شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا

قطعا همه عزیزانی که قصد تحصیل در کانادا را دارند، در ابتدا نگران این موضوع هستند که آیا واجد شرایط لازم برای اخذ پذیرش تحصیلی کانادا هستند.

گروه خدمات مهاجرتی کیان ویزا در این مقاله به بررسی شرایط لازم برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه ها و کالج های کشور کانادا می پردازد.

 

تفاوت بین کالج و دانشگاه در کانادا

 

به طور معمول، تحصیل در کالج دانشجو را برای یک حرفه و کار عملی در آینده آماده می كند، در حالی كه تحصیلات دانشگاهی فرد را برای یك شغل آکادمیک و غیر عملی آماده می كند. دانشگاه ها در کانادا دوره های تحصیلی کارشناسی، ارشد و دکتری و همچنین فرصت های مطالعاتی و پسا دکتری ارایه می کنند.

کالج را می توان به عنوان یک مرکز آموزشی شغل محور تعریف کرد چرا که آموزش های عملی را به ویژه در حوزه ی فناوری، علوم کاربردی و هنرهای عملی با ارایه گواهینامه یا دیپلم ارایه می دهد. بسیاری از کالج ها در کانادا دوره کارشناسی نیز ارایه می کنند. مدرک دیپلم کالج در کانادا غالبا 2 تا 3 سال و گواهینامه کالج 1 سال یا کم تر به طول می انجامد.

شرایط پذیرش دانشگاه نسبتاً ساده و مشخص است. در همه موارد ، پذیرش تقریباً به طور کامل بر اساس نمرات دانشگاهی بدست آمده در دبیرستان، حداقل معدل کل 12 ،  صورت می گیرد. شرایط ورود به کالج نسبت به شرایط دانشگاه متفاوت تر است. به طور کلی، کالج های شناخته شده تر (مانند کالج جورج براون، کالج موهاک و کالج کاپیلانو) دانش آموزان با معدل های بالاتر را پذیرش می کنند اما سایر کالج های کانادا آن چنان محدودیتی در مورد معدل در نظر نمی گیرند.

 

پذیرش در مقطع کارشناسی در کانادا

 

اگر دانشگاه انتخابی شما در کانادا ظرفیت محدودی داشته باشد، قطعا رقابت بالاتری برای اخذ پذیرش وجود دارد. دو شرط اساسی برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در کانادا عبارتند از اتمام موفقیت آمیز دبیرستان و آشنایی با یکی از دو زبان رسمی در کانادا (انگلیسی در بیشتر دانشگاه های کانادا و یا فرانسوی در کبک و نیوبرانزویک).  غالبا اکثر دانشگاه های کانادا مدرک آیلتس با نمره حداقل 6 را برای پذیرش مقطع کارشناسی از شما می خواهند.

دانشجویان خارجی بسته به علایق خود می توانند برای رشته های مختلف از دانشگاه های کانادا درخواست پذیرش کنند.

 

شرایط پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی در کانادا

 

معمولاً برای قبولی در برنامه های تحصیلات تکمیلی کانادا، به مدرک کارشناسی قبلی نیاز دارید هرچند استثنائاتی هم وجود دارد. از آنجایی که دوره تحصیلات تکمیلی در کانادا (در اکثر موارد) شامل تحقیق مستقل و کار عملی است، دانشجویان باید دانش نظری لازم برای انجام مطالعات مستقل در طول دوره ی تحصیل در کانادا را داشته باشند. برای تعیین صلاحیت متقاضی تحصیلات تکمیلی در کانادا، دانشجویان خارجی معمولاً باید موافقت یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر در کانادا را جلب کنند. در واقع دانشجو باید سعی کند استاد مورد نظر را با توجه به علاقمندی خود در رشته انتخابی در نظر بگیرد.

 

مسئله مهم دیگر توانایی مالی برای پرداخت شهریه و سایر هزینه های مربوط به تحصیل در کانادا است. اگر دانشجوی خارجی این توانایی را داشته باشد که از لحاظ مالی در طول دوره تحصیل خود ثبات داشته باشد (یا از طریق بورس تحصیلی یا با ارایه نامه حمایت مالی از سرپرست خود) ، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا دارد. در حقیقت،  اکثر دانشگاه های کانادا پیش از ارایه پذیرش تحصیلی به دانشجویان خارجی، از میزان تمکن مالی آن ها اطمینان حاصل می کنند.

نمره آزمون آیلتس برای اخذ پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی از دانشگاه های کانادا 6.5 و بالاتر است که بسته به دانشگاه و رشته انتخابی ممکن است متفاوت باشد.

 

پذیرش در رشته های خاص و برنامه های حرفه ای در کانادا

 

تقریباً برای کلیه دانشجویان بین المللی متقاضی پذیرش در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در کانادا، ارایه ی یک مقاله یا بیانیه در توضیح هدف از تحصیل در کانادا الزامی است. علاوه بر این، توصیه نامه تحصیلی، فعالیت های خارج از برنامه ، شرکت در برنامه های ورزشی و اجتماعی و دریافت بورسیه های تحصیلی قطعا در اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا کمک می کند.

رشته های تخصصی مانند پزشکی در کانادا نیز دارای الزامات ویژه ای هستند. معمولاً داشتن مدرک تحصیلی قبلی یا تکمیل برخی از واحدها (2-3 سال از یک مدرک 4 ساله) لازم است. سایر شرایط پذیرش در رشته های پزشکی در کانادا شامل نوشتن اظهارنامه شخصی، سوابق دانشگاهی قبلی، ریز نمرات آزمونهای مختلف تخصصی  و مصاحبه می باشد. سایر رشته های تخصصی مانند حقوق یا مهندسی دارای شرایط ورودی مشابهی هستند.

 

برای اطلاعات بیشتر روی این مقاله ها کلیک کنید:

 

شرایط پذیرش دانش آموزی - نظام آموزشی کاناداتفاوت بورسیه تحصیلی، فاند و فلوشیپ

 

وزارت امور خارجه ایران  :  https://mfa.gov.ir