آزمون های بین المللی 2

مهاجرت به بسیاری از کشورهای خارجی به قصد دریافت اقامت یا شهروندی این کشورها و یا به قصد ادامه تحصیل، نیازمند ارائه یک یا چند مدرک از آزمون های بین المللی و استاندارد از قبیل آزمون آیلتس یا تافل است.

کشورهای مختلف علاوه برآزمون های زبان انگلیسی، مدارک آزمون های دیگری از جمله آزمون زبان فرانسه، آزمون زبان آلمانی، GRE،GMAT و غیره را نیز جزو مدارک لازم برای مهاجرت تحصیلی یا کاری افراد قرار داده اند.در ادامه تعدادی از این آزمون ها را به اختصار معرفی خواهیم کرد.

آزمون زبان انگلیسی دولینگو(Duo Lingo)

دولینگو در حقیقت نام وب سایت، اپلیکیشن موبایل و آزمون هاییست که ۳۸ زبان زنده دنیا را در قالب برنامه های آموزشی و برگزاری آزمون های استاندارد بین المللی دولینگو، پوشش می دهد.

صاحبان و توسعه دهندگان اپلیکیشن و وب سایت دولینگو پروفسور لوییز وان آن استاد دانشگاه کارنگی ملون در پنسیلوانیای آمریکا و دانشجوی او سورین هکر هستند. پشتیبانی مالی اولیه Duo lingo بر عهده بورسیه فلوشیپ مک آرتورو بنیاد ملی علوم کشور آمریکا بوده است.

آزمون زبان انگلیسی دولینگو در حقیقت جایگزینی سریع، آسان و کم هزینه برای آزمون های آیلتس و تافل است که در طی ۲ سال اخیر از سوی بسیاری از دانشگاه های مطرح جهان برای اخذ پذیرش تحصیلی، پذیرفته می شود.

در حال حاضر به دلیل شیوع ویروس کرونا و لغو برگزاری آزمون های آیلتس و تافل، بسیاری از دانشگاه ها نمرات مدرک زبان دولینگو را به رسمیت می شناسند.

در ادامه برای معرفی و آشنایی بیشتر با آزمون زبان انگلیسی دولینگو به بررسی برخی از تفاوت های آن با آزمون های تافل و آیلتس می پردازیم:

 • آزمون زبان انگلیسی دولینگو بر خلاف آزمون های آیلتس و تافل بصورت کاملا کامپیوتری و غیر برگه ای و با استفاده از کامپیوتر یا لپ تاپ شخصی برگزار می شود.
 • برای شرکت در آزمون زبان دولینگو بر خلاف آزمون های تافل و آیلتس نیازی به ثبت نام قبلی و شرکت در آزمون در تاریخ های مشخص شده نیست، در حقیقت آزمون زبان دولینگو را می توانید هر زمان که اراده کنید، پس از ثبت نام در وب سایت و پرداخت هزینه آزمون، در اتاق خود برگزار کنید.
 • هزینه آزمون دولینگو ۴۹ دلار است که در مقایسه باآزمون های بین المللی زبان دیگر بسیار ارزان تر است.
 • مدت زمان برگزاری آزمون زبان دولینگو ۶۰ دقیقه است که در مقایسه با آزمون تافل(۴ ساعت) و آزمون آیلتس(۲ ساعت و ۴۵ دقیقه)، بسیار کوتاه تر است.
 • نوع سؤالات آزمون زبان دولینگو بسیار متنوع تر از آزمون های آیلتس و تافل است و تمامی ۴ مهارت لیسنینگ، اسپیکینگ، رایتینگ و ریدینگ را همزمان ارزیابی میکند.
 • آزمون زبان دولینگو در ۳ بخش مقدمه(۵ دقیقه)،سؤالات نمره دار(۴۵ دقیقه) و مصاحبه ویدئویی و رایتینگ(۱۰ دقیقه) برگزار شده و بر خلاف آزمون های تافل و آیلتس متن های طولانی درک مطلب ندارد. بیشتر سؤالات ظرف ۲ دقیقه پاسخ داده می شوند و حداکثر پاسخ لازم برای سؤالات بخش نوشتن یا رایتینگ ۵۰ الی ۱۰۰ کلمه است که حداکثر ۵ دقیقه زمان می برد.
 • نمره آزمون دولینگو از ۱۰ تا ۱۶۰ و به صورت کلی به زبان آموزان اعلام می شود و بر خلاف آزمون تافل و آیلتس ریز نمرات هر بخش را در اختیار فرد قرار نمی دهد.
 • اعلام نتیجه آزمون های تافل و آیلتس معمولا  ۱ الی ۲ هفته زمان می برد، درحالی که نمره آزمون دولینگو ظرف حداکثر ۴۸ ساعت به زبان آموزان اعلام میشود.

نتیجه یا نمره آزمون دولینگو در ۳ سطح زیر متوسط(نمرات ۶۰ تا ۸۰)، متوسط(نمرات ۹۰تا ۱۱۵) و عالی(نمره ۱۲۰تا ۱۶۰) اعلام می شود و حداقل نمره قابل قبول اکثر دانشگاه در این آزمون نمره ۱۱۵ است. مدت اعتبار مدرک زبان دولینگو ۲ سال است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره نحوه ثبت نام در آزمون زبان دولینگو و نام دانشگاه هایی که مدرک این آزمون را می پذیرند، با وکلا و مشاوران امور مهاجرت مؤسسه حقوقی  مهاجرتی کیان ویزا در تماس باشید یا فرم مشاوره رایگان را دروب سایت کیان ویزا  تکمیل بفرمایید تا مشاورین ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

آزمون زبان انگلیسی پی تی ای(PTE)

 پی تی ای مخفف عبارت Pearson Test of English است و به همین دلیل آزمون پی تی ای به آزمون پیرسون نیز شهرت دارد. این آزمون توسط مؤسسه انتشاراتی آموزشی و چند ملیتی Pearson PLC واقع در شهر لندن،که به بزرگترین مرکز آموزشی جهان نیز شهرت دارد، برگزار می شود.

آزمون پی تی ای ویژه مهاجرت کاری و تحصیلی به کشور استرالیا و نیوزلند ست. علاوه بر استرالیا، گواهینامه آزمون پی تی ای در بسیاری از کشورهای دیگر از جمله کانادا، انگلستان، آلمان، فرانسه و ایتالیا نیز پذیرفته است.

در ادامه برخی از تفاوت های آزمون آیلتس و PTEرا بررسی می کنیم.

 • بزرگترین تفاوت آزمون آیلتس و PTEدر نحوه برگزاری آنهاست، چرا که آزمون آیلتس به ۲ روش برگه ای و کامپیوتری اماآزمون PTE مشابه آزمون دولینگو تنها به صورت کامپیوتری و تمام اتوماتیک برگزار می شود. بنابراین بخش صحبت کردن در آزمون پی تی ای از پشت میکروفون انجام می شود و در سؤالات نوشتنی نیز سرعت تایپ انگلیسی بالا مورد نیاز است.
 • آزمون پی تی ای بیشتر برای مهاجرت به کشور استرالیا و نیوزلند و مورد تایید دانشگاه ها و اداره امور مهاجرت این کشورهاست، در حالی که آزمون آیلتس از سوی اکثر دانشگاه های جهان پذیرفته است.
 • دیگر تفاوت آزمون آیلتس و پی تی ای در مدت زمان برگزاری آنهاست.آزمون آیلتس ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه طول می کشد، در حالی که آزمون پی تی ای ۳ ساعت و ۱۰ دقیقه زمان می برد.
 • یکی دیگر از تفاوت های آزمون آیلتس و PTE نحوه تصحیح سؤالات است که در آزمون پی تی ای به صورت تمام ماشینی بوده و احتمال خطای انسانی در آن وجود ندارد، در حالی که در آزمون آیلتس ۲ بخش صحبت کردن و نگارش توسط ممتحن ها تصحیح می شود.

آزمون پی تی ای در حال حاضر در کشور ایران برگزار نمی شود، اما می توان برای شرکت در این آزمون به کشور امارات،ترکیه، مالزی، عراق و چندین کشور نزدیک دیگر سفر کرد. هزینه آزمون پی تی ای در سال ۲۰۲۰ در کشور استرالیا ۳۷۵ دلار، در کشور ترکیه۸۸۰ لیر، در کانادا ۳۰۰ دلار کانادا و در دبی و ابوظبی ۹۹۹ درهم است.

آزمون پی تی ای همانند آزمون آیلتس به دو صورت جنرال و آکادمیک برگزار می شود.نمره آزمون پی تی ای برای هر مهارت از ۱۰ تا ۹۰ است. نمره کلی آزمون پی تی ای نیز از ۱۰ تا ۹۰ اعلام می شود. نمره ۵۰ در آزمون پی تی ای معادل نمره ۶ در آزمون آیلتس است. مدت اعتبار مدرک زبان پی تی ای ۲ سال است.

برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره آزمون زبان PTE و کشورهایی که مدرک زبان پی تی ای نیاز دارند، با وکلا و مشاوران امور مهاجرت مؤسسه حقوقی کیان ویزا در تماس باشید یا فرم مشاوره رایگان دروب سایت کیان ویزا را تکمیل بفرمایید.

پرسش های متداول:

آزمون دولینگو چیست؟آزمون زبان انگلیسی دولینگو در حقیقت جایگزینی سریع، آسان و کم هزینه برای آزمون های استاندارد آیلتس و تافل است که در طی ۲ سال اخیر از سوی بسیاری از دانشگاه های مطرح جهان پذیرفته می شود.

هزینه آزمون دو لینگو چقدر است؟هزینه آزمون دولینگو ۴۹ دلار است که در مقایسه باآزمون های بین المللی زبان دیگر بسیار ارزان تر است.

تفاوت آزمون دولینگو با آیلتس و تافل چیست؟

 • آزمون زبان انگلیسی دولینگو بر خلاف آزمون آیلتس و تافل به صورت کاملا کامپیوتری و غیر برگه ای و پشت کامپیوتر یا لپ تاپ شخصی برگزار می شود.
 • برای شرکت در آزمون زبان دولینگو بر خلاف آزمون های تافل و آیلتس نیازی به ثبت نام قبلی و شرکت در آزمون در تاریخ های مشخص شده نیست، در حقیقت آزمون زبان دولینگو را می توانید هر زمان که اراده کنید، پس از ثبت نام در وب سایت و پرداخت هزینه آزمون، در اتاق خود برگزار کنید.
 • هزینه آزمون دولینگو ۴۹ دلار است که در مقایسه باآزمون های بین المللی زبان دیگر بسیار ارزان تر است.
 • مدت زمان برگزاری آزمون زبان دولینگو ۶۰ دقیقه است که در مقایسه با آزمون تافل(۴ ساعت) و آزمون آیلتس(۲ ساعت و ۴۵ دقیقه)، سریع تر انجام می شود.

 

آزمون PTE چیست؟ آزمون پی تی ای آزمون سنجش مهارت زبان انگلیسی ویژه مهاجرت کاری و تحصیلی به کشور استرالیاو نیوزلنداست.

تفاوت آزمون پی تی ای و آیلتس چیست؟

 •  آزمون آیلتس به ۲ روش برگه ای و کامپیوتری، اما آزمون PTE مشابه آزمون دولینگو تنها به صورت کامپیوتری و تمام اتوماتیک برگزار می شود و بنابراین بخش صحبت کردن از پشت میکروفون انجام می شود. به علاوه در سؤالات نوشتنی نیز سرعت تایپ انگلیسی بالا مورد نیاز است.
 • آزمون پی تی ای بیشتر برای مهاجرت به کشور استرالیا و نیوزلند و مورد تایید دانشگاه ها و اداره امور مهاجرت این کشورهاست، در حالیکه آزمون آیلتس از سوی اکثر دانشگاه های جهان پذیرفته است.
 • آزمون آیلتس ۲ ساعت و ۴۵ دقیقه طول می کشد، در حالیکه آزمون پی تی ای ۳ ساعت و ۱۰ دقیقه زمان می برد.
 • تصحیح سؤالات در آزمون پی تی ای به صورت تمام ماشینی بوده و احتمال خطای انسانی در آن وجود ندارد، در حالیکه در آزمون آیلتس ۲ بخش صحبت کردن و نگارش توسط ممتحن ها تصحیح می شود.

چه کشورهایی مدرک زبانPTE را قبول دارند؟آزمون پی تی ای ویژه مهاجرت کاری و تحصیلی به کشور استرالیا و نیوزلند است، اما علاوه برکشور استرالیا، مدرک زبان پی تی ای از سوی بسیاری از کشورهای دیگر از جمله کانادا، انگلستان، آلمان، فرانسه و ایتالیا نیز پذیرفته است.