شرایط پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی در کانادا

معمولاً برای قبولی در برنامه های تحصیلات تکمیلی کانادا، به مدرک کارشناسی قبلی نیاز دارید هرچند استثنائاتی هم وجود دارد. از آنجایی که دوره تحصیلات تکمیلی در کانادا (در اکثر موارد) شامل تحقیق مستقل و کار عملی است، دانشجویان باید دانش نظری لازم برای انجام مطالعات مستقل در طول دوره ی تحصیل در کانادا را داشته باشند. برای تعیین صلاحیت متقاضی تحصیلات تکمیلی در کانادا، دانشجویان خارجی معمولاً باید موافقت یکی از اساتید دانشگاه مورد نظر در کانادا را جلب کنند. در واقع دانشجو باید سعی کند استاد مورد نظر را با توجه به علاقمندی خود در رشته انتخابی در نظر بگیرد.

مسئله مهم دیگر توانایی مالی برای پرداخت شهریه و سایر هزینه های مربوط به تحصیل در کانادا است. اگر دانشجوی خارجی این توانایی را داشته باشد که از لحاظ مالی در طول دوره تحصیل خود ثبات داشته باشد (یا از طریق بورس تحصیلی یا با ارایه نامه حمایت مالی از سرپرست خود) ، شانس بیشتری برای دریافت پذیرش از دانشگاه های کانادا دارد. در حقیقت،  اکثر دانشگاه های کانادا پیش از ارایه پذیرش تحصیلی به دانشجویان خارجی، از میزان تمکن مالی آن ها اطمینان حاصل می کنند.

نمره آزمون آیلتس برای اخذ پذیرش در مقطع تحصیلات تکمیلی از دانشگاه های کانادا 6.5 و بالاتر است که بسته به دانشگاه و رشته انتخابی ممکن است متفاوت باشد.

پذیرش در رشته های خاص و برنامه های حرفه ای در کانادا

تقریباً برای کلیه دانشجویان بین المللی متقاضی پذیرش در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در کانادا، ارایه ی یک مقاله یا بیانیه در توضیح هدف از تحصیل در کانادا الزامی است. علاوه بر این، توصیه نامه تحصیلی، فعالیت های خارج از برنامه ، شرکت در برنامه های ورزشی و اجتماعی و دریافت بورسیه های تحصیلی قطعا در اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا کمک می کند.

رشته های تخصصی مانند پزشکی در کانادا نیز دارای الزامات ویژه ای هستند. معمولاً داشتن مدرک تحصیلی قبلی یا تکمیل برخی از واحدها (2-3 سال از یک مدرک 4 ساله) لازم است. سایر شرایط پذیرش در رشته های پزشکی در کانادا شامل نوشتن اظهارنامه شخصی، سوابق دانشگاهی قبلی، ریز نمرات آزمونهای مختلف تخصصی  و مصاحبه می باشد. سایر رشته های تخصصی مانند حقوق یا مهندسی دارای شرایط ورودی مشابهی هستند.

برای اطلاعات بیشتر روی این مقاله ها کلیک کنید:

تحصیل در نروژ

مهاجرت به نروژ

  اقامت نروژ

 تحصیل در کشور کانادا

روش های مهاجرت به انگلستان

روش های مهاجرت به نروژ

وزارت امور خارجه ایران  :  https://mfa.gov.ir