پرستاری در کانادا

پرستاری در کانادا حرفه ای است که شامل 3 گروه می شود: پرستار ثبت شده (RN)، پرستار عملی دارای مجوز (LPN)، روان پرستار ثبت شده (RPN).

عنوان “پرستار” در کانادا صرفا در مورد افرادی به کار می رود که از سوی نهاد مسئول اعطای مجوز به پرستاران، دانشگاه ها یا انجمن ویژه ی این کار در ایالات مختلف کانادا دارای مجوز فعالیت هستند و یا ثبت شده اند.

هر کدام از ایالت های کانادا قوانین و مقررات ویژه ی خود را در مورد اعطای مجوز فعالیت به پرستاران دارند. پس هیچ گونه روند یکسان داخلی برای ثبت پرستاران در کانادا وجود ندارد.

پرستار ثبت شده در کانادا

پرستار ثبت شده معمولا یک دوره ی 4 ساله تحصیلات دانشگاهی را در رشته ی پرستاری عمومی گذرانده است. دوره ی تحصیلی پرستاری شامل واحدهای نظری و عملی در این مباحث بوده است: نظریه ی پرستاری، علوم فیزیکی و بیولوژیکی، اخلاقیات حرفه ای، روابط درمانی، علوم اجتماعی و رفتاری.

پرستار ثبت شده توانایی و آمادگی مراقبت مستقیم از بیمار، هماهنگی خدمات مراقبتی از بیماران در محیط های مختلف درمانی و با همکاری اعضای مختلف کادر درمان را دارد. در واقع پرستار ثبت شده باید قادر باشد در شرایط درمانی پیچیده تر نقش رهبری را در موقعیت درمانی به عهده بگیرد.

پرستار عملی دارای مجوز در کانادا

پرستار عملی دارای مجوز یا LPN معمولا یک دوره ی دو ساله در رشته ی پرستاری را در دانشگاه یا کالج گذرانده است و معمولا شامل مباحث علوم فیزیکی و بیولوژیکی، اخلاقیات حرفه ای، روانشناسی و روابط درمانی  می شود.

روان پرستار ثبت شده در کانادا

روان پرستار یک دوره ی تحصیلی دو و نیم تا 4 ساله را در دانشگاه یا کالج در رشته ی روان پرستاری گذرانده است و مباحث علوم اجتماعی و رفتاری، علوم فیزیکی و زیست شناسی، پرستاری عمومی، اخلاقیات حرفه ای، نظریه و مداخلات روان پرستاری یا پرستاری روانپزشکی و روابط درمانی را در بر می گیرد.

پرستار روانپزشکی یا روان پرستار می تواند با بیمارانی که دارای مشکلات روحی روانی پیچیده و نیازهای فیزیکی و روانشناختی هستند کار کند. پرستار روانپزشکی می تواند با افراد، خانواده ها و جوامع مختلف در محیط های درمانی متفاوت همکاری کند.

توجه داشته باشید که روان پرستار یا پرستار روانپزشکی (RPN) فقط می توانند در چهار ایالت کانادا فعالیت کنند: ایالت بریتیش کلمبیا، ایالت آلبرتا، ایالت ساسکاچوان، ایالت مانیتوبا و منطقه ی یوکان.

مهاجرت به کانادا به عنوان پرستار

اولین گام برای مهاجرت به کانادا برای کار به عنوان پرستار این است که مدرک تحصیلی خود را توسط نهادهای مربوطه در کانادا مورد ارزیابی قرار دهید و در آزمون های ویژه ی فارغ التحصیلان بین المللی پرستاری شرکت کنید. این روند ارزیابی و تایید مدرک تحصیلی بنا بر ایالت مورد نظر شما در کانادا ممکن است تا حدی متفاوت باشد. پیش از شروع باید نوع رشته ی پرستاری  (RN,LPN, RPN) و ایالت مورد نظر خود در کانادا را مشخص کنید.

سازمان ارزیابی کننده ی مدرک پرستاری در کانادا، سرویس ملی ارزیابی پرستاری  است که وظایف زیر را یر عهده دارد:

 • دریافت و نگهداری تمامی مدارک ارسالی از سوی پرستاران خارجی
 • اعتبارسنجی مدارک پرستاری
 • تطبیق مدرک پرستاری با استانداردهای کانادایی
 • حصول اطمینان از کامل بودن مدارک پرستار خارجی پیش از ارسال به نهاد مسئول در ایالت مورد نظر در کانادا

روند ارسال درخواست ارزیابی مدرک تحصیلی پرستاری برای کانادا ممکن است تا 12 ماه به طول بینجامد که بستگی به زمان تحویل کلیه مدارک مورد نیاز و ارایه نمره ی آزمون زبان مربوطه توسط متقاضی دارد. به محض اینکه گزارش ارزیابی مدرک پرستاری خود را از نهاد مربوطه در ایالت مورد نظر خود در کانادا دریافت کنید، باید درخواست خود را برای سازمان مربوطه در هر ایالت ارسال نمایید.

مدارک مورد نیاز جهت ارسال درخواست مجوز فعالیت پرستار در کانادا

 • پاسپورت
 • فرم ویژه ی دانشگاه محل تحصیل شما در رشته ی پرستاری (این فرم باید توسط دانشگاه تکمیل و مهر و امضا شود و همراه با مدرک تحصیلی و ریز نمرات شما مستقیما در یک پاکت توسط خود دانشگاه به سرویس ملی ارزیابی پرستاران کانادا  ارسال شود)
 • تمامی مدارک باید به زبان انگلیسی یا فرانسه ترجمه شود.
 • فرم ویژه ی نظام پرستاری (این فرم باید توسط سازمان نظام پرستاری ایران تکمیل و ارسال شود. خود متقاضی نمی تواند این فرم را مستقیما ارسال کند)
 • مدرک زبان انگلیسی آیلتس آکادمیک با نمره حداقل 7 و یا معادل آن در زبان فرانسه. اگر نمره آزمون TEF فرانسه را ارایه می دهید، نمرات شما در مهارت صحبت کردن 5، گوش کردن 5، خواندن 4، نوشتن 4 و لغات 4 باشد.

توجه داشته باشید که در زمان ارسال درخواست برای مجوز فعالیت به عنوان پرستار در کانادا نباید بیش از 6 ماه از مدرک آیلتس شما گذشته باشد.

هزینه ارسال و بررسی درخواست ارزیابی مدرک پرستاری در کانادا 650 دلار کانادا است.

پس از اینکه سرویس ملی ارزیابی مدرک پرستاری کانادا مدرک پرستاری شما را ارزیابی کرد و گزارش مربوطه را صادر نمود، باید :

 1. وارد اکانت آنلاین خود در سرویس ارزیابی شوید و درخواست مجوز فعالیت را برای نهاد مسئول در ایالت انتخابی خود ارسال کنید.
 2. با نهاد مسئول صدور مجوز فعالیت در ایالت انتخابی خود در کانادا تماس بگرید و روند کار را جویا شوید چرا که روند اعطای مجوز در ایالت های مختلف کانادا متفاوت است.

گزارش ارزیابی صادر شده توسط سرویس ارزیابی مدرک پرستاری در کانادا غالبا تا 2 سال اعتبار دارد.

شما می توانید به طور همزمان گزارش ارزیابی مدرک پرستاری خود را برای چند ایالت مختلف کانادا ارسال کنید و بابت هر ایالت هزینه ای اضافه پرداخت نمایید.

اگر روند اخذ مجوز فعالیت از نهاد مسئول در ایالت مورد نظر شما در کانادا موفقیت آمیز باشد، باید به دنبال پیشنهاد شغلی در آن ایالت باشید.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله را نیز مطالعه نمایید:

تحصیل در نروژ

مهاجرت به نروژ

  اقامت نروژ

 تحصیل در کشور کانادا

روش های مهاجرت به انگلستان

روش های مهاجرت به نروژ

وزارت امور خارجه ایران :  https://mfa.gov.ir