پناهندگی

برای تعریف پناهنده بهتر است ابتدا اشاره ای به  تفاوت پناهجو (Asylum seeker) و پناهنده (Refugee) داشته باشیم

در حقیقت پناهجویان افرادی هستند که به دلیل خطرات موجود در کشور خود از قبیل جنگ، تبعیض نژادی،موارد نقض حقوق بشر و غیره وارد خاک یک کشور خارجی شده و از آنجا درخواست حمایت بین المللی می کنند.

 چنانچه مقامات مربوطه پس از بررسی مدارک ارائه شده و اظهارات فرد در مصاحبه ها، بازگشت پناهجویان به کشور خود را پر خطر تشخیص دهند، درخواست پناهندگی آنها را پذیرفته و بدین ترتیب وضعیت اقامت آنها به وضعیت پناهنده(Refugee Status) یا تحت حمایت بین المللی(International Protection Status)تبدیل می شود.

در توضیح و تفاوت  پناهنده با مهاجر یاImmigrant  نیز باید گفت که مهاجر کسی است که به دلایل مختلف تصمیم به ترک کشور خود و زندگی و اقامت در یک کشور خارجی میگیرد و بدین منظور با فراهم کردن مقدمات مهاجرت از جمله تحقیق در مورد کشورهای مختلف و شرایط تحصیل یا کار در آنها، تهیه منابع مالی کافی و تسلط به زبان مورد نیاز، از داخل کشور خود اقدام به ثبت درخواست ویزا می نماید.

در واقع بر خلاف پناهندگی در بسیاری از موارد فرد مهاجر پس از پایان اعتبار ویزای خود مجبور است به کشور مبدا برگردد و از آنجا مجددا برای اقامت در کشور مورد نظر درخواست ویزا نماید و در نهایت بعد از چند سال می تواند به شرط داشتن شرایط لازم، اقامت دائم و شهروندی کشور مورد نظر را دریافت کند.

 

کشورهای پناهنده پذیر در سال ۲۰۲۰

 

کشورهای پناهنده پذیر در سال ۲۰۲۰ به ترتیب عبارتند از ترکیه، پاکستان، اوگاندا، آلمان، سودان، ایران، لبنان، بنگلادش، اتیوپی، اردن، جمهموری کنگو، چادوکنیا .

به دلیل مشکلات ناشی از همه گیری ویروس کروناکشورهای پناهنده پذیر در سال ۲۰۲۰ محدودیت هایی را از جمله انجام تست های سلامت برای پذیرش پناهجویان قبل از ورود به مرزهای کشورهای اروپایی به وجود آورده اند، اما بنا به صلاحدید مقامات مربوطه درکشورهای مختلف، شیوع ویروس کرونا نباید مانع از نجات زندگی و جان افرادی شود که نمی توانند به اقامت درکشور خود ادامه دهند و به همین دلیل ورود پناهجویان به کشورهای پناهنده پذیر در سال ۲۰۲۰ متوقف نشده است.

از میان کشورهای پناهنده پذیر اروپایی در سال ۲۰۱۹ می توان به ترتیب از کشور آلمان با ۳/۲۳ درصد ،کشور فرانسه با ۶/۱۹ درصد، اسپانیا با ۸/۱۸ درصد، یونان با ۲/۱۲ درصد و ایتالیا با ۷/۵ درصد ازپذیرش کل  درخواست های پناهندگی، نام برد.

کشورهای انگلستان، استرالیا، کانادا، سوئد و سایر کشورهای اروپایی نیز با درصد کمتر و با قوانین مربوط به خود پذیرای پناهجویان از کشورهای مختلف هستند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد کشورهای مهاجر پذیر در سال ۲۰۲۰ و روش های درخواست پناهندگی پیشنهاد می شود با وکلای با تجربه و مشاوران مجرب امور مهاجرت در مؤسسه حقوقی کیان ویزا در تماس باشید. برای این منظور می توانید با مراجعه به وب سایت کیان ویزا و تکمیل فرم مشاوره رایگان، منتظر تماس مشاوران ما بمانید.

با توجه به آمار موجود و مطالب گفته شده به نظر میرسد بهترین کشورها برای پناهندگی ایرانیان کشورهای ترکیه و آلمان است.

 

شرایط پناهندگی

 

از جمله مهمترین شرایط دریافت پناهندگی خطرات جانی تهدید کننده زندگی افراد در کشور خودشان به دلایلی چون تبعیض نژادی و مذهبی، عقاید سیاسی، تعلق به فرقه ای خاص یا گرایش جنسی آنهاست. از دیگر شرایط پناهدگی خشونت و تهدید جانی افراد به دلیل جنگ های مسلحانه داخلی یا خارجی در کشور مبدا است.

محکومیت به مجازات اعدام و رنج بردن از شکنجه یا سایر رفتارها یا محکومیت های تحقیر آمیز و غیر انسانی نیزاز جمله دیگر شرایط پناهندگی هستند.

برای داشتن شرایط دریافت پناهندگی لازم است که پناهجو حتما از کشوری که تبعیت آنرا دارد و نه از هیچ کشور دیگری وارد خاک کشور پناه دهنده شده باشد. علاوه بر این نباید قبلا شخصا یا به عنوان اعضای خانواده شخص دیگری از همان کشور درخواست پناهندگی کرده باشد.

 

مشکلات پناهندگی

از جمله مشکلات پناهندگی این است که در اغلب کشورها تهیه محل سکونت بر عهده شخص پناهنده است و در صورتی که نتواند هزینه اقامت خود را تامین کند، مجبور به اقامت در کمپ های پناهندگی است که مشکلات بسیاری را برای ساکنان آن به وجود می آورد.

علاوه بر این پیدا کردن شغل، یادگیری زبان کشور مقصد، مشکلات ناشی از تبعیض نژادی و پذیرا نبودن جامعه کشور پناهنده پذیر، مشکلات فرزندان در مدارس، دوری از خانواده و ممنوعیت سفر به کشور مبدا و محل تولد، مسائل روحی مربوط به هویت افرادو اخیرا نیز همه گیری ویروس کرونا و احتمال شیوع آن در کمپ ها، از جمله دیگر مشکلات پناهندگی هستند.

 

رد پناهندگی

 

رد پناهندگی ممکن است به دلیل کافی نبودن توضیحات شخص و عدم موفقیت در قانع کردن مقامات مسؤول در مصاحبه هایی که در طی روند تصمیم گیری برای پذیرش یا رد پناهندگی پناهجویان انجام می شود یا به دلیل کافی نبودن مدارک نشان دهنده خطراتی که پناهجویان را در کشور خودشان تهدید می کند، اتفاق بیفتد.

از دیگر دلایل رد پناهندگی این است که شخص قبلا از همان کشور درخواست پناهندگی کرده و پاسخ منفی دریافت کرده است. علاوه بر این چنانچه فرد در گذشته به عنوان یکی از اعضای خانواده شخص دیگری درخواست پناهندگی داده باشد و درخواست وی رد شده و یا منتظر اعلام نتیجه باشد، رد پناهندگی وی حتمی است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد روش های درخواست پناهندگی و دلایل رد پناهندگی پیشنهاد می شود با وکلای با تجربه و مشاوران مجرب امور مهاجرت در مؤسسه حقوقی کیان ویزا در تماس باشید. برای این منظور می توانید با مراجعه به وب سایت کیان ویزا و تکمیل فرم مشاوره رایگان، منتظر تماس مشاوران ما بمانید.

 

 

 

:

 

پرسش های متداول پناهندگی

 

 

پناهندگی چیست؟

پناهندگی به معنی ورود پناهجویان به دلیل خطرات موجود در کشور خود از قبیل جنگ، تبعیض نژادی ،موارد نقض حقوق بشر و غیره به خاک یک کشور خارجی و درخواست حمایت بین المللی از آن کشور است. چنانچه فرد پناهجو موفق به دریافت پاسخ مثبت به درخواست پناهندگی خود شود می تواند در کشور مبدا اقامت طولانی مدت قانونی داشته باشد و دیگر حق بازگشت به کشور خود را نخواهد داشت.

 

 

چه کشورهایی پناهجو می پذیرند؟

کشورهای پناهنده پذیر در سال ۲۰۲۰ به ترتیب عبارتند از ترکیه، پاکستان، اوگاندا، آلمان، سودان، ایران، لبنان، بنگلادش، اتیوپی، اردن، جمهموری کنگو، چاد وکنیا .از میان کشورهای پناهنده پذیر اروپایی در سال ۲۰۱۹ می توان به ترتیب از کشور آلمان با 23/3 درصد ،کشور فرانسه با19/6 درصد، اسپانیا با 18/8 درصد، یونان با12/2 درصد و ایتالیا با 5/7 درصد از پذیرش کل  درخواست های پناهندگی، نام برد.

 

 

بهترین کشور برای پناهندگی کدام است؟

بهترین کشورها برای پناهندگی ایرانیان کشورهای ترکیه و آلمان است.

 

 

تفاوت پناهنده و مهاجر چیست؟

مهاجرکسی است که با فراهم کردن مقدمات مهاجرت از جمله تحقیق در مورد کشورهای مختلف و شرایط تحصیل یا کار در آنها، تهیه منابع مالی کافی و تسلط به زبان مورد نیاز، از داخل کشور خود اقدام به دریافت ویزا و پس از آن مجوز اقامت در کشور مقصد می نماید وپس از اتمام اعتبار ویزای خود اغلب مجبور به ترک کشور مقصد می شود. در مقابل، پناهنده به دلیل خطرات موجود در کشور خود از قبیل جنگ، تبعیض نژادی ،موارد نقض حقوق بشر و غیره وارد خاک یک کشور مهاجرپذیر شده و در آنجا درخواست حمایت بین المللی می کند. علاوه بر این، بر خلاف مهاجر، شخص پناهنده برای مدت طولانی حق بازگشت به کشورخود را ندارد.

 

 

منابع:

https://www.gesetze-im-internet.de

https://www.mhd.org.tr/images

https://ec.europa.eu/explained

https://www.europarl.europa.eu

https://www.statista.com/

 

وزارت امور خارجه ایران :https://mfa.gov.ir/