اشتغال حسابداری در خارج از کشور

بازار کار رشته حسابداری در خارج از کشور و به ویژه در کشورهای توسعه یافته که از اقتصادهای قوی و رو به رشد و نرخ بیکاری پایین برخوردارند، بهترین فرصت برای مهاجرت علاقه مندان به فعالیت در رشته حسابداری در خارج از کشورو فارغ التحصیلان این رشته است و به دلیل نیاز روز افزون صنایع مختلف به رشته حسابداری در خارج از کشور، امنیت شغلی و آینده شغلی رشته حسابداری تضمین شده است.

از میان کشورهای پیشرفته و رو به رشد که برای مهاجرت با هدف اشتغال به کار در رشته حسابداری در خارج از کشور از لحاظ نیاز بازار کار مناسب هستند، می توان ازکشورهای استرالیا، نیوزلند، کانادا و کشورهای اروپایی سوئد، آلمان اتریش و دانمارک نام برد.

برای ورود به بازار کار رشته حسابداری از دو روش می توان اقدام کرد. روش اول از طریق مهاجرت کاری و با مدرک رشته حسابداری از یک دانشگاه معتبر و مورد تایید کشور مقصد است. اما، روش دوم مهاجرت تحصیلی و اخذ مدرک تحصیلی دررشته حسابداری در خارج از کشور و به دنبال آن ورود به بازار کار رشته حسابداری در کشور مورد نظر است.

برای مهاجرت کاری و دریافت مجوز کار کشورهای مختلف، ابتدا لازم است که زبان کشور مقصد را به خوبی فرا بگیرید و حداقل نمرات لازم در آزمون های زبان مربوط به هر کشور را دریافت کنید، چرا که برای اشتغال  حسابداری در خارج از کشور، به دلیل حساسیت بالای این شغل، توان صحبت کردن و ایجاد ارتباط مؤثر با سایر کارکنان بسیار ضروری است و در صورت رخ دادن کوچکترین اشتباه ممکن است خسارت های مالی جبران ناپذیری به شرکت وارد شده و در نهایت منجر به از دست دادن شغل و بیکاری افراد شود.

نکات دیگری که باید در مهاجرت کاری به قصد  اشتغال به کار در رشته حسابداری در خارج از کشور در نظر داشت، دریافت مجوز رسمی از کشور مورد نظر برای فعالیت رسمی در بازار کار رشته حسابداری است، چرا که در تمام کشورها افراد تحصیلکرده در رشته حسابداری،ترجیحا باید در نظام حسابداری آن کشور ثبت نام کرده و به عنوان حسابدار رسمی مشغول به کار شوند. البته استخدام حسابداردر خارج از کشور بدون دریافت مجوز رسمی فعالیت نیز ممکن است، اما برای فعالیت در شرکت ها و سازمان های معتبر با قرارداد های رسمی و دریافت حقوق درخور، لازم است که مجوز رسمی فعالیت در رشته حسابداری را دریافت کرده و به عنوان حسابدار رسمی وارد بازار کار رشته حسابداری شوید.

دریافت مجوز رسمی شغل حسابداری در خارج از کشور نیازمند تسلط به زبان کشور مقصد، گذراندن دوره های آموزشی و آزمون های مربوطه، شرکت در دوره های کارآموزی و غیره است.این موضوع به علاوه ضرورت به تایید رساندن مدارک تحصیلی و تفاوت مواد درسی رشته حسابداری در کشور ایران با استاندارد های اغلب کشورهای اروپایی، روند مهاجرت کاری و دریافت مجوز کار و ویزای کار را برای متقاضیان کمی دشوار کرده است، بنابراین پیشنهاد می شود که از روش دوم ورود به بازار کار رشته حسابداری در خارج از کشور یعنی مهاجرت تحصیلی، اقدام نماید.

به منظور ورود به شغل حسابداری در خارج از کشور بهتر است ابتدا از یک دانشگاه در کشور مورد نظر پذیرش تحصیلی گرفته و مدرک حسابداری را درهمان کشور دریافت کنید. بدین ترتیب فرصت دارید در حین تحصیل با زبان کشور مقصد آشنا شوید. به علاوه، دیگر نیاز نیست مدرک دانشگاهی خود را به تایید سازمان های ارزیابی مدارک تحصیلی در کشورهای مختلف برسانید و به راحتی می توانید مجوز رسمی فعالیت در رشته حسابداری در خارج از کشور را دریافت کرده و وارد بازار کاراین رشته شوید.

علاوه بر این، با دریافت مجوز اقامت و کار در کشوری که در آن در رشته حسابدرای تحصیل کرده اید، می توانید پس از چند سال مجوز اقامت دائم و شهروندی کشور مربوطه را نیز کسب کنید.

اشتغال حسابداری در کشورهای استرالیا و نیوزلند

در سال ۲۰۲۰ همچون سال های قبل، رشته حسابداری در لیست مشاغل مورد نیاز کشور استرالیا در شاخه های حسابداری عمومی، مدیریت حسابداری، مدیریت امور مالی، حسابداری مالیات، حسابرسی خارجی و خزانه داری دیده می شود.

مهاجرت کاری برای ورود به بازار کاررشته حسابداری در کشورهای استرالیا و نیوزلندنیاز به دریافت مجوز کار به طور جداگانه ندارد و ویزای کار این کشورها، حق اشتغال کوتاه مدت یا بلند مدت را به شما خواهد داد.

لازم به ذکر است که در سیستم صدور ویزا در کشورهای استرالیا و نیوزلند رشته های مختلف تحصیلی، هر کدام ویزای جداگانه مربوط به خود دارند که شرایط سنی، حداقل نمره آزمون زبان انگلیسی و امتیاز کلی مورد نیاز در هر یک از آنها بسته به رشته تحصیلی افراد متفاوت است.

 برای دریافت ویزای کاررشته حسابداری در کشورهای استرالیا و نیوزلند در ساب کلاس های مختلف،حداکثر ۴۵ سال سن، نمره آیلتس ۷ به بالا و حداقل امتیاز کلی ۹۵ مورد نیاز است. تا سال ۲۰۱۵ حداقل امتیاز لازم برای دریافت ویزای کاری رشته حسابداری در کشور استرالیا ۶۵ بود، اما در سال ۲۰۱۸ به حداقل ۸۰ امتیاز و درژانویه سال ۲۰۲۰ به ۹۵ امتیاز افزایش یافته است.

سازمان های ارزیابی مدارک تحصیلی و مهارت های شغلی فارغ التحصیلان رشته حسابداری در کشور استرالیا عبارتند از CCA NZ یا سازمان حسابدارن رسمی استرالیا و نیوزلند، CPAA(CPA Australia) یا سازمان فعالیت رسمی حسابداران کشوراسترالیا و IPA یا مؤسسه حسابدارن رسمی کشور استرالیا. بدیهیست که برای دریافت ویزای کار کشور استرالیا باید ابتدا  مدارک تحصیلی خود به تایید یکی از نهادهای رسمی نامبرده در این کشور برسانید.

بر اساس آمار سایت salaryexplorerدرآمد ماهانه رشته حسابداری و امور مالی در کشور استرالیا در سال ۲۰۲۰ از ۳۱۵۰ تا ۱۵۷۰۰ دلار استرالیا متغیر است و متوسط درآمد ماهانه رشته حسابداری در کشور استرالیا ۷۷۹۰ دلار استرالیاست.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ ویزای کار کشورهای  استرالیا و نیوزلند و بازار کار شغل حسابداری در خارج از کشور، با وکلا و مشاوران باتجربه مؤسسه حقوقی کیان ویزا در تماس باشید و فرم دریافت مشاوره رایگان را در وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

اشتغال حسابداری در کشور کانادا

کد مهاجرتی مشاغل حسابداری در NOC( لیست طبقه بندی مشاغل کشور کانادا) 1111 است. برای مهاجرت کاری و ورود به بازار کار رشته حسابداری در کشور کانادا، باید ازطریق سیستم اکپرس اینتری(Express Entry) و سیستم گزینش استانی(Provincial Nomination) این کشور اقدام کرده و با کسب حداقل امتیازات لازم و قبولی، مجوز کار و اقامت دائم این کشور را به دست آورید.

امتیازات کسانی که در سیستم اکپرس اینتری ثبت نام می کنند بر اساس مواردی چون سن، سطح تحصیلات، سوابق کاری، نمره آیلتس جنرال یا TEF و TCF زبان فرانسه، است. از دیگر مواردی که می تواند مجموع امتیازات شما را در این سیستم بالا ببرد، داشتن پیشنهاد شغلی یا جاب آفر از یک کارفرما در کشور کانادا و گواهی ارزیابی مدارک تحصیلی است. حداقل امتیاز لازم برای ورود به مرحله دوم سیستم اکپرس اینتری و دریافت شانس اپلای کردن و دریافت اقامت دائم کشور کانادا، ۶۷ امتیاز است.

لازم به ذکر است که مواردی چون دریافت گزینش استانی، جاب آفر،گواهینامه ارزیابی مدارک تحصیلی و تمکن مالی بالا، از شرایط لازم برای ورود به سیستم اکپرس اینتری نیست، اما تهیه هر یک از این مدارک مجموع امتیازات شما را بالا برده و شانس شما برای اپلای کردن را  بیشتر می کند.

روشن است که با به دست آوردن اقامت دائم کشور کانادا دیگر نیاز به اخذ مجور کار جداگانه در این کشور نیست، اما برای ورود آسان به بازار کار رشته حسابداری در کشور کانادا، بهتر است از طریق گذراندن دوره های آموزشی، کارآموزی و آزمون های لازم، پروانه یا مجوز رسمی اشتغال حسابداری در کشور کانادا را دریافت نمایید و به عنوان CPA یا حسابدار رسمی به شغل حسابداری در خارج از کشور مشغول شوید.

بر اساس آمار سایت salaryexplorerدرآمد ماهانه رشته حسابداری و امور مالی در کشور کانادا در سال ۲۰۲۰ از ۴۱۵۰ تا ۲۰۶۰۰ دلار کانادا متغیر است و متوسطدرآمد ماهانه در بازار کار رشته حسابداری در کشور کانادا ۱۰۳۰۰ دلار کاناداست.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ انواع ویزای کار کشور کانادا  و شغل حسابداری در خارج از کشور با وکلا و مشاوران باتجربه مؤسسه حقوقی کیان ویزا در تماس باشید و فرم دریافت مشاوره رایگان را در وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

اشتغال حسابداری در کشور آلمان

اشتغال حسابداری در اروپا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به دلیل توسعه و رشد علم و صنعت و اقتصادهای پیشرفته از امنیت شغلی بسیار بالایی برخوردار است. خوشبختانه رشته حسابداری در کشور آلمان در لیست مشاغل مورد نیاز این کشور در سال ۲۰۲۰ موجود است.

مجوز کار در رشته حسابداری در کشور آلمان و در کل تمام رشته ها بستگی به نوع اقامتی که دریافت می کنید، دارد.برای ورود به بازار کار رشته حسابداری در کشور آلمان، می توانید از طریق ویزای جستجوی کار با اقامت ۶ ماهه ، ویزای به رسمیت رساندن مدارک تحصیلی و ویزای کاری ویژه افراد تحصیلکرده با مجوز اقامت ۴ ساله استفاده کنید.

اگر قصد دارید با مدرک تحصیلی رشته حسابداری که از دانشگاه های کشور ایران دریافت کرده اید، وارد شغل حسابداری در کشور آلمان شوید، باید در گام اول زبان آلمانی را در حد A2 فرا بگیرید و پس از آن مدارک تحصیلی خود را برای تایید به ادارات مربوطه درکشورآلمان ارسال کنید .

چنانچه مدارک تحصیلی شما تایید شود، به شرط داشتن سایر شرایط، برای دریافت اقامت کاری کشور آلمان مشکلی نخواهید داشت. درغیر اینصورت باید از طریق ویزای به رسمیت رساندن مدرک تحصیلی وارد کشور آلمان شده و با گذراندن دوره های آموزشی لازم و کسب نمرات کافی، مدرک حسابداری ایرانی خود را به تایید نهادهای مربوطه کشور آلمان برسانید.

بر اساس آمار سایت salaryexplorer درآمد ماهانه اشتغال حسابداری و امور مالی در کشور آلمان در سال ۲۰۲۰ از ۱۱۵۰ تا ۳۹۷۰ یورو متغیر است و متوسطدرآمد ماهانه شغل حسابداری در کشور آلمان نیز ۲۵۰۰ یورو است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اخذ ویزای کار کشور آلمان  و شغل حسابداری در خارج از کشور با وکلا و مشاوران باتجربه مؤسسه حقوقی کیان ویزا در تماس باشید و فرم دریافت مشاوره رایگان را در وب سایت کیان ویزا تکمیل بفرمایید.

استخدام حسابدار در خارج از کشور، علاوه بر کشورهای یاد شده در کشورهای سوئد، دانمارک و اتریش نیز از طریق مهاجرت کاری و با توجه به شرایط مهاجرت هر کشور، صورت می گیرد.

آینده  شغلی رشته حسابداری در خارج از کشور

 آینده شغلی رشته حسابداری در خارج از کشور به نوع مهاجرت شما بستگی دارد. به طور کلی چنانچه پیشتر نیز اشاره شد مهاجرت تحصیلی و دریافت مدرک رشته حسابداری از دانشگاه های کشوری که قصد دارید در آن اقامت کنید، شانس شما رابرای یافتن کار در بازار کار رشته حسابداری در خارج از کشور، بسیار بالا می برد با دریافت اقامت دائم و در نهایت شهروندی آن کشور، آینده شغلی بهتری در رشته حسابداری در خارج از کشور در انتظار شما خواهد بود.

اما در صورت داشتن مدرک تحصیلی رشته حسابدرای از کشور ایران نیز می توانید با دریافت مجوزهای لازم، از طریق مهاجرت کاری آینده شغلی درخشانی در رشته حسابداری در خارج از کشور را برای خود رقم بزنید.

پرسش های متداول:

کدام کشورها به حسابدار نیازدارند؟ شغل حسابداری در خارج از کشور در لیست مشاغل مورد نیاز ۲۰۲۰ کشورهای استرالیا، نیوزلند، کانادا، آلمان، سوئد، اتریش، دانمارک و چندین کشور دیگر دیده می شود.

بهترین کشور برای مهاجرت حسابداران کدام است؟کشورهای استرالیا، نیوزلند، کانادا، آلمان، سوئد، اتریش و دانمارک از جمله مناسب ترین و بهترین کشورها برای اشتغال حسابداری در خارج از کشور از نظر نیاز بازار کار و نرخ بیکاری پایین، هستند.

استخدام حسابدار در خارج از کشور چگونه است؟برای ورود به بازار کار رشته حسابداری از دو روش می توان اقدام کرد. روش اول از طریق مهاجرت کاری و با مدرک رشته حسابداری از یک دانشگاه معتبر و مورد تایید کشور مقصد است. اما روش دوم مهاجرت تحصیلی و اخذ مدرک تحصیلی دررشته حسابداری و به دنبال آن استخدام به عنوان حسابدار در خارج از کشور است.

چگونه با مدرک حسابداری به کشور کانادا مهاجرت کنیم؟برای مهاجرت کاری و ورود به بازار کار رشته حسابداری در کشور کانادا باید ازطریق سیستم اکپرس اینتری(Express Entry)  و سیستم گزینش استانی(Provincial Nomination) این کشور اقدام کرده و با کسب حداقل امتیازات لازم و قبولی، مجوز کار و اقامت دائم این کشور را به دست آورید.

منابع:

https://immi.homeaffairs.gov.au/visas/working-in-australia/skill-occupation-list.

https://www.australiavisa.com/immigration-news/skill-assessment-accountant/

https://www.anerkennung-in-deutschland.de/en/interest/finder/profession

https://www.cpacanada.ca/en/become-a-cpa/why-become-a-cpa/the-cpa-certification-program

http://www.salaryexplorer.com/salary-survey.php?loc=13&loctype=1&job=4&jobtype=1

https://www.germany-visa.org/de/arbeitsvisum-deutschland/