کیان ویزا

روش های جستجوی کار در کشور کانادا

0.0
0.0/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

روش های جستجوی کار در کشور کانادا

دانشجویان بین المللی که در یکی از مراکز آموزش عالی مجاز یا دانشگاه های کشور کانادا مشغول به تحصیل هستند و یا فارغ التحصیلان دانشگاه های کشور کانادا می توانند همزمان با تحصیل و بدون نیاز به مجوز کار یا بعد از پایان تحصیلات و با دریافت مجوز کار در این کشور مشغول به کار شده یا کسب و کار شخصی خود را راه اندازی نمایند.

کار همزمان با تحصیل در کشور کانادا

چنانچه در یکی از دانشگاه ها یا مراکز آموزشی کشور کانادا مشغول به تحصیل هستید، شرایط کار کردن در حین تحصیل برای شما و همسر رسمی یا غیر رسمی شما، وجود دارد. کسب تجربه کاری کمک می کند روابط حرفه ای یا تجاری خود را گسترش داده و تجربه کار عملی در کشور کانادا کسب کنید. بدین ترتیب شرایط اخذ اقامت دائم کشور کانادا نیز برای شما راحت تر خواهد شد. کار همزمان با تحصیل در کشور کانادا به روش های زیر امکان پذیر است:

 • کار در دانشگاه محل تحصیل
 • کار خارج از دانشگاه محل تحصیل
 • کاردر واحدهای عملی به عنوان مکمل واحدهای تئوری دانشگاه  (Cooperative Education)و کارآموزیinternship

اشتغال به کار دانشجویان کشور کانادا در دانشگاه محل تحصیل

پذیرفته شدگان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و خصوصی کانادا و استان کبک، درصورت اشتغال به تحصیل تمام وقت و داشتن مجوز تحصیلی معتبر و (شماره بیمه اجتماعی دولت کانادا که برای کار در این کشور لازم است.) می توانند بدون نیاز به مجوز کار، در شغل های مورد نیاز دانشگاه به کار مشغول شوند. در صورت اشتغال به کار به عنوان مدرس یا محقق، دانشجویان می توانند غیر از دانشگاه محل تحصیل خود، در کتابخانه، بیمارستان یا مراکز پژوهشی خارج از محل دانشگاه نیز کار کنند.

توجه کنید که در صورت تحصیل پاره وقت(ترم آخر)، باطل شدن مجوز تحصیلی، گرفتن مرخصی ویا تغییر دانشگاه و توقف موقت تحصیلات، دیگر مجاز به کار کردن در محل دانشگاه و تحصیل همزمان نخواهید بود.

کارفرمای شما در این مشاغل معمولا دانشگاه، هیات علمی دانشگاه، سازمان های دانشجویی، کسب و کارهای شخصی در محل دانشگاه و یا سازمانیست که برای ارائه خدمات خاصی با دانشگاه قرارداد دارد. در صورتیکه خودتان به عنوان دانشجو در محل دانشگاه کسب و کار شخصی راه انداخته(برای مثال کافی شاپ) و مشغول ارائه خدمات به دانشجویان شوید،کارفرمای شما شخص خودتان خواهد بود.

اشتغال به کار دانشجویان کشور کانادا در خارج از دانشگاه محل تحصیل

دانشجویان در صورت داشتن شرایط لازم می توانند بدون نیاز به مجوز کار، همزمان با تحصیل در مشاغل خارج از دانشگاه نیز مشغول به کارشوند. لازم به ذکر است که در صورت داشتن شرایط لازم اجازه کارهمزمان با تحصیل در مجوز تحصیلی شما قید می شود و چنانچه بدون داشتن شرایط لازم در کشور کانادا مشغول به کار شوید، مجبور خواهید شد این کشور را ترک کنید.

شرایط لازم برای کار همزمان با تحصیل در خارج از محل دانشگاه:

 • باید به عنوان دانشجوی تمام وقت در یکی از موسسات مجاز و تایید شده آموزش عالی کشور کانادا از قبیل دانشگاه ها و مراکز فنی و حرفه ای دولتی و خصوصی و یا هنرستان های فنی و حرفه ای(ویژه استان کبک)، پذیرفته شده باشید.
 • مدت زمان تحصیل شما باید حداقل ۶ ماه باشد و در پایان تحصیلات باید از مرکز آموزشی مربوطه مدرک تحصیلی، دیپلم و یا گواهینامه پایان دوره دریافت کنید.
 • در مجوز تحصیلی شما باید اجازه کار خارج از دانشگاه در حین تحصیل قید شده باشد.
 • باید تحصیلات خود را رسما شروع کرده باشید.
 • باید شماره بیمه اجتماعی یا SIN Number خود را دریافت کرده باشید.

تعداد ساعاتی که می توانید در حین تحصیل در خارج از دانشگاه مشغول به کار باشید، ۲۰ ساعت در هفته در ایام تحصیل و به طور تمام وقت در ایام تعطیلات رسمی تابستانه و زمستانه است. علاوه بر این در ایام تعطیل مجاز به اضافه کاری یا فعالیت در ۲ شغل پاره وقت نیز هستید، اما قبل و بعد از تعطیلات باید حتما به صورت دانشجوی تمام وقت در دانشگاه مشغول به تحصیل باشید.

توجه کنید که دانشجویان با شرایط زیر نمی توانند بدون مجوز کار، همزمان با تحصیل در کشور کانادا به کار مشغول شوندو در صورت تمایل به کار باید برای دریافت مجوز کار کشور کانادا اقدام کنند.

 • دانشجویانی که عدم اجازه کار همزمان با تحصیل در مجوز تحصیلی آنها قید شده باشد.
 • دانشجویانی که رشته تحصیلی آنها در دانشگاه ها یا مراکز آموزشی، زبان انگلیسی یا فرانسه به عنوان زبان دوم باشد.
 • دانشجویانی که در حال گذراندن واحدهای درسی پیش نیاز هستند.
 • دانشجویانی که در برنامه های درسی تفریحی یا General Interest Courses شرکت کرده اند.
 • دانشجویانی که شرایط تحصیل آنها به هر دلیل تغییر کرده و دیگر واجد تمامی شرایط لازم ذکر شده در بالا نیستند.

برای ادامه کار تمام وقت در کشور کانادا دانشجویان باید قبل از پایان تحصیلات خود در دانشگاه، برای دریافت مجوز کار کشور کانادا درخواست داده و یا برنامه تحصیلی جدیدی را شروع کرده و همچنان به عنوان دانشجو بدون نیاز به مجوز کار در این کشور کار کنند.

اشتغال به کار دانشجویان کشور کانادا در واحدهای عملی به عنوان مکمل واحدهای تئوری دانشگاه و دوره های انترنی

در برخی از رشته های دانشگاهی دانشجویان باید علاوه بر گذراندن واحدهای کلاسی تئوری، واحدهایی را نیز به صورت عملی درمحیط های کار بگذرانند، که بابت آن کار مبالغی را نیز دریافت می کنند. این واحدهای عملی اجباری اصطلاحا Co-op نامیده می شوند و برای شرکت در آنها باید با داشتن شرایط زیر درخواست دریافت مجوز کار co-op یا کارآموزی خود را بصورت آنلاین ثبت کنید.

 • مجوز تحصیلی معتبرداشته باشید.
 • کار کردن بخشی ضروری از واحدهای درسی دانشگاهی شما باشد.
 • نامه ای از دانشگاه بگیرید که ضرورت گذراندن واحدهای کار عملی به عنوان بخشی از روند تکمیل تحصیلات در آن قید شده باشد.
 • واحدهای کاری اجباری ۵۰ درصد کل واحدهای درسی شما باشد.

برای ثبت نام نیز باید با داشتن اسکن مدارک لازم از طریق سایت مربوطه و حساب کاربری خود بدون پرداخت هزینه فرم های لازم را تکمیل کرده و درخواست خود را ثبت کنید.

کار کردن در کشور کانادا بعد از پایان تحصیلات

چنانچه از دانشگاه های کشور کانادا فارغ التحصیل شده و تصمیم دارید در این کشور مشغول به کار شوید، نکات زیر را در نظر بگیریدو در صورتیکه به اطلاعات دقیق تر یا کمک بیشتری در این مورد نیاز دارید از مشاوره حرفه ای وکلای مجرب شرکت حقوقی مهاجرتی کیان ویزا استفاده نمایید.

 • <سامانه بانک شغلی کشور کانادا یا Job Bank  را مرتب چک کنید. در این سامانه اینترنتی که متعلق به دولت کشور کاناداست بیش از ۱۰۰ هزار عنوان شغلی موجود در سرتاسر این کشور با دسته بندی های متنوع لیست شده اند که با ایجاد پروفایل شخصی و ثبت دقیق ویژگیهای تحصیلی، سوابق کاری و توانمندی های حرفه ای خود، می توانید از پیشنهاداتی که این سامانه به طور خودکار در اختیار شما قرار می دهد، استفاده کنید. این پیشنهادات کاری با توجه به نیاز کارفرمایان مختلف و با توجه به رزومه کاری شما به ایمیلتان ارسال می شود.
 • در مورد شغل های مورد نیاز در نقاط مختلف کشور کانادا تحقیق کرده و اطلاعات کافی داشته باشید. اگر اهل سفر و ماجراجویی باشید، شانس شما برای کار در شغل های متنوع در نقاط مختلف کشور کانادا بیشتر خواهد بود. سامانه Job Bank جزییات بازار کار، انواع مشاغل مورد نیاز و میزان حقوق و دستمزد مشاغل مختلف در شهرها و مناطق مختلف کشورکانادا را در اختیار شما قرار می دهد تا بسته به مهارت و رشته تحصیلی، شغل دلخواه خود در هر نقطه از این کشور را بدست آورید.
 • از کمک های مالی دولت کانادا ویژه کارافرینان  استفاده کرده و کسب و کار شخصی خود را راه اندازی کنید. کشور کانادا همیشه از کارآفرینان حمایت های مالی کرده است و این حمایت ها شامل کسب و کارهای کوچکی که  افراد بعد از فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور برای شروع راه اندازی می کنند، نیز می شود. از جمله دلایل موفقیت کسب و کارهای شخصی در کشور کانادا می توان اقتصاد قوی، مالیات و هزینه های پایین، اهمیت تحقیقات و نوآوری در این کشور و سطح بالای رفاه در زندگی را نام برد.
 • از وبسایت ها و شرکت های کاریابی کشور کانادا استفاده کنید.سه وبسایت Indeed، Monster و Workopolis از جمله مفیدترین وبسایت های کاریابی کشور کانادا هستند که می توانند از طریق مسؤولین متخصص کاریابی شما را با کارفرمایان مختلف آشنا کنند.برای آشنایی بیشتر و نحوه کار با این وبسایت ها می توانید از مشاوره وکلای مجرب شرکت حقوقی مهاجرتی کیان ویزا بهره مند شوید.
 • ارتباطات اجتماعی و شغلی خود را قوی کنید.برقراری ارتباط با افرادی که در رشته مورد علاقه شما در  کشور کانادا فعالیت دارند روش بسیار مناسبی برای پیدا کردن کار است. برای این منظور می توانید به ملاقات این افراد در دانشگاه یا محل کارشان رفته و یا از طریق آنلاین و با معرفی سوابق تحصیلی و کاری خود با آنها آشنا شوید. یکی از بهترین روش ها تشکیل پروفایل شخصی در سایت LinkedIn  است چرا که ساکنان کشور کانادا در این سایت بسیار فعال هستند و کارفرمایان این کشورحتما برای ثبت آگهی های استخدامی خود از طریق LinkedInنیز اقدام می کنند.

روش های دیگر افزایش ارتباطات کاری در کشور کانادا عبارتند از:

 • برقراری ارتباط با افرادی که در رشته و شغل دلخواه شما به صورت حرفه ای فعالیت دارند.
 • شرکت در کنفرانس ها و سمینارهایی که در رابطه با شغل و رشته مورد نظر شما برگزار می شوند.
 • کنارگذاشتن ترس و استرس و معرفی خود و میزان تحصیلات و توانایی شغلی تان به دیگران
 • ارتباط با فارغ التحصیلان قدیمی تر در رشته و دانشگاهی که درآن تحصیل کرده اید.
 • حضور فعال و حرفه ای در انواع پلتفرم های و فضاهای اینترنتی و مجازی

پرسش های متداول:

آیا بعد از پایان تحصیلات دانشگاهی می توان در کشور کانادا کارکرد؟

بله. امکان کار بعد از فارغ التحصیل شدن با داشتن شرایط لازم و کسب مجوز کار و اقامت برای همگان فراهم است.

آیا بدون مجوز کار می توان در کشور کانادا کار و کسب درآمد کرد؟

درصورتیکه به عنوان دانشجو در یکی از دانشگاه ها و مراکز عالی مجاز کشور کانادا مشغول به تحصیل باشید، می توانید بدون نیاز به مجوز کار در حین تحصیل در این کشور کار کرده و کسب درآمد کنید.

به عنوان دانشجو چگونه می توان هزینه های زندگی در کشور کانادا را تامین کرد؟

امکان اشتغال به کار در دانشگاه محل تحصیل یا خارج از آن برای دانشجویان بین المللی در صورت داشتن شرایط لازم، وجود دارد.

چگونه می توان در کشور کانادا کار پیدا کرد؟

از طریق ایجاد پروفایل و ثبت رزومه و توانایی های شغلی خود در سامانه Job Bank  دولت کانادا و یا از طریق ثبت نام در سایت های کاریابی این کشور، می توانید به راحتی از موقعیت های شغلی موجود مطلع شده و درخواست کار دهید.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید :

مزایا و تسهیلات ویژه خانواده ها در کانادا

 مالیات در کشور کانادا  

روش های مهاجرت به کانادا

وزارت امور خارجه ایران  :  https://mfa.gov.ir

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}