار کشور روسیه برای اتباع کشورهای خارجی تنها از طریق کارفرمای شرکت های روسی و به یکی از ۳ روش زیر انجام می شود:

۱. دریافت مجوز کار ویژه متخصصین و افراد حرفه ای یا HQS(Highly Qualified Specialists)

۲. دریافت مجوز کار از طریق سیستم سهمیه بندی منطقه ای(Quota System) کشور روسیه ویژه مشاغلی که در لیست سهمیه بندی قرار دارند.

۳. دریافت مجوز کار خارج از سیستم سهمیه بندی(Above Quota System) کشور روسیه ویژه مشاغلی که در خارج از لیست مشاغل سهمیه بندی شده قرار دارند.

لازم به ذکر است که در کشور روسیه تمامی مراحل دریافت مجوز کار توسط کارفرمای شرکت روسی و با در دست داشتن مدارکی که برای وی ارسال می نمایید، انجام می شود. پس از آن با ارسال دعوتنامه کاری توسط کارفرما می توانید برای دریافت ویزا از طریق سفارت یا کنسولگری کشور روسیه اقدام نمایید. در ادامه، مراحل دریافت مجوز کار از روش های ذکر شده را بررسی می کنیم.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد روش های دریافت مجوز کار کشور روسیه و سایرکشورهای اروپایی با وکلای مجرب و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید یا فرم مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

۱.دریافت مجوز کار کشور روسیه ویژه متخصصین و افراد حرفه ای(HQS)

متخصصین و افراد حرفه ای نیز همچون سایر شهروندان خارجی برای اشتغال به کار در کشور روسیه نیاز به مجوز و ویزای کار دارند. برای دریافت مجوز کار از این طریق لازم است مراحل زیر طی شود:

۱. ابتدا شما با ارسال مدارک تحصیلی و رزومه کاری برای کارفرماهای مختلف در کشور روسیه از یکی از آنها پیشنهاد شغلی دریافت کرده و به ترتیب آنها به عنوان اسپانسر شما پیگیری سایر مراحل دریافت مجوز کار را بر عهده می گیرند.

۲. بعد از آن کارفرمای شرکت روسی با ارسال مدارک شما و ثبت نام در سامانه وزارت امور داخلی کشور روسیه تقاضای صدور دعوتنامه کاری می کند. در این مرحله، ارائه قرارداد کاری با مهر و امضای کارفرما الزامی است.

۳. پس از اینکه دعوتنامه کاری شما از طرف وزارت امور داخلی کشور روسیه برای کارفرما صادر شد، کارفرما باید آن را به سفارت یا کنسولگری کشور روسیه ارسال کرده و برای شما درخواست صدور ویزای کاری نماید.

۴. پس از آن با دریافت ویزا و ورود به کشور روسیه باید ظرف مدت ۹۰ روز ویزای خود را در این کشور به ثبت برسانید.(لازم نیست مثل سایر موارد ورود اتباع خارجی به کشور روسیه این کار را ظرف مدت ۳ روز انجام دهید و این یکی از مزایای ویزای کاری HQS است.)

۵. بعد از ورود به کشور روسیه و ثبت ویزا  مجوز کار خود را دریافت می کنید.

 کسانی که مجوز کار HQS یا مجوز کار ویژه متخصصین با مهارت های بالا را دریافت کرده اند، می توانند بعد از ۳ سال بدون نیاز به خروج از کشور روسیه، مجوز کارخود را تمدید کرده یا بعد از ۶ ماه درخواست مجوز اقامت نمایند. به علاوه، دریافت مجوز کار از این طریق برای کارفرمایان بسیار راحت تر بوده و پیچیدگی های کمتری دارد.

مدارک لازم برای صدور مجوز کار HQS:

 • ترجمه صفحه اول پاسپورت اتباع خارجی
 • ترجمه مدارک تحصیلی اتباع خارجی با مهر رسمی دادگستری
 • کپی شماره شناسایی مالیاتی شرکت اسپانسر
 • کپی شماره ثبت شرکت روسی اسپانسر
 • عکس ۳.۵*۴.۵
 • پروانه ثبت شرکت اسپانسر
 • رسید پرداخت هزینه صدور مجوز کار

مزایای ویزای کاری HQS کشور روسیه:

 • ‍ دریافت مجوز کار با اعتبار ۳ ساله(بقیه انواع مجوزهای کاری کشور روسیه اغلب تنها ۱ سال اعتبار دارند.)
 • برای استخدام متخصصین حرفه ای کارفرما مجبور نیست در سیستم سهمیه بندی منطقه ای (quotasystem)  کشور روسیه ثبت نام کند.
 • سرعت در انجام مراحل اداری و صدور مجوز کار ظرف مدت ۱ ماه( صدور سایر انواع مجوز کار حداقل ۴ الی ۶ ماه زمان نیاز دارد.)
 • عدم نیاز به گذراندن دوره زبان، فرهنگ و قوانین کشور روسیه و مدرک آن(برای سایر انواع مجوز کار مدرک زبان روسی نیاز است.)
 • امکان اضافه کردن سایر شهرها به مجوز کار و در نتیجه حق کار کردن در شهرهای دیگری که شرکت اسپانسر روسی در آنها شعبه یا نمایندگی دارد.(در بقیه انواع مجوز کار افراد تنها می توانند در شهری کار کنند که در مجوز کارشان قید شده است.)
 • امکان صدور ویزا برای اعضای خانواده HQS
 • امکان ثبت ویزا در کشور روسیه ظرف مدت ۹۰ روز(در مورد سایر مجوزهای کار این کار باید ظرف مدت ۳ روز انجام شود.)
 • دریافت حقوق حداقل ۲ میلیون روبل در سال(در سایر مشاغل حقوق سالانه کارکنان کمتر از ۲ میلیون روبل در سال است.)

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد روش های دریافت مجوز کار کشور روسیه با وکلای مجرب و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید یا فرم مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

۲.دریافت مجوز کار کشور روسیه از طریق سیستم سهمیه بندی منطقه ای

برخی از مشاغل مورد نیاز کشور روسیه در دسته مشاغل تخصصی نیازمند تحصیلات و مهارت های شغلی رده بالا قرار نمی گیرند. کارفرمایان برای جذب نیرو در این مشاغل چنانچه نام آنها در لیست مشاغل مورد نیاز در سیستم سهمیه بندی منطقه ای کشور روسیه آمده باشد، باید در این سیستم ثبت نام کرده و از طریق آن برای کارکنان خارجی خود دعوتنامه کاری دریافت کنند.

پروسه دریافت دعوتنامه کاری از طریق سیستم سهمیه بندی در کشور روسیه بسیار زمان بر است و پیچیدگی های زیادی دارد. به علاوه، برای ثبت نام در این سیستم باید حتما در ابتدای هر سال و اوایل ماه ژانویه اقدام کرد و اولویت با کارفرمایانیست که زودتر ثبت نام کرده اند. در نهایت شانس دریافت دعوتنامه کاری از روش سهمیه بندی در مقایسه با سایرروش ها کمتر است چرا که سهم مشاغل در مناطق مختلف کشور روسیه بسیار محدود است، برای مثال در سال ۲۰۱۹ تعداد کل مشاغلی که از این روش در اختیار اتباع خارجی گرفت تنها ۱۴۴۵۸۰ سهم بود.

تصمیم گیری برای قبولی در سیستم سهمیه بندی کشور روسیه بر اساس چندین معیار از جمله نوع شرکت روسی، سوابق شرکت در پایبندی به قوانین کشور روسیه، خدمات درمانی و امکانات محل اقامتی که شرکت در اختیار کارکنان خارجی قرار می دهد، عدم امکان جذب نیرو از شهروندان کشور روسیه به جای اتباع خارجی و سوابق شغلی و مهارت های کاری متقاضیان، انجام می شود.

مراحل صدور مجوز کار کشور روسیه از طریق سیستم سهمیه بندی

۱.در ابتدا کارفرمای شرکت روسی باید مدارک لازم برای دریافت سهمیه بندی را تهیه و آن ها را برای وزارت کار و اشتغال کشور روسیه ارسال نماید. این مدارک عبارتند از:

 • کپی فرم ثبت درخواست سهمیه که به صورت الکترونیکی دریافت و تکمیل می شود.
 • ضمانت نامه مبنی بر فراهم کردن خدمات بیمه درمانی و محل اقامت کارکنان خارجی در طول اقامت کاری آنها در کشور روسیه
 • وکالت نامه حقوقی به نمایندگی قانونی شرکت اسپانسر برای انجام مراحل اداری دریافت دعوتنامه کاری
 • کپی مدارک ثبت شرکت روسی
 • کپی مدارک ثبت شرکت در سامانه مالیاتی به همراه مدارک پرداخت مالیات
 • کپی قرارداد کاری شرکت با کارکنان حاوی مهر و امضای مدیریت شرکت
 • کپی قرارداد خرید یا اجاره محل ساختمان شرکت به همراه آدرس شرکت
 • نامه ای در سربرگ شرکت که در آن نوع فعالیت های شرکت؛ دلایل استخدام کارکنان خارجی در مشاغل نامبرده در فرم ثبت درخواست؛ نام محلی که افراد قرار است در آن مشغول به کار شوند از جمله شرکت، رستوران، محل ساختمان سازی و غیره به همراه دلایلی که شرکت از کارکنان شهروند کشور روسیه برای کار در این مشاغل استفاده نمی کند، شرح داده شده است.

۲.ارسال مدارک فوق به وزرات کار و استخدام کشور روسیه و در صورت قبولی، دریافت مجوز استخدام اتباع خارجی توسط کارفرمای شرکت روسی

۳. ارسال مجوز استخدام به وزارت امور داخلی کشور روسیه توسط کارفرما و تقاضای دریافت دعوتنامه کاری

۴. ارسال دعوتنامه کاری برای سفارت یا کنسولگری کشور روسیه و ثبت درخواست ویزای کاری برای کارکنان

۵. ورود کارکنان به کشور روسیه و دریافت مجوز کار بعد از ثبت ویزا

۶. تمدید ویزای کاری ۳ ماهه برای مدتی که در مجوز کار افراد قید شده است.

۷. صدور گواهی اشتغال به کار کارکنان در شرکت اسپانسر ظرف مدت ۳ روز از صدور مجوز کار و امضای قرارداد کاری توسط کارکنان

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد روش های دریافت مجوز کار کشورهای مختلف اروپایی با وکلای مجرب و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید یا فرم مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

۳. دریافت مجوز کار کشور روسیه خارج از سیستم سهمیه بندی

وزارت کار و اشتغال کشور روسیه هر ساله لیست مشاغل مورد نیاز این کشور را که در خارج از سیستم سهمیه بندی دولتی مشاغل قرار دارند، اعلام می کند. بدین ترتیب، کارفرمایان می توانند علاوه بر ۲ روش قبل، از این طریق نیزبرای جذب نیروی کار خارجی اقدام کنند.

مراحل دریافت مجوز کار کشور روسیه خارج از سیستم سهمیه بندی

 مراحل دریافت مجوز کار کشور روسیه به روش غیر سهمیه بندی کمابیش مشابه روش قبل است با این تفاوت که ثبت درخواست استخدام توسط کارفرما باید در دفاتر محلی وزارت کار کشور روسیه انجام شود.

انواع ویزای کاری کشور روسیه

انواع ویزای کاری کشور روسیه عبارتند از:

 • ویزای سینگل ۳ ماهه که بر اساس قرارداد کاری کارفرما از طریق سفارت یا کنسولگری کشور روسیه صادر می شود.
 • ویزای مولتیپل ۱ ساله که بعد از ویزای سینگل ۹۰ روزه و به دنبال دریافت مجوز کار برای کارکنان صادر می شود.
 • ویزای مولتیپل ۳ ساله ویژه متخصصین و افراد حرفه ای(HQS)

هزینه ویزای کاری کشور روسیه و مدت زمان لازم برای صدور آن بسته به عوامل زیر متفاوت است:

 • شغل، حرفه و نوع کاری که قرار است اتباع خارجی به آن مشغول شوند.
 • تابعیت کارکنان
 • نوع ویزا و فوریتی که در دعوتنامه کاری کارکنان قید شده است.
 • هزینه انجام مراحل اداری مختلف بسته به نوع ویزا

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد روش های دریافت انواع ویزای کاری کشورهای مختلف با وکلای مجرب و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید یا فرم مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

دریافت مجوز اقامت کشور روسیه از طریق ویزای کاری

برای تمدید انواع ویزای کاری کشور روسیه یا دریافت ویزای مولتیپل جدید، نیازی به ترک کشور روسیه و بازگشت مجدد به این کشور نیست و میتوانید درخواست ویزای خود را در خاک این کشور نیز ثبت نمایید. علاوه بر این، بعد از ۶ ماه کار  در برخی مشاغل خاص و به شرط داشتن شرایط لازم می توانید مجوز اقامت دائم کشورروسیه را دریافت کرده و یا به صورت سالانه ویزای کاری خود را تمدید نمایید. در هر صورت، بعد از 1 سال اقامت کاری به شرط اخذ مدرک زبان روسی، می توانید برای دریافت شهروندی کشور روسیه نیز اقدام کنید.

یکی از آسان ترین روش های دریافت اقامت کشور روسیه از طریق دریافت مجوز کار و مهاجرت کاری به این کشور است. در حقیقت این کشور در سال های اخیر به دلیل بحران جمعیتی ناشی از افزایش مرگ و میر و کاهش تولد در این کشور و در نتیجه کمبود نیروی کار جوان اقدام به تسهیل قوانین صدور مجوز اقامت برای اتباع کشورهای خارجی نموده است.

در راستای همین اقدام کشور روسیه در فوریه سال ۲۰۲۰ میلادی لیستی از ۱۳۵ موقیت شغلی ویژه افراد ماهر و متخصص(HQS) منتشر کرده است که بر اساس آن افرادی که به مدت ۶ ماه در یکی از این مشاغل به صورت رسمی در کشور روسیه کارکرده باشند، می توانند برای دریافت مجوز اقامت و در نهایت این کشور اقدام کنند. برخی از این مشاغل عبارتند از: پزشکی، پرستاری، داروسازی، مهندسی، فناوری اطلاعات و ارتباطات یا IT، مشاغل تخصصی ساختمان سازی، تدریس و غیره.

دریافت شهروندی کشور روسیه از طریق تدریس زبان انگلیسی

 افرادی که تمایل دارند در کشور روسیه در مؤسسات آموزش زبان انگلیسی، مدارس بین المللی مجاز یا مهد کودک ها به تدریس زبان انگلیسی مشغول شوند، می توانند بدون نیاز به مجوز کار و تنها از طریق ویزای تدریس(Teaching Visa) وارد کشور روسیه شوند. علاوه بر این بر اساس قوانین فوریه سال ۲۰۲۰ مدرسان زبان انگلیسی در کشور روسیه می توانند برای دریافت اقامت دائم و شهروندی این کشور نیز اقدام نمایند.

برای اطلاع از نحوه دریافت ویزای تدریس کشورروسیه به مقاله جداگانه ای در این باره تهیه شده در لینک زیر مراجعه بفرمایید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد روش های دریافت مجوز اقامت کشور روسیه و سایر کشورها با وکلای مجرب و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید یا فرم مشاوره رایگان در وب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

پرسش های متداول:

برای مهاجرت کاری به کشور روسیه چه باید کرد؟ برای اشتغال به کار در کشور روسیه به مجوز و ویزای کار این کشور نیاز است که تمامی مراحل دریافت مجوز کار توسط کارفرمای شرکت روسی و با در دست داشتن مدارکی که برای وی ارسال می نمایید، انجام می شود. پس از آن با ارسال دعوتنامه کاری توسط کارفرما می توانید برای دریافت ویزا از طریق سفارت یا کنسولگری کشور روسیه اقدام نمایید.

دریافت ویزای کاری کشور روسیه از چه طریق امکان پذیر است؟ صدور ویزای کاری کشور روسیه نیاز به دعوت نامه کاری دارد که کارفرمای اسپانسر در کشور روسیه با طی مراحل اداری آن را دریافت کرده و به سفارت یا کنسولگری کشور روسیه ارسال می کند.

آیا ویزای کار کشور روسیه قابلیت تبدیل به پاسپورت دارد؟بلی.کشور روسیه در فوریه سال ۲۰۲۰ میلادی لیستی از ۱۳۵ موقیت شغلی ویژه افراد ماهر و متخصص(HQS) منتشر کرده است که بر اساس آن افرادی که به مدت ۶ ماه در یکی از این مشاغل به صورت رسمی در کشور روسیه کارکرده باشند، می توانند برای دریافت مجوز اقامت و در نهایت شهروندی این کشور اقدام کنند. برخی از این مشاغل عبارتند از پزشکی، پرستاری، داروسازی، مهندسی، فناوری اطلاعات و ارتباطات یا IT، مشاغل تخصصی ساختمان سازی، تدریس و غیره. علاوه بر این شاغلان در مشاغل غیر تخصصی نیز می توانند مجوز کارخود را به صورت سالانه تمدید کرده و بعد از سال شهروندی این کشور را بدست آورند.

آیا ویزای کار کشور روسیه قابل تمدید است؟برای تمدید انواع ویزای کاری کشور روسیه یا دریافت ویزای مولتیپل جدید، نیازی به ترک کشور روسیه و بازگشت مجدد به این کشور نیست و می توانید به صورت سالانه ویزای خود را تمدید نمایید.

آیا با تدریس در رشته زبان انگلیسی می توان برای دریافت شهروندی کشور روسیه اقدام کرد؟ بلی. افرادی که تمایل دارند در کشور روسیه در مؤسسات آموزش زبان انگلیسی، مدارس بین المللی مجاز یا مهد کودک ها به تدریس زبان انگلیسی مشغول شوند، می توانند بدون نیاز به مجوز کار و تنها از طریق ویزای تدریس(Teaching Visa) وارد کشور روسیه شوند. علاوه بر این بر اساس قوانین فوریه سال ۲۰۲۰ مدرسان زبان انگلیسی در کشور روسیه می توانند برای دریافت اقامت دائم و شهروندی این کشور نیز اقدام نمایند.