کیان ویزا

بورسیه های دولتی کشور روسیه

0.0
0.0/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

بورسیه های دولتی کشور روسیه

هرساله دولت روسیه جهت کمک به تحصیل دانشجویان خارجی در روسیه، بورسیه تحصیلی در نظر می گیرد. امکان دریافت بورسیه تحصیلی در روسیه برای مقاطع مختلف تحصیلی اعم از: کارشناسی در روسیه،کارشناسی ارشد در روسیه و همچنین دکترا در روسیه امکان پذیر است.طبق آمار نزدیک به 63 درصد افراد در سال 2021 تا 2022 در مقطع فوق لیسانس موفق به اخذ بورسیه روسیه شده اند، همچنین آمار افرادی که در مقطع فوق لیسانس بورسیه شده اند به 43 درصد می رسد.به طورکلی کشور روسیه سالانه تعداد ۱۵۰۰۰ بورسیه دولتی در اختیار دانشجویان بین المللی قرار می دهد.

طبق آمار در سال 2021 نزدیک به 18 هزار بورسیه برای افراد مختلف در نظر گرفته شد.

یکی از انواع بورسیه های تحصیلی روسیه، بورسیه دولتی آن می باشد. همانطور که از اسم آن مشخص است این بورسیه از طرف دولت است، نه از طرف دانشگاه!بیشتر از 500 دانشگاه در روسیه در این بورسیه نقش دارند و هرمتقاضی می تواند به 6 دانشگاه برای یک رشته درخوست دهد.در نظر داشته باشید که رزومه قوی، معدل تحصیلی و همچنین ریزنمرات مقاطع تحصیلی قبلی در میزان بورسیه دریافتی تاثیر گذار است.بورسیه دولتی روسیه موجب تحصیل رایگان در روسیه،خوابگاه های دولتی و همچنین کمک هزینه های بهداشت و درمانی می شود و می توان گفت که برای اکثر رشته های تحصیلی قابل اقدام است.به طور کلی میتوان گفت کمترین مبلغ جهت تحصیل در روسیه از 1800 دلار در سال در نظر گرفته شده است و بیشترین مبلغ جهت تحصیل 9000 دلار در سال است.در صورتی که متقاضی مشمول بورسیه باشد تمامی این مبالغ پوشش داده می شود و بورسیه تحصیلی روسیه فقط چند مورد را در بر نمی گیرد که عبارتند از:هزینه بیمه، هزینه منزل مسکونی(درصورت نبودن خوابگاه)، هزینه های سفر تا این کشور و هزینه های شخصی.

شرایط لازم جهت اخذ بورسیه دولتی روسیه

همانطور که گفته شد رزومه قوی،ریز نمرات و معدل بسیار پراهمیت هستند.با توجه به این موارد صلاحیت شخص جهت اعطای بورسیه تحصیلی تعیین می شود.داشتن مدرک زبان انگلیسی و روسی الزامی نمی باشد اما قطعا داشتن این توانایی امتیازی بسیار موثر محسوب می شود.همچنین داوطلب باید مدرک تحصیلی مرتبط با رشته تحصیلی مورد نظرش را داشته باشید و همچنین در آزمون و مصاحبه که در ادامه بیشتر توضیح می دهیم شرکت کند.

برای اطلاع از روش های اخذ پذیرش و ویزای تحصیلی کشور روسیه با مشاوران و وکلای مجرب مؤسسه مهاجرتی کیان ویزا در تماس باشید و یا فرم درخواست مشاوره را بصورت  آنلاین  در وب سایت کیان ویزا تکمیل نمایید.

آزمون دریافت بورسیه تحصیلی کشور روسیه

توجه داشته باشید که دریافت بورسیه های تحصیلی کشور روسیه نیازمند

شرکت در آزمون های رقابتی و کسب نمرات لازم است و شرط شرکت در این آزمون ارائه مدرک دیپلم دبیرستان، هنرستان یا پیش دانشگاهی است.

شرکت در آزمون دریافت بورسیه دولتی کشور روسیه در ۲ مرحله اتفاق می افتد. مرحله اول در کشور محل اقامت متقاضیان و با هماهنگی سفارت یا کنسولگری روسیه در آن کشور برگزار شده و مرحله دوم آن در دانشگاه های کشور روسیه  انجام می شود. پس از آزمون نتیجه آن به همراه اطلاعات فرم درخواست دانش آموزان توسط هیات علمی دانشگاه مربوطه بررسی شده و در صورت کسب امتیازات لازم ظرف مدت ۱ الی ۲ ماه به دانش آموزان اطلاع داده می شود

در صورت عدم قبولی درآزمون دریافت بورسیه، متقاضیان همچنان فرصت دارند با پرداخت شهریه در رشته و دانشگاه انتخابی خود تحصیل نمایند.

مراحل شرکت در آزمون دریافت بورسیه های دولتی کشور روسیه

۱.ثبت نام اولیه: وارد کردن اطلاعات اولیه در یکی از سامانه هایی که در بالا معرفی شد. برای این منظور تنها کافیست در سایت مورد نظر ثبت نام کرده و مشخصات خود را در فرم ساده شده و کوتاهی واردنمایید.

۲. ارسال درخواست بورسیه و انتخاب رشته: بعد از ثبت نام اولیه در سایت مربوطه باید فرم مربوط به میزان تحصیلات، سوابق علمی و رشته مورد علاقه خود را تکمیل و به همراه نامه درخواست بورسیه ارسال کنید.

۳. شرکت در آزمون یا مصاحبه اولیه: در صورت تایید و قبول مدارک از طرف سفارت یا کنسولگری روسیه درکشور ایران برای شرکت در اولین مرحله آزمون در محل سفارت با شما تماس گرفته می شود.

۴. انتخاب دانشگاه محل تحصیل  : در صورت موفقیت در آزمون اولیه در کشور ایران، می توانید با مشورت سفارت یا کنسولگری روسیه  همزمان برای ۶ دانشگاه مورد تایید وزارت علوم کشور ایران در کشور روسیه درخواست پذیرش و دریافت بورسیه ارسال کنید و در صورتیکه تمامی ۶ دانشگاه درخواست شما را رد نمایند، وزارت آموزش عالی کشور روسیه دانشگاه دیگری را به شما پیشنهاد می دهد و تنها می توانید در آن دانشگاه تحصیل نمایید.

۵.شرکت در آزمون مرحله دوم: بعد از دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظرباید در آزمون مرحله دوم دریافت بورسیه یا کنکور EGE شرکت نمایید. لازم به ذکر است که این آزمون فقط مربوط به متقاضیان دریافت بورسیه نیست، بلکه برای ورود به دانشگاه های روسیه حتی در موارد غیر از دریافت بورسیه نیز الزامیست. این آزمون در دبیرستان های کشور روسیه نیز برگزار می شود و نمرات و رتبه دانش آموزان روس در این آزمون ملاک پذیرش آنها در دانشگاه های این کشور است.

علاوه بر آزمون EGE، برخی از دانشگاه های کشور روسیه در محل دانشگاه نیز از متقاضیان آزمون های کتبی، شفاهی یا عملی می گیرند و در صورت قبولی، به آنها بورسیه تحصیلی می دهند.

در برخی از دانشگاه های کشور روسیه نیز به ویژه در رشته های هنری، از متقاضیان آزمون های فردی گرفته می شود و از میان نامزدها بهترین فرد برای دریافت بورسیه گزینش می شود.

برای شرکت در این آزمون ها باید از طریق ویزای توریستی به کشور روسیه سفر کنید.

۶. اخذ ویزای تحصیلی: در صورت قبولی در کنکور EGEو سایر آزمون های منطقه ای مربوط به دانشگاه انتخابی خود و  اخذ پذیرش نهایی، باید برای دریافت ویزای تحصیلی کشور روسیه اقدام کرده و مقدمات سفر به این کشور زیبا را فراهم نمایید.

مؤسسه حقوقی کیان ویزا با بهره گیری از تجربه وکلا و مشاوران مجرب می تواند راه شما را برای دریافت ویزای تحصیلی کشور روسیه هموار تر و کوتاه تر نماید. در صورت تمایل می توانید با مراجعه به وب سایت این شرکت،فرم دریافت مشاوره رایگان را تکمیل نمایید.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه دولتی از دانشگاه های کشور روسیه

مدارک لازم برای ثبت نام و شرکت در آزمون اولیه

  • کپی پاسپورت با اعتبار ۱۸ ماه از تاریخ ورود به کشور روسیه
  • کپی آخرین مدرک تحصیلی و ریزنمرات(در صورتی که همچنان مشغول به تحصیل هستید می توانید ریزنمرات و گواهی اشتغال به تحصیل خود را در سایت بارگذاری کنید.)
  • عکس پرسنلی
  • ارائه رزومه، انگیزه نامه، توصیه نامه(برای ارشد و دکترا) و در صورتی که موجود باشند مقالات و لوح تقدیر.
  • مدرک زبان انگلیسی یا روسی(اختیاری)

مدارک لازم برای شرکت در مرحله دوم آزمون

  • نتیجه قبولی در مرحله اول
  • گواهی سلامت پزشکی و نتیجه آزمایش ایدز
  • کپی ترجمه و تایید رسمی شده مدارک تحصیلی به زبان روسی

علاوه بر روشی که در این مقاله توضیح داده شد، روش دوم دیگری نیز برای دریافت بورسیه تحصیلی کشور روسیه وجود دارد و آن هم شرکت در مسابقات علمی و المپیادهای متعددیست که هر ساله در سطوح و رشته های متنوع و مختلف در کشور روسیه برگزار می شود. دریافت مقام یا رتبه در هر یک از این مسابقات به طور خودکار داوطلبان را برای دریافت بورسیه کشور روسیه نامزد می کند و دیگری نیاز به شرکت در هیچ آزمون یا کنکور ورودی نیست.

اطلاعات بیشتر در این مورد را در مقاله جداگانه مربوط به آن جستجو نمایید و یا با وکلا و مشاوران مجرب مؤسسه حقوقی کیان ویزا از طریق شماره تماس 09300660818 تماس بگیرید . همچنین می توانید با تکمیل فرم دریافت مشاوره رایگان در وبسایت این مؤسسه، منتظر تماس کارشناسان امور مهاجرت باشید.

پرسش های متداول:

تحصیل رایگان در کشور روسیه به چه صورت است؟

تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه رایگان نیست. اما به دانش آموختگان بین المللی ممتاز با سوابق علمی و نمرات برجسته به شرط گذراندن آزمون های علمی ورودی، در تمام رشته ها و مقاطع تحصیلی بورسیه تعلق می گیرد.

مدارک لازم برای دریافت بورسیه از دانشگاه های کشور روسیه چیست؟

مدارک لازم برای ثبت نام و شرکت در آزمون اولیه دریافت بورسیه کپی پاسپورت با اعتبار ۱۸ ماه از تاریخ ورود به کشور روسیه و کپی آخرین مدارک تحصیلی ومدارک لازم برای شرکت در مرحله دوم این آزمون گواهی سلامت پزشکی و نتیجه آزمایش ایدز وکپی ترجمه و تایید رسمی شده مدارک تحصیلی به زبان روسی است.

آیا بدون مدرک زبان روسی می توان در کشور روسیه تحصیل کرد؟

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کشور روسیه نیازی به مدرک زبان روسی نیست و در صورت عدم آشنایی با این زبان با شرکت در دوره های مقدماتی پیش از ورود به دانشگاه به مدت ۱ سال به یادگیری زبان روسی پرداخته و سپس وارد دانشگاه خواهید شد.

آیا بدون مدرک پیش دانشگاهی می توان از دانشگاه های روسیه پذیرش گرفت؟

در صورت نداشتن مدرک پیش دانشگاهی، ابتدا باید در دوره های مقدماتی پیش از ورود به دانشگاه های کشور روسیه به مدت حداکثر ۱ سال شرکت کرده و در صورت کسب نمرات لازم در دروس پیش نیاز، وارد دانشگاه شوید.

آیا دریافت بورسیه از دانشگاه های کشور روسیه دشوار است؟

برای دریافت بورسیه و تحصیل رایگان در تمامی مقاطع تحصیلی در کشور روسیه نمرات بالا و قبولی در آزمون های ورودی دانشگاه ها الزامیست.

تحصیل در نروژ

مهاجرت به نروژ

  اقامت نروژ

 تحصیل در کشور کانادا

روش های مهاجرت به انگلستان

روش های مهاجرت به نروژ

 :https://www.yasa.co/  : سایت سفارت روسیه در ایران

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}