کیان ویزا

پناهندگی در کشور ترکیه

0.0
0.0/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

پناهندگی در کشور ترکیه

در کشور ترکیه عنوان Refugee یا” پناهنده “تنها به اتباع کشورهای اروپایی تعلق می گیرد و پناهجویان تبعه سایر کشورها به ویژه کشورهای عراق، ایران، افغانستان و سومالی که بیشترین تعداد پناهجویان در کشور ترکیه را تشکیل می دهند، بعد از قبول درخواست پناهندگی، عنوان” تحت حفاظت بین المللی موقت “یا Temporary International Protection Seeker را دریافت می کنند.

عدم وجود امکانات کافی، انزوای اجتماعی ساکنین کمپ ها از سایر افراد جامعه، مشکلات پیدا کردن کار مناسب، تحصیل فرزندان در مدارسی که با کمپ ها فاصله بسیار دارند، مشکلات هویتی و غیره از جمله مشکلات پناهدگی در کشور ترکیه و زندگی در اقامت گاه های  این کشور است.

برای درخواست پناهندگی در کشور ترکیه پناهجویان باید شخصا به دفتر مرکزی امور مهاجرت کشور ترکیه(Directorate General for Migration Management) یا DGMM مراجعه کرده و درخواست پناهندگی خود را  که درخواست حفاظت بین المللی application for “international protection” نام دارد، ثبت کرده و نوبت مصاحبه دریافت کنند.

در این مقاله برای سهولت بیشتر پناهجویان اتباع همه کشورها  که موفق به دریافت وضعیت حفاظت بین المللی یا وضعیت پناهندگی در کشور ترکیه شده اند را پناهنده می نامیم.

پس از ثبت درخواست پناهندگی در کشور ترکیه دولت و دفاتر  DGMMدر این کشور موظفند طبق مفاد بند ۶۴۵۸ قوانین مربوط به حفاظت بین المللی از اتباع خارجی، ظرف مدت ۶ ماه به پرونده پناهجویان و اعضای خانواده همراه آنها رسیدگی کنند.

علاوه بر این، پناهجویان و اعضای خانواده آنها پس از انجام مصاحبه اولیه، کارت درخواست پناهندگی کشور ترکیه را به عنوان نوعی مدرک شناسایی یا مجوز اقامت به صورت مجانی دریافت کرده و بدین ترتیب میتوانند تا زمان دریافت نتیجه درخواست پناهندگی خود در این کشور اقامت کرده و از حقوق اولیه ای چون خدمات بهداشتی،آموزش رایگان درمدارس و حق کار کردن بهره مند شوند.

از جمله امکانات دیگری که دولت ترکیه در اختیار پناهجویان قرار می دهد، کارت شناسایی، پاسپورت موقت و مترجم زبان ترکی است.

اعتبار کارت شناسایی درخواست پناهندگی در کشور ترکیه ۶ ماه است و پس از این مدت در صورت منفی بودن جواب درخواست، پناهجویان مجبور می شوند این کشور را ترک کنند. در مواردی که رسیدگی به پرونده پناهجویان بیش از ۶ ماه به طول انجامد، کارت درخواست پناهندگی آنها به مدت ۶ ماه دیگر تمدید خواهد شد.

در حقیقت DGMM تنها نهاد رسمی و دولتی کشور ترکیه است که مسؤول ارزیابی مدارک و تصمیم گیری در مورد درخواست پناهندگی پناهجویان در کشور ترکیه است. چنانچه این نهاد تشخیص دهد که پناهجویان به دلیل جنگ، مجازات اعدام و سایر موارد نقض حقوق بشر نمی توانند کشور ترکیه را ترک نمایند، جواب درخواست پناهندگی آنها را مثبت اعلام کرده و بدین ترتیب وضعیت اقامت افراد از پناهجو به وضعیت پناهنده یا وضعیت تحت حفاظت بین المللی(international protection status) تغییر پیدا می کند.

وزارت کار و امنیت اجتماعی کشور ترکیه مسؤول بررسی مدارک  پناهجویان،تصمیم گیری نهایی و صدور مجوز کار برای آنهاست. این مجوز حداکثر ۱ ماه پس از تاریخ ثبت درخواست پناهندگی در کشور ترکیه برای متقاضیان صادرمی شود .در صورت دریافت جواب منفی و عدم صدور مجوز کار، پناهجویان ۳۰ روز فرصت دارند به نتیجه دریافت شده اعتراض کنند.

بایدتوجه داشت که با دریافت پناهندگی کشور ترکیه تنها می توان برای چند سال به صورت موقت در این کشور اقامت کرد و دریافت  پناهندگی نمی تواند به عنوان مسیری برای دریافت شهروندی این کشور قلمداد شود، چرا که دریافت شهروندی کشور ترکیه تنها از ۳ مسیر (الف) ۵ سال اقامت قانونی به روش های عادی دریافت اقامت (ب) ازدواج با شخصی که شهروندی کشور ترکیه را دارد و (ج) موارد استثنایی دریافت شهروندی امکان پذیر است و تعداد سال هایی که افراد به صورت پناهنده در کشور ترکیه اقامت می کنند، راه آنها را برای دریافت شهروندی این کشور باز نخواهدکرد و بعد از چندین سال اقامت موقت به کشور امن سومی فرستاده خواهند شد.

بند (ج) یا موارد استثنایی نیز شامل افراد با مهارت های شغلی یا مدارج تحصیلی بالا و مورد نیاز کشور ترکیه و یا سرمایه گذاری، خرید ملک، کارافرینی و در کل مواردیست که اقامت دائم پناهندگان در جهت منافع کشور ترکیه باشد.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره درخواست پناهندگی در کشور ترکیه با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم دریافت مصاحبه رایگان این شرکت را از طریق وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

دلایل رد درخواست پناهندگی در کشور ترکیه

چنانچه شخص پناهجو

  • قبلا تحت حفاظت و حمایت یکی از نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد به غیر از کمسیون عالی پناهندگان در سازمان ملل متحد(UNHCR)، قرار گرفته باشد،
  • در کشوری که قبل از سفر به کشور پناهنده پذیر در آن سکونت داشته، حقوق و یا وظایف قانونی داشته باشد،
  • با مدارک و شواهد کافی مجرم و خلافکار تشخیص داده شود
  • برای دومین یا چندمین بار بدون ارائه دلایل قانع کننده و متفاوت از دفعات قبل، درخواست پناهندگی کند،
  • از کشوری که برای اولین بار در آن پناهجو بوده و یا از کشور امن سومی به کشورترکیه سفر کرده و درخواست پناهندگی کند،

درخواست پناهندگی او غیر قابل قبول تشخیص داده می شود و باید کشور ترکیه را ترک کند.

مشکلات پناهندگی در کشور ترکیه

از جمله مشکلات پناهندگی در کشور ترکیه زندگی در اقامت گاه های موقت پناهندگان است. این اقامت گاه ها تا سال ۲۰۱۸ کمپ پناهندگان نامیده شده و در نقاط مرزی کشور ترکیه قرار داشتند، اما از سال ۲۰۱۸ به بعد در شهرهای مختلفی در سراسر این کشور پراکنده شده و به نام مراکز اقامت پناهندگان یا TAC از  آنها یاد می شود.

عدم وجود امکانات کافی، انزوای اجتماعی ساکنین کمپ ها از سایر افراد جامعه، مشکلات پیدا کردن کار مناسب، تحصیل فرزندان در مدارسی که با کمپ ها فاصله بسیار دارند، مشکلات هویتی و غیره از جمله مشکلات پناهدگی در کشور ترکیه و زندگی در اقامت گاه های  این کشور است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره درخواست پناهندگی در کشور ترکیه با وکلا و مشاوران مؤسسه حقوقی کیان ویزا در ارتباط باشید و فرم دریافت مصاحبه رایگان این شرکت را از طریق وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

خرید ملک در ترکیه

پرسش های متداول:

چگونه می توان از کشور ترکیه پناهندگی گرفت؟

برای درخواست پناهندگی در کشور ترکیه پناهجویان باید شخصا به دفتر مرکزی امور مهاجرت کشور ترکیه(Directorate General for Migration Management) یا DGMM مراجعه کرده و درخواست پناهندگی خود را  که درخواست حفاظت بین المللی application for “international protection” نام دارد، ثبت کرده و نوبت مصاحبه دریافت کنند.

آیا پناهندگان می توانند در کشور ترکیه کار کنند؟

وزارت کار و امنیت اجتماعی کشور ترکیه مسؤول بررسی مدارک  پناهجویان،تصمیم گیری نهایی و صدور مجوز کار برای آنهاست. این مجوز حداکثر ۱ ماه پس از تاریخ ثبت درخواست پناهندگی در کشور ترکیه برای متقاضیان صادرمی شود .در صورت دریافت جواب منفی و عدم صدور مجوز کار، پناهجویان ۳۰ روز فرصت دارند به نتیجه دریافت شده اعتراض کنند.

مشکلات پناهندگی در کشور ترکیه چیست؟

عدم وجود امکانات کافی، انزوای اجتماعی ساکنین کمپ ها از سایر افراد جامعه، مشکلات پیدا کردن کار مناسب، تحصیل فرزندان در مدارسی که با کمپ ها فاصله بسیار دارند، مشکلات هویتی و غیره از جمله مشکلات پناهندگی در کشور ترکیه و زندگی در اقامت گاه های این کشور است.

دلایل رد درخواست پناهندگی کشور ترکیه چیست؟

۱.دریافت حفاظت و حمایت قبلی پناهجو از یکی از نهادهای وابسته به سازمان ملل متحد به غیر از کمسیون عالی پناهندگان در سازمان ملل متحد(UNHCR)

۲.داشتن حقوق و یا وظایف قانونی در کشوری که پناهجو قبل از سفر به ترکیه در آن سکونت داشته است.

۳.مجرم و خلافکار بودن شخص پناهجو بر اساس مدارک و شواهد

۴.درخواست پناهندگی برای دومین یا چندمین بار بدون ارائه دلایل قانع کننده و متفاوت از دفعات قبل

۵.سفر به کشور ترکیه از کشوری که پناهجو برای اولین بار در آنجا درخواست پناهندگی کرده و یا ورود پناهجو به کشور ترکیه از کشور امن سوم

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید:

سیستم پناهندگی در کشور کانادا –  چگونه می توان پناهندگی کانادا را گرفت

تحصیل در نروژ

مهاجرت به نروژ

  اقامت نروژ

 تحصیل در کشور کانادا

روش های مهاجرت به انگلستان

روش های مهاجرت به نروژ

معروف ترین باغ وحش های استانبول

سفارت ترکیه در ایران :http://www.safir-translation.com

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}