کیان ویزا

روش های مهاجرت به آلمان

0.0
0.0/5

روش های مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

روش های فرعی مهاجرت به آلمان

اطلاعات دیگر در مورد کشور آلمان

درباره کشور آلمان

آلمان با نام رسمی جمهوری فدرال آلمان کشوری در اروپای مرکزی و غربی است که بین دریای بالتیک و دریای شمالی و رشته کوه‌های آلپ در شمال، دریاچه کنستانس و راین در جنوب قرار دارد. پایتخت آن برلین است در حالی که فرانکفورت پایتخت مالی آن می‌باشد. شهرهای مهم دیگر آن شامل هامبورگ، مونیخ، کلن، اشتوتگارت، نورمبرگ و … می باشند. این کشور با اقتصاد قوی خود، چهارمین اقتصاد بزرگ از نظر تولید ناخالص داخلی (GPD) و پنجمین اقتصاد بزرگ از نظر برابری قدرت خرید (PPP) است. این کشور به عنوان یک رهبر جهانی در چندین بخش صنعتی و تکنولوژی شناخته شده است. آلمان سومین صادرکننده و وارد کننده بزرگ کالا است. آلمان به عنوان کشوری توسعه ‌یافته با استاندارد بسیار بالایی از زندگی، امنیت اجتماعی و سیستم مراقبت‌های بهداشتی جهانی، حفاظت از محیط ‌زیست و آموزش رایگان شناخته شده است.

آلمان کشوری صنعتی

آلمان کشوری صنعتی است و چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا است که شرکت های شناخته شده زیادی را در خود جای داده است. به همین دلیل، این کشور شانس زیادی برای پیداکردن شغل و اقامت دارد. ویزای جستجوی کار آلمان یا Job seeker یک مجوز اقامت است که به شما اجازه می دهد تا در شش ماه اقامت به دنبال یک شغل باشید. اگر در پایان شش ماه کارفرما پیدا کردید، به شما ویزای کاری آلمان یا اجازه کار در آلمان اعطا می شود و شما مجاز به کار و زندگی در آنجا خواهید بود. لطفا توجه داشته باشید که داشتن ویزای جستجوی کار آلمان به شما این اجازه را نمی دهد تا بلافاصله در آلمان شروع به کار کنید. این فقط به این معنی است که شما می توانید از کشور بازدید کنید و در طول اقامت خود به دنبال شغلی باشید. بعد از پیدا کردن کار و اخذ ویزای کار کشور آلمان، می توانید برای اخذ اقامت خانواده خود نیز اقدام نمایید. ویزای جستجوی کار آلمان به هیچ وجه تمدید نمی شود. اگر متقاضی در مدت زمان معین، موفق به بستن قرارداد کاری نشود، باید به کشور خود باز گردد

جغرافیای طبیعی آلمان

جمهوری فدرال آلمان در غرب و مرکز اروپا واقع است. این کشور از شمال با دریای شمال، دریای بالتیک و دانمارک، از جنوب با اتریش و سوئیس، از شرق با لهستان و چک و از غرب با فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند مرز مشترک دارد. این کشور 357 هزار کیلومتر دارد و یک پنجم مساحت ایران را دارد. از لحاظ جغرافیایی، آلمان به پنج ناحیه تقسیم‌بندی می‌شود:

 • سرزمین‌های پست در شمال؛
 • رشته کوه‌های میانه؛
 • دامنه‌های کوه‌های میانه در جنوب غربی؛
 • دامنه‌های کوه‌های آلپ؛
 • مناطق کوهستانی آلپ در ایالت باواریا.

جغرافیای انسانی آلمان

به نقل از ادارهٔ فدرال آمار آلمان، بر اساس سرشماری سراسری که در سال ۲۰۱۱ انجام شده‌است، جمعیت این کشور حدود ۸۰/۲ میلیون نفر است. از این تعداد، حدود ۷۴ میلیون (۹۲٬۳٪) دارای ملیت آلمانی هستند و حدود ۶٬۲ میلیون (۷٬۷٪) باقی‌مانده را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. ایالت نوردراین-وستفالن با حدود ۱۷ میلیون پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان است، پس از آن ایالت بایرن و ایالت بادن-وورتمبرگ به ترتیب با ۱۲ و ۱۰ میلیون جمعیت قرار دارند. ایالت برمن و ایالت زارلند کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌های آلمان هستند

تقسیم جمعیت آلمان براساس ایالت

انواع ویزای آلمان

با توجه به هدف متقاضی از سفر به آلمان، ویزای آلمان در انواع مختلفی صادر می‌شود. بیشترین درخواست ویزای آلمان مربوط به ویزای توریستی، کاری و تحصیلی می‌باشد که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

1ویزای توریستی آلمان:

 در حال حاضر، با توجه به تعداد پناهندگان ایرانی در آلمان، ویزای توریستی این کشور با شرایط سختی اعطا می‌شود. تمکن مالی و گردش حساب تاثیر مهمی در اخذ ویزای توریستی آلمان دارد. ارائه دعوت‌نامه و تاریخچه سفری شانس شما را برای اخذ ویزای توریستی المان بیشتر می‌کند. با این ویزا شما می‌توانید ۹۰ روز در هر ۶ ماه اقامت داشته باشید.

2ویزای تحصیلی آلمان:

 معتبر ترین دانشگاه ها در کشور المان وجود دارد. برای گرفتن ویزای تحصیلی آلمان شما باید دعوت نامه معتبر از سوی مدرسه، دانشگاه و یا یک موسسه آموزشی معتبر ارائه کنید. پس از اتمام مدت زمان تحصیل، شما باید خاک آلمان را ترک کنید.

3ویزای کاری آلمان:

 از شرایط اخذ ویزای کاری آلمان، ارائه دعوت نامه از سوی یک شرکت و یا کارفرما می‌باشد. مدت زمان اعتبار ویزای کاری آلمان، بر اساس درخواست کارفرما و تاریخ قید شده در دعوت نامه می‌باشد.

4ویزایثبت شرکت  آلمان

.

نواع ویزای کار آلمان

.

ویزای جستجوی کار آلمان یا ویزای کاریابی آلمان ( JOB SEEKER )1.

در این روش برای پیدا کردن کار در آلمان، نخست باید با اخذ ویزای جستجوی کار ( Job Seeker ) آلمان وارد خاک این کشور شوید سپس بر اساس این ویزا، به شما مجوز اقامت کوتاه مدت 6 ماهه در خاک این کشور داده می شود تا در این فرصت، به صورت حضوری به جستجوی کار در آلمان بپردازید و در صورتی که موفق به پیدا کردن شغل و انعقاد قرار داد با کارفرمای آلمانی شدید، مجوز اقامت بلند مدت کاری برای شما صادر می شود.

ویزای کاری آلمان از طریق پیشنهاد کاری ( JOB OFFER )2.

در این روش ابتدا در همان کشور خود با کارفرمایان آلمانی وارد تعامل و ماکتبه شده، رزومه خود را برای آنان ارسال می نمایید و پس از دعوت به یک مصاحبه آنلاین با کارفرمای مورد نظر و جلب رضایت وی، کارفرمای آلمانی با در نظر گرفتن شرایط و ضوابط مربوطه به شما پیشنهاد کار یاJob Offer   ارائه می دهد و یک موقعیت شغلی قطعی در آلمان منتظر شماست که با اخذ ویزای کار آلمان وارد خاک این کشور می شوید.

مهاجرت کاری به آلمان از طریق شرکت در دوره های آوسبیلدونگ3.

بر اساس قانون 2020 کشور آلمان ، درصورتی که در لیست رشته هایی که توسط دولت این کشور ارائه می شود ، تخصص کاری داشته باشید یا بتوانید نشان دهید که 2 سال در آن زمینه بصورت تخصصی آموزش دیده اید می توانید برای ویزای کاری آلمان درخواست دهید. در این روش نیازی به مدرک لیسانس ندارید ولی می بایست و همچنین مدرک زبان آلمانی در حد B1 ارائه دهید.

دولت آلمان جهت هرچه راحت تر شدن شرایط کاری مهاجرت برای نیروهای کار متخصص شرایطی را فراهم نموده است؛ به این صورت که شما برای دوره های آوسبیلدونگ پذیرش می گیرید و به کشور آلمان ورود می کنید. دوره های آوسبیلدونگ معمولا 18 تا 24 ماهه هستند و بعد از  آن شانس کاری بسیاری زیادی در کشور آلمان خواهید داشت.

شرایط اخذ ویزای جستجو کار آلمان

داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه های آلمان یا مدرک معادل آن از دانشگاه های خارجی دارای تاییدیه –

داشتن حداقل 3 سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی (اگر سابقه کار با بیمه همراه باشد، بهتر است)

ارائه بیمه سفر برای تمام طول مدت اقامت در آلمان یا تا زمانی که مجوز کار از یک کارفرمای آلمانی پیدا کنید-   

-ارائه اسناد وضعیت تمکن مالی شما به ارزش حداقل 6000 یورو ثابت می کند شما قادر به پرداخت هزینه های خود در مدت اقامت در آلمان خواهید بود

ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات به همراه تاییدات وزارت خارجه و دادگستری که 

معرفی هتل یا محل اقامت در آلمان که باید رزرو شده باشد

ارائه انگیزه نامه الزامی است. این نامه باید بر پایه جستجوی شغل افراد و بر اساس نقطه عمل و دامنه آن باشد. در این نامه باید نشان داده شود که در حالت ایده آل فرد چگونه می تواند یک وضعیت شغلی عالی و محکم را در آینده در آلمان پیدا و ایجاد کند. این اطمینان باید به افسر ویزا داده شود که در صورت عدم موفقیت در پیدا کردن شغل، فرد به کشور مبدا خود باز خواهد گشت.

داشتن مدرک زبان آلمانی ضروری نمی باشد و آشنایی متوسط با دو زبان آلمانی و انگلیسی کافی می باشد، هرچند در صورت نداشتن مدرک زبان، شانس اخذ ویزا کاهش می یابد.

ویزای جستجوی کار آلمان چیست؟

ویزای جستجوی کار آلمان ، یکی از برنامه‌های دولت فدرال این کشور برای جبران کمبود نیروی کار در آلمان است. در این روش، دولت آلمان به شما فرصت شش‌ماهه‌ای را برای حضور در آلمان و گفت‌وگوی مستقیم با کارفرمایان آلمانی ارائه می‌دهد. در حقیقت این ویزا برای کارجویان در آلمان و برای پوشش قوانین سخت ویزای کار آلمان و به‌خصوص دشواری‌های دریافت جاب‌آفر در آن روش طراحی شده است. با عنایت به بالا بودن نرخ اشتغال در کشور آلمان و نیاز روزافزون این کشور به جذب نیروی کار متخصص، ویزای جست ‌و جوی کار آلمان یکی از جذاب‌ترین مقاصد اروپایی برای کسانی قلمداد می‌شود که علاقه‌مند به حضور و کار در این قاره هستند اما قادر به دریافت جاب‌آفر از کارفرمای آلمانی نیستند. اگر رشته تحصیلی و تجربه کاری شما مطابق با لیست مشاغل اعلامی توسط آلمان باشد، شما قابلیت دریافت این ویزا را دارید.

مشاغل قابل پذیرش از سوی کشور آلمان برای ویزای جستجوی کار آلمان کدام هستند؟

رشته‌های مهندسی

شرایط لازم برای دریافت ویزای جست‌وجوی کار آلمان شامل سه مورد می‌باشند:

حداقل داشتن مدرک لیسانس –

-تسلط به زبان انگلیسی حداقل ۵.۵ آیلتس یا زبان آلمانی در حد B1-

داشتن سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی (ترجیحاً همراه با بیمه تأمین اجتماعی)-

نحوه اخذ ویزای جستجوی کار آلمان ، براساس تجارب چندساله کارشناسان مهاجرت کاری این مؤسسه بر این اساس طراحی شده است:

پس از عقد قرارداد، ابتدا وقت سفارت آلمان برای متقاضی دریافت می‌شود؛

متقاضی با راهنمایی ما در صدد تهیه مدارک لازم برخواهد آمد؛

به شما یاد خواهیم داد که چگونه شرکت‌های آلمانی فعال در حوزه تخصصی خودتان را بیابید و شروع به تهیه رزومه نمایید؛

قبل از حضور در سفارت، مصاحبه آتی شما به زبان آلمانی و یا انگلیسی شبیه‌سازی شده و با شما تمرین می‌کنیم؛

در تاریخ تعیین‌شده برای وقت سفارت با مدارک ذکرشده در ماده بعد، به سفارت مراجعه می‌نمایید؛

، با شما برای دریافت ویزا تماس حاصل خواهد شد، به سفارت رفته و پاسپورت خود را برای چسباندن ویزا ارائه خواهید داد.

براساس ایمیل‌هایی که از قبل ارسال شده‌اند، در آغاز ورود به آلمان به شرکت‌ها جهت دریافت فرصت شغلی مراجعه خواهید کرد؛

پس از دریافت فرصت شغلی ویزای شما به ویزای کار آلمان تغییر وضعیت خواهد داد.

نحوه اخذ ویزای جستجوی کار آلمان چگونه است؟

مدارک لازم برای اخذ ویزای جستجوی کار آلمان چیست؟

ترجمه تأییدشده توسط دادگستری و وزارت امور خارجه برای مدارک و ریزنمرات تحصیلی؛

گواهی تمکن مالی به ارزش 5100 یورو نزد بانک‌های ایران. (شما در سفر به آلمان باید این پول را به همراه داشته باشید و صوری نمی‌باشد.)

انگیزه‌نامه یا SOP نوشته شده توسط شما (که یکی از مهم‌ترین اسناد مورد نیاز است. در این نوشتار، شما درباره توانمندی‌ها، شرکت‌هایی که با آن‌ها ارتباط گرفته‌اید، توانمندی‌های زبانی، روحیه خودتان و شرح سفر پیش رو خواهید نوشت. کارشناسان ما دقیقاً شما را در این خصوص راهنمایی می‌کنند)؛

تأییدیه مدارک تحصیلی توسط در آلمان

رزرو هتل و یا محل اقامت در آلمان؛

ترجمه رسمی سابقه کار و سوابق بیمه‌ای؛

رزومه با فرمت مورد قبول سفارت؛

بیمه مسافرتی با پوشش حداقل ۳۰.۰۰۰ یورو؛

و در صورت وجود، مدارک اثبات‌کننده تسلط بر زبان خارج

۱– ویزای جستجوی کار جدید ۲۰۲۱ چیست؟

وقتی شما یک قرارداد کاری یا حتی  دعوت نامه کاری از یک کارفرما در آلمان ندارید، از طریق ویزای جستجوی کار جدید ۲۰۲۱ یا همان ویزای شش ماهه فرصت دارید که در  کشور آلمان شغل متناسب با تخصص و تحصیلات  خود را جستجو کنید . اگر در این مدت موفق شوید که با کارفرمایی به توافق برسید و با وی قرارداد کاری امضاء کنید، می‌توانید ویزای خود را به ویزای کار آلمان تبدیل نمایید و بعد از ۳ سال کارکردن اقامت مدت دار شما قابل تبدیل به اقامت دائم خواهد بود .طبعا با طی مراحل اداری و افزایش سنوات کاری شما قادر به دریافت پاسپورت آلمانی خواهد بود .

با در نظر گرفتن سن جمعیتی بالا در کشور آلمان ،سیاست تامین نیروی این کشور مبتنی است برتسهیل شرایط ،برای دارندگان تخصص ،تحصیلات و سابقه کاری ارزشمند  تا این دسته از قشر متخصص بتوانند برای شرایط کاری  و زندگی بهتر وارد آلمان شده و مشغول به کار شوند و همزمان کشور آلمان بتواند  نیروی کار متخصص و مورد نیاز خود را  تأمین کند.

۲–   شرایط دریافت ویزای جستجوی کار جدید ۲۰۲۱ چیست ؟

قبل از هر کاری شما لیست مشاغل مورد نیاز آلمان را کنترل کنید و در صورتیکه مدارک تحصیلی و تجربه کاری تان در همان حوزه  در لیست مذکور موجود بود ، بنابراین شما واجد شرایط دریافت این ویزا  هستید . البته اشتباه برداشت نشود حتی در صورتیکه در لیست مذکور نبود باز شما این فرصت را دارید که تلاش خود را بکنید .  همین جا لازم است این را اشاره کنم که لیست مشاغل برای سال ۲۰۲۱  با یک نوبت بروز رسانی  از مراجع وزراتخانه ای در پایان همین مقاله قرارداده شده است و در صورتیکه بروز رسانی های دیگری داشته باشد ، بلافاصله انجام خواهد شد.

۳-   شرایط دریافت ویزای جستجوی کار جدید ۲۰۲۱ یا ویزای جستجوی کار آلمان ۲۰۲۱چیست؟

شما بایستی حداقل مدرک لیسانس داشته باشید (تاییدیه زاب  برای مدرک تحصیلی خود داشته باشید )

لطفا توجه داشته باشید که اگر چه شما با مدرک فنی حرفه نیز قادر به کار در آلمان هستید ولی  این مدرک به تنهایی کافی نیست .

شما لازم است که حداقل دو سال سابقه کار مرتبط داشته باشید (سابقه کار قابل اثبات از طریق سند سنوات بیمه )، لطفا توجه داشته باشید که این شرط  برای اکثر رشته ها جزو شروط ممتاز محسوب می شود و تنها برای برخی رشته ها چزو شروط اصلی به حساب می آید. با توجه به رشته تحصیلی یا مدرک فنی حرفه ای خودتان ، شما می توانید برای دریافت اطلاعات موردی  از طریق مشاوره  با بنده تماس بگیرید و خوشحال خواهم شد که اطلاعات روز و دقیق به شما بدهم .

سطح زبان آلمانی A2  و یا انگلیسی IELTS 5.5   . وقتی گفته می شود تسط بر زبان آلمانی  منظور آشنایی شما با تمام ادبیات زبان آلمانی نمی باشد بلکه چه بسا افرادی که با گنجینه لغتی اندک  روان  ارتباط برقرار می کنند و تعاملی نرمال به محیط  دارند . بنابر این مهارت شما در استفاده درست از جملات و کلمات  بیانگر میزان تسلط شما بر زبان آلمانی است . فراموش نکنیم که بسیاری از ما در استفاده از زبان فارسی نیز در قالب جملات به منظور رسانی بسنده می کنیم و دنبال گفتن جملات ادیبانه نیستیم .

و نکته آخر که لازم است مورد توجه قرار دهید میزان دانش شما از کشور آلمان بعنوان مقصد مهاجرنی شماست . کلا اینکه شما فاقد یک حداقل اطلاعات عمومی  از کشور آلمان باشید ولی مایل به اشتغال در آنجا هستید اصلا جلوه خوبی ندارد . منظورم از اطلاعات عمومی اطلاعات کلی در زمینه جغرافیا، تاریخ ، اقتصاد و فرهنگ  می باشد

۴–  فرآیند دریافت ویزای جستجوی کار آلمان ۲۰۲۱ (ویزای JOB SEEKER آلمان) چیست؟

در ابتدا شما برای ویزای جستجوی کار، از سفارت آلمان در تهران “وقت سفارت” درخواست خواهید کرد. سپس در وقت و تاریخ مقرر، با در دست داشتن همه اسناد و مدارک به سفارتخانه آلمان در تهران  مراجعه ‌کنید. فعلا زمان تقریبی وقت دهی بین ۱۲ تا ۱۵ ماه به طول می انجامد ولی انتظار می روی با آغاز فرایند واکسیانسیون سراسری علیه ویروس کوید ۱۹ این زمان به زیر ۱۲ ماه کاهش پیدا کند . ولی نباید تراکم ایجاد شده در این چند ماهه را نیز فراموش کرد .

نکته مهمی که حتما لازم است در نظر داشته باشید اینست که تمامی مدارک را قبل از روز مصاحبه به تایید سفارت رسانده باشید والبته با برون سپاری  این تایید مدارک به ویزامتریک یقینا این کار برای شما هم زمان کمتری نیاز خواهد داشت .

بعد از کنترل اسناد و مدارک توسط کارمند سفارت ، ایشان با شما یک گفتگوی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای انجام خواهند داد و سوالاتی را بر حسب موقعیت شما  از شما خواهند پرسید .  کار شما اینجا در روز مصاحبه به پایان رسیده است و حالا یک انتظار یک الی دو ماهه خواهید داشت . بعد از اعلام موافقیت با درخواست شما ، لازم است در زمان مقرر اعلام شده جهت الصاق ویزای جستجوی کار خود  به سفارت مراجعه کنید . سپس ظرف دو تا سه هفته ویزای خود را تحویل خواهید گرفت .

۵–  فرآیند اخذ ویزای جستجوی کار آلمان ۲۰۲۱ چقدر طول می‌کشد؟

در حال حاضر (آپدیت دیماه  ۱۳۹۹) مدت زمان دریافت وقت سفارت آلمان برای ویزای جستجوی کار حدود ۱۲ الی ۱۵ ماه می‌باشد که زمان نسبتاً خوبی برای تقویت زبان می‌باشد.

نکته: برای کاهش دادن این زمان راهی وجود ندارد. به عنوان مثال افرادی در سال‌های گذشته این پروسه را از طریق سفارت آلمان در ترکیه انجام می‌دادند اما در سال میلادی ۲۰۲۱ دیگر این امکان وجود ندارد.

۶–  آیا به همسر و فرزندان هم ویزا تعلق می‌گیرد؟

در ابتدا خیر. اما پس از یافتن شغل و دریافت ویزای کار، شما می‌توانید برای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر ۱۷ سال) درخواست “ویزای الحاق” نمایید. این را هم در نظر داشته باشید که خانواده شما علاوه بر فرم ها تکمیل شده  حتما لازم است که قرارداد موثق شده شما را بعلاوه سه عدد صورتحساب حقوق دریافتی شما را نیز با خود همراه داشته باشند . نکته مهم دیگر داشتن حداقل سطح زبان برای همسر شما است یعنی ایشان لازم است مدرک زبان سطح آ۱ داشته باشند . طبعا با توجه به زمان تقریبی ۶ تا ۱۰ ماه برای این فرایند لازم است زمان بندی دقیقی را شما انجام دهید تا دچار پرت زمان در پیوند خانواده خود نشوید .

۸-  آیا ویزای جستجوی کار آلمان قابل تمدید است؟

خیر. این نوع ویزا قابل تمدید نمی باشد و اگر پس از پایان دوره ۶ ماهه موفق به عقد قرارداد کاری با شرکتی در آلمان نشوید باید به ایران برگردید.

گروه همراه تو  به متقاضیان خود جهت یافتن کار (پس از دریافت ویزای Job Seeker) کمک خواهد کرد. برای کاریابی بهتر، توصیه می‌کنیم تا زمانی که وقت دارید تمرکز خود را بر روی موضوع تقویت زبان (چه آلمانی چه انگلیسی) بگذارید.

۹-  مزایای ویزای ویزای جستجوی کار آلمان ۲۰۲۱ یا جاب سیکر آلمان چیست؟

مدت زمان نسبتاً کوتاه انجام پروسه.

عدم الزام به ارائه مدرک زبان.

در اختیار داشتن ۶ ماه فرصت زندگی در آلمان و جستجوی کار در این کشور.

امکان جستجوی کار مناسب در یکی از بهترین کشورهای جهان.

امکان تبدیل این ویزا به ویزای کار آلمان و دریافت اقامت دائم.

هزینه نه چندان زیاد.

۱۰-  محدودیت‌ها و معایب ویزای جستجوی کار آلمان ۲۰۲۱ چیست؟

عدم تضمین دریافت این ویزا از سفارت آلمان.

الحاق خانواده پس از یافتن کار در آلمان.

عدم امکان تمدید این نوع ویزا.

۱۱-  مدارک لازم برای ویزای جستجوی کار آلمان ۲۰۲۱ در روز سفارت چیستند؟

پاسپورت معتبر.-

ترجمه شناسنامه به زبان آلمانی  در صورتی که نام و یا نام خانوادگی خود را تغییر داده اید –

ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات به همراه تأییدیه وزارت خارجه و دادگستری که باید به تأیید سفارت نیز برسد.  –

تأییدیه ZAB و یا همان Anabin برای مدارک تحصیلی. «توسط گروه همراه تو انجام می‌شود. –

رزرو هتل یا محل اقامت در آلمان. «توسط گروه همراه تو انجام می‌شود.-

-گواهی تمکن مالی: به ارزش حداقل 5000 یورو به زبان انگلیسی از بانک‌های ایران ،این مبلغ در ویزا قید خواهد شد و باید در زمان ورود (Sperrkonto) این مبلغ به آن حساب واریز گردد به آلمان همراه شما باشد و پس از افتتاح یک حساب بلوکه  .

ترجمه رسمیِ سابقه کار. (به همراه بیمه تأمین اجتماعی).» –

گواهی مبنی بر دانش زبان آلمانی یا انگلیسی. (در صورت وجود).»- 

رزومه کامل با فرمت قابل قبول سفارت..- 

انگیزه نامه (SOP)- 

انگیزه نامه در واقع متن تشریحیِ تهیه شده در خصوص انگیزه متقاضی از جستجوی کار در آلمان است. در متن باید مشخص شده باشد که به دنبال چه نوع کار و سمتی هستید، نزد چه کارفرماهایی قصد اقدام و معرفی خود را دارید و محل اقامت شما کجا خواهد بود. شما باید معلومات زبانی خود را نیز ذکر و مدارک مربوطه را پیوست نمایید. در صورتی که با زبان آلمانی آشنایی ندارید، دلیل عدم نیاز به زبان آلمانی را شرح دهید. در صورتی که با شرکت‌هایی در آلمان ارتباط برقرار نموده اید، مدارک مربوطه نیز مورد نیاز می‌باشند، و…

بیمه نامه مسافرتی با پوشش حداقل ۳۰ هزار یورو..-

نکته ۲: داشتن مدرک زبان الزامی نیست و تنها تسلط کافی به زبان آلمانی و یا انگلیسی کافی است.

همچنین ما خدمات زیر را به شما ارائه میدهیم

اخذ وقت سفارت

مشاوره جهت آماده سازی کامل و بدون نقص مدارک

دریافت تأییدیه آنابین (ZAB) برای مدارک تحصیلی

مشاوره آماده سازی صحیح مستندات کاری در ایران برای سفارت

نگارش صحیح رزومه شما (CV) «نگارش صحیح آن اهمیت زیادی دارد» – مهم

نگارش کامل انگیزه نامه شما (Cover Letter) «نگارش صحیح آن اهمیت زیادی دارد» – مهم

مشاوره کامل جهت انجام مصاحبه‌ای مسلط توسط شما در سفارت آلمان «تمرین مصاحبه به زبان آلمانی یا انگلیسی»  – مهم

ارائه سؤالات متداول سفارت به هنگام مصاحبه به شما

اایجاد ارتباط بین شما و شرکت‌های آلمانی. – جدید

کمک به کاریابی شما پس از اخذ ویزا

کمک به دریافت ویزای کار پس از یافتن شغل

وضعیت درآمد مشاغل مختلف در آلمان

حقوق در آلمان بین 630 یورو در ماه (حداقل حقوق و دستمزد) تا 20597 یورو در ماه (حداکثر حقوق و دستمزد) متغیر است.

حقوق و دستمزد متوسط 4837 یورو در ماه است، نیمی از جمعیت داراری درآمد کمتر از 4837 یورو در ماه می باشند. میانه نشان دهنده ارزش حقوق و دستمزد متوسط جامعه است.

بر اساس دیاگرام دستمزد، 25 % از جمعیت کمتر از 2460 یورو در آمد دارند و 75 درصد از آن ها بیشتر از 2460 یورو درآمد دارند. و همچنین بر اساس این دیاگرام 75 درصد از جامعه کمتر از 13734 یورو درآمد دارند و 25 درصد مابقی داراری بیشتر از 13734 یورو درآمد می باشند.

در زیر برای شما میانگین درآمد مشاغل مختلف در آلمان آورده شده است:

 • پزشک: 84000 یورو
 • بانکدار: 70000 یورو
 • مهندس: 66000 یورو
 • آی تی: 64000 یورو
 • وکالت: 63000 یورو
 • بیمه: 62000 یورو
 • امور مالی:61000 یورو
 • فروش: 58000 یورو
 • منابع انسانی(اچ آر): 56000 یورو
 • مارکتینگ: 56000 یورو
 • تحقیقات علمی: 56000 یورو
 • نقل و انتقال: 54000 یورو
 • طراحی معاری: 47000 یورو
 • تحصیل و روابط اجتماعی: 44000 یورو
 • مدیریت: 41000 یورو
 • تجارت: 38000 یورو
 • مراقبت های پزشکی: 38000 یورو

شاخص حقوق برای فارغ التحصیلان بوسیله صلاحیت و استانی که در آن تحصیل کرده اند، بستگی دارد. میزان درآمد شما بستگی به نوع صلاحیت شما دارد. به طور کلی آلمان به عنوان یک کشور به دنبال کارگران با مهارت بالا است، که با تفاوت دستمزد در حقوق سالانه برای مهارت های حرفه ای و صلاحیت آکادامیک قابل تشخیص است.

دریافت مشاوره رایگان

متوسط درآمد در آلمان ۲۰۲۱

طبق آمار ارائه شده توسط اداره آمار فدرال آلمان متوسط حقوق ناخالص آلمان برابر با 47,928 یورو برای یک سال یا 3,449 یورو در ماه بوده است. هزینه های زندگی در آلمان برای یک خانواده چهار نفره در حدود 3,000 یورو در ماه و برای یک فرد مجرد حدود 800 یورو در ماه می باشد. بنابرین شخص در صورت داشتن یک شغل مناسب، حتی با حداقل درآمد در آلمان نیز نه تنها می تواند تمامی هزینه های زندگی خود را پوشش دهد بلکه مبلغی نیز برای پس انداز خواهد داشت. بدیهی است که در صورت دارا بودن یک رزومه قوی، می توانید مبلغ بالاتری از میزان متوسط ارائه شده را به عنوان مبلغ حقوق خود در نظر داشته باشید. علاوه بر این اگر تخصص شما در زمینه یکی از مشاغل پردرآمد در آلمان باشد می توانید تا حدود 92,000 یورو در سال درآمد داشته باشید.

مالیات بر درآمد در آلمان

به عنوان یک فرد شاغل در آلمان مهم ترین مالیاتی که به شما تعلق می گیرد مالیات بر درآمد خواهد بود. مبلغ این مالیات به صورت سالانه محاسبه می شود و بستگی به میزان درآمد شما و حقوقی که دریافت می کنید دارد. در صورتی که در استخدام یک کارفرما هستید، نیازی نیست که خود را را برای پرداخت مالیات درگیر کنید زیرا مالیات شما قبل از پرداخت حقوق خالص توسط کارفرما از حقوق ناخالص شما کسر شده و به دولت پرداخت می شود. البته در صورتی که حقوق دریافتی شما از مبلغ مشخصی کم تر باشد و دارای حداقل درآمد در آلمان باشید ، مالیات به شما تعلق نخواهد گرفت. این مبلغ برای یک فرد مجرد در سال 2021 برابر است با 9.744 یورو و برای یک زوج متاهل برابر است با 19.488 یورو. بدین معنی که اگر درآمد شما کمتر از این میزان باشد نیازی به پرداخت مالیات نخواهید داشت.

اگر بخواهیم سیستم مالیات بر درآمد کشور آلمان را به صورت کلی بررسی نماییم میزان پرداخت مالیات بین 14 تا 45 درصد متغیر است. بدین صورت که هرچه درآمد شما بالاتر باشد، درصد مالیات بر درآمدی که برای شما لحاظ می شود نیز بالاتر خواهد بود و حداکثر آن برابر است با 45 درصد از درآمد شما. مالیات 45 درصد برای فردی است که درآمد وی بالاتر از 276.613 یورو در سال باشد. این مبلغ برای یک زوج متاهل برابر است با 501.462 یورو در سال. این نظام مالیاتی منجر به این می شود که اختلاف طبقاتی تا حد زیادی در آلمان کاهش بیابد. زیرا افرادی که درآمد بالاتری دارند در مقایسه با افرادی که حداقل درآمد در آلمان را دارند، ملزم به پرداخت مالیات بیشتری هستند. این امر موجب می شود که میزان حقوق خالصی که افراد دریافت می کنند در نهایت اختلاف چشمگیری با هم نداشته باشد. علاوه بر این سطح رفاه و کیفیت زندگی برای تمامی افراد جامعه بالا خواهد بود و همه می توانند از خدمات دولتی مناسب بهره مند شوند.

مزایای کار در کشور آلمان


فردی که در آلمان اقامت کاری دارد و به صورت قانونی مشغول به کار است می تواند مانند یک شهروند آلمانی از مزایای اشتغال در آلمان بهره مند شود. فرد مشغول به کار در آلمان، بخشی از حقوق خود را بابت بیمه بازنشستگی، بیمه بیکاری، بیمه درمانی پرداخت می کند. همان طور که توضیح دادیم نیمی از این هزینه توسط شخص و نیم دیگر توسط کارفرما پرداخت می گردد. به جز بیمه حوادث که کارفرما باید هزینه مربوط به آن را پرداخت نماید.

 • بیمه درمانی

شخص آزاد است که بین بیمه های درمانی مختلف یکی را انتخاب نماید. افرادی که درآمد سالانه آن ها بالاتر از 64,350 یورو در سال است می توانند تحت پوشش بیمه های خصوصی قرار بگیرند. حتی در صورت استفاده از بیمه خصوصی نیز نیمی از هزینه آن توسط کارفرما پرداخت خواهد شد.

 • مرخصی

تعطیلات و مرخصی سالانه: تعداد تعطیلات عمومی در آلمان در ایالت های مختلف متفاوت است. حداقل روزهای تعطیلات رسمی 10 روز است. برای مثال در برلین و نیدرزاکسن، در حالی که تعداد روزهای تعطیل در باواربا و سارلند 12 روز می باشد. هر کارمند در سال حق دارد که 20 روز از مرخصی استفاده نماید. البته بسته به شغلی که در آن مشغول به کار هستید و نظر کارفرما ممکن است بین 25 تا 30 روز در سال اجازه مرخصی داشته باشید.

مرخصی زایمان: کارمندان زن در آلمان می توانند 6 هفته قبل از زایمان و 8 هفته پس از زایمان مرخصی همراه با حقوق دریافت نمایند. در صورت تولد فرزندان چند قلو، دارای معلولیت یا زایمان زودرس این مرخصی تا 12 هفته نیز افزایش می یابد. کارمندان زن و مرد پس از تولد فرزند می توانند به مدت 3 سال مرخصی والدین دریافت نمایند. البته در این حالت کارفرما دیگر الزامی برای پرداخت حقوق نخواهد داشت اما شخص می تواند موقعیت شغلی خود را حفظ نموده و پس از اتمام مرخصی به سرکار قبلی خود بازگردد.

مرخصی بیماری و معلولیت: در صورتی که شخص دچار بیماری شود کارفرما 70 درصد از حقوق وی را به مدت 78 هفته پرداخت خواهد نمود.

حقوق بازنشستگی: شخص پس از رسیدن به سن بازنشستگی می تواند حقوق بازنشستگی دریافت نماید که پیش تر در مورد آن توضیحاتی ارائه شد. موارد ذکر شده از جمله مزایایی است که به افرادی که دارای سابقه کار قانونی در آلمن را دارند تعلق می گیرد حتی اگر حداقل درآمد در آلمان را داشته باشند.

ا

.

1قتصاد آلمان چگونه است ؟ آلمان کشوری صنعتی است و چهارمین اقتصاد بزرگ دنیا است که شرکت های شناخته شده زیادی را در خود جای داده است

2 همسایگان کشور آلمان چه کشورهایی هستند؟ جمهوری فدرال آلمان در غرب و مرکز اروپا واقع است. این کشور از شمال با دریای شمال، دریای بالتیک و دانمارک، از جنوب با اتریش و سوئیس، از شرق با لهستان و چک و از غرب با فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند مرز مشترک دارد.

  3 آلمان چقدر جمعیت دارد؟ به نقل از ادارهٔ فدرال آمار آلمان، بر اساس سرشماری سراسری که در سال ۲۰۱۱ انجام شده‌است، جمعیت این کشور حدود ۸۰/۲ میلیون نفر است. از این تعداد، حدود ۷۴ میلیون (۹۲٬۳٪) دارای ملیت آلمانی هستند و حدود ۶٬۲ میلیون (۷٬۷٪) باقی‌مانده را اتباع خارجی تشکیل می‌دهند. ایالت نوردراین-وستفالن با حدود ۱۷ میلیون پرجمعیت‌ترین ایالت آلمان است، پس از آن ایالت بایرن و ایالت بادن-وورتمبرگ به .

 کم‌جمعیت‌ترین ایالت‌های آلمان هستند

4 انواع ویزاهای آلمان را نام ببرید؟ 

. ویزای توریستی آلمان ویزای تحصیلی آلمان- ویزای کاری آلمان- ویزای ثبت شرکت  آلمان-

5 انواع ویزاهای کاری را نام ببرید؟

ویزای جستجوی کار آلمان یا ویزای کاریابی آلمان ( JOB SEEKER )1.

دویزای کاری آلمان از طریق پیشنهاد کاری ( JOB OFFER )2.

مهاجرت کاری به آلمان از طریق شرکت در دوره های آوسبیلدونگ3.

6 ویزای جاب سیکر آلمان چیست؟ .

در این روش برای پیدا کردن کار در آلمان، نخست باید با اخذ ویزای جستجوی کار ( Job Seeker ) آلمان وارد خاک این کشور شوید سپس بر اساس این ویزا، به شما مجوز اقامت کوتاه مدت 6 ماهه در خاک این کشور داده می شود تا در این فرصت، به صورت حضوری به جستجوی کار در آلمان بپردازید و در صورتی که موفق به پیدا کردن شغل و انعقاد قرار داد با کارفرمای آلمانی شدید، مجوز اقامت بلند مدت کاری برای شما صادر می شود

7 ویزای جاب آفر آلمان چیست؟

 در این روش ابتدا در همان کشور خود با کارفرمایان آلمانی وارد تعامل و ماکتبه شده، رزومه خود را برای آنان ارسال می نمایید و پس از دعوت به یک مصاحبه آنلاین با کارفرمای مورد نظر و جلب رضایت وی، کارفرمای آلمانی با در نظر گرفتن شرایط و ضوابط مربوطه به شما پیشنهاد کار یاJob Offer   ارائه می دهد و یک موقعیت شغلی قطعی در آلمان منتظر شماست که با اخذ ویزای کار آلمان وارد خاک این کشور می شوید

8 ویزای آوسبیلدونگ آلمان چیست؟ دولت آلمان جهت هرچه راحت تر شدن شرایط کاری مهاجرت برای نیروهای کار متخصص شرایطی را فراهم نموده است؛ به این صورت که شما برای دوره های آوسبیلدونگ پذیرش می گیرید و به کشور آلمان ورود می کنید. دوره های آوسبیلدونگ معمولا 18 تا 24 ماهه هستند و بعد از  آن شانس کاری بسیاری زیادی در کشور آلمان خواهید داشت

9 شرایط لازم برای دریافت ویزای جست‌وجوی کار آلمان

حداقل داشتن مدرک لیسانس –

تسلط به زبان انگلیسی حداقل ۵.۵ آیلتس یا زبان آلمانی در حد B1-

داشتن سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی (ترجیحاً همراه با بیمه تأمین اجتماعی 

10 شرایط اخذ ویزای جستجو کار آلمان

داشتن مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از یکی از دانشگاه های آلمان یا مدرک معادل آن از دانشگاه های خارجی دارای تاییدیه –

داشتن حداقل 3 سال سابقه کاری مرتبط با رشته تحصیلی (اگر سابقه کار با بیمه همراه باشد، بهتر است)

ارائه بیمه سفر برای تمام طول مدت اقامت در آلمان یا تا زمانی که مجوز کار از یک کارفرمای آلمانی پیدا کنید-   

-ارائه اسناد وضعیت تمکن مالی شما به ارزش حداقل 6000 یورو ثابت می کند شما قادر به پرداخت هزینه های خود در مدت اقامت در آلمان خواهید بود

ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات به همراه تاییدات وزارت خارجه و دادگستری که 

معرفی هتل یا محل اقامت در آلمان که باید رزرو شده باشد

 11 مدارک لازم برای ویزای جستجوی کار آلمان ۲۰۲۱ در روز سفارت چیست؟

 حداقل داشتن مدرک لیسانس

تسلط به زبان انگلیسی حداقل ۵.۵ آیلتس یا زبان آلمانی در حد B1-

داشتن سابقه کار مرتبط با رشته تحصیلی (ترجیحاً همراه با بیمه

12 فرآیند اخذ ویزای جستجوی کار آلمان ۲۰۲۱ چقدر طول می‌کشد؟  

در حال حاضر (آپدیت دیماه  ۱۳۹۹) مدت زمان دریافت وقت سفارت آلمان برای ویزای جستجوی کار حدود ۱۲ الی ۱۵ ماه می‌باشد که زمان نسبتاً خوبی برای تقویت زبان می‌باشد

13 فرآیند دریافت ویزای جستجوی کار آلمان چیست؟

در ابتدا شما برای ویزای جستجوی کار، از سفارت آلمان در تهران “وقت سفارت” درخواست خواهید کرد. سپس در وقت و تاریخ مقرر، با در دست داشتن همه اسناد و مدارک به سفارتخانه آلمان در تهران  مراجعه ‌کنید. فعلا زمان تقریبی وقت دهی بین ۱۲ تا ۱۵ ماه به طول می انجامد ولی انتظار می روی با آغاز فرایند واکسیانسیون سراسری علیه ویروس کوید ۱۹ این زمان به زیر ۱۲ ماه کاهش پیدا کند . ولی نباید تراکم ایجاد شده در این چند ماهه را نیز فراموش کرد

 14 مزایای ویزای ویزای جستجوی کار آلمان ۲۰۲۱ یا جاب سیکر آلمان چیست؟

مدت زمان نسبتاً کوتاه انجام پروسه.

عدم الزام به ارائه مدرک زبان.

در اختیار داشتن ۶ ماه فرصت زندگی در آلمان و جستجوی کار در این کشور.

امکان جستجوی کار مناسب در یکی از بهترین کشورهای جهان.

امکان تبدیل این ویزا به ویزای کار آلمان و دریافت اقامت دائم

15   آیا به همسر و فرزندان هم ویزا تعلق می‌گیرد؟

در ابتدا خیر. اما پس از یافتن شغل و دریافت ویزای کار، شما می‌توانید برای خانواده خود (همسر و فرزندان زیر ۱۷ سال) درخواست “ویزای الحاق” نمایید. این را هم در نظر داشته باشید که خانواده شما علاوه بر فرم ها تکمیل شده  حتما لازم است که قرارداد موثق شده شما را بعلاوه سه عدد صورتحساب حقوق دریافتی شما را نیز با خود همراه داشته باشند . نکته مهم دیگر داشتن حداقل سطح زبان برای همسر شما است یعنی ایشان لازم است مدرک زبان سطح آ۱ داشته باشند . طبعا با توجه به زمان تقریبی ۶ تا ۱۰ ماه برای این فرایند لازم است زمان بندی دقیقی را شما انجام دهید تا دچار پرت زمان در پیوند خانواده خود نشوید

 16   محدودیت‌ها و معایب ویزای جستجوی کار آلمان ۲۰۲۱ چیست؟

عدم تضمین دریافت این ویزا از سفارت آلمان.

الحاق خانواده پس از یافتن کار در آلمان.

عدم امکان تمدید این نوع ویزا

17 مشاغل قابل پذیرش از سوی کشور آلمان برای ویزای جستجوی کار آلمان کدام هستند؟ رشته‌های مهندسی

18 چه مشاغلی در کشور آلمان مورد نیاز هستند؟بازار کار آلمان به طور شدید نیازمند مشاغل صنعتی و فنی میباشد و به طور ویژه رشته های مهندسی مد نظر میباشد

19 الماندسالیانه به چه تعداد نیردی کار خا جی نیاز دارد ؟به طور متوسط المان سالیلنه به 400000 نیروی خارجی نیاز دارد از این رو پذیرای اغراد متخصص خارجی میباشد

20 چرا المان برای مهاجرت مناسب است؟  

بازار کار عالی

اقتصاد برتر اروپا

اب و هوای مناسب

امکان اخذ اقامت دائم

اگر در مبحث مهاجرت سوالی دارید از طريق فرم تماس با ما یا در صورت مرتبط بودن با این مطلب در قسمت کامنت ها از ما بپرسید!

این متن را از طريق دکمه های زیر با دیگران به اشتراك بگذارید! 

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در email
پرسشهای عمومی در مورد مهاجرت به کشور آلمان
ویرایش کنید
برای افزودن محتوا اینجا را کلیک کنید
ویرایش کنید
برای افزودن محتوا اینجا را کلیک کنید
ویرایش کنید
برای افزودن محتوا اینجا را کلیک کنید
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی
{{ reviewsTotal }} نظرات
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}