کیان ویزا

تحصیل در نروژ

0.0
0.0/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

“تحصیل در نروژ”

“اگرچه نروژ کشور کوچکی است، اما امکانات تحصیلی بسیار مناسبی را در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی سراسر کشور برای دانشجویان داخلی و بین المللی فراهم کرده.
در دانشگاه های کشور نروژ کلاس ها در گروه های کوچک و فضایی بسیار صمیمی برگزار می شود و دانشجویان به راحتی می توانند با اساتید ارتباط برقرار کرده و به داشتن روحیه انتقادی تشویق می شوند.”

زبان انگلیسی برای تحصیل در نروژ

 برخی از واحدها و برنامه های آموزشی دانشگاه های کشور نروژ به زبان انگلیسی و در سطحی تدریس می شود که به تقویت مهارت زبان دانشجویان غیر انگلیسی زبان کمک کند و در عین حال برای دانشجویان انگلیسی زبان کسالت آور و خسته کننده نباشد.

سیستم آموزش عالی کشور نروژ

بالا بردن سطح معلومات افراد در کشور نروژ اهمیت زیادی دارد و نیاز شدیدی به نیروی کار حرفه ای و سطح بالا در این کشور وجود دارد. هدف دولت

فراهم آوردن امکانات تحصیل برای همه افراد از کشورهای مختلف بدون توجه به سطح و پیشینه ی اجتماعی آنها با هدف ارائه نیروی کار مفید و ماهر به جامعه ی نروژ در رشته های مختلف است.

کشور نروژ در حال حاضر 9 دانشگاه، 8 دانشکده و 5 موسسه علمی آموزشی دارد که با حمایت دولت اداره می شود. علاوه بر این، تعداد زیادی موسسه آموزش عالی خصوصی با بودجه مردمی نیز در نروژ در حال فعالیت هستند.

نظام آموزش عالی کشور نروژ در برگیرنده تمامی نهادها یا برنامه های آموزشی مجاز و تایید شده دولتی و غیر دولتی در این کشور است. نروژ از سال 2003 تا کنون با دنبال کردن راهکارهای  “فرآیند بولونیا “(طرح تصویبی کشورهای اروپایی برای بهبود کیفیت آموزش عالی) تلاش های زیادی در زمینه پیشرفت سطح علمی دانشجویان انجام داده است.

از جمله این تلاش ها، اجرایی کردن سیستم 3+2+3 برای صدور مدارک دانشگاهی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مطابق با استاندارد کشورهای اروپایی است. با این روش، تطبیق مدارک تحصیلی دانشجویان خارجی که بخشی از تحصیلات یا تمام تحصیلات خود را در کشور نروژ گذرانده اند، با مدارک کشورهای خود آن ها بسیار راحت تر شده است.

سال تحصیلی دانشگاهی در کشور نروژ از اواسط آگوست شروع شده و تا اواسط ماه ژوئن ادامه دارد.

شهریه دانشگاه ها در کشور نروژ

تحصیل در دانشگاه های دولتی نروژ برای دانشجویان داخلی و خارجی بدون توجه به ملیت آنها کاملا رایگان است. البته در برخی از دانشگاه ها از دانشجویان رشته های مدیریت و بازرگانی مبلغی به عنوان شهریه دریافت می شود. این نکته را نیز نباید فراموش کرد که هزینه های زندگی در کشور نروژ نسبتا بالاست.

در حقیقت تنها هزینه ای که دانشجویان برای تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی دولتی کشور نروژ می پردازند، مبلغ 30 الی 60 یورو است که باید برای صدور کارت دانشجویی و حق شرکت در امتحانات  به انجمن دانشجویی دانشگاه ها پرداخت شود.

 با تهیه کارت دانشجویی استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی و بازدید از موزه ها، شرکت در مراسم فرهنگی مختلف و استفاده از امکانات پزشکی یا ورزشی نروژ با تخفیف های ویژه همراه است.

شهریه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی غیردولتی

در بسیاری از دانشگاه های خصوصی از دانشجویان نروژی و غیر نروژی شهریه ای یکسان به مبلغ 7000 تا 19000 یورو گرفته می شود.

شرایط لازم برای تحصیل در دانشگاه های کشور نروژ

بر اساس قوانین آژانس ارزیابی تحصیلات تکمیلی کشور نروژ(NOKUT)  ، تکمیل تحصیلات در مقطع دبیرستان در سطح علمی امتحانات نهایی دبیرستان های کشور نروژ، شرط عمومی برای ورود به دانشگاه ها و مراکز عالی این کشور است. داوطلبان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز باید در رشته مورد نظر، مدرک کارشناسی معادل با حداقل 3 سال آموزش معمولی یا یک و نیم سال آموزش فشرده دانشگاهی داشته باشند.

مدارک زبان لازم برای تحصیل در کشور نروژ

برای اخذ پذیرش دانشگاه هایی که واحد های درسی را به زبان انگلیسی ارائه می کنند، ارائه مدارک زبان انگلیسی لازم است . سطح این مدارک و نوع آزمون های زبان مورد نیاز، ممکن است در دانشگاه های مختلف و برای رشته های مختلف متفاوت باشد.

هزینه های زندگی در کشور نروژ برای دانشجویان خارجی

میانگین هزینه های زندگی در کشور نروژ حدود 12,122 کرون نروژ در ماه است که شامل هزینه های محل اقامت، غذا، لوازم تحصیل، کرایه حمل و نقل و سایر خدمات است.

در جدول زیر هزینه های برخی کالاها و خدمات در کشور نروژ آورده شده است.

نام کالا یا خدمات   قیمت(کرون نروژ)
اتاق دانشجویی 1 نفره   حداقل 3000
کارت وسایل نقلیه عمومی ویژه دانشجویان(1 ماهه)   460
کتاب های درسی 1 ترم   1600-3500
1 وعده شام در بوفه دانشگاه   55-100
1 وعده شام در یک رستوران معمولی   120-160
1 عدد بلیت سینما   120
هزینه 1 ترم دانشگاه   590
هزینه عضویت در سازمان رفاه اجتماعی کشور سوئد برای 1 ترم   1100

ویزای تحصیلی کشور نروژ

 

شرایط اخذ ویزای تحصیلی نروژ

اخذ پذیرش از یک دانشگاه یا دانشکده در کشور نروژ

اشتغال به تحصیل تمام وقت در این کشور

تمکن مالی به ارزش 121,220 کرون نروژ در سال

منبع مالی شما می تواند از محل وام های دانشجویی،کمک هزینه های تحصیلی، سپرده شما در بانک های نروژی یا همه موارد ذکر شده باشد و در صورت داشتن شغل پاره وقت در کشور نروژ، درآمد حاصل از آن شغل نیز می تواند به عنوان بخشی از تمکن مالی شما محسوب شود.

توجه کنید که در صورت نداشتن حساب بانکی در کشور نروژ باید از حساب بانکی دانشگاه یا موسسه آموزشی محل تحصیل خود  استفاده کنید که لازم است از قبل هماهنگی های لازم را در این زمینه انجام دهید و در جریان جزئیات آن قرار بگیرید.

دانشگاه برگن نروژ از دشواری های  انتقال پول از ایران به کشور نروژ و محدودیت های دانشجویان ایرانی اطلاع دارد؛ در نتیجه در صورتیکه امکان پس انداز پول در یکی از بانک های کشور نروژ برای دانشجویان ایرانی وجود نداشته باشد، باید مدارکی دال بر وجود این مبلغ سرمایه در حساب بانکی خود در کشور ایران ارائه کنید. همچنین باید روش دسترسی به این منبع مالی در کشور نروژ را به روشنی توضیح دهید.

  • منبع مالی کافی برای پرداخت شهریه دانشگاه
  • محل اقامت و زندگی در کشور نروژ
  • قصد برگشت به وطن بعد از اتمام تحصیلات

حقوق و وظایف دانشجویانی که موفق به دریافت اقامت تحصیلی کشور نروژ شده اند:

  • با مجوز اقامت تحصیلی کشور نروژ نمی توانید دراین کشور شرکت تاسیس کرده یا به کسب و کار و فعالیت تجاری مشغول شوید.
  • همزمان با دریافت مجوز تحصیل در کشور نروژ مجوز کار پاره وقت تا 20 ساعت در هفته در زمان تحصیل و کار تمام وقت در زمان تعطیلات نیز به شما داده می شود.
  • با داشتن اقامت تحصیلی نروژ می توانید همسر و فرزندان خود را نیز با خود به کشور نروژ بیاورید.
  • در صورتیکه در آینده برای اقامت دائم کشور نروژ اقدام کنید، مدت زمانیکه برای تحصیل در این کشور زندگی کرده اید، جزء روزهای اقامت شما در این کشور محسوب نخواهد شد.

بیمه درمانی کشور نروژ

برخورداری شما از خدمات درمانی کشور نروژ به وضعیت اقامت شما در این کشور بستگی دارد و در صورتیکه  مدت اقامت شما در نروژ بیش از 1 سال باشد، هنگام ثبت نام در دانشگاه های این کشور و دریافت مجوز اقامت تحصیلی، بطور خودکار تحت پوشش طرح بیمه ملی قرارخواهید گرفت.

کار پاره وقت در کشور نروژ برای دانشجویان

بسیاری از دانشجویان هنگام تحصیل در کشور نروژ به کار پاره وقت مشغول می شوند که روش بسیار مناسبی برای تمرین و تقویت زبان نروژی به جای شرکت در کلاس های زبان و در نتیجه صرفه جویی در هزینه ها است. البته محدودیت هایی هم برای تعداد ساعات کاری دانشجویان تمام وقت وجود دارد که باید به آنها توجه شود.

 مجوز اقامت تحصیلی نروژ، حق اشتغال به کار در کشور نروژ را برای افراد ایجاد نمی کند. دانشجویان می توانند با اخذ مجوز کار به طور جداگانه، برای تامین هزینه های خود به مشاغل پاره وقت در کشور نروژ مشغول شوند.

دانشجویان می توانند در سال اول دانشگاه به مدت  20 ساعت در هفته به کار مشغول شوند. توجه داشته باشید که تمدید مجوز تحصیلی کشور نروژ به معنی تمدید مجوز کار پاره وقت نیست و دانشجویان باید با ارائه مدارک پیشرفت تحصیلی قابل قبول، برای تمدید مجوز کار پاره وقت اقدام کنند.

 

یادگیری زبان نروژی

تسلط به زبان نروژی برای کار پاره وقت یا تمام وقت در کشور نروژ بسیار ضروری است. اگرچه مردم نروژ در بسیاری از موقعیت های اجتماعی از زبان انگلیسی در سطح قابل قبولی برای برقراری ارتباط استفاده می کنند، اما اغلب کارفرماها هنگام استخدام افرادی را ترجیح می دهند که به این زبان آشنایی نسبی داشته باشند. به علاوه، در بعضی مشاغل سطح خاصی از تسلط بر زبان نروژی لازم و ضروری است.

زندگی دانشجویی در نروژ

شماره شناسایی نروژی

اگر قصد دارید بیش از 6 ماه در کشور نروژ اقامت کنید، باید در سامانه ثبت اسناد این کشور ثبت نام کرده و شماره شناسایی 11 رقمی خود را دریافت کنید. (اعداد تاریخ تولد شما بعلاوه 5 رقم شماره شناسایی شخصی).

علاوه بر این باید برای دریافت کارت اقامت کشور نروژ، نام خود را در اداره پلیس ثبت کنید. دقت کنید که ارائه شماره شناسایی هنگام افتتاح حساب بانکی و دریافت کارت دانشجویی ضروری است.

شماره شناسایی مجازی یا D Number نروژ

دانشجویانی که کمتر از 6 ماه در کشور نروژ اقامت دارند، نیازی به دریافت شماره شناسایی شخصی ندارند و به جای آن باید برای دریافت D number(Dummy Number) خود اقدام کنند. این شماره مشابه شماره شناسایی شخصی بوده و برای باز کردن حساب بانکی در کشور نروژ لازم است.

دانشجویان داخل کشور نروژ برای دریافت این شماره باید با اداره مالیات منطقه محل سکونت خود تماس بگیرند و دانشجویان خارج کشور نروژ نیز باید با تماس با  اداره ثبت ملی اسلو(Oslo) هویت خود را به ثبت برسانند.

برای آسودگی بیشتر پیشنهاد می شود بلافاصله بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه و تایید آن، با مسئولین مربوطه برای دریافت شماره شناسایی خود تماس بگیرید.

سیستم بانکی کشور نروژ

برای گشایش حساب در بانک های کشور نروژ می توانید با در دست داشتن شماره شناسایی نروژی به موسسات مالی یا به شعب بانک های سراسر کشور مراجعه کنید. برخی از این بانک ها کاملا اینترنتی هستند و شعبه فیزیکی ندارند، اما بانک های معمولی نیز خدمات آنلاین بانکی از قبیل مدیریت حساب ها، پرداخت قبوض و انتقال پول را در اختیار مشتریان قرار می دهند.

علاوه بر این،کارت های اعتباری بانکی در همه جای کشور نروژ پذیرفته می شوند و دستگاه های خود پرداز به راحتی در دسترس همگان قرار دارند.

تمام موسسات آموزش عالی و دانشگاه های کشور نروژ  سازمان رفاه دانشجویی خود را موظف به ارائه خدمات بهداشتی درمانی در محل دانشگاه و ارائه امکانات تفریحی و ورزشی به دانشجویان کرده اند که استفاده از آنها برای بهبود سلامت جسمی و روانی شما شدیدا پیشنهاد می شود.

 عضویت در سازمان رفاه دانشجویی دانشگاه ها در زمان ثبت نام و در ابتدای هر ترم  با پرداخت شهریه اجباری انجام می شود که برای شرکت در امتحانات نیز ضروری است.

خدمات رفاهی بسته به بزرگی و وسعت دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید، متفاوت و شامل  مهدکودک، مشاوره، خدمات بهداشت روان، کافه تریا، خوابگاه دانشجویی و تجهیزات و برنامه های ورزشی است.

:پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید

رنکینگ دانشگاه نروژ

  اقامت نروژ

www.norway.no : سفارت نروژ در ایران

 

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
دیگر اطلاعات مهاجرتی کشور نروژ
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}