کیان ویزا

تحصیل در کبک کانادا

0.0
5/5
با تکمیل نمودن فرم ارزیابی، کارشناسان ما بهترین روش مهاجرت را برای شما پیدا می کنند و با شما تماس میگیرند!
^ مشاوره رایگان
فهرست مطالب

تحصیل در کبک کانادا

آیا به دنبال تحصیل در یک دانشگاه برتر در کبک هستید؟  این استان با تمام مناظر زیبا،   ، کیفیت زندگی و قرار گرفتن در معرض دید بین‌المللی، یکی از استان‌هایی است که می‌تواند بهترین تجربه دانشجویی را که می‌توانید تصور کنید به شما ارائه دهد.

کبک بزرگترین استان از 13 استان کانادا است. این شهر به خاطر فرهنگ پر جنب و جوش و همچنین سیستم آموزشی برجسته اش مشهور است. تا به امروز، این استان  سومین مقصد محبوب برای دانشجویان بین المللی در کانادا است.

آموزش آن با سایر نقاط کشور متفاوت است، زیرا کلیسای کاتولیک در درجه اول تا دهه 1960 آن را اداره می کرد. امروزه، این سیستم توسط وزارت آموزش و پرورش و آموزش عالی کبک نظارت می شود.

ایالت کبک کانادا علاوه بر اینکه بزرگ ترین ایالت کانادا از لحاظ مساحت است، مهد فرهنگ فرانسوی زبان در آمریکا نیز محسوب می شود.
پس اگر در فکر ادامه تحصیلات در ایالت کبک و شاید اقامت دائم کانادا پس از تحصیل هستید، این مقاله را که گروه مهاجرتی کیان ویزا در رابطه با چگونگی و شرایط تحصیل در کبک و اخذ ویزای تحصیلی کانادا تهیه کرده است، مطالعه کنید.

مزایای تحصیل در کبک به عنوان دانشجوی خارجی

 • مدارک تحصیلی صادر شده توسط مراکز آموزشی کبک در سطح بین المللی شناخته شده است. دولت کبک کانادا از بالا بودن کیفیت برنامه های تحصیلی و سیستم آموزشی اطمینان حاصل کرده است.
 • رشته های تحصیلی متنوعی به هر دو زبان فرانسه و انگلیسی در دانشگاه های کبک در دسترس شما است.
 • شهریه دانشگاه ها برای دانشجویان خارجی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر پایین است. هزینه زندگی در کبک نیز جزو پایین ترین هزینه ها در کانادا است.
 • موسسات آموزش عالی کبک دارای امکانات فوق مدرن از جمله آزمایشگاه های دارای تجهیزات مدرن، سایت ها کامپیوتری و تجهیزات ورزشی است.
 • کبک که از لحاظ مساحت سه برابر کشور فرانسه است، دارالی فضاهای باز و مناطق وسیع بیشماری از جمله جنگل های بزرگ، رودخانه ها و دریاچه های فراوان است.

شرایط لازم برای تحصیل در کبک

از آنجایی که کبک در ایجاد سیاست ها و رویه های مهاجرتی خود استقلال بیشتری دارد، روند تحصیل در کبک به عنوان یک دانشجوی بین المللی کمی با استان های دیگر متفاوت است. دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در کبک هستند، باید قبل از درخواست از دولت فدرال برای مجوز تحصیل در کانادا، برای پذیرش به این استان اقدام کنند

برای تحصیل در کبک باید شرایط زیر را رعایت کنید:

در یک مؤسسه آموزشی تعیین شده در کبک گواهی پذیرش بگیرید

 گواهی پذیرش کبک ،  مدرکی است که نشان می دهد کبک شما را به عنوان یک دانشجوی بین المللی پذیرفته شده است .

به طور کلی، برای پذیرش در یک مدرسه کبک، باید شرایط آموزشی و زبان خاصی را داشته باشید. با این حال، الزامات دقیق به برنامه ای که برای آن درخواست می دهید بستگی دارد

توجه: همه برنامه های ارائه شده شما را واجد شرایط درخواست مجوز کار پس از فارغ التحصیل یا اقامت دائم نمی کند. اگر قصد دارید پس از فارغ التحصیلی در کانادا بمانید، مطمئن شوید که برنامه ای که در آن پذیرفته شده اید واجد شرایط باشد

توانایی مالی خود را برای تقبل هزینه های زندگی و تحصیل در کبک نشان دهید.

شما باید نشان دهید که بودجه کافی برای پوشش هزینه های تحصیل، هزینه های حمل و نقل و هزینه های زندگی خود را دارید.

نکته: اگر قصد تحصیل در برنامه ای را دارید که کمتر از 6 ماه طول می کشد، نیازی به مجوز تحصیلی ندارید.

توجه: دانشجویان بین‌المللی همچنین م تا 20 ساعت در هفته اجازه ی کار دارند . اگر همسرتان شما را همراهی ‌کند، ممکن است برای کمک به جبران هزینه‌های زندگی در کبک، واجد شرایط درخواست مجوز کار آزاد همسر باشد.

سیستم آموزشی در کبک کانادا

سیستم آموزشی در کبک به دو شکل زیر است:

 1. شبکه آموزش دولتی و عمومی از پیش دبستانی تا دانشگاه
 2. موسسات آموزشی خصوصی
دوره ی تحصیلی در کبکطول دوره
پیش دبستانی1 تا 2 سال
دبستان6 سال
راهنمایی و دبیرستان5 سال
کالج2 تا 3 سال
لیسانس3 تا 4 سال
فوق لیسانس2 سال
دکتری3 سال و بیشتر

جهت مشاوره رایگان برای تحصیل در کبک فرم ارزیابی را تکمیل و ارسال کنید.

آموزش پیش دبستانی، ابتدایی و راهنمایی

آموزش پیش دبستانی که مهدکودک نیز نامیده می شود، اجباری نیست. کودکان از 4 یا 5 سالگی می توانند وارد مهد کودک شوند

آموزش ابتدایی در سن شش سالگی  است . کودکان از اولین روز سال تحصیلی پس از تولد شش سالگی مشمول حضور اجباری در مدرسه هستند.

در سطح متوسطه، حضور اجباری در مدرسه تا آخرین روز از تقویم مدرسه در سال تحصیلی که کودک به سن 16 سالگی می رسد یا زمانی که دیپلم صادر شده توسط وزیر آموزش و پرورش را دریافت می کند، ادامه دارد.

آموزش عمومی بزرگسالان

آموزش عمومی بزرگسالان برای افرادی در نظر گرفته شده است که دیگر مشمول حضور اجباری در مدرسه نیستند (16 سال و بالاتر تا 30 ژوئن قبل از شروع سال تحصیلی). این منجر به اعطای دیپلم دبیرستان یا گواهینامه آموزشی برای تجارت نیمه ماهر می شود

آموزش حرفه ای

آموزش حرفه ای به افراد این امکان را می دهد که به سرعت مهارت های مورد نیاز برای انجام یک تجارت تخصصی را کسب کنند.

مطالعات دانشگاهی

تحصیلات دانشگاهی به سه دوره تقسیم می شود و به مدارک زیر منتهی می شود:

لیسانس، بسته به رشته، سه یا چهار سال طول می کشد

کارشناسی ارشدیک یا دو سال طول می کشد

Ph.D. ،سه سال یا بیشتر طول می کشد

هزینه های تحصیل در کبک کانادا

شهریه تحصیلی در کبک برای دانشجویان خارجی در تمامی سطوح تحصیلی و در تمامی مراکز آموزشی دولتی کبک یکسان است اگرچه ممکن است بسته به رشته ی تحصیلی مورد نظر تفاوت هایی داشته باشد.

شهریه ی مقاطع ابتدایی، متوسطه و مراکز فنی و حرفه ای در کبک

مقطع تحصیلی در کبکشهریه به دلار کانادا
مهد کودک3349
پیش دبستانی و دبستان5827
دبیرستان7288
مدارس کودکان استثنایی20652
دبیرستان فنی و حرفه ایبستگی به رشته ی مورد نظر دارد.

شهریه کالج در کبک

رشته ی تحصیلی در کالجشهریه به دلار کانادا
برنامه های پیش دانشگاهی، مدیریت اجرایی، فناوری علوم انسانی12238
فناوری فیزیکی   هنر و ادبیات15846
فناوری های زیستی18972

شهریه دانشگاه در کبک

مقطع تحصیلیشهریه به دلار کانادا
لیسانس در رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی، جغرافیا، تربیت بدنی، آموزش، هنر15510
لیسانس در سایر رشته ها17298
فوق لیسانس15510
دکتری13944

هزینه زندگی به عنوان دانشجو در کبک کانادا

شهریه و سایر هزینه های مرتبط با تحصیل در کبک شامل هزینه ی زندگی نمی شود. هزینه زندگی در کبک کانادا به عنوان محصل برای یک فرد مجرد 18 سال یا بالاتر حدودا 11825 دلار کانادا تخمین زده می شود.

کار در حین تحصیل در کبک کانادا

پس از اینکه برای تحصیل وارد کبک شدید، می توانید تحت شرایط خاصی به کار نیز مشغول شوید.

شما می توانید به عنوان یک دانشجوی تمام وقت در کبک در دانشگاه محل تحصیل خود مشغول به کار شوید. البته تعداد شغل های موجود در خود دانشگاه محدود است. در مورد کارهای خارج از دانشگاه با داشتن شرایط زیر می توانید بدون نیاز به اخذ مجوز کار کانادا مشغول به کار شوید:

 • دانشجوی تمام وقت در یکی از مراکز آموزشی مورد تایید دولت کانادا باشید.
 • در یکی از دانشگاه های عمومی یا فنی مشغول به تحصیل هستید.
 • دوره ی تحصیلی شما حداقل 6 ماهه باشد و به مدرک یا گواهینامه بینجامد.
 • در اجازه تحصیل شما قید شده باشد که اجازه کار خارج از دانشگاه را دارید.
 • دوره ی تحصیلی خود را آغاز کرده باشید.
 • شماره بیمه اجتماعی خود را دریافت کرده باشید.

اخذ مجوز کار پس از فارغ التحصیلی

 • در پایان تحصیلات خود، اگر مایل به کار در کبک هستید، می توانید درخواستی برای مجوز کار پس از فارغ التحصیلی ارسال کنید..
 • مجوز کار پس از فارغ التحصیلی شما تا همان مدت برنامه تحصیلی شما معتبر است. این به شما فرصت می دهد تا  برای هر کارفرمای واجد شرایطی در کانادا کار کنید.

رشته های تحصیلی پرطرفدار در کبک

رشته های محبوب در کبک دقیقا مانند سایر ایالات کانادا شامل مهندسی، پرستاری و کامپیوتر است. دانشگاه  مک گیل ایالت کبک برای رشته هایی مانند پزشکی، حقوق و مدیریت مطرح است. شهر مونترال در رشته هایی مانند هنر و علوم انسانی دارای محبوبیت است. بسیاری از دانشگاه های کبک مدیریت توریسم و گردشگری قابل توجه است.

برترین دانشگاه های کبک

 • دانشگاه کانکوردیا (Concordia University):  دانشگاهی انگلیسی زبان در شهر مونترال کبک با بیش از 500 رشته ی تحصیلی است. برترین رشته های دانشگاه کانکوردیا شامل مهخدسی ساخت و ساز، مدیریت کسب و کار، علوم مهندسی و کامپیوتر، جغرافیا و مطالعات شهری می شود.
 • دانشگاه مونترال (Université de Montréal) : یکی از بزرگ ترین دانشگاه های فرانسوی زبان در ایالت کبک است و بیشتر به رشته های درمانی و حقوق شهرت دارد. تقریبا 50000 دانشجو در بیش از 650 رشته تحصیلی به دانشگاه مونترال دسترسی دارند. برترین رشته های دانشگاه مونترال شامل پزشکی، علوم اجتماعی، بیزنس و حقوق می شود.
 • دانشگاه مک گیل (McGill): شناخته شده ترین دانشگاه انگلیسی زبان در ایالت کبک کانادا است. این دانشگاه بیشتر برای رشته های پزشکی، مدیریت و مهندسی شهرت دارد. دانشگاه مک گیل برای 38000 دانشجوی خود بیش از 300 رشته تحصیلی مختلف در نظر گرففته است.
 • دانشگاه کبک (Université de Québec): مجموعه ای از 10 موسسه آموزشی در سرتاسر ایالت کبک است و تنها دانشگاه در آمریکای شمالی است که آموزش از راه دور به زبان فرانسه را برگزار می کند.
 • دانشگاه بیشاپ (Bishop’s University): یکی از 3 دانشگاه انگلیسی زبان در ایالت کبک است که در جنوب کبک و در شربروک واقع شده است. دانشگاه بیشاپ که کم تر از 3000 دانشجو دارد، برای افرادی که به دنبال دانشگاه های کم جمعیت تر و کلاس های کوچک تر هستند بسیار مناسب است. دانشگاه بیشاپ عمدتا در مقطع کارشناسی فعالیت می کند و تاریخچه و سابقه ای طولانی در رشته های علوم انسانی و علوم اجتماعی دارد.

چرا در کبک تحصیل کنیم؟

کبک یک استان پر جنب و جوش کانادا با جذابیت اروپایی است. این شهر همچنین خانه مونترال است که به عنوان یکی از بهترین شهرهای دانشجویی در جهان شناخته می شود. کبک برنامه های دانشگاهی معتبر، مراکز تحقیقاتی بی شماری در زمینه های پیشرفته و دسترسی به بازار کار کانادا را ارائه می دهد.

یکی دیگر از مزایای تحصیل در کبک هزینه پایین زندگی است.

آیا دانشجویان بین المللی می توانند بورسیه تحصیلی کامل را در کانادا دریافت کنند؟

اگرچه روند درخواست می تواند بسیار پیچیده باشد، دانشجویان بین المللی می توانند از طریق بورسیه تحصیلی کامل در کانادا تحصیل کنند.

چه مدت طول می کشد تا مجوز تحصیل در کانادا دریافت شود؟

دریافت مجوز تحصیل کانادا از روز درخواست حدود پنج تا هفت هفته طول می کشد. بسته به شرایط خاصی که در مورد درخواست شما وجود دارد، زمان انتظار ممکن است طولانی تر یا کوتاه تر باشد.

کبک به عنوان تنها استان فرانسه در کانادا، دارای یک هویت فرهنگی متمایز است که تجربه منحصر به فردی را به دانشجویان بین المللی ارائه می دهد. با این حال، شرایط ویزای دانشجویی کبک نیز کمی با بقیه کانادا متفاوت است.

آیا می توانید برای تمدید مجوز تحصیل خود اقدام کنید؟

بله، می توانید . اگر اجازه تحصیل شما قبل از پایان برنامه شما منقضی شود، باید به موقع برای تمدید درخواست دهید.

هنگامی که مجوز تحصیل شما منقضی شود، اجازه ندارید  در کانادا بمانید یا به تحصیل خود ادامه دهید.

اگر مجوز تحصیلی شما زمانی منقضی شود که قبلاً برای مجوز دیگری درخواست داده اید، اجازه خواهید داشت تا زمانی که تصمیم گیری شود که آیا مجوز شما تمدید می شود یا خیر، در آنجا بمانید. جهت اخذ راهنمایی بیشتر شما عزیزان می توانید از طریق شماره 09300660818 با مشاورین مجرب ما در ارتباط باشید.

تحصیل در نروژ

مهاجرت به نروژ 

  اقامت نروژ

 تحصیل در کشور کانادا

روش های مهاجرت به انگلستان

روش های مهاجرت به نروژ

برترین رشته های دانشگاه بیشاپ در کبک شامل آموزش، زبان های خارجه، بیزنس, علوم انسانی، علوم طبیعی و ریاضیات می شود.

وزارت امور خارجه ایران :  https://mfa.gov.ir

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}