مانند هر کشور دیگری، برای رانندگی در کانادا به گواهینامه رانندگی این کشور که توسط دولت ایالتی یا قلمرو محل اقامت شما صادر شده است نیاز دارید. همیشه برای رانندگی در کانادا باید گواهینامه خود را همراه داشته باشید. اگر دارای گواهینامه معتبر رانندگی از کشور خود هستید، احتمالاً بعد از رسیدن به کانادا می توانید از آن برای رانندگی در کانادا استفاده کنید. برای جزئیات بیشتر باید دولت ایالتی یا قلمرو محل اقامت خود در کانادا تماس بگیرید.

اگر قصد دارید از گواهینامه رانندگی خارجی در کانادا استفاده کنید، باید گواهینامه رانندگی بین المللی (IDP) خودرا از کشور خود دریافت کنید. IDP یا گواهینامه رانندگی بین المللی، ترجمه ای به زبان فرانسه یا انگلیسی از گواهینامه بین المللی به شما ارایه می دهد.

روند اخذ گواهینامه رانندگی در کانادا

پروسه اخذ مجوز رانندگی در کانادا به ایالت یا قلمرو محل زندگی شما و پیشینه رانندگی شما در کشور خود بستگی دارد. این روند شامل موارد زیر است:

  • امتحان کتبی در مورد قوانین جاده و راهنمایی و رانندگی (می توانید یک کتاب راهنما در این زمینه دریافت و مطالعه کنید).
  • یک یا دو تست عملی رانندگی

می توانید جهت آمادگی برای آزمون رانندگی در کانادا در دوره های ویژه رانندگی شرکت کنید. همچنین کلاس های آموزشی آنلاین نیز برای رانندگی در کانادا وجود دارد. تاریخ انقضای گواهینامه رانندگی شما در کانادا بر روی کارت چاپ می شود و قطعا پس از مدت مشخصی نیاز به تمدید دارد.

قوانین و مقررات رانندگی در کانادا

 قبل از شروع رانندگی در کانادا، باید برای یادگیری قوانین و مقررات رانندگی در ایالت یا قلمرو محل اقامت خود وقت بگذارید.

برای اطلاع از فهرست کامل قوانین و مقررات مربوط به رانندگی در کانادا باید یک نسخه از راهنمای رانندگی صادر شده توسط اداره راهنمایی و رانندگی کانادارا تهیه کنید. این کتاب راهنما را می توانید در مراکز خدماتی،  به صورت آنلاین و یا از فروشگاه ها تهیه کنید.

توجه داشته باشید که قوانین رانندگی در کانادا به طور سخت گیرانه و دقیق اجرا می شود. مجازاتهای نقض قانون رانندگی عموماً شدید و جدی است.

اگر در کشور کانادا تصادف کردید:

ترک صحنه حادثه پس از تصادف رانندگی در کانادا یک جرم جدی است. این قانون شامل تصادف با سایر وسایل نقلیه یا اصابت به عابر پیاده است. اگر در کشور کانادا تصادف کردید:

  • با پلیس اورژانس (911) و در صورت نیاز یک آمبولانس تماس بگیرید.
  • تا زمان رسیدن پلیس اورژانس در صحنه تصادف بمانید.
  • تبادل اطلاعات با راننده دیگر (اگر تصادف شامل وسیله نقلیه دیگری باشد) ، از جمله نام، نشانی، شماره تلفن، پلاک وسیله نقلیه، شماره گواهینامه رانندگی، نام شرکت بیمه، شماره طرح بیمه

خرید یا اجاره ماشین در کانادا

چنانچه قصد دارید در کشور کانادا خودرویی را خریداری کنید، می توانید در اینترنت جستجو کنید یا با وزارت حمل و نقل محلی در شهر محل اقامت خود در کانادا تماس بگیرید تا در مورد فروشندگان ماشین یا آژانس های کرایه اتومبیل اطلاعات کسب کنید.

اگر فقط برای مدت کوتاهی به ماشین نیاز دارید، می توانید یک ماشین را از آژانس اجاره اتومبیل اجاره کنید. اطمینان حاصل کنید که در صورت نیاز بیمه اتومبیل اجاره ای در قرارداد اجاره اتومبیل شما گنجانده شده است. در برخی از شهرهای کانادا برنامه هایی برای اشتراک خودرو وجود دارد که به شما امکان می دهد بدون خرید یا اجاره از یک ماشین استفاده کنید.

بیمه ماشین در کشور کانادا

رانندگی با ماشین بدون بیمه در کانادا غیرقانونی است. اگر صاحب خودرو هستید، باید حتما آن را بیمه کنید. شما می توانید انواع مختلفی از بیمه نامه های ماشین، از جمله پوشش بیمه بدنه و شخص ثالث را انتخاب کنید. هزینه بیمه ماشین در کانادا به نوع پوشش بیمه انتخابی شما و همچنین عواملی مانند سابقه رانندگی، محل زندگی و شرکت بیمه انتخابی بستگی دارد. به همین دلیل بایداطمینان حاصل کنید که هر طرح بیمه در کانادا شامل چه مواردی است. بهتر است پیش از انتخاب نوع بیمه ماشین خود در کانادا با چند شرکت بیمه تماس بگیرید.

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید :

تحصیل در نروژ

مهاجرت به نروژ

  اقامت نروژ

 تحصیل در کشور کانادا

روش های مهاجرت به انگلستان

روش های مهاجرت به نروژ

روش های مهاجرت به کانادا

وزارت امور خارجه ایران  :  https://mfa.gov.ir