کیان ویزا

آشنایی با کشور انگلستان

0.0
0.0/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

آشنایی با کشور انگلستان

انگلستان به عنوان کشور اصلی بریتانیا بیش از نیمی از این جزیره را به خود اختصاص داده است. غالبا انگلستان را با بریتانیای کبیر( انگلستان، اسکاتلند،ولز ) و یا پادشاهی متحد (UK) اشتباه میگیرند.
موسسه مهاجرتی کیان ویزا در این مقاله قصد دارد شما رو با کشور انگلستان بیشتر آشنا کند.” میزان مهاجرت به بریتانیا در سال های اخیر نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا تفاوت قابل توجهی داشته است. اقتصاد و بازار کار از دلایل اصلی انتخاب انگلستان برای مهاجرت است.

جغرافیا و جمعیت

کشور انگلیس در شمال غرب قاره اروپا قرار گرفته است . این کشور را گاهی به اشتباه با بریتانیای کبیر( انگلستان، اسکاتلند، ولز) و یا پادشاهی متحد (UK) یکی می دانند. انگلیس در حقیقت مهم ترین، بزرگ ترین و پرجمعیت ترین کشور از میان این 3کشور است.

این اشتباه، یعنی یکی دانستن کشور انگلستان با بریتانیای کبیر، اغلب باعث رنجش اهالی سایر کشورهای این دو قلمرو می شود. دلیل این اشتباه شاید این باشد که اهالی تمامی این کشورها با ملیت بریتانیایی شناخته می شوند و پایتخت این قلمرو نیز پایتخت کشور انگلستان، یعنی شهر لندن است.

84% از جمعیت UK (بریتانیا) ساکن کشور انگستان هستند که اکثرا در شهرهای اصلی آن ساکن هستند.

کشور انگلستان تنها 35 کیلومتر از کشور فرانسه فاصله دارد. جدیدترین راه ارتباطی این دو کشور تونلی است که در زیر آب های کانال انگلیس ساخته شده است.

جنوب کشور انگلیس بیشتر از مناطق کم ارتفاع با زمین های کشاورزی و تپه های سرسبز تشکیل شده است. در مناطق شمالی این کشور، بیشتر مناطق مرتفع و کوهستانی با پوشش گیاهی کم به چشم می خورد.

مردم کشور انگلیس

در سرتاسر قلمرو بریتانیا، افراد با قومیت و فرهنگ های مختلف تحت پرچم واحد انگلستان زندگی می کنند. در خیابان های این کشور، بخصوص در شهرهای بزرگتر، افراد زیادی را با انواع رنگ پوست، مو و چشم می بینید.

اکثر این افراد اهل کشور انگلستان هستند و ملیت دیگری ندارند اما از نظر ظاهری بسیار با هم متفاوتند چراکه مردم انگلستان اصالتا آمیزه ای از نژادهای مختلف هستند.  مردم انگلستان به ادب، نظم و حس شوخ طبعی مشهور هستند.

حکومت

نوع حکومت در انگلستان پادشاهی مشروطه است. کشور انگلستان برخلاف اسکاتلند و ولز، دارای پارلمان جداگانه ای نیست. این کشور هیچ گونه حزب ملی ندارد که وابستگی خاصی به فرهنگ ملی داشته باشد.

احزاب سیاسی اصلی این کشور شامل حزب محافظه کار، حزب لیبرال دموکرات و حزب کارگر است. انگلستان و ولز در حوزه ی سیاست گذاری و عدالت جزایی یک واحد مشترک محسوب می شوند.

انتخابات

به طور کلی شش نوع انتخابات در پادشاهی متحد (UK) وجود دارد: انتخابات سراسری بریتانیا، انتخابات پارلمان‌ها و مجالس تفویضی، انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا، انتخابات محلی، انتخابات شهرداری‌ها و انتخابات کمیسر پلیس و جنایی.

در برگزاری انتخابات عمومی بریتانیا، 650 منطقه وجود دارد که هر کدام در مجلس عوام دارای یک نماینده هستند. تمامی شهروندان بریتانیا که 18 ساله و بالاتر هستند، می توانند در انتخابات شرکت کنند.

تعداد کل رأی دهندگان ثبت شده در بریتانیا در اواخر دسامبر 2018 حدودا 46 میلیون نفر بوده است.

مذهب

در کشور انگلستان افراد در انتخاب دین و مذهب خود کاملا آزاد هستند. اگرچه مسیحیت در این کشور تاریخچه ای طولانی دارد، اما مردم کاملا پذیرای عقاید مذهبی مختلف هستند.

دین اصلی مردم این کشور مسیحیت است و افراد اغلب پیرو کلیسای انگلستان یا کلیسای اسکاتلند هستند که هر دو پروتستان است. اما کلیساهای کاتولیک زیادی نیز برای پیروان این فرقه مسیحیت در سطح کشور وجود دارد.

زبان

همانطور که همه می دانند، زبان انگلیسی زبان اول کشور انگلستان است اما تنها زبان رایج در این کشور نیست. زبان لهستانی دومین زبان رایج پس از انگلیسی در کشورهای انگلستان و ولز است.

از میان 56.1 میلیون جمعیت انگلستان و ولز، حدودا 546000 نفر به زبان لهستانی صحبت می کنند؛ تقریبا معادل تعداد افرادی که به زبان ولزی صحبت می کنند. پس از زبان های انگلیسی، ولزی و لهستانی، زبان های هندی و پاکستانی زبان های رایج در این کشور هستند.

آب و هوا

این باور رایج که در کشور انگلیس هوا هر روز بارانی است، به هیچ وجه صحت ندارد؛ با اینحال، پیشنهاد می شود از نظر روحی آمادگی بارش باران در هر زمانی از سال را داشته باشید.

از آنجاییکه کشور انگلیس یک جزیره است، در طول سال آب و هوای متفاوتی را تجربه می کند. پیش بینی آب و هوای آینده در کشور انگلیس کار چندان راحتی نیست و ممکن است امروز بارانی و فردا هوا کاملا آفتابی باشد.

در کل می توان گفت این کشور تابستان های معتدل و زمستان های خنک دارد. تابستان های آن از بسیاری از کشورهای اروپا خنک تر و زمستان های آن معتدل تر است. جولای و آگوست معمولا گرم ترین و فوریه در شهرهای ساحلی و ژانویه در شهرهای مرکزی سردترین ماه های سال هستند.

هزینه های زندگی

هزینه های زندگی در بخش های مختلف  انگلستان  بسیار متفاوت است؛ اما بطور کلی قیمت ها در لندن و شهرهای جنوب شرقی بالا تر و در شهرهای شمالی پایین تر است. واحد پول این کشور نیز پوند استرلینگ است که برابر با 100 پنی است.

سکه های مورد استفاده در این کشور1پنی، 2پنی، 5پنی، 10پنی، 20 پنی، 50 پنی، 1پوندی و 2پوندی و رایج ترین اسکناس ها هم 5پوندی، 10 پوندی و 20 پوندی است. البته اسکناس های درشت هم وجود دارد که کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

هزینه ماهیانه حمل و نقل قیمت  دو پرس غذا (3 پرس در رستوران های معمولی) اجاره ماهانه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر شهر
132 £ 55 £ 1,686 £ لندن
51.50 £ 50 £ 709    £ منچستر

هزینه زندگی یک دانشجو درانگلستان حدود 240,89  پوند برابر با370  دلار آمریکاست.

اگر به تازگی وارد انگلستان شده اید و یا به زودی به این کشور وارد خواهید شد، آپارتمان های مبله زیادی برای اجاره کوتاه مدت در دسترس شما است. هر چه به سمت جنوب انگلستان پیش بروید، اجاره خانه بیشتر می شود.

حداقل مبلغ اجاره در بریتانیا در شمال شرق انگلستان و در شهرهایی مثل نیوکاسل و ساندرلند به میزان 640 دلار است.

چنانچه به دنبال اجاره خانه یا آپارتمان در انگلیس هستید، اطمینان حاصل کنید که آژانس املاک شما عضو انجمن ملی مشاورین املاک باشد.

قرارداد اجاره شما باید شامل نام و اطلاعات تماس طرفین، آدرس، میزان اجاره، موعد پرداخت، ودیعه، شرایط بازپرداخت ودیعه… باشد. حتما در زمان عقد قرارداد کارت شناسایی، کارت اقامت (یا ویزا)، فیش حقوق، نامه از کارفرما، قرارداد کاری خود را به همراه داشته باشید.

شما موظف هستید مبلغ اجاره و تمامی هزینه هایی که در متن قرارداد آمده است، را سر موعد پرداخت کنید. پرداخت هزینه بابت هر گونه آسیبی که از سوی شما ایجاد شده است، بر عهده خود شما است.

رانندگی در انگلستان

برخلاف بسیاری از کشورها که ماشین از سمت راست خیابان حرکت می کند، در انگلستان رانندگی از سمت چپ خیابان انجام می شود و فرمان اتومبیل در سمت راست آن قرار گرفته است. اگر تصمیم دارید در این کشور رانندگی کنید، حتما این موضوع را بخاطر داشته باشید.

برای رانندگی با گواهینامه خارجی، اطلاعات شما باید حتما در سازمان راهنمایی و رانندگی این کشور ثبت شود. اگر از قابل استفاده بودن گواهینامه رانندگی خود در این کشور اطمینان ندارید، می توانید از طریق ابزارهای تعاملی بریتانیا (Great Britain Interactive tools) وضعیت خود را چک کنید.

برای تعویض گواهینامه باید ابتدا فرم D1 را تکمیل کنید و سپس به همراه سایر مدارک لازم و 43 پوند استرلینگ به آدرسی که در فرم آمده است، ارسال نمایید.

مدت اعتبار گواهینامه خارجی شما در این کشور 12 ماه است. پس از آن باید با گذراندن آزمون های لازم، گواهینامه خود را تعویض و از کشور بریتانیا یا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا منطقه اقتصادی اروپا گواهینامه رانندگی موقت دریافت نمایید.

وسایل حمل و نقل عمومی در انگلستان

وسایل نقلیه عمومی در انگلستان با کیفیت اما نسبتا گران هستند. انگلستان تحت پوشش شبکه وسیعی از خدمات اتوبوس رانی درون شهری و برون شهری است. این اتوبوس ها گاها مناطق بسیار دور افتاده و غیرقابل دسترس این کشورها را نیز پوشش می دهند و البته بعضی اوقات بدلیل تعمیرات مداوم با تاخیر حرکت می کنند. در بسیاری از شهرها خطوط قطارشهری و زیرزمینی نیز در دسترس همگان قرار دارد.

بعد از تصویب طرح ترافیک در کشورهای انگلستان در سال 2003 ، استفاده از وسایل نقلیه همگانی به سریع ترین و ارزان ترین روش جابجایی مردم تبدیل شد.

جریمه طرح ترافیک روزانه 11.50 پوند استرلینگ (به غیر از روزهای تعطیل) است که مناطق بسیاری از شهر لندن را پوشش می دهد و به منظور کاهش و کنترل ترافیک درون شهری وضع شده است.

سریع ترین وسیله حمل و نقل در شهر لندن قطار زیرزمینی است وتنها دلیل بدنامی آن ازدحام جمعیت در ساعات اوج شلوغی در این شهر است.

هزینه مراقبت از کودک، به ویژه کودکان زیر 3 سال، در انگلستان قابل توجه است. خوشبختانه این کشور مزایای ویژه ای برای والدین شاغل در نظر گزفته است. اکثر والدین شاغل در انگلیس می توانند از خدمات مراقبت از کودک رایگان به مدت هفته ای 30 ساعت برخوردار شوند.

غالبا مهد کودک ها در انگلستان پذیرای کودکان از بدو تولد تا 5 سالگی هستند. ساعات کاری این مراکز معمولا از 7 صبح تا 7 شب است.

کار در انگلستان

بازار کار در انگلستان بسیار پررونق است و هرساله تعداد زیادی افراد علاقه مند را به خود جلب می کند. شهر لندن، به طور ویژه جای بسیار مناسبی برای جذب استعدادهای بین المللی است اما هزینه زندگی در آن نسبتا بالا است.

اگر به عنوان یک خارجی نگران پیدا کردن شغل مناسب در انگلستان هستید و به حداقل یک زبان غیر از انگلیسی تسلط کامل دارید ، می توانید کاملا خوش بین باشید؛ چرا که موقعیت ها و فرصت های شغلی بسیاری در انتظار شما است.

در واقع جامعه انگلستان همیشه به شدت نیازمند افراد حرفه ای و متخصص در رشته های مختلف از مهندسی تا معلمی است که بتوانند به زبان یکی از گروه های مهاجر ساکن لندن به خوبی صحبت کنند.

قبل از شروع به کار در انگلستان لازم است برای اخذ ویزا و مجوز کار اقدام کنید. اگر پیشنهاد شغلی دارید، باید کارفرمای مربوطه از جانب شما و برای شما درخواست مجوز کار بدهد.

تمام مجوزهای کاری بر اساس سیستم امتیازبندی به افراد داده می شود.اگر برای ماموریت کاری عازم انگلستان شده یا انتقال بین سازمانی  یافته اید ، کارفرمای شما می تواند به عنوان حامی و اسپانسر برای مجوز کار شما اقدام کند.

برای اخذ مجوز کار از انگلستان و کارکردن در این کشور، تسلط به زبان انگلیسی الزامی است.

تحصیل در مدارس در سنین 5 تا 16 سالگی برای همه اجباری است. پس از آن شخص می تواند در صورت تمایل برای ادامه تحصیل در “کالج” یا “مقطع ششم” برای سنین 16 تا 18 سال تصمیم بگیرد.

 مدارس معمولا بین 8 تا 9 صبح شروع و تا 15 الی 16 بعد از ظهر ادامه دارد. سال تحصیلی نیز در ماه سپتامبر شروع و در ماه جولای تمام می شود.

در صورت توانایی مالی، والدین می توانند فرزندان خود را در مدارس خصوصی یا همان مدارس غیر دولتی یا آزاد نیز ثبت نام کنند.

بسیاری از دانش آموزان بریتانیا به انتخاب خود به جای شرکت در امتحانات مدرک دیپلم، در امتحانات مدرک “سطح A” شرکت می کنند. داشتن این مدرک برای پذیرش در دانشگاه های این کشورها الزامی است.

هزینه تحصیل در دانشگاه های انگلستان زیاد است؛ اما همه شهریه ها مطابق با استاندارد تعیین شده این کشور است. بنابراین بهتر است موقع انتخاب دانشگاه و درخواست پذیرش بیشتر به سطح علمی رشته مورد نظر خود در آن دانشگاه فکر کنید و کمتر نگران مبلغ شهریه باشید.

مقطع کارشناسی بیشتر ترکیبی از سخنرانی، سمینار، کلاس های عملی و چند واحد درسی تئوری است که معمولا 3 سال طول می کشد و مدرک آن کارشناسی در رشته های هنر و علوم انسانی (BA)، کارشناسی در رشته های علوم پایه (BS) ، کارشناسی آموزش (BE) و کارشناسی در رشته های مهندسی (BE) است.

 در دانشگاه های اسکاتلند، بر خلاف انگلیس، ولز و ایرلند شمالی، طول دوره کارشناسی 4 سال است.

اگر از دانشگاهی در کشور انگلستان یا از یک دانشگاه یا موسسه آموزش عالی معتبر در یک کشور خارجی  مدرک کارشناسی گرفته اید، می توانید تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد در همان رشته یا رشته های مربوط به آن ادامه دهید.

در این دوره باید به مدت 1 سال تعدادی واحد درسی را بگذرانید و یا به مدت 2 سال کارهای پژوهشی انجام دهید.

مدرک کارشناسی ارشد پیش نیاز ورود به مقطع دکتری است. در انگلستان بر خلاف آمریکا برای شروع به تحصیل در 2 رشته پزشکی و حقوق نیازی به مدرک کارشناسی نیست و تمام دانش آموزان بعد از اتمام مدرسه و دبیرستان می توانند بلافاصله در این دو رشته شروع به تحصیل کنند.

بیمه درمانی

خدمات بیمه درمانی (NHS) شامل افراد شهروند و غیر شهروند انگلستان می شود. و بسیاری از خدمات درمانی را بصورت رایگان به مردم ارائه می دهد. بدین ترتیب، تعداد زیادی از افراد هرگز نیازی به گرفتن بیمه تکمیلی ندارند.

استفاده از این بیمه و خدماتی که در بسیاری از مراحل درمان از جمله زایمان ارائه می دهد، برای همه افراد بدون توجه به وضعیت شهروندی آنها کاملا رایگان است.

اولین اقدام برای برخورداری از خدمات بیمه درمانی، تعیین یک پزشک عمومی و ثبت نام در سیستم بیمه خدمات درمانی است که بسیار راحت انجام می شود. بدین ترتیب امکان استفاده از بسیاری از خدمات پزشکی در بهترین بیمارستان های بریتانیا برای شما فراهم می شود.

توجه داشته باشید که بسیاری از خدمات دندانپزشکی تحت پوشش این بیمه قرار نمی گیرد و نیاز به پرداخت مبالغی برای بیمه تکمیلی وجود دارد.

افتتاح حساب بانکی و مالیات

امروزه مدیریت حساب ها و منابع مالی برای ساکنین کشورهای انگلستان بسیار راحت و بی دردسر شده است. سیستم بانکی بریتانیا نیز کاملا مشتری مدار و  کاربر پسند است. در مورد افراد شاغل حقوق بگیر، هیچ نیازی به مراجعه حضوری به اداره مالیات نیست.

بعد از ورود به کشور انگلستان، درست مانند هر کشور دیگری، باید حساب بانکی افتتاح کنید و با سیستم مالیاتی آن کشور کاملا آشنا شوید. اگر کارمند و حقوق بگیر باشید، کار با سیستم مالیاتی این کشور بسیار راحت است؛ اما اگر شغل آزاد دارید، محاسبه مالیات های مختلف ممکن است کمی پیچیده به نظر برسد.

برای رفع این مشکل، بهتر است از اداره مالیات محل سکونت خود کمک بگیرید.

بانک های زیادی در سرتاسر بریتانیا با خدمات متنوع و متفاوت در دسترس همگان است و تقریبا تمامی آن ها خدمات بانکی ساده را به رایگان در اختیار مشتریان قرار می دهند.

بعد از اینکه بانک مورد نظر خود را انتخاب کردید، باید ابتدا با کارمندان بخش مورد نظر هماهنگ کرده و وقت قبلی بگیرید. فرم ها و مدارک مورد نیاز را تهیه و مبلغی پول نیز برای افتتاح حساب همراه خود داشته باشید.

آداب و رسوم اجتماعی انگلستان

استفاده از جملات “لطفا” و “متشکرم”: در انگلستان نشان دادن حس تشکر و قدردانی در مقابل خدماتی که دریافت می کنید، بسیار مهم است. از خدمه رستوران، پستچی یا هر شخص دیگری که به شما کمک می کند، هرچقدر کوچک، تشکر کنید.

همچنین اگر شخصی در را برای شما باز نگه داشت، موقع عبور حق تقدم را به شما داد یا کمک های اینچنینی به شما کرد حتما از او تشکر کنید.

معذرت خواهی: مردم انگلیس بسیار تمایل دارند اگر جایی برای کسی مزاحمت یا مشکلی ایجاد کردند،  حتما از وی عذرخواهی کنند. زمانیکه به کسی تنه می زنند، دیر به جایی می رسند یا بدلیل بی احتیاطی کاراشتباهی انجام می دهند، حتما معذرت خواهی می کنند.

ایستادن در صف: رعایت نکردن حق تقدم در صف در انگلستان کار نادرست و ناراحت کننده ای است.  پس لطفا صبورانه در صف بایستید. منتظر ماندن در صف و رعایت نوبت برای بسیاری از اهالی انگلستان که معتقد به برابری اجتماعی و عدالت هستند، موضوع بسیار مهمی است که نسبت به آن حساس هستند.

به علاوه، صف بستن ایمن ترین راه برای ورود و خروج به برخی مکان ها است. این قانون نانوشته ای است که در کمتر مکانی در سراسر بریتانیا زیر پا گذاشته میشود.

پنهان کردن احساسات منفی: مردم بریتانیا در پنهان کردن احساسات و مخفی کردن خشم و ناراحتی خود شهره هستند. این ویژگی اگرچه کمی کلیشه ای و قدیمی به نظر می رسد، اما یک نتیجه مهم دارد.

دلیل آشکار نکردن خشم افراد، تنها نمایش قوی بودن آنها نیست و بیشتر با هدف جلوگیری از آزار دیگران و بر هم خوردن آرامش اجتماعی انجام می شود. البته واضح است که همه افراد نمی توانند رفتار کلیشه ای مشابهی داشته باشند.

صحبت درباره پول و درآمد افراد: معمولا سوال پرسیدن درباره ی درآمد افراد و توانایی مالی آنها کار پسندیده ای نیست، اما پز دادن درباره خریدهای گرانقیمت و خرج های اضافی نیز اصلا غیرعای نیست. برندگان بلیت های بخت آزمایی و لاتری در انگلیس نیز معمولا راز برنده شدن خود را از دیگران مخفی نگه می دارند.

خانواده و فرزندان

هزینه مراقبت از کودک، به ویژه کودکان زیر 3 سال، در انگلستان قابل توجه است. خوشبختانه این کشور مزایای ویژه ای برای والدین شاغل در نظر گزفته است. اکثر والدین شاغل در انگلیس می توانند از خدمات مراقبت از کودک رایگان به مدت هفته ای 30 ساعت برخوردار شوند.

غالبا مهد کودک ها در انگلستان پذیرای کودکان از بدو تولد تا 5 سالگی هستند. ساعات کاری این مراکز معمولا از 7 صبح تا 7 شب است.

:پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}