تحصیل در انگلستان

انگلستان  در میان جهانیان دومین مقصد محبوب برای تحصیل می باشد. بیشترین دانشجویان ساکن انگلستان از کشورهایی مانند چین، هند، ایالت متحده آمریکا، پاکستان، مصر، نیجریه و مالزی  برای تحصیل این کشور را انتخاب کرده اند.

مدارس کسب و کار همچنان جز بهترین و مطلوب ترین مدارس بین المللی در انگلستان هستند. زندگی در انگلستان برای محصلین (به علاوه هزینه تحصیل) 15000 تا 20000 دلار هزینه دارد.

مزایای تحصیل در انگلستان

 

دانشگاه های بریتانیا با ارایه ی هزاران دوره تحصیلی برای دانشجویان و کیفیت تحصیلی بسیار بالا، بدون تردید،  یکی از مقاصد محبوب در میان مهاجران تحصیلی است. این کشور در طول دهه های بسیار میزبان میلیون ها دانشجوی بین المللی از سراسر جهان بوده است و در میان مهاجرین به عنوان یکی از مقاصد تحصیلی ایده آل  شناخته شده است.

بهره وری از مزایای تحصیلی بدون شک از دلایل اصلی انتخاب انگلستان برای تحصیل می باشد. اگر تصمیم دارید در کشور انگلستان به ادامه تحصیل بپردازید، دیگر نگران محل استخدام خود نباشید؛ چراکه با در دست داشتن مدرک تحصیلی این کشور،  در هر مکان و هر جا از جایگاه ویژه ای برخوردار خواهید بود.

سیستم آموزشی این کشور کاملا جامع و غنی است و محیط های آموزشی انگلستان به دنبال تقویت، رشد و یافتن پتانسیل دانشجویان برای یافتن شغل مناسب با مزایای بالا می باشند.

برخورداری از محیط چالش برانگیز و خلاقانه از دیگر دلایل به رسمیت شناسی هر دانشگاه انگلیسی در سطح جهان است. تمامی دانشگاه ها از استانداردهای بالای آموزشی برخوردار بوده و سالانه برای کشف چگونگی عملکردشان در مواجه با چالش های مدرن مورد ارزیابی قرار می گیرند.

سیستم آموزش عالی انگلستان سال هاست به عنوان پایه و اساس استانداردهای آموزشی سایر کشورها عمل می کند. اگر با هدف ادامه تحصیل قصد مهاجرت دارید، انگلیس می تواند یکی از برترین  انتخاب های شما باشد.

این کشور سال ها دانشجویان بسیاری را به خود دیده است که برای ادامه تحصیل به آنجا آمده، به عبارتی انگلستان یکی از با تجربه ترین ها در برخورد با دانشجویان بین المللی است؛ چراکه سالها میزبان دانشجویان بسیاری از سراسر جهان بوده است. رویای فرش قرمز برای دانشجویان در این کشور از بدو ورود تا زمان اخذ مدرک به تحقق خواهد پیوست.

شورای بریتانیا و خدمات پذیرش دانشگاه ها و کالج ها دو سازمان اصلی در انگلستان می باشند که دانشجویان می توانند با کمک آنها از تمامی الزامات برای تحصیل در انگلستان به عنوان دانشجویان بین الملل آگاه شوند. کمک به دانشجویان در هر مرحله از اپلای برای دانشگاه، یافتن دانشگاه متناسب با وضعیت دانشجو و آمادگی برای شروع دوره تحصیلی در انگلستان از جمله وظایف شورای بریتانیا می باشد.  سازمان خدمات پذیرش دانشگاه ها و کالج نیز برای اپلای در موسسات آموزشی در نظر گرفته شده اند.

موسسات بسیاری وجود دارند که پس از انجام پذیرش شما در دانشگاه یا کالج از زمان ورود شما در فرودگاه تا مشخص نمودن محل اقامت و تهیه مکانی برای اقامت شما برای سال نخست لحظه به لحظه راهنمای شما هستند. هر دانشگاه دارای یک جامعه دانشجویی بین المللی است که به شما برای سازگاری با محیط انگلستان ، زندگی بهتر و ارتباط با سایر دانشجویان کمک خواهد کرد.

 

نظام آموزشی انگلستان

 

در کشور انگلستان همه افراد بالای 5 سال و زیر 16 سال باید در مدارس ثبت نام کنند. سیستم آموزشی انگلیس از دو بخش تشکیل شده است: مقطع دبستان و متوسطه. تحصیلات اجباری در انگلستان از 4 مرحله تشکیل شده است که در پایین به شرح این مراحل می پردازیم.

 

مرحله اول

 

دانش آموزان مقطع دبستان از سنین 5 تا 7 سال در این مرحله قرار می گیرند. کودکان عمدتاً در طول مرحله نخست از نظام آموزشی این کشور با برخی از مفاهیم پایه نظیر زبان انگلیسی، ریاضیات، تاریخ، تربیت بدنی و جغرافیا آشنا می شوند. آواشناسی و ارزیابی توانایی کودک برای کشف و فهم صحیح آواها از جمله برنامه های درسی گنجانده شده در ساختار آموزشی سال نخست این کشور است. دانش آموزان عمدتاً در این مرحله توانایی بیان 40 کلمه را خواهند داشت. در پایان این مرحله آموزشی، این دانش آموزان باید آزمونی را با هدف بررسی پیشرفت در زبان انگلیسی، ریاضیات و علوم ارائه دهند.

 

مرحله دوم

 

دانش آموزان 7 تا 11 سال می بایست وارد دومین مرحله اجباری از نظام آموزشی انگلستان شوند. برنامه آموزشی در این مرحله با هدف کسب دانش بیشتر نسبت به مفاهیم و موضوعات اصلی طراحی می شود. در پایان این مرحله موارد زیر مورد ارزیابی قرار می گیرند:

 

 • خواندن به زبان انگلیسی
 • گرامر، نگارش و املا زبان انگلیسی
 • ریاضیات
 • علوم

 

امتحان ریاضیات و زبان انگلیسی به صورت آزمون های ملی برگزار خواهد شد، این در حالی است که در بخش علوم هر معلم به صورت مجزا امتحانات دانش آموزان را مورد ارزیابی قرار می دهد.

 

مرحله سوم   

 

دانش آموزان 11 تا 14 سال در سومین مرحله از نظام آموزشی اجباری قرار می گیرند. این مرحله از نظام آموزشی و دوره تحصیلی اهمیت بسیاری دارد؛ چرا که تنها چندین سال پس از گذشت این دوران، دانش آموزان می بایست خود را برای آزمون تعیین صلاحیت ملی GCSE (گواهی عمومی آموزش ثانوی)(general certificate of secondary education)آماده سازند.

 برنامه درسی در طول این دوره آموزشی به گونه ای طراحی شده است که دانش آموزان بتوانند مفاهیم بنیادین را پیش از ورود به مراحل بعدی از نظام آموزشی فرا گیرند. زبان انگلیسی، ریاضیات، علوم، تاریخ، جغرافی، طراحی و هنر ، موسیقی، تربیت بدنی، زبان های خارجه مدرن، طراحی، تکنولوژی و کامپیوتر از موضوعاتی هستند که دانش آموزان در این مرحله آموزش می بینند. گواهی عمومی ذکر شده در بالا پس از پایان این دوره به دانش آموزان تعلق می گیرد.

 

مرحله چهارم

 

آخرین دوره از نظام آموزشی اجباری انگلستان، دوره چهارم می باشد که دانش آموزان 14 الی 16 سال را شامل می شود. این مرحله رایج ترین دوره زمانی برای انجام آزمون های ارزیابی ملی به شمار می رود و نتیجتاً اگر دانش آموزی در این مرحله پذیرفته شود، گواهی عمومی آموزش ثانوی به وی تعلق خواهد گرفت. برنامه درسی ملی و اجباری انگلستان در این مرحله دو بخش مهم را در برمی گیرد: 1. مفاهیم اصلی 2. مفاهیم پایه.

 

مفاهیم اصلی که در چهارمین مرحله آموزشی آموزش داده می شوند:

 • زبان انگلیسی
 • ریاضیات
 • علوم

 

مفاهیم پایه که در چهارمین مرحله آموزشی آموزش داده می شوند:

 • کامپیوتر
 • تربیت بدنی
 • تابعیت

 

مدارس انگلستان موظفند در این مرحله آموزشی یکی از مباحث زیر را نیز به دانش آموزان آموزش دهند:

 • هنر
 • طراحی و تکنولوژی
 • زبان های خارجه مدرن

 

 

 

 

 

 

سیستم آموزش عالی در انگلستان

 

سیستم آموزش عالی انگلستان به جهت کیفیت و استانداردهای بالا شهرت یافته و  از جایگاه  و ارزش ویژه ای برخوردار است.

بسیاری از افراد برجسته که در حیطه کاری خود موفقیت های بسیاری داشته اند، از دانشگاه های انگلستان فارغ التحصیل شده اند. برخی از این دانشگاه ها و سایر مراکز ارائه دهنده آموزش عالی در میان دانشگاه های برتر جهان قرار دارند. انتخاب لندن به عنوان پایتخت آموزش عالی جهان، امری اتفاقی نیست.

لندن با داشتن 4 دانشگاه در بین ده دانشگاه برتر جهان، بیشترین تعداد دانشگاه های برتر جهان را به خود اختصاص داده است. طبق تعاریف ارائه شده، نظام آموزش عالی انگلستان به گونه ای ساماندهی شده است که از همان دوره متوسطه از سلسه مراتب سیستم آموزشی پیروی می کند.

دانش آموزان انگلستان باید پس از پایان دوره دبیرستان جهت تعیین صلاحیت برای ادامه تحصیل در مقطع بالاتر در آزمونی استاندارد شرکت کنند.

 

تفاوت کالج و دانشگاه در انگلستان

 

در سیستم آموزش عالی انگلستان  بر خلاف سیستم آموزشی آمریکا، تفاوت هایی بین کالج و دانشگاه وجود دارد. در کشور انگلستان، کالج یک موسسه آموزشی است که دانش آموزان را برای دریافت مدرک آماده می سازد؛  این در حالی است که دانشگاه دارای مجوز است و دانش آموزان پس از پایان دوره تحصیلی، مدرک دریافت می کنند.

 

 

هزینه تحصیل و زندگی در انگلستان

 

هزینه تحصیل در دانشگاه های مختلف متفاوت می باشد.  اگر قصد ادامه تحصیل در این کشور را دارید، بررسی وب سایت دانشگاه مورد نظر و آگاهی از هزینه های آن، پیش از هر گونه اقدام برای مهاجرت ضروری است.

هزینه اغلب دوره های تحصیلی در مقطع کارشناسی در کشور انگلستان توسط دولت تامین می شود؛ البته دانشگاه باکینگهام و کالج دانشگاه BPP که هر دو جز موسسات خصوصی رده بالا هستند، از این قاعده مستثنی می باشند.

 

فهرستی از کم هزینه ترین دانشگاه های انگلستان:

 

دانشگاه استافوردشایر (Staffordshire ) انگلستان:

 

این دانشگاه در استافوردشایر انگلستان واقع شده است. ارائه مدرک کارشناسی در این دانشگاه طبق یک برنامه سریع الاجرا انجام می شود، در حقیقت بر خلاف روش های سنتی دانشگاهی در اینجا دانشجو می تواند طی مدت زمان  دو سال مدرک کارشناسی خود را دریافت کند.

دانشگاه استافوردشایر انگلستان در تربیت معلمان آموزش متوسطه نیز تخصص دارد. دانشگاه استافوردشایر تنها دانشگاهی در انگلستان می باشد که مدرک کارشناسی افتخاری هنرهای طنز و کارتونی را ارایه می دهد.

 

دانشگاه تیساید (Teesside ) انگلستان:

 

دانشگاه تیساید در میدلزبورو انگلستان واقع شده است و اخیراً 200 میلیون پوند برای نوسازی یکی از پردیس های دانشگاهی خود هزینه کرده است. پرورش نوآوری، خلاقیت و ارائه امکانات و تسهیلات در سطح جهانی به دانشجویان از تعهدات دانشگاه تیساید می باشد.

 

کالج هارپر ادامز (Harper Adams)

 

دانشگاه هارپر ادامز اخیراً به دلیل اشتغال فارغ التحصیلان خود در انگلستان، جز 10 دانشگاه برتر قرار گرفته است. دانشگاه هارپر ادامز همچنین دوره های کارشناسی ارشد را طی یک دوره 12 ماهه تجاری نیز ارائه می دهد.

دانشگاه لیدز ترینیتی  در دهه 1960 در قالب دو کالج برای آموزش و پرورش معلمان کاتولیک تاسیس شد. موسسه لیدز ترینیتی در دسامبر 2012 عنوان دانشگاه را از آن خود کرد.

دانشگاه کامربیا در سال 2007 تاسیس شد و چهار پردیس دانشگاهی در لنکستر، امبلساید، پنریت، بارو، کارلیسل، لندن  و کارینگتون دارد. دانشگاه کامبریا دوره های مختلفی در زمینه هایی نظیر آموزش معلمان، بهداشت و سلامت، ورزش، مدیریت کسب و کار، هنرهای تجسمی و نمایشی، جنگلداری و مطالعات زمینی برای پیشرفت حرفه ای دانشجویان در نظر گرفته است.

دانشگاه بولتون مدارک تحصیلی رشته هایی نظیر جلوه های ویژه و جلوه های بصری فیلم و تلویزیون را در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد. دانشگاه بولتون برای رشد بیشتر دانشجویان بین المللی، روش های تدریس سنتی و حرفه ای را با یکدیگر تلفیق کرده است.

دانشگاه باکینگهام شایر دو پردیس دانشگاهی دارد. این پردیس های دانشگاهی در شهرهای وایکومب و یوکسبریج واقع شده اند و موقعیت آنها به گونه ای است که دانشجویان به جاذبه های مرکز لندن دسترسی آسان دارند.

اصالت دانشگاه کاونتری به سال 1843 باز می گردد. رشته هایی نظیر پرستاری ، بهداشت و سلامت از جمله محبوب ترین رشته های ارائه شده در دانشگاه کاونتری می باشند. دانشگاه کاونتری نخستین دانشگاه ارائه دهنده مدرک کارشناسی رشته برنامه مدیریت بحران بوده است.

دانشجویان محصل در دانشگاه یورک سنت جان به محله های سنتی و مراکز خرید یورک دسترسی آسان دارند. دانشگاه یورک سنت جان اخیراً 2.5 میلیون مرکز هنری ایجاد کرده است.

 دانشگاه بیرمنگام یک محل را برای اقامت دانشجویان اختصاص داده است. رستوران، مراکز فروش ، اسپا و ورزش درمانی از دیگر امکانات این محل اقامتی اختصاص داده شده به دانشجویان توسط دانشگاه بیرمنگام می باشد. ارتقا تجربه دانشجویان و ایجاد فضایی خاطره انگیز برای آنان از اهداف دانشگاه بیرمنگام می باشد.

 

جدول زیر شرحی از هزینه های مورد نیاز سالانه در کم هزینه ترین دانشگاه های انگلستان می باشد:

 

 

 

 نام دانشگاه

 میانگین هزینه سالانه

 دانشگاه استافوردشایر

Staffordshire University

 10500 پوند

 دانشگاه تیساید

  Teesside University 

 10250 پوند

 کالج هارپر ادامز

Harper Adams 

 11000 پوند

 دانشگاه لیدز ترینیتی

 (Leeds Trinity University)

 

 11000 پوند

 دانشگاه کامبریا

(University of Cumbria)

10500 پوند

دانشگاه بولتون

(University of Bolton)

 

11000 پوند

دانشگاه باکینگهام شایر

(Buckinghamshire University)

9500 پوند

دانشگاه کاونتری

(Coventry University)

11200 پوند

دانشگاه یورک سنت جان

(York St John University)

 

11000 پوند

دانشگاه بیرمنگام

(University College Birmingham)

 

10000 پوند

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ویزای تحصیلی انگلستان

 

داشتن ویزای تحصیلی از الزامات اقامت در انگلستان به عنوان دانشجوی بین المللی است. دریافت ویزای دانشجویی انگلستان نسبت به سایر کشورها تا حدودی آسان تر است.

 

ویزای تحصیلی انگلستان نام دارد و دو نوع می باشد:

 

شرایط لازم برای افراد 6 ساله به بالا جهت دریافت ویزای Tier4 عمومی

 

سه ماه پیش از شروع دوره تحصیلی باید برای درخواست ویزا اقدام کرد. توجه داشته باشید که حتی در صورتی که تمامی شرایط لازم را داشته باشید، همچنان این امکان وجود دارد که از شما برای مصاحبه نیز دعوت شود.

 

دوره های مختلف آموزش عالی در انگلستان

 

بر اساس آیین نامه های حقیقی آموزش در نظام آموزشی بریتانیا، آموزش عالی سطوح زیر را شامل می شود:

 

 

دوره های تحصیلی

مدارک  مورد نیاز

طول دوره

دوره کارشناسی

Undergraduate یا Bachelor

مدرک دیپلم، ریزنمرات، مدرک زبان

3 الی 4 سال

دوره کارشناسی ارشد

Master  یا postgraduate

مدرک لیسانس، ریزنمرات، مدرک زبان

دوره ی آموزش محور: 1 الی 1.5 سال

دوره ی پژوهش محور: 2 سال

دکتری یا PHD

مدرک فوق لیسانس، ریزنمرات، مدرک زبان

3 سال

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دوره کارشناسی ارشد معمولاً 3 ساله پایان می یابد، اما دانشگاه اسکاتلند در این مورد استثنا قائل شده است. دانشجویان محصل در این دانشگاه 4 سال را صرف تحصیل در دوره ارشد می کنند.

 

دوره ساندویچ (شامل کارآموزی):

 

 "دوره های تحصیلی ساندویچ" در انگلستان دوره هایی 4 ساله هستند که بدین نام شهرت یافته اند. در حقیقت، دانشجویان پس سال سوم دوره تحصیلی خود، یک سال را به کارآموزی و فعالیت عملی در رشته ی تحصیلی خود می گذرانند.

 

دوره های سریع (Fast Track ):

 

برخی از دانشگاه های بریتانیا برنامه های "fast-track" یا "برنامه های سریع الاجرا" ارائه می دهند که در این صورت دانشجویان می توانند در مقطع کارشناسی به مدرک کارشناسی ارشد نیز دست پیدا کنند. دانش آموزان با شرکت در این برنامه می توانند بر خلاف سیستم سنتی دریافت مقطع کارشناسی، در طول یک سال به این مدرک دست پیدا کنند.

این برنامه نسبت به دوره های 3 ساله کارشناسی هزینه ی کم تری دارد. البته دانشجویان باید توجه داشته باشند که این دوره بسیار فشرده است چرا که شامل برنامه های درسی سنگین تر و عملاً میزان تعطیلات کمتر است.

 

مواد آموزشی

 

بیشتر برنامه های درسی نظام آموزشی انگلستان توسط خود دانشگاه تعیین می شود. در حقیقت، دولت و سایر موسسات آموزشی در تعیین مفاد درسی نقشی ندارند. دولت انگلیس به دلیل مقرات سختگیرانه و استانداردهای بالای آموزشی، بهترین برنامه های آموزشی را در این زمینه در سراسر جهان دارا می باشد.

 

آینده ی شغلی مطمئن برای برخی رشته های خاص در انگلستان

 

اقتصاد

 

فارغ التحصیلان رشته اقتصاد در بازار کار این کشور بسیار مورد توجه هستند. هر نوع بنگاه اقتصادی برای حفظ ثبات مالی خود به یک اقتصاد دان حرفه ای نیاز دارد. بنابراین، در صورت داشتن این مدرک تحصیلی، فرصت های شغلی بی شماری در  این کشور در دسترس شما خواهد بود.

بر اساس اطلاعات رسمی دولت انگلستان، در کنار رشته های تحصیلی نظیر پزشکی و ریاضیات، اقتصاد جز آن دسته از رشته هایی است که بیش از 30 درصد از فارغ التحصیلان این کشور را به خود اختصاص داده است. از لحاظ آماری، فارغ التحصیلان این رشته می توانند در این کشور سالانه حدودا 40000 پوند درآمد داشته باشند.

 

علوم رایانه

 

کشورهای مختلف امروزه به افرادی نیاز دارند که توانایی محافظت از سیستم های شبکه در مقابل حملات مجازی را داشته باشند. داشتن مدرک این رشته، فرصت های شغلی بیشماری را در انگلستان در اختیار شما قرار می دهد.

از آنجایی که تعداد افراد حرفه ای و متخصص در این زمینه کم است، قابلیت استخدام فارغ التحصیلان این رشته در انگلستان بسیار بالا است. آمارهای رسمی سال 2017 از درآمد سالانه 30 هزار پوندی شاغلین این حرفه حکایت می کند.

 

حقوق

 

مدرک وکالت در انگلستان فراتر از مرزهای ملی اعتبار دارد. فارغ التحصیل وکالت پس از گذشت 5 سال از اتمام دوره تحصیلی خود  می تواند سالانه به درآمدی بالغ بر 35000 پوند دست یابد.

 

ریاضیات

 

ریاضیات رشته ای چالش برانگیز است اما چنانچه به این رشته علاقمند هستید، می توانیم بگوییم که با انتخاب این رشته تحصیلی در انگلستان یکی از با ارزش ترین مدارک تحصیلی دنیا را دریافت کرده اید.

طبق آمارهای رسمی ارائه شده در سال 2017، فارغ التحصیلان این رشته پس از گذشت 5 سال از اتمام دوره تحصیلی خود به 40 هزار پوند درآمد سالانه دست پیدا کرده اند.

 

مهندسی

 

مهندسین فارغ التحصیل از انگلستان به صورت همزمان از موقعیت های استخدامی و درآمد مالی بالا برخوردار هستند.

 

موارد ذکر شده در زیر تنها بخشی از مشاغل در انتظار فارغ التحصیلان این رشته تحصیلی می باشد:

 

 • مهندسی هوا و فضا
 • مهندسی عمران
 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی محیط زیست
 • مهندسی ساخت و ساز
 • مهندسی ارتباطات از راه دور
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی نرم افزار
 • مهندسی پزشکی

 

در میان تمامی مشاغل ذکر شده، مهندسی نرم افزار، مهندسی محیط زیست، مهندسی پزشکی و مهندسی هوا و فضا جز مشاغل با قابلیت استخدام بالا شناخته شده اند.

 فارغ التحصیلان رشته های مهندسی می توانند پس از گذشت 5 سال از اتمام دوره تحصیلی خود،  به درآمدی بالغ بر 33 هزار پوند در سال دست یابند. توجه داشته باشید که نوع رشته تحصیلی شما نیز در افزایش و کاهش این مبلغ موثر است.

 

پزشکی و دندانپزشکی

 

انگلستان از لحاظ برخورداری از سیستم پزشکی جهانی و کیفیت بی نظیر مدارس پزشکی همواره مورد تحسین و ستایش قرار گرفته است. ارائه ی دوره های تحصیلی نوآورانه از ویژگی های بارز این دانشگاه ها می باشد.  ترکیب رویکرد تئوری و عملی در آموزش یکی از بارزترین و مهم ترین ویژگی های دانشگاه های پزشکی و دندان پزشکی در انگلستان است.

دندان پزشکی در میان تمامی رشته های پزشکی بیشترین تقاضا را دارد و مدرک آن بسیار با ارزش است. یک فارغ التحصیل پزشکی به طور متوسط پس از گذشت 5 سال از دوره تحصیلی خود می تواند به درآمدی بالغ بر 45 هزار پوند در سال دست یابد.

 

معماری

 

علاوه بر فرصت های شغلی بی شمار، فارغ التحصیلان رشته معماری در انگلستان درآمدهای بالایی بابت کار خود دریافت می کنند. طبق آمارهای سال 2017، معماران پس از گذشت 5 سال از دوره تحصیلی خود، به درآمدی بالغ بر 30 هزار پوند در سال دست می یابد.

 

 

:پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید

ویزای تحصیلی بلند مدت انگلستان یا ویزای عمومی - برترین دانشگاه های اقتصاد در انگلستان - -کم هزینه ترین دانشگاه های انگلستان -  هزینه تحصیل و زندگی در انگلستان  

https://www.gov.uk : سفارت انگلستان در ایران