مالیات در کشور کانادا

طبق سیستم مالیاتی کشورکانادا، تعهدات مالیات بر درآمد شما در قبال دولت کانادا براساس وضعیت اقامت شما تعیین می شود.

قبل از اینکه بدانید مسئولیت های مالیاتی و الزامات تشکیل پرونده مالیاتی شما در کشورکانادا چیست، باید وضعیت اقامت خود را بدانید. گروه مهاجرتی کیان ویزا در این مقاله اطلاعاتی در مورد سیستم مالیاتی کشور کانادا برای شما عزیزان گرد آورده است.

وضعیت اقامت در کانادا و پرداخت مالیات

 

هنگامی که از لحاظ اقامتی وابستگی های قابل توجهی در کانادا برقرار کنید، مشمول مقاصد مالیات بر درآمد در کانادا می شوید. این روابط و وابستگی ها به کانادا را معمولاً در تاریخ ورود به کانادا برقرار می کنید.

افراد زیر جزو گروه مهاجرانی هستند که وابستگی کافی به کشور کانادا نشان داده اند:

 

 • افراد تحت حمایت (از جمله پناهندگان) در حوزه ی قانون مهاجرت و حمایت از پناهندگان

 

 • افرادی که متقاضی اقامت دائم کانادا شده اند و یا آن را دریافت کرده اند.

 

مهمترین چیزی که هنگام تعیین وضعیت اقامت خود در کانادا برای اهداف مالیاتی در نظر گرفته می شود این است که آیا شما روابط و وابستگی کافی در مورد کشور کانادا دارید یا خیر. روابط و وابستگی اقامتی قابل توجه شامل برخورداری از موارد زیر است:

 

 

 

 

 • وابستگان در کانادا

 

 • دارایی شخصی در کانادا ، مانند ماشین یا وسایل منزل

 

 • روابط اجتماعی در کانادا ، مانند عضویت در نهادهای تفریحی یا مذهبی در کانادا

 

 • روابط اقتصادی در کانادا ، مانند حساب های بانکی کانادا یا کارت های اعتباری

 

 

 • گذرنامه کانادایی

 

 

مالیات بر درآمد شخصی در کانادا

نرخ مالیات بر درآمد در کانادا با توجه به میزان درآمدی که کسب می کنید، متفاوت است. در سیستم مالیاتی کانادا افرادی که کم درآمد هستند، با درصد کمتری نسبت به افراد با درآمد بالا مشمول مالیات می شوند. هرچه پول بیشتری کسب کنید، مالیات بیشتری نیز پرداخت می کنید.

 

 

در سال مالیاتی 2020 ، نرخ مالیات بر درآمد در کانادا به شرح زیر است:

 

 

 

 • 15٪ از اولین درآمد 48.535 دلاری مشمول مالیات ، به علاوه:

 

 • 20.5٪ از 48.534 دلار درآمد مشمول مالیات بعدی ( از بخشی از درآمد مشمول مالیات بیش از 48.535 دلار تا سقف 97،069 دلار) ، به علاوه

 

 • 26٪ از 53.404 دلار درآمد مشمول مالیات بعدی (از بخشی از درآمد مشمول مالیات بیش از 97،069 دلار تا سقف 150،473 دلار) ، به علاوه

 

 • 29٪ از 63.895 دلار درآمد مشمول مالیات بعدی (از بخشی از درآمد مشمول مالیات بیش از 150،473 دلار تا سقف 214،368 دلار) ، به علاوه

 

 • 33٪ از درآمد مشمول مالیات بیش از 214،368 دلار

 

 

 

مالیات بر درآمد شرکت ها در کانادا

 

 

شرکت ها در کانادا مالیات خود را از درآمد حاصل از سود و سرمایه خود پرداخت می کنند. مالیات شرکت ها در کانادا بخش نسبتاً کمی از کل درآمد مالیاتی کانادا را تشکیل می دهند. مالیات بر درآمد شرکت ها پیش از توزیع آن بین سهامداران به عنوان سود سهام پرداخت می شود.

 

ماليات بر سرمايه شرکت ها در واقع مالياتي است كه بر سرمایه مشمول ماليات شركت اعمال مي شود. سرمایه مشمول مالیات مبلغی است که طبق قسمت 1.3 قانون مالیات بر درآمد (کانادا) به علاوه سایر درآمد کلان انباشته شده تعیین شده است. در اول ژانویه 2006، مالیات بر سرمایه در سطح کشوری کانادا حذف شد. با اینحال، برخی از ایالت های کانادا همچنان مالیات بر سرمایه شرکت را می خواهند. به عنوان مثال، در ایالت انتاریو مالیات بر سرمایه شرکت در اول ژوئیه 2010 برای کلیه شرکت ها حذف شد. در ایالت بریتیش کلمبیا مالیات بر سرمایه شرکت از اول آوریل 2010 حذف شد.

 

وزارت امور خارجه ایران :  https://mfa.gov.ir