پناهندگی

سیستم پناهندگی در کشور کانادا چگونه است؟

پناهندگان طبق تعریف دولت کانادا افرادی هستند که غالبا به دلیل ترس از آزار و شکنجه، از   کشورهای خود فرار کرده اند. آنها قادر به بازگشت به خانه نیستند و ترس و وحشت زیادی را دیده یا تجربه کرده اند.

توجه داشته باشید که پناهنده با مهاجر فرق دارد. مهاجر شخصی است که تصمیم می گیرد به طور دائم در کشور دیگری مستقر شود. پناهندگان مجبور به فرار از کشور خود هستند.

 

سیستم پناهندگی در کانادا

سیستم پناهندگی کانادا دارای دو بخش اصلی است :

 

 • برنامه انسان دوستانه اسکان مجدد پناهندگان، برای افرادی که خارج از کشور کانادا به حمایت نیاز دارند.

 

 • برنامه پناهندگی در کانادا برای افرادی که داخل کانادا درخواست حمایت از پناهندگی را دارند.

 


برنامه انسان دوستانه اسکان مجدد پناهندگان در کانادا

 

پناهجویانی که به کانادا می آیند، خانه های خود را ترک کرده اند و در بسیاری موارد مجبورند سالها در اردوگاه های پناهندگی زندگی کنند. پناهندگان وقتی وارد کانادا می شوند، مجبورند زندگی خود را دوباره آغاز کنند.

 

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد  (UNHCR) به همراه حامیان مالی برنامه های پناهندگی کانادا،  پناهندگان را برای اسکان مجدد شناسایی می کنند. شخص نمی تواند برای اسکان مجدد مستقیماً به دولت کانادا مراجعه کند. پس از اینکه فرد به عنوان پناهنده تشخیص داده شد، زمان لازم برای رسیدگی به پرونده پناهندگی آغاز می شود.

 

حامیان مالی خصوصی در سراسر کشور کانادا به اسکان مجدد پناهندگان در کانادا کمک می کنند. حامیان مالی پناهندگی برای کمک به پناهندگان با دولت کانادا توافقنامه های حمایت مالی امضا کرده اند. این گروه ها به عنوان دارندگان توافق نامه حمایت شناخته می شوند.

 

دارندگان توافق نامه حمایت مالی از پناهندگان در کانادا می توانند از شخص پناهنده حمایت کنند یا برای انجام این کار با دیگران در جامعه کانادا همکاری نمایند.

 

سایر حامیان مالی پناهندگی کانادا، معروف به گروههای پنج و حامیان انجمن، افراد یا گروههایی در جامعه کانادا هستند که برای حمایت از پناهندگان گرد هم آمده اند. این گروه های حامی مالی در کانادا عموماً از پناهندگان به طور مستمر حمایت نمی کنند.

 

طبق قوانین کانادا،  تمامی موارد اسکان مجدد پناهندگان باید با دقت بسیار بررسی شود. این کار برای اطمینان از این موضوع است که هیچ مشکلی در رابطه با امنیت ، جرم و جنایت یا بهداشت در کانادا ایجاد نمی شود. دولت کانادا در خصوص پرونده های پناهندگی با شرکای امنیتی خود فعالیتی بسیار نزدیک دارد.

 

 

برنامه پناهندگی درون کشور کانادا

این برنامه پناهندگی برای حمایت از پناهندگانی است که:

 

 • ترس و وحشتی منطقی و قابل توجیه برای زندگی در کشور خود دارند.

 

 • در کشور خود در معرض خطر شکنجه ، مجازات بی رحمانه یا غیرمعمول قرار دارند.

 

همه افراد واجد شرایط پناهندگی نیستند.

به عنوان مثال ، افرادی که شرایط زیر را دارند:

 

 • سابقه ی جرایم جدی در گذشته فرد وجود داشته باشد.

 

 • و یا اینکه درخواست پناهندگی قبلی او از سوی دولت کانادا رد شده باشد.

 

 

خدمات ادغام پناهندگان

پناهندگان اغلب برای اسکان در کانادا به کمک نیاز دارند. این موضوع چه برای آنهایی که از خارج از کشور کانادا برای پناهندگی اقدام کرده اند و چه افرادی که از داخل کانادا درخواست پناهندگی داده اند، صدق می کند. دولت کانادا با ارائه بسیاری از نهادها و ذینفعان طرف قرارداد در ارائه انواع خدمات اسکان پناهندگان همکاری می کند. این خدمات به پناهندگان کمک می کند تا زندگی خود را در کانادا تثبیت کنند.

 

کمک به پناهندگان اسکان داده شده در کانادا

 

براساس برنامه کمک به اسکان مجدد پناهندگان، دولت کانادا یا استان کبک به پناهندگان  کمک می کند که به محض ورود به کانادا از خدمات ضروری و درآمد مالی برخوردار شوند. این موضوع به پناهندگان کمک می کند تا زندگی خود را راحت تر در کشور کانادا آغاز کنند.

 

پناهجو در کانادا تا زمانی که بتواند از خود حمایت کند، این کمک هزینه را دریافت می کند. دولت کانادا حمایت خود را از پناهجویان واجد شرایط تا زمان خودکفا شدن پناهجو ادامه می دهد.

نرخ کمک های اجتماعی اساسی در هر استان و قلمرو مشخص می کند پناهجو از چه میزان حمایت مالی برای سرپناه، غذا و چیزهای دیگر برخوردار می شود.

برنامه کمک به اسکان مجدد همچنین این خدمات را در طی چهار تا شش هفته اول پس از مراجعه پناهجو به کانادا ارائه می دهد:

 

 • استقبال از پناهجو در فرودگاه

 

 • کمک به پیدا کردن مکان موقت برای زندگی در کانادا

 

 • - کمک به پیدا کردن مکان دائم برای زندگی در کانادا

 

 • ارزیابی نیازهای آنها در کانادا

 

 • ارایه ی اطلاعات و کمک به پناهجو برای آشنایی با کانادا

 

حامیان مالی پناهندگان در کانادا باید از هر پناهنده ی تحت حمایت خود، تا زمانی که نیاز است حمایت مالی و عاطفی کنند:

 حمایت مالی شامل کمک به مسکن ، پوشاک و غذا است. بیشتر حمایت های مالی از پناهجویان یک سال به طول می انجامد، اما ممکن است برخی از پناهندگان در کانادا تا سه سال بتوانند از اسپانسرهای خود کمک بگیرند.

 

 

 

کمک به تمامی تازه واردان به کانادا ازجمله پناهندگان:

 

دولت کانادا همچنین یک برنامه ی اسکان برای افراد تازه وارد ارایه می کند تا بتوانند خود را برای زندگی در کانادا تطبیق دهند. دولت کانادا برای ارائه این خدمات با ایالات مختلف کانادا، سازمان های ارایه دهنده خدمات مالی به پناهجویان همکاری می کند.

 

 

 

 • نیازهای اقامت و اسکان آنها در کانادا را شناسایی می کنند و آنها را به مراکز خدمات اجتماعی مربوطه وصل می کنند.

 

 • زندگی در کانادا را به آن ها معرفی می کنند تا تصمیمات آگاهانه ای بگیرند.

 

 • آموزش زبان انگلیسی و فرانسوی را در اختیار آن ها قرار می دهند تا بتوانند در کانادا زندگی کنند.

 

 • برای  پیدا کردن شغل به آن ها کمک می کنند.

 

 • شبکه های اجتماعی با کانادایی های دارای اقامت دایم ایجاد می کنند و به آن ها برای دسترسی به خدمات  اجتماعی و حمایتی در کانادا کمک می کنند.

 

 • برای آن ها مترجم پیدا می کنند.

 

 • در مراقبت از کودک به آن ها کمک می کنند.

 

 

پیشنهاد می شود برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را نیز مطالعه نمایید: 

مزایا و تسهیلات ویژه خانواده - مالیات در کانادا  - بازنشستگی  - مشاغل مورد نیاز کانادا -پناهندگی

 

وزارت امور خارجه ایران :  https://mfa.gov.ir