ویزای کاریابی کشور نروژ

معمولا برای اخذ مجوز اقامت و کارکشور نروژ باید قبل از ثبت درخواست، از یک کارفرمای معتبر پیشنهاد شغلی داشته باشید.

اما در برخی از موارد استثنایی در صورت داشتن مهارت کاری ویژه ، می توانید قبل از پیداکردن کار وارد این کشور شوید.

 

شرایط دریافت ویزای کاریابی نروژ

 

 • داشتن مهارت در حرفه ای خاص و جستجوی شغل مناسب با آن. مشاغلی از قبیل رهبری گروه های مذهبی، تدریس یا آشپزی در این دسته قرار نمی گیرند.

 

 • داشتن یکی از شرایط زیر:

 

 • داشتن مجوز اقامت تحصیلی و مدرک تحصیلی یا مدرک پایان دوره از یکی از دانشگاه ها، دانشکده ها، آموزشگاه های فنی حرفه ای یا هنرستان های کشور نروژ. در این حالت باید تحصیلات شما در این کشور به پایان رسیده باشد و قبل از تمام شدن اعتبار مجوز اقامت تحصیلی خود در کشور نروژ، برای دریافت مجوز اقامت کاریابی اقدام کنید.

 

 • داشتن مجوز ادامه تحصیل در کشور نروژ به منظور رساندن سطح  مدرک تحصیلی خود به سطح استاندارد قابل قبول کشور نروژ. توجه کنید که باید قبل از اتمام تاریخ اعتبار مجوز اقامت تحصیلی خود برای دریافت اقامت کاریابی نروژ اقدام کرده و مدرک تحصیلی شما باید مورد تایید یا در حال دریافت تاییدیه از موسسات آموزش عالی کشور نروژ باشد.

 

 • داشتن مجوز اقامت پژوهشگری کشور نروژ. این مجوز به کسانی داده می شود که به شرط داشتن تمکن مالی کافی  با بودجه شخصی خود در پروژه های تحقیقاتی فعالیت می کنند. در این مورد نیز هنگام ثبت درخواست نباید از تاریخ اعتبار مجوز اقامت پژوهشگری شما گذشته باشد.

 

 • داشتن مجوز اقامت کاری از طریق حمایت کارفرمای نروژی برای انجام تحقیقات در یک دانشگاه یا موسسه عالی پژوهشی در این کشور. توجه کنید که ثبت درخواست مجوز اقامت کاریابی باید قبل از به پایان رسیدن مدت اعتبار مجوز کار تحقیقاتی شما انجام شود.
   

داشتن تمکن مالی کافی برای پرداخت هزینه های زندگی در کشور نروژ به مبلغ 20,521  کرون نروژ در ماه یا 246,246 کرون نروژ در سال. توجه کنید که این پول باید متعلق به شخص شما و سپرده در یک حساب بانکی در کشور نروژ باشد. اگر همزمان با جستجوی کار، از کارفرمایی در کشور نروژ پیشنهاد شغلی قابل قبول داشته باشید، مبلغ حقوق یا دستمزد آن شغل جزو منابع مالی شما محسوب می شود.

مدارک تحصیلی و مهارت های شغلی لازم جهت دریافت ویزای کاریابی کشور نروژ

 

مدرک تحصیلی یا فنی حرفه ای شما باید حتما یکی از شرایط زیر را داشته باشد:

 

 

 • مدرک معادل با حداقل 3 سال آموزش فنی و حرفه ای در سطح آموزش کلاسهای دهم، یازدهم و دوازدهم هنرستان در رشته هایی مثل نجاری یا بهداشت یاری و وجود دوره های آموزشی معادل آن رشته در آموزشگاه های کشور نروژ

 

 •  مدرک تحصیلی یا مدرک پایان دوره از یک دانشگاه یا دانشکده معتبر در رشته های علمی از قبیل مهندسی یا پرستاری

 

 • در صورت نداشتن مدرک تحصیلی دانشگاهی یا فنی حرفه ای، در  موارد استثنایی به شرط داشتن تجربه کاری زیاد و مهارت بالا در رشته ای خاص، مجوز کار به افراد داده می شود. در این موارد باید دانش و مهارت فرد برابر با کسانی باشد که در رشته مورد نظر آموزش های حرفه ای دریافت کرده اند.

 

حقوق و وظایف متقاضی

 

 • در طول مدتی که درکشور نروژ اقامت داریدو در جستجوی کار حرفه ای و عقد قرار داد  با کارفرمای نروژی هستید، میتوانید در مشاغل حرفه ای یا غیر حرفه ای بصورت تمام وقت یا پاره وقت مشغول به کار شوید.

 

 • مجوز اقامت کاریابی نروژ حداکثر 1 سال اعتبار دارد.

 

 • در صورتیکه در آینده برای اقامت دائم کشور نروژ درخواست دهید، مدت زمان اقامت کاریابی شما در نظر گرفته نخواهد شد.

 

 • چنانچه اعضای خانواده شما نیز مجوز اقامت نروژ را دارند و با شما در این کشور زندگی می کنند، باید درخواست تمدید مجوز بدهند و در صورتیکه همزمان با شما این کار را انجام دهند، همزمان با شما نیز از نتیجه درخواست خود مطلع خواهند شد.

 

 

 

 

:پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید

مهاجرت به نروژ -  اقامت نروژ - ویزای نیروی کار ماهر کشور نروژ - ویزای کارگر فصلی کشور نروژ

  www.norway.no : سفارت نروژ در ایران