پرستاری سالمندان

مقامات کشور آلمان به خوبی می دانند که نیروی پرستار موجود در این کشور برای برآوردن نیازهای روز افزون آن در زمینه خدمات بهداشت و درمان کافی نمی باشد و به همین دلیل در صدد جذب نیروی مورد نیاز خود از اتباع کشورهای خارجی به ويژه کشورهایی هستند که نرخ بیکاری در آنها نسبتا بالاست. حداقل شرایط لازم برای پذیرش این نیروها داشتن مهارت و تجربه  کافی در حرفه پرستاری سالمندان و آشنایی نسبی به زبان آلمانیست.


در همین راستا دولت آلمان به علاقه مندان رشته پرستاری و پرستاری سالمندان کمک می کند تا به صورت رایگان دردوره های آموزشی ۳ ساله شرکت کرده و برای ارائه خدمات مورد نظر در بخش بهداشت و درمان و مراقبت از سالمندان کشور آلمان آمادگی های لازم را بدست آورند.

برای دریافت اطلاعات دقیق تر در این زمینه پیشنهاد می شود با وکلای مهاجرت مؤسسه حقوقی مهاجرتی کیان ویزا در تماس باشید و یا برای دریافت خدمات مشاوران این شرکت به صورت رایگان، فرم درخواست مشاوره را در وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

 

مراکزتربیت پرستار در کشور آلمان

دوره های ۳ ساله آموزش پرستار و پرستار سالمندان در کشور آلمان بیشتر در مدارس پرستاری یا مراکز ویژه تربیت پرستاروابسته به بیمارستان ها برگزار می شوند، اما در سالهای اخیربرخی از دانشگاه ها نیز واحدهای درسی رشته پرستاری را تا مقطع کارشناسی ارشد به صورت رایگان به علاقه مندان ارائه می دهند.
 
در هر دو مورد آموزش دیدگان مدارس پرستاری کشور آلمان و یا فارغ التحصیلان دانشگاه ها در رشته پرستاری بعد از پایان دوره های آموزشی باید در آزمون استاندارد رسمی رشته پرستاری شرکت کرده و در صورت موفقیت نام آنها به عنوان پرستار عمومی یا general nurse  در وزارت بهداشت کشور آلمان ثبت می شود.

 

دوره های آموزش پرستار در مدارس پرستاری کشور آلمان به صورت پاره وقت نیز برگزار می شوند که در نتیجه دیرتر از مدت معمول به پایان می رسند. آموزش های مدارس تربیت پرستار در کشور آلمان در مجموع شامل ۲۱۰۰ ساعت کلاس درسی و ۲۵۰۰ ساعت کار عملی در بیمارستان یا خانه سالمندان است.
 
در کشور آلمان از سال ۲۰۲۰ تمام شاخه های پرستاری عمومی از قبیل پرستاری، پرستاری سالمندان و پرستاری کودکان در ۲ سال اول، آموزش های یکسان دیده و در سال سوم تخصص خود را انتخاب کرده و درآن آموزش های لازم را دریافت می کنند.
 
لازم به ذکر است که در مورد رشته پرستاری سالمندان داشتن مدرک تحصیلات در رشته پرستاری الزامی نیست و علاقه مندان، به شرط اثبات تجربه کاری مفید در این زمینه، با مدرک دیپلم نیز می توانند در شغل پرستاری سالمندان به کار مشغول شوند.
 
پس از گذراندن دوره ۳ ساله و دریافت مدرک پرستاری عمومی در کشور آلمان، علاقه مندان به ادامه تحصیل در این رشته می توانند در دوره های تخصصی تر چون مراقبت های ویژه، مراقبت های تسکینی، مراقبت در منزل، آنکولوژی، هوشبری، روان درمانی، بهداشت و غیره شرکت کرده و مدرک مربوط به آن را دریافت نمایند.
 
علاوه بر این، در مدارس پرستاری، دوره های ۱ ساله آموزش پرستاری و مراقبت از سالمندان نیز برای علاقه مندان وجود دارد و فارغ التحصیلان این دوره های ۱ ساله در نهایت به عنوان کمک پرستار یا مددکارمشغول به کار می شوند. 
 
شرکت و قبولی در آزمون استاندارد رسمی رشته پرستاری برای علاقه مندان به حرفه پرستاری سالمندان لازم نیست، اما برای دریافت موقعیت های شغلی باید توانایی و مهارت آنها در این حرفه توسط مقامات مربوطه وزارت بهداشت کشور آلمان تایید شود.

 

 

شرایط کار در حرفه پرستاری سالمندان با ویزای کار کشور آلمان

 
برای فعالیت در شغل پرستاری سالمندان در کشور آلمان باید ویزای کاری و اقامت موقت این کشور را دریافت کنید. برای دریافت ویزای کاری کشور آلمان به مدرک تحصیلی یا گواهی آموزش های فنی و حرفه ای نیاز است،بنابراین بعد از دریافت مدرک زبان آلمانی در سطح B2، باید مدرک دانشگاهی یا فنی حرفه ای خود در رشته های مرتبط با پرستاری را به تایید سازمان های مربوطه در کشور آلمان برسانید و برای دریافت ویزا اقدام کنید.
 
از جمله موارد مورد نیاز دیگر برای اخذ ویزای کاری کشور آلمان، پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از یک مؤسسه در خاک کشور آلمان برای فعالیت در حرفه پرستاری سالمندان است.
 
برای دریافت اطلاعات دقیق تر در این زمینه پیشنهاد می شود با وکلای مهاجرت مؤسسه حقوقی مهاجرتی کیان ویزا در تماس باشید و یا برای دریافت خدمات مشاوران این شرکت به صورت رایگان، فرم درخواست مشاوره را در وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.
 
شهروندان کشورهای خارجی که قصد دارند در کشور آلمان در حرفه پرستاری سالمندان کار و فعالیت کنند باید نشان دهند که مهارت و تخصص لازم در این رشته را دارند(حداقل ۲ سال تجربه کاری). علاوه بر این باید مدرک معتبر تسلط به زبان آلمانی حداقل B2، شرایط جسمانی مساعد و گواهی عدم سوءپیشینه کیفری نیز داشته باشند.
 

درآمد حرفه پرستاری سالمندان در کشور آلمان

 

 درآمد حدودی  شاغلین در حرفه پرستاری سالمندان در کشور آلمان حداقل ۴۱ هزار یورو و حداکثر ۷۱ هزار یورو در سال تخمین زده شده است. به این ترتیب متوسط درآمد سالانه شغل پرستاری سالمندان حدود ۵۸ هزار یورو متوسط درآمد ساعتی نیز ۲۸ یورو است.


برای دریافت اطلاعات دقیق تر در این زمینه پیشنهاد می شود با وکلای مهاجرت مؤسسه حقوقی مهاجرتی کیان ویزا در تماس باشید و یا برای دریافت خدمات مشاوران این شرکت به صورت رایگان، فرم درخواست مشاوره را در وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

 


پرسش های متداول

 

آیا بدون مدرک دانشگاهی و با مدرک دیپلم نیز می توان در رشته پرستاری سالمندان در کشور آلمان مشغول به کار شد؟

برای کار در رشته پرستاری سالمندان مدرک دیپلم کافی است، اما برای دریافت ویزای کاری کشور آلمان مدرک دانشگاهی یا فنی حرفه ای یا هر مدرک پایان دوره دیگر از مؤسسات  و آموزشگاه های مجاز و معتبر آموزش پرستاری و رشته های مرتبط با آن لازم است.

 

درآمد شغل پرستاری سالمندان در کشور آلمان چقدر است؟

متوسط درآمد سالانه در این شغل حدود ۵۸ هزار یورو متوسط درآمد ساعتی نیز ۲۸ یورو است.


دوره های آموزش پرستار سالمند در کشور آلمان به چه صورت است؟

دوره های تربیت پرستار سالمندان در کشور آلمان ۳ ساله و شامل ۲۱۰۰ ساعت کلاس آموزشی تئوری و ۲۵۰۰ ساعت آموزش عملی در بیمارستان ها یا خانه سالمندان است.

 


آیا برای فعالیت درشغل پرستاری سالمندان در کشور آلمان باید مجوز کار گرفت؟

فعالیت در رشته پرستاری سالمندان در کشور آلمان نیازی به مجوز کار و گذراندن آزمون های مربوط به آن ندارد.

 

هزینه دوره های تربیت پرستاردر کشور آلمان چقدر است؟

دوره های تربیت پرستار در کشور آلمان به صورت رایگان برگزار می شوند.

 

 

 :پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید 

 مهاجرت کاری  -  لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کشورآلمان - پرستاری حیوانات

 https://mfa.gov.ir :  وزارت امور خارجه ایران منابع:
https://www.learngermanonline.org
https://www.deutschland.de
https://www.erieri.com